OnePlus 5T recenzija
Datum objave 07.03.2018 - Krešimir Matanović
OnePlus 5T - prvi dio
OnePlus je tvrtka bazirana u kineskom Shenzhenu, a osnovana je od strane bivšeg čelnika Oppo-a krajem 2013. godine. Do sada su na tržište izbacili 7 uređaja - One, 2, X, 3, 3T, 5 i 5T. Kao i svaka druga mlada kompanija imali su svojih problema, no filozofija im je oduvijek bila ponuditi najbolji mogući uređaj za povoljnu cijenu. I stvarno, od modela One koji se kupovao putem pozivnica, naovamo stekli su mnoge simpatije kupaca i sada već imaju vjernu vojsku kupaca. 5T je njihov najnoviji proizvod koji je zamijenio kratko živuću peticu, a predstavljen je studenom 2017. s još Android 7.1.1. operativnim sistemom. U međuvremenu je na uređaje stigao i Android 8.0.0 i to u dvije faze - prva s Oxygen 5.0.3 nadogradnjom i druga nedavno s 5.0.4 nadogradnjom. Mi smo imali prilike uređaj isprobati i sa starim i s novim OS-om, a uređaj nam je na test poslao GearBest.
5T dolazi u crvenoj kutiji s bijelim poklopcem, na kojem logo tvrtke i utisnuta velika brojka 5. Da je riječ o 5T saznajemo tek na bočnim stranicama. Unutar kutije se nalazi telefon u ležištu od crvenog kartona u kojem su i upute, te iglica za SIM ladicu. Ispod je uredno složen crveni USB Type-A to Type-C kabel s Dash punjačem koji je u stanju puniti strujom od čak 4 A (5 V, 20 W). Ovaj punjač može napuniti 50% baterije za samo pola sata. Nama je stigao s američkim konektorom za zidne utičnice, no to nije problem, jer se adapter lako nabavi. 5T dolazi sa zaštitnom naljepnicom na staklu/ekranu, a dobit će te i silikonsku masku. Osim ove maske, OnePlus nudi i mnoštvo drugih stiliziranih zaštita koje se mogu kupiti zasebno, baš kao i slušalice koje nisu dio standardne opreme.
Svaki novi je OnePlus model donosio sve ljepši dizajn, a kako su u trendu uski rubovi tako je i 5T dobio sasvim trendovske linije. U odnosu na peticu, dobio je veći ekran od 6.01 inča, i rubovi su mu puno uži. Zbog toga je i čitač otiska prsta prebačen na stražnju stranu. Kao i do sada uređaj je smješten u aluminijsko unibody kućište, a s gornje je strane "zatvoren" s kaljenom 2.5D staklom - Gorilla Glass 5. Ekran je razvučen na oko 80% površine prednje strane što je impresivno. Bočni su rubovi vrlo tanki dok su oni na vrhu i dnu široki oko 9 milimetara. Iznad ekrana se nalazi prednja kamera, zvučnik za razgovore i senzori, ispod ekrana nema ničega. Cijeli je uređaj crn (Midnight Black), a stražnja pod određenim kutem i svjetlom djeluje i smećkasto. Uz crnu, kupiti ga je moguće i u bijeloj, te crvenoj varijanti, te u posebnoj Star Wars limitiranoj seriji sa zanimljivim Easter Eggom, tj. hologramom.
5T je zbog omjera ekrana od 18:9 visok uređaj, dok mu je širina odlično pogođena. Zbog zaobljene stražnje strane, tj. aluminijskog tijela odlično leži u ruci, a zbog prirode anodiziranog aluminija dosta je klizav u ruci. Klizanje ćemo spriječiti ako ga stavimo u silikonsku maskicu koja s njim dolazi ili pak nabavimo neku skuplju koje OnePlus nudi na svojim stranicama. Stražnja je strana uređaja u donjoj polovici "prazna", a u gornjoj se nalazi utisnuti reflektivni OnePlus logo, zatim mat čitač otiska prsta koji nas odmah vodi na homescreen, dok su pri vrhu smještene leće dvostruke kamere, mikrofon za noise cancellation i dual LED bljeskalica. Na dnu i vrhu uređaja nalazimo gumene trake iza kojih su antene, a uređaj u svim uvjetima ima jako dobar prijem signala.
Osnovne specifikacije
- Model: 5T (A5010)
- Boja: Midnight Black (dolazi i u Lava Red i Sandstone White bojama)
- Dimenzije i masa: 156 x 75 x 7.3 mm; 162 grama
- Ekran: Optic AMOLED kapacitivni ekran osjetljiv na dodir (prepoznaje 10 prstiju simultano), dijagonale 6.01″, rezolucije 1080×2160 piksela (400 ppi), formata 18:9 (80% površine pokriveno ekranom), Corning Gorilla Glas 5 zaštitno staklo otporno na pucanje i grebanje sprijeda, DCI-P3 Color Space.
- Čipset: Qualcomm MSM8998; Octa-core - 4x Kyro @ 2.45 GHz & 4x Kyro @ 1.9 GHz, Adreno 540.
- Memorija: 6 GB LPDDR4X; 64 GB UFS 2.1 storage (postoji i verzija sa 8/128 GB)
- Operativni sistem: Oxygen OS 5.0.4 (Android 8.0.0)
- Baterija: 3.300 mAh Li-polymer (Dash Charge, 5 W, 4 A, 20 W, cca. 50% za pola sata)
- Kamere: Stražnja: Dual 16MP, (f/1.7, 27 mm, 1/2.8", 1.12um, gyro EIS) + 20 MP (f/1.7, 27 mm, 1/2.8", 1 um), phase detection autofocus, dual LED flash, geo-tagging, touch focus, HDR (photo/panorama), face detection, video snimanje: 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@30/120fps; Prednja: 16 MP (f/2.0, 20 mm, 1 um, gyro EIS), Auto HDR, 1080p@30fps
- Data: GSM / CDMA/ HSPA / LTE
- Oprema: Wi-Fi 802.11 ac (Dual Band, WiFi Direct, DLNA, hotspot), Bluetooth v5.0 (A2DP, LE, aptX HD), GPS (A-GPS,GLONASS/GALILEO/BDS), Dual Nano-SIM, NFC, USB 2.0 Type-C, senzor otiska prsta, senzori blizine i ubrzanja, žiroskop, i kompas, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, Dirac HD sound (jedan loudspeaker), H.265 player, itd.
OnePlus 5T - drugi dio
Uređaj nam je na test stigao prije otprilike mjesc dana i to s operativnim sistemom s kojim je i izašao - Androidom 7.1.1. Sučelje je vrlo brzo nadograđeno na Oxygen OS 4.7.6 koje je donijelo poboljšanja u stabilnosti rada, performansama kamere, korištenjem svjetline ekrana za Face Unlock opciju, novim security patchom itd. Nakon toga, ostalo je samo za čekati update na Android 8.0 (Oreo) i Oxygen OS 5.0.3 sučelje koje je stiglo kroz par tjedana. Donijelo je novi launcher, novu galeriju, novi Weather widget i novi File Manager. Sistemska su poboljšanja u dizajnu Quick Settingsa, generalnih poboljšanja i popravaka, novi je CPU security patch i popravljena je dodatno stabilnost sistema. Par dana iza toga stigla je i sada finalna nadogradnja na Oxygen OS 5.0.4. Otključavanje uređaja očitavanjem otiska prsta je iznimno brzo, dok je Face Unlock solidan, premda ne i na razini onoga kod iPhone X-a. I da, zahtijeva da vam barem jedno oko bude otvoreno.
Sučelje i dojam je slično stock Androidu no s ipak ponekim promjenama. Dva su homescreena, dok povlačenjem s desna na lijevo otvaramo tzv. Shelf u kojem je vrijeme, najčešće korištene aplikacije, najčešće birani kontakti i Dashboard. Povlačenjem odozdo prema gore otvaramo ladicu s aplikacijama koje su iste kao i na vanilla Androidu s izuztetkom OnePlus Community aplikacije koja je korisna za sve vlasnike. Sučelje se može prilagoditi na uobičajene načine, s wallpaperima i widgetima, a homescreenovi se sami dodaju čim se popune prethodni. Pull down meni ili Quick Settings su klasični za Android. Zanimljivo je i kako možemo sami izabrati izgled ikonica na launcheru između OnePlus, Round i Square, a postoji i opcija More koja nudi mnoštvo drugih koje je potrebno skinuti s Play Store-a. U Home Screen layout opciji je moguće mijenjati veličinu ikona i gustoću njihovog rasporeda na ekranu.
Kamere i njihovo sučelje su vrlo bitne za ovaj uređaj. Na raspolaganju su nam dvije moćne stražnje kamere koje rade u sinergiji i koje omogućavaju stvaranje lijepih fotografija. Brzi izbornik nudi Video, Photo i Portrait mod koji izoštrava objekt i zamućuje okolinu i to vrlo dobro i čini (Bokeh efekt). Detaljnije opcije su razne pa uključuju i Slow Motion, Pro Mode, Time lapse i Panoramu. I upravo je Pro Mode vrlo zanimljiv jer nudi ručno podešavanje važnijih opcija (ISO (100-3200), balans bijele, brzina zatvarača (1/8000 do 30 sekundi), fokus i kompenzaciju ekspozicije), kao i mogućnost snimanja u RAW formatu kojeg kasnije možemo porihtavati po vlastitim željama uz "živi" histogram. U automatskom načinu rada je i Auto HDR, kojeg možemo promijeniti u HDR off, HDR On i HQ. Rezoluciju ne možemo ručno mijenjati, samo formate fotografija - 4:3 (4608 x 3456 piksela), 18:9 (4608 x 2304 piksela) i 1:1 (3888 x 3888 piksela). Noćne snimke iz 16 MP automatski prelaze u 20 MP rezoluciju, što je i značajka ovoga dual camera setupa.
Operativni je sistem kroz sve iteracije radio vrlo stabilno, a samo smo povremeno imali problema sa stabilnošću SW GOH igre, no i to je riješeno vrlo brzo. OS je vrlo bogat opcijama, a prilagoditi ga je moguće prema svojim željama. Tako pod Customize podmenijem u Settings meniju nalazimo opciju podešavanja Alert Slider-a (tipke na lijevom boku), kroz sve tri opcije Silent, Do not Disturb i Ring. Buttons meni dozvoljava promjene "tipaka" Home, Recents i Back za navigaciju kroz OS. Moguće im je mijenjati pozicije, dodjeljivati posebne funkcije za Long Press i Double Tap, a uz to je moguće dodijeliti i Power tipki funkciju otvaranja kamere s dvostrukim pritiskom.
Gestures su također sastavni dio Customize menija, a moguće je koristiti opcije kao što su otvaranje notifikacijskog menija povlačenjem prsta preko čitača otiska prsta, te koristiti Long Press opciju na čitaču otiska prsta za okidač kamere. Sistemske geste uključuju Flip to Mute i Three-finger screenshot. Screen off geste uključuju Double tap to wake, Music Control, te izvršavanje naredbi iscrtavanjem slova O, V, S, M i W. Naredbe su preddefinirane - Open camera, Open front camera, Record a video, Open Flashlight i Open Shelf. Osim toga, pokretati možemo i različite aplikacije. Customizirati možemo i Status bar, te naravno fontove. Odabir fonta je obavezan i prilikom prvog pokretanja uređaja, a biramo između Roboto i OnePlus Slate fontova. Ostala podešenja su klasična kao i kod ostalih uređaja koji pokreću Oreo operativni sustav.
(fotografije su smanjene, a originale pogledajte ovdje)
U uvjetima prosječne osvijetljenosti (dnevno svjetlo, no bez sunca), fotografije su vrlo dobre, a na gornjima vidimo i bokeh efekte, digitalni zoom, te općenito vrlo dobro hvatanje detalja i ravnomjernu oštrinu po cijeloj fotografiji. U rijetkim trenutcima ove zime smo imali sunčani dan, no kamere na 5T su dokazale kako mogu raditi kvalitetne fotografije i pri normalnom ili slabijem osvjetljenju. Isto vrijedi i za selfie kameru koja je među boljima u klasi.(fotografije su smanjene, a originale pogledajte ovdje)
Kod fotografija snimljenih u nešto slabijim uvjetima osvijetljenosti (ISO100-200-400-800-1600-3200) vidimo kako je 100 i 200 pretamno, 400 i 800 zadovoljavajuće, a 1600 i 3200 nepotrebno zbog gubitka detalja a fotografije nisu ništa svjetlije. Općenito, kod snimanja noćnih snimaka vidljivo je kako se češće koristi 20 MP senzor u automatskom načinu snimanja i kako su fotografije solidne, no ni blizu onima kakve stvaraju neki drugi top modeli. Kada je u pitanju snimanje filmova, najboljim se pokazao 1080p @ 60fps mod koji i u uvjetima ne tako dobre osvijetljenosti snima video materijal solidne kvalitete. 2160p @ 30fps mod zahtijeva dosta svjetla, pa je najbolje ga koristiti vani uz mnoštvo sunca uz ograničenje od maksimalno 10 minuta snimanja. Slow motion, tj. 720p @ 120fps-a producira dobar materijal u svim uvjetima.Rezultati testova
[ichart headers="ID,Score" title="PCMark (Work 2.0)" htitle="Score" labels="OnePlus 5T,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Huawei Mate 9,Sony Xperia X Performance,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi Mi Mix Prime,Xiaomi Mi5s,Samsung S8+,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Xiaomi Mi 5X,Elephone S8,Sony Xperia Z5 Compact,Nokia 5,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Sony Xperia XA,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5,Nokia 3" values="6863,6404,6311,5817,5563,5469,5248,5234,5125,5106,4969,4881,4723,4429,4292,3967,3707,3662,3616,3518,2821,2684,2586" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"]
Snapdragon 835 i kombinacija brze memorije se ovdje pokazala dobitnom kombinacijom pa je 5T brži od Sonyevog dvojca sistim čipsetom (XZ Premium i XZ1 Compact).
[ichart headers="ID,Score" title="3DMark Sling Shot Extreme" htitle="Score" labels="Sony Xperia XZ1 Compact,OnePlus 5T,Samsung S8+,Sony Xperia XZ Premium,Xiaomi Mi Mix Prime,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Elephone S8,Honor 8,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia XA,CAT S60,Samsung Galaxy A3 (2017),Nokia 5,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite,Nokia 3" values="3714,3557,3187,3046,2510,2472,2376,1662,969,887,854,639,464,429,396,309,297,198,117,109" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"]
S grafičke strane je XZ1 Compact postigao zavidan rezultat, no 5T nije daleko, kao što to primjerice zaostaju S8+ i XZ Premium.
[ichart headers="ID,Score" title="BaseMark OS II" htitle="Overall Score" labels="Apple iPhone X,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ Premium,Apple iPhone 7 Plus,Samsung S8+,Sony Xperia XZ1 Compact,Apple iPhone 7,Sony Xperia X Performance,Apple iPhone 6S,Sony Xperia XZ,Xiaomi Mi Mix Prime,HTC 10,Honor 8,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Elephone S8,Sony Xperia Z5 Premium,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia XA1 Ultra,Apple iPhone 6,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Nokia 5,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5,Nokia 3" values="4875,3611,3450,3281,3257,3126,2797,2241,2232,2165,2035,1994,1953,1841,1829,1634,1532,1390,1332,1276,1029,1002,974,576,557,556" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"]
Ovo je iPhoneov teren i tu nitko ne može uloviti X-a, no 5T je najbrži Android.
[ichart headers="ID,Score" title="BaseMark ES 3.1 (Metal)" htitle="Overall Score" labels="Apple iPhone X,Apple iPhone 7 Plus,Samsung S8+,OnePlus 5T,Apple iPhone 6S,Elephone S8" values="1572,1499,1175,915,881,252" colors="blue,blue,blue,red,blue,blue,blue" height="500" min="0"]
Metal mu ne leži tako dobro kao Samsungu S8+ i rezultat je dosta niži.
[ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (single-core score)" htitle="Score" labels="Apple iPhone X,Samsung S8+,OnePlus 5T,Hauwei Mate 9,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Xiaomi Mi Mix Prime,Xiaomi Mi5s,Huawei P9,Honor 8,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Compact,Dell Venue 8 7840,Elephone S8,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Nokia 5,Huawei T2 8 Pro,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite,Nokia 3" values="4250,1995,1963,1942,1909,1841,1825,1801,1726,1693,1585,1581,1394,1361,1079,1009,875,841,712,705,668,623,571,563,552" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (multi-core score)" htitle="Score" labels="Apple iPhone X,Samsung S8+,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ1 Compact,Sony Xperia XZ Premium,Huawei Mate 9,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi Mi 5X,Xiaomi Mi5s,Sony Xperia XZ,Elephone S8,Xiaomi Mi Mix Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XA1 Ultra,Sony Xperia X Compact,Samsung Galaxy A3 (2017),Dell Venue 8 7840,Nokia 5,Sony Xperia Z5 Compact,CAT S60,Huawei T2 8 Pro,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5,Nokia 3" values="10199,6683,6571,6542,6451,5864,5324,4695,4316,4262,4217,3974,3842,3762,3575,3562,3410,3074,2879,2257,2198,1928,1591,1512,1487" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (render script)" htitle="Score" labels="Samsung S8+,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Sony Xperia XZ,Xiaomi Mi Mix Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Xiaomi Mi 5X,Elephone S8,Huawei P9,Honor 8,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),Nokia 5,CAT S60,Nokia 3,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="8708,8025,7980,7833,7122,6899,6844,3728,3385,3215,3213,3195,3119,2790,2379,2137,1891,1032,806,802" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"]
Uprva dva testa 5T ima performanse vrlo slične onima Samsunga S8+ s istim čipsetom, dok u render scriptu ipak malo zaostaje i bliži je Sonyevim uređajima sa Snapdragonom 835.
Zaključak
S cijenom od 499 USD na Gearbestu, 5T (6/64GB) je pravi flagship killer. Odlično je sklopljen, ima vrlo moćan hardver i dovoljno memorije, te izvrstan AMOLED ekran. Osim kvalitete izvedbe, plijeni i dobrim dizajnom s 18:9 razvučenim ekranom od ruba do ruba te solidnom ergonomijom za ovako velik uređaj. Hvalimo položaj čitača otiska prsta koji je na pravom mjestu, te Alert Slider koji je vrlo koristan. I sve ostale tipke su na dobrom mjestu, te prsti prirodno na njih padaju. Da, fali mu službeni IP rejting zaštite od vode i prašine da bi stao uz bok najboljima, no dokazano je izdržljiv. Kamere su solidne, premda je setup u starijoj petici s jednom telefoto lećom imao više smisla. Najviše nam se svidio Portrait način rada, koji stvara odlične fotografije, a i selfie kamera je izvrsna.
Samsungov je AMOLED ekran odličan, zadovoljavajuće visoke rezolucije i oštre slike, vrlo svijetao, a i boje su odlične i u sRGB i u DCI-P3 modovima. Korisničko sučelje je sada s Oreom 8.0 dobilo punu funkcionalnost u najboljem skoro pa vanilla Android stilu. Radi iznimno glatko, te ima pregršt opcija.
OnePlus 5T je kao što smo vidjeli pokazao visoke performanse u svim testovima, i općenito u svemu što smo pokrenuli na njemu. Puno smo vremena proveli igrajući SW GOH i uređaj ga tjera s lakoćom, a što je najbitnije nema zagrijavanja i baterija mu se u igrama ne prazni brzo - da nije telefon, bio bi odlična igraća konzola. Osim u igrama, nismo primijetili da se zagrijava i u bilo čemu drugom. Autonomija je općenito vrlo dobra i uz kombiniranu upotrebu punjenje je potrebno svaka dva dana, a i tada je to brzo zbog brzog Dash punjača.
Sve u svemu, ako ste ljubitelj Android uređaja, OnePlus 5T je must have ako tražite kvalitetan, brz i ne preskup uređaj koji je sasvim u rangu onih puno skupljih. Na Gearbestu ga uz kupon GBGRNEW26 u trenutku objave ovoga članka možete kupiti za 430.75 €.