OCZ ZT Series 650W – brončana sredina
Datum objave 17.12.2012 - Domagoj Hodak
Opis - vanjština
Nakon našeg posljednjeg testa OCZ-ovog 500W CoreXStream modela došao je red i na, performansama ozbiljniju, ZT seriju napajanja koju prvenstveno krasi 80Plus Bronze stupanj efikasnosti, kao i potpuno modularan način kabliranja. Uz navedeno, na elegantno crno-žutoj kutiji u kojoj nam pristiže ovaj model moguće je isčitati i trajanje garancije – u ovom slučaju to je odličnih 5 godina. Osim navedenog, na pripadajućoj ambalaži je moguće isčitati da se unutar samog napajanja krije i poveći 140mm ventilator upravljan stupnjem opterećenja, ali je također ovisan i o temperaturi unutar samog napajanja.
Stražnja strana kutije nam otkriva neke od osnovnih karakteristika:
- Kontinuirana izlazna snaga deklarirana pri 45°C ambijentalne temperature
- Uporaba kvalitetnih low-ESR kondenzatora deklariranih pri 105°C
- Ostvarivanje efikasnije distribucije snage pomoću jedinstvenog +12V raila
- Kompatibilnost sa ATX12V v2.2 standardom
- Implementacija tihog 140mm ventilatora uz uporabu tehnologije kugličnih ležajeva, reguliran ovisno o opterećenju i temperaturi
- 80 Plus Bronze certifikat otkriva uporabu enegetski efikasne tehnologije (85% efikasnost)
- ErP certifikat ostvaren na temelju efikasnog rada u stand-by uvjetima
- Aktivno ispravljanje faktora snage (APFC) ostvaruje efikasnu regulaciju ulaznog napona
- Robusne zaštite u slučaju previsokog napona/struje/snage i kratkog spoja
- Dimenzije: 150mm x 86mm x 175mm
Iz navedenog niza informacija ipak se jedna posebno ističe – dužina napajanja iznosi 175mm, što je nešto veći iznos od prosjeka klase (160mm). U većini slučajeva tolika duljina neće predstavljati problem, osim u pojedinim specifičnim kućištima i konfiguracijama.
Promatranjem OCZ-ove kutije dolazimo i do informacija vezanih uz duljinu kabela, što je svakako korisna stavka, pogotovo za korisnike kućišta natprosječnih dimenzija.
Iz prikaza je vidljivo da ovo napajanje dolazi uz više-manje standardan broj konektora, a jedina manja zamjerka je implementacija samo dva PCIe konektora. S obzirom na snagu od 650W ne bi bilo naodmet ubaciti još jedan par, koji bi ovo napajanje savršeno zaokružilo, barem po pitanju konekcija.
Nakon kratkog pregleda ambalaže i pripadajućih informacija, upozat ćemo se i s njenim sadržajem.
Unutar glavne kutije nailazimo na jednu manju kartonsku kutijicu koja sadrži sve kabele i popratne sadržaje, dok se lijevo od nje nalazi napajanje upakirano u crnu platnenu vrećicu. Ovaj način pakiranja je ostavio pomalo nedorečen dojam – bolje rečeno, ne bi bilo loše da se proizvođač odlučio ubaciti dodatnu zaštitu u obliku spužvastog materijala ili barem debljeg kartona.
Sadržaj kutije je moguće vidjeti na slici iznad – osim napajanja, korisnik može pronaći cijeli set crno obloženih modularnih kabela, korinički priručnik, četiri vijka za montažu, nekoliko plastičnih vezica, te glavni kabel za povezivanje napajanja na napon gradske mreže. Kabeli za povezivanje komponenata dolaze u dva oblika - uobičajeno obloženi (ATX 24pin, EPS 8pin, PCIe 6+2pin), te plosnati individualno PVC-om obloženi kabeli za povezivanje SATA i Molex uređaja. Ovaj oblik kabela je gotovo postao standard među proizvođačima napajanja namijenjenih srednjoj-višoj klasi. Kao što smo napomenuli u prethodnom dijelu teksta, ne bi bilo loše da se proizvođač odlučio ubaciti još jedan par 6+2pin PCIe kabela, te na taj način jednostavno omogućio instalaciju još jedne grafičke kartice u računalo korisnika.
Izgled samog napajanja je poprilično jednostavan i elegantan, a ponajprije dominira crna uz pokoji detalj žute boje - što nas je podsjetilo na Antecovu legendarnu TruePower Quattro seriju. Dodatno, vanjština je naglašena i zaštitnom rešetkom 140mm ventilatora, dok se modularni panel gotovo i ne nazire.
Kvaliteta izrade je zadovoljavajuća, kao i osjećaj pri podizanju samog napajanja, koje svojom težinom ipak decentno ulijeva povjerenje. Promatrajući glavni, usisni otvor napajanja može se lako zaključiti da je pozicija ventilatora praktički idealna tj. vrlo dobro pokriva sve potencijalno vruće elemente. Na stražnjoj strani se smjestila saćasto isperforirana rešetka, kao i poveći glavni prekidač i naravno utičnica za naponski kabel.
Iz gornjih slika je jasno vidljivo gdje je upotrijebljeno onih 175mm duljine navedenih u specifikacijama –precizno ubačen 140mm ventilator, kao i modularni panel, su uzeli svoj danak. Usprkos navedenom, prostora unutar napajanja ima napretek i komponente su pravilno raspoređene, što je upravo jedan od preduvjeta za kvalitetnu i efikasnu ventilaciju.
Spajanje modularnih kabela na pripadajući panel se obavlja vrlo jednostavno i bez zabune, a glavni razlog tome jest odlično označena spojna mjesta. Raspored kabela i ukupan broj konektora je prikazan u tablici ispod:
Kabeli na ovom modelu su vrlo jednostavno raspoređeni, a njihova prosječna dužina je dovoljna za kućišta srednje veličine (Mid tower). Broj konektora je također pristojan, osim već navedenih PCIe konektora koji dolaze u samo jednom paru. S obzirom da na ovom napajanju tj. njegovim kabelima nisu implementirani višestruki PCIe konektori na jedinstveni vodič, promjer korištenih vodiča je sasvim zadovoljavajući (18 AWG).
Nakon sporednih informacija konačno dolazimo i do one najvažnije na svakom napajanju – deklaracija snage, koja dodatno sadrži i sve „položene“ certifikate koje ovo napajanje posjeduje, te naravno koje su sve sigurnosne zaštite implementirane u slučaju havarija i neželjenih situacija.
Raspored snage na OCZ-ovom 650W modelu otkriva relativno modernu platformu koja zadovoljava najmodernije konfiguracije uz dovoljnu zalihu u slučaju da se korisnik dodatno odluči ugraditi i natprosječno moćnu konfiguraciju. Na 12V railu dostupno je dovoljno snage za najzahtjevnije konfiguracije čak i uz uporabu dvije grafičke kartice, ali naravno pod uvjetom da korisnik dodatno pribavi par Molex->PCIe adaptera. Detaljnu tablicu sa rasporedom snage tj. struje možete pronaći u tablici ispod:
Kao što je bio običaj i dosad, kako bi fizički provjerili da li ovo napajanje zaista može pružiti svoju deklariranu snagu na izlazima, zaviriti ćemo u njegovu unutrašnjost i na taj način ustanoviti koliko potencijala ovaj komad hardvera krije.
Opis - unutrašnjost
Otvaranjem metalnog pokrova nailazimo na vrlo urednu i kvaliteno posloženu Great Wall platformu, koja je u ovom izdanju ukupnim dojmom nekoliko koraka iznad onih koje smo navikli vidjeti u napajanjima drugih proizvođača koji također koriste usluge navedenog OEM-a, poput LC Power GP3 modela. Ugrađeni ventilator potpisuje na ovim prostorima relativno poznati tajvanski proizvođač Yate Loon, koji itekako posjeduje potrebno iskustvo. Više informacija o korištenom ventilatoru dostupno je u tablici ispod:
Ugrađeni ventilator se potpuno uklapa u cjelokupnu sliku ovog napajanja – njegov rad je vrlo uglađen i nenametljiv, ali je također za nijansu glasniji u radu od modela ugrađenih u OCZ-ovu nemodularnu ZS seriju napajanja. Za njegovo upravljanje je zaslužna regulacija koja jednostavno ne dopušta da se njegova brzina smanji osjetno ispod 1,000 okretaja u minuti. Više informacija o njegovom radu biti će prikazano na idućoj stranici teksta.
Kao što je već spomenuto, OEM ovog napajanja je Great Wall, koji se u ovom slučaju, u suradnji sa OCZ-om, odlučio za tradicionalnu individualno reguliranu platformu. Ovakvu vrstu regulacije je najlakše prepoznati po tri zasebne zavojnice na sekundaru napajanja (lijeva strana gornje slike), a ističe se vrlo dobrim performansama, te stabilnošću u radu. Ovakav princip se rjeđe koristi u odnosu na grupnu regulaciju ili moderna DC-DC rješenja, a razlog tomu leži u nešto većim troškovima izrade.
Na ulaznoj strani napajanja, bolje rečeno tranzijentnom filtru, možemo pronaći sve potrebne elemente koji se koriste u modernim napajanjima – pločasti i metal-poliester kondenzatori, dvije zavojnice, osigurač i feritna jezgra za otklanjanje EM smetnji. No moramo također primjetiti da u ulaznoj fazi nedostaje jedan česti element – MOV (Metal oxyde varistor), koji je zadužen za odstranjivanje velikih ulaznih napona tj. njihovih vršnih vrijednosti. Ovaj se element često koristi u eksternim zaštitnim prenaponskim rješenjima („prenaponske letve“), pa u slučaju da posjedujete jednu, ovaj izostanak MOV-a i neće značiti previše.
Sljedeći na redu je ulaz u PFC (ispravljanje faktora snage) dio napajanja koji je u ovom modelu prepušten u ruke dva Graetzova elementa (T10KB60), jednoj povećoj feritnoj zavojnici kockastog oblika, kao i jednom tajvanskom Teapo PFC kondenzatoru (560uF, 420V, 105°C). Ovaj proizvođač kondenzatora se ne ističe toliko svojim imenom kao neki proizvođači japanskog podrijetla, ali je definitivno s vremenom zaslužio povjerenje u svoju dugotrajnost i solidnu kvalitetu.
Nakon pasivnih PFC elemenata, došao je red i na aktivne PFC Mosfet tranzistore (2x FDA24N50) koji u suradnji s brzom diodom ispravljaju izlazni faktor snage (0.99 tipično). Integrirani krug koji vrši upravljanje cjelokupnim primarnim dijelom napajanja se krije na maloj okomitoj tiskanoj pločici (slika gore desno, CM6800TX), a prepuštene su mu zadaće upravljanja APFC dijelom, kao i Switching tranzisotrima. Ovakav kombinirani način upravljanja je vrlo čest kod SMPS tehnologije i zapravo poprilično pojednostavljuje proizvođaču dizajniranje ostatka napajanja. Iza navedenih komponenti koje su postavljene na crni aluminijski hladnjak, nailazimo na dva žuta transformatora, od kojih je jedan zadužen za prijenos i konverziju sveukupne snage za +3.3/5/12V railove, dok je drugi (manji ) transformator uglavnom zadužen za +5Vsb napon koji je aktivan pri stand-by načinu rada.
Na slici ispod moguće je vidjeti dodatni aluminijski rebrasti hladnjak koji je ubačen dodatno, kako bi se omogućilo što kvalitetnije hlađenje PFC tranzistora, te je usput na taj način omogućen rad tog dijela napajanaja i na nešto višim temperaturama nego što je to uobičajeno za ovu klasu napajanja.
Zadaću switching elemenata na ovom dijelu preuzimaju dva Mosfet tranzistora (FDP20N50), povezana u tradicionalnu double-forward toplogiju, koja je laički rečeno paralelan spoj dva tranzistora s ciljem povećanja ukupne izlazne struje i povećanja efikasnosti.
Nakon obrađenih sekcija konačno dolazimo i do sekundarnog dijela napajanja čiji je izgled moguće vidjeti na slikama ispod.
Već spomenuta individualna regulacija prepoznatljiva po tri zasebne zavojnice (3.3V/5V/12V) djeluje poprilično uredno i robusno, dok su aktivne komponente zadužene za regulaciju glavnih napona skrivene ispod crnog aluminijskog hladanjaka. Aktivni elementi uključeni u navedene zadaće su po dva Mosfet tranzistora (QM6020AP) i dva Schottky ispravljačka elementa (PFR60L60CT) kada pričamo o +12V railu, odnosno po dva Schottky PFR30L45CT (+5V) i dva PFR20L45CT (+3.3V) elementa.
Gornja slika nam otkriva kako su na sekundaru korišteni vrhunski japanski kondenzatori (Nippon Chemi-Con i Rubycon) što itekako ulijeva povjerenje i naravno omogućava dugotrajniji i stabilniji rad napajanja općenito gledajući. Kao što je bilo navedeno na samoj ambalaži, ovo napajanje posjeduje termoregulaciju ugrađenog ventilatora – što je vidljivo sa slike dolje.
Crni kockasti element (pričvršćen na aluminijski hladnjak) koji sa svoja dva crna vodiča prosljeđuje informaciju o trenutnoj temperaturi ostatku napajanja. Na ovom stupnju se uobičajeno koriste temperaturno ovisni otpornici koji prilikom promjene temperature mijenjaju vrijednost otpora i samim time utječu na brzinu rotacije povezanog ventilatora.
Izgled ogoljenog modularnog panela otkriva vrlo jednostavan i čist i dizajn, dok slobodna konektorska mjesta na okomitoj tiskanoj pločici ukazuju na činjenicu da se ista koristi i za 750W model iz OCZ-ove ZT serije. Upravo bi ovdje, po našem mišljenju, bilo potrebno ubaciti još jedan par PCIe konektora koji bi ovom modelu itekako povećalo funkcionalnost i rješilo korisničke probleme oko korištenja dodatnih Molex->PCIe adaptera.
Za kraj pregleda unutrašnjosti preostaje još samo pregled kvalitete lemljenja na pozadini tiskane pločice, koja je u ovom slučaju zadovoljavajuća, ali i razred-dva niža od najboljih koje smo imali prilike susresti pri recenzijama napajanja nekih drugih proizvođača. Ovdje prvenstveno upada u oči komad žice namočen u sredstvno za lemljenje te kao takav u ovom primjeru služi za povećanje poprečnog presjeka vodiča zaduženog za proveđenje velike količine struje. Iako je rješenje funkcionalno, estetski ipak pomalo kvari dojam.
Nakon unutarnje analize, na red je došlo i praktično testiranje ovog OCZ-ovog napajanja, kako bi se uvjerili da li ovaj model zaista može isporučiti svu svoju deklariranu snagu na izlazima.
Način testiranja
Testiranje će biti obavljeno pomoću tzv. Load Tester-a vlastite izrade. Razlog za ovakav način pristupa je vrlo jednostavan – pruža daleko preciznije odabiranje opterećenja i isčitavanje rezultata, te je naravno moguće gotovo svako postojeće napajanje opteretiti do maksimuma i usput provjeriti da li su strujne zaštite (OCP), kao i temperaturne (OTP), ali naravno i zaštite preopterećenja (OPP) aktivne. Mjerenje potrošnje će biti izvršeno instrumentom za mjerenje potrošnje el. uređaja (dobavljivim u većim trgovačkim centrima el. opreme) kao što je to bio slučaj i do sada. Mjerenje napona na izlazima će naravno biti obavljano digitalnim multimetrom.
Jedina izmjena s obzirom na dosadašnje testove će biti rezultati mjereni digitalnim osciloskopom, koji će poslužiti za provjeru kvalitete izlaznih napona. Ovisno o ovoj razini, koja itekako utječe na stabilnost i dugotrajnost promatranog napajanja, moguće je znatno lakše procijeniti kvalitetu čitavog napajanja. Naknadno za testiranje brzine rotacije ventilatora će biti ubačeni rezultati mjerenja digitalnim tahometrom, dok će paralelno njima biti poredani i rezultati mjerenja buke ugrađenog ventilatora napajanja.
Rezultati testova
Najviši izmjereni napon umanjen za najniži napon i podijeljen sa nominalnom vrijednošću.
Primjer za +12V (PCIe) rail: (12.20 – 11.88) / 12 = 0.0266 -> odnosno 2.66%
Sveukupno gledajući regulacija na OCZ-ovom napajanju izgleda ovako:
+3.3V odstupa 1.21%,
+5V rail odstupa 1.2%,
+12V 8 pinski EPS (fiksni)odstupa 1.08%,
+12V 6+2 pinski PCIe (fiksni) odstupa 2.66%
Rezultati regulacije napona su vrlo solidni za napajanje u ovoj klasi, te se u stvari i ne može tražiti nekakav veliki pomak s obzirom na dobivene rezultate. Dobiveni postotci se uglavnom kreću oko 1%, izuzevši PCIe rezultate koji su nešto slabiji, a razlog ovome smo već nekoliko puta spomenuli u testu – nedostatak dodatnih PCIe konektora i kabela, koji bi rasteretili ova dva postojeća, ali i ostatak SATA i Molex konektora.
Maksimalna snaga koju smo uspjeli izvući iz ovog napajanja zaustavila se na brojci od 952W (AC) što bi u prevedenom značilo da je napajanje isporučivalo nekakvih 800W na svojim izlazima – vrlo dobra brojka za napajanje deklarirano na 650W ukupne snage.
Kako bismo dobili dojam stupnja efikasnosti ovog OCZ-ovog napajanja, ubaciti ćemo rezultate mjerenja potrošnje ostalih dosad testiranih napajanja (niža vrijednost predstavlja veću efikasnost):
Kao što je vidljivo iz testnih rezultata, OCZ-ov ZT 650W model se relativno dobro snalazi po pitanju efikasnosti, a usporedba sa modelima napajanja koja posjeduju 80Plus Gold i Platinum efikasnost je ubačena u usporedbu tek toliko da potencijalni kupac stekne relativni dojam potrošnje.
Sljedeći od niza testova jest mjerenje naponskih izobličenja (osciloskop), kao i brzina rotacije ventilatora (tahometar) i naravno radna temperatura (pri temperaturi prostorije od 21°C):
Rezultati prikazani u tablici iznad su prosječni za napajanje ove klase, a osim ventilatora koji se voli zavrtjeti do 1,800 okretaja u minuti, našu pažnju je zaokupila i nešto veća količina naponskog izobličenja (ripple) na +5V railu. Iako su ove vrijednosti u dozvoljenim granicama ATX specifikacije (50mV za +3.3/5V, te 120mV za +12V rail) svejedno bismo voljeli vidjeti nešto niže vrijednosti. Nakon svih testova još je preostalo jedino da izmjerimo i prikažemo razinu buke koju je ovaj mališan proizveo prilikom testiranja, a koju možemo usporediti sa novim 120mm Scythe GlideStream ventilatorom koji se našao u blizini prilikom testiranja:
Iako se iz prikaza iznad lako može zaključiti da je ventilator ugrađen u OCZ-ovo napajanje osjetno bolji po performansama od Scythe GlideStreama, uzrok je zapravo posve drukčiji. Naime 120mm Scythe ventilator tjera putem svojih peraca značajnu količinu zraka koji isključivo svojim prolaskom stvara buku, dok je kod Yate Loon ventilatora situacija obrnuta – manja je količina buke, ali je i nešto manji protok.
Jedna mala napomena vezana uz mjerač razine buke koji mjeri razine između 30-120dBA, a možda nije naodmet spomenuti da se najniža razina buke (u noćnim uvjetima), bez nekakvih ljudskim uhom čujnih izvora, kretala oko 34,4 dBA. Upravo ova činjenica pokazuje da je ovaj instrument izrazito osjetljiv na bilo kakvu buku poput kretanja kazaljke na zidnom satu ili šuma vode koja prolazi radijatorom. Upravo zbog te drukčije skale mjerenja, rezultati mjerenja buke u ovoj recenziji nisu usporedivi sa onima koje proizvođači ili drugi recenzenti prikazuju u svojim mjerenjima. Rezultati u grafu iznad izmjereni su sa udaljenosti od 5cm od ugrađenog ventilatora.
Detaljnim testiranjem i analizom ovog napajanja, došli smo napokon i do zaključka – koji je poprilično solidan za ovakvo napajanje s obzirom na njegovu cijenu u HR dućanima informatičkom opremom.
Zaključak - Conclusion
OCZ nam je priuštio sasvim zanimljivo iskustvo sa njihovim ZT 650W modelom, koji se zapravo nigdje ne ističe previše, ali i ono što je najbitnije, nigdje ne razočarava – bilo da su performanse u pitanju ili njegova cijena, a na kraju krajeva i njegova odlična 5-godišnja jamstvo na ispravnost. Vrlo dobre električne performanse, relativno uglađen, hladan i nenametljiv rad, kao i njegova cijena od 650-670kn, te naravno činjenica da se ipak radi o potpuno modularnom napajanju čine ovo napajanje vrlo dobrim izborom korisnika koji ne žele previše izdvojiti za računalno napajanje, ali ipak očekuju od njega da posjeduje gore navedene karakteristike. Upravo ovakvom profilu korisnika je namijenjena OCZ-ova ZT serija napajanja, a mišljenja smo da je ovakav proizvod itekako vrijedan naše preporuke.
Conclusion
OCZ has given us a very interesting experience with their ZT 650W model. It is not exceptional in anything, but what is more important, it does not dissapoint in anything. It has great performance, good price, and extraordinary five year warranty. It has very good electrical performance, relatively smooth, cool and unobtrusive operation, and for the price of 650-670kn (110 USD) - all this combined with the fact tha it is fully modular make it a good choice for consumers who dont want too spend much money, but still expect all the good characteristics we mentioned ZT 650W has. ZT Series of power supplys are great for suh users, and we will give this product its well earned recommendation.