Test sistem

Test sistem – Hardware
Hladnjaci Thermalright Ultra 120 Extreme Copper, Mux 120, Venomous X Black, HR-02, Noctua NH-D14, Thermaltake Jing, Arctic Freezer 13
Matična ploča

DFI LP UT X58 T3EH8;
Gigabyte GA-EX58 Extreme

Procesor

Intel Core i7 920 (C0)

Memorija

G.Skill ECO 2x 2GB 1600MHz

Grafička
kartica

GeForce 8600GT;
GeForce 8800GTX

Kućište

Cooler Master Stacker STC-T01 (2x intake/outtake)

Hard
disk

Western Digital 320GB AAKS

Napajanje Corsair
HX 650W
DVD-RW LG
GSA-H66N

 

Test sistem – Software
OS

Microsoft Windows 7 x64

LinX

v0.65

Real Temp

v3.60

Način testiranja

Hladnjake smo imali namjeru testirati u identičnim uvjetima kako biste najbolje stekli uvid u njihove performanse. Kako neke stvari nikada ne mogu poći iz prve od ruke, tako nije niti nama prvotno zamišljeni način testiranja. Iz istog razloga ćete vidjeti po dvije tablice po svakom od navedenih uvjeta. Prvi način koji smo koristili bio je test hladnjaka vani, izvan kućišta. Korištena je DFI-jeva X58 LP ploča, te i7 920 C0. Pošto na dotičnoj ploči iz nekog razloga nikako nismo uspjeli postići brzinu procesora veću od 3.7GHz stabilno. Na kraju smo odlučili provesti testiranje na stock frekvencijama (2.8GHz, HT on), te na 3.6GHz (HT on), pri naponu od 1.375v. Pasta koju smo koristili za testiranje bila je Arctic Ceramique. Takve uvjete su imali Thermalright Ultra 120 Extreme Copper, Thermaltake Jing i AC Freezer 13.

Drugi način testiranja je bio test hladnjaka unutar kućišta. Na ovakav način testiranja smo se odlučili kasnije kada smo dobili neke nove hladnjake na test, a kao zanimljivost dodali smo i pasivni način rada, koji ne bi bio moguć, ili ne bi bio idealan na stolu. Problem na koji smo naišli ovdje bio je ponovno sa DFI-jevom pločom. Dotična je odbijala suradnju te radila problem s BIOS-om, čime je bila neupotrebljiva za ovakav test (moguć normalan rad samo na defaultu). Nažalost to smo spoznali nakon kompletnog setupa ubačenog u kućište (uključujući cable management :) ). Na svu sreću imali smo Gigabyte X58 Extreme za backup, te smo nju odlučili koristiti u daljnjem testu. S njom smo uspjeli i postići stabilnih 4.0GHz (HT on), pri 1.4v, za potrebe testiranja. Pošto se u ovom slučaju radilo o vrhunskim hladnjacima, odlučili smo kako nema potrebe testirati iste na stock frekvenciji procesora. S druge strane pak, za potrebe pasivnog testa, ipak smo spustili frekvencije procesora na 3.6GHz i 1.325v (HT on), što nam se činilo kao optimalna frekvencija, odnosno napon do koje su hladnjaci mogli obavljati svoj posao kako treba. Pasta koju smo koristili za testiranje bila je Arctic Ceramique. Navedene uvjete su imali Thermalright Mux 120, Venomous X Black, HR-02 te Noctua NH-D14.

Sušu smo imali i sa prikladnim ventilatorima tako da smo se odlučili na korištenje Nocutinog 120mm ventilatora – NF-P12 (jedan od kojih se nalazi na D14-ici). U početku smo imali u planu svaki od hladnjaka testirati u običnoj i push-pull konfiguraciji, no nismo imali dva identična, a korištenje 140mm ventilatora s Noctue se pokazalo kao nedovoljnom zamjenom. Nadalje, za žešća testiranja u kojima bismo simulirali hlađenje prilikom overclockinga, koristili smo i popularne 120mm Delta ventilatore. Tako da ćete u testovima imati prilike vidjeti (adekvatno označene) rezultate napravljene sa stock ventilatorima (Jing/Freezer 13), Noctua NF-P12 ventilatorom (TR Mux120, HR-02, Venomous X, NH-D14), push-pull sa dvije Delte AFB1212SH (TR Copper) i push sa jednom jačom Deltom TFB1212GHE (TR Mux120, HR-02, Venomous X, NH-D14).

Temperature smo pratili pomoću Real Tempa. Pošto nismo mogli napraviti drukčije, u grafovima ćete vidjeti samo jednu temperaturu, i to onu prosječnu od sve četiri jezgre (razlika je bila redovito unutar 4-5 stupnjeva dviju jezgara). Load procesora je konstantno održavan preko LinX-a kroz razdoblje od sat vremena, dok su idle temperature očitane 10 minuta nakon prestanka opterećenja (odnosno 15 u slučaju pasivnog rada). U BIOS-u su pogašene sve power saving opcije. Nakon što smo skinuli hladnjake poslije testiranja, provjerili smo otisak hladnjaka. Moramo priznati kako su svi testirani hladnjaci imali izvrstan dodir sa hladnjakom tako da je bilo kakav utjecaj neravnina baze i sličnog izoliran prilikom testiranja.

Testove smo proveli unutar jednog dana, sobna temperatura je bila 20C. Komponente su bile u Cooler Masterovom Stack STC-T01 kućištu koji je imao dva ventilatora za upuh (prednja dva diskovna kaveza), i dva za ispuh vrućeg zraka (na stražnjoj stranici i vrhu kućišta). Kako bismo simulirali nešto zahtjevnije uvjete za hladnjake, korištena je i nešto toplija grafička kartica (8800GTX) da začini čitavu stvar. Kućište je bilo zatvoreno prilikom testiranja.