OCZ Vertex 4 256GB, Vector 256GB & Vertex 450 256GB – usporedni test
Datum objave 01.08.2013 - Krešimir Matanović
Vertex 4 256GB i Vector 256GB
Vertex 4 256GB
Za početak opisa krećemo s Vertex 4 diskom kojeg smo prvi puta testirali u rujnu prošle godine. OCZ je s prelaskom sa Vertexa 3 na Vertex 4 odbacio SandForce kontroler u toj liniji (danas još proizvode Vertex 3.20 koji je donio 20 nm MLC NAND), i prešao na (polu)kućno rješenje u obliku Marvellovog čipa i Indilinx firmwarea. Ukoliko se prisjetimo, prvi je Vertex iz 2009. godine također bio opremljen Indilinx kontrolerom, dok su sljedeća dva modela Vertex 2 i 3 bili bazirani na SandForce rješenjima. OCZ je kupio korejski Indilinx još u trećem mjesecu 2011. godine, pa s pravom to mogu zvati kućnim rješenjem. Kako se sjećamo, Vertex 4 je bio vrlo brz u svim uvjetima rada i donio je izvrsne performanse, ali i poneki problem koji je kasnije ispravljen novim firmwareom.
Vertex 4 standardno dolazi dobro zaštićen od vanjskih utjecaja, a s njim dolazi i 2.5″ na 3.5″ adapter s pripadajućim vijcima. Tu su i kratke upute za instalaciju i informacije o jamstvu. a OCZ na Vertexa 4 daje odličnih 5 godina ograničenog jamstva, što je ispred nekih konkurentskih proizvoda.
SSD je dimenzija 99.8 x 69.63 x 9.3 mm i mase oko 100 grama. Kućište mu je s gornje strane gornjeg plastično a s donje aluminijsko. Sučelje je po SATA III (6Gbps) standardu. Vertex 4 kapaciteta 256GB, kakav danas testiramo, ima deklariranu brzinu čitanja od 560MB/s, zapisa od 510MB/s, uz 90.000 IOPS-a pri čitanju 4K fajlova i 85.000 IOPS-a pri zapisu. Maksimalni broj IOPS-a je oko 120.000. Od ovoga je brži jedino 512GB model koji zapisuje brzinama do 510MB/s i postiže 95.000 IOPS-a.
Everest 2 kontroler kao što znamo treba veliku količinu priručne memorije pa tako Vertex 4 dolazi sa 512MB DDR3-800 Hynixove memorije raspoređene u dva čipa smještena s obje strane PCB-a (H5TQ2G63BFR-H9C). Velika količina priručne memorije služi za brzo “serviranje” podataka koje je kontroler dohvatio iz NAND-a, čime je ubrzano čitanje podataka sve do maksimalnih brzina SATA III sučelja kao što je i vidljivo iz specifikacija. U 256GB modelu se nalazi 16 Micronovih (OCZ brandirani), 25nm sinkronih NAND čipova kapaciteta 16GB (osam s jedne i osam s druge strane PCB-a). Svi podaci koji se zapisuju u NAND čipove automatski se kriptiraju putem 256-bitnog mehanizma Everest 2 kontrolera, koji ujedno ima i ECC mehanizam koji ispravlja do 72 nasumičnih bitova po jednom kilobajtu. MTBF je dva milijuna sati, a disk podržava SMART, NCQ i TRIM tehnologije. Vertex 4 podržava i Ndurance 2.0 tehnologiju koja smanjuje Write Amplification bez kompresije, te donosi napredni ECC mehanizam, prilagodljivi menadžment NAND čipova, i podržava Redundant NAND Array tehnologiju. U radu troši 2.5W snage, a u Active Idle stanju oko 1.3W. Vertex se tijekom dužih opterećenja zna zagrijati, a efikasnim hlađenju ne doprinosi plastična gornja strana što je ispravljeno kod Vectora i Vertexa 450.
Vector 256GB
Vector je kao što smo u uvodu napisali došao s potpuno kućnim rješenjem – Barefoot 3 kontrolerom. Riječ je o Indilinxovom rješenju koje integrira ARM Cortex jezgru, OCZ-ov Aragon koprocesor, SATA kontroler, DRAM kontroler i Flash kontroler koji sa NAND-om komunicira preko osam paralelnih kanala. Vector je donio malo drugačije boje pakiranja i naljepnica na kućištu, no ono puno bitnije je kako je kućište sada visoko samo 7 mm (kompatibilnost s prijenosnicima) i kako je u potpunosti aluminijsko radi boljih termalnih svojstava. Kao i kod ranijih modela, uz Vectora dolazi a s njim dolazi i 2.5″ na 3.5″ adapter s pripadajućim vijcima. Jamstvo je kao i kod Vertexa 4 pet godišnje, uz izdržljivost od 20GB zapisa po danu u trajanju od pet godina pod tipičnim korisničkim opterećenjem (ne workstation i ne server). To znači kako mu jastvo itiče nakon pet godina upotrebe ili čak 36.5TB zapisa podataka.
Vector je znatno elegantniji od Vertexa, jer je 2.3 mm tanji kako bi bio kompatibilan s prijenosnicima te mjeri 99.7 x 69.75 x 7mm uz povećanje mase na 115 grama. Potpuno aluminijsko kućište poboljšava prijenos topline, a dodatno je između kontrolera i kućišta smještena i termovodljiva masa. Disk ima SATA III (6Gbps) sučelje a napaja se iz klasičnog SATA Power konektora. Potrošnja u stanju mirovanja iznosi 0.9W, a u aktivnom stanju 2.25W. MTBF je smanjen sa 2 milijuna kod Vertexa, na 1.3 milijuna, a i Data Path zaštita je smanjena sa 128 random bita po 1KB, na 28. vectori dolaze u tri veličine – 128GB, 256GB i 512GB, a mi danas testiramo srednjega.
Centralno mjesto na PCB-u zauzima Barefoot 3 kontroler (IDX500M00-BC), koji je kao što smo rekli potpuno kućno rješenje OCZ-a i radi na vrlo sličan način kao i Everest 2. To znači kako mu treba dosta priručne memorije pa je tu 2 x 256MB Micronove DDR3L memorije koja se koristi i kao priručna memorija ali i za garbage collection. Na PCB-u se s dvije strane nalazi ukupno šesnaest Micronovih NAND čipova identičnih kao i kod Vertex 4 modela. Svaki je kapaciteta 16GB, pa je nazivni kapacitet SSD-a 256GB. Na spare prostor otpada oko 7%, pa korisnik ima korisnih 238.5GB prostora. SSD podržava NCQ, TRIM i Idle Time Garbage Collection.
Proizvođač navodi kako je maksimalna brzina transfera 550MB/s za sekvencijalno čitanje, te 530MB/s za sekvencijalni zapis. Pri nasumičnom 4k čitanju postiže 100.000 IOPS-a, a pri nasumičnom 4k zapisu 95.000 IOPS-a. OCZ do ovih vrijednosti dolazi mjerenjem Crystal Disk Markom (1000MB test file size, QD32). Potrošnja električne energije je 0.9W u stanju mirovanja i 2.25W u aktivnom stanju. Temperaturno radno područje je nešto suženo i kreće se od 0°pa do 55°C (kod Vertexa je bilo od 0°do 70°C). Uz uređaj korisnik dobiva i ključ za Acronisov true Image HD softver. Za Q3 ove godine OCZ već priprema nasljednika koji će se zvati Vector 150.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Stari casopisi i clanci / NostalgijaObjavljeno prije 5 minuta
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of ChornobylObjavljeno prije 10 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 22 minute
XBMC aka KODIObjavljeno prije 27 minuta
optika opcenito pitanjeNovosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti