OpenIT Supermicro Gamer test
Datum objave 07.11.2016 - Krešimir Matanović
Opis
Karlovačka nam je tvrtka OpenIT nakon više od tri godine ponovno na test poslala jednu gamersku mašinu baziranu na Supermicro matičnoj ploči i kućištu. Tada je računalo bilo bazirano oko serverske ploče i procesora, a sada je na overclockerskoj desktop ploči CZ170-OCE i i7-6700K procesoru. Kućište je Supermicroovo GS5A-753R, napajanje koje uz njega dolazi isporučuje Seasonic, a za dobre se gaming performanse brine inno3D-ova iChill GTX1070 kartica.
Supermicro nije tvrtka koja je poznata po desktop i još k tome gamerskim/overclockerskim matičnim pločama, nego jasno po serverskim. No, pomalo eksperimentiraju i s desktop pločama pa je plod toga i ova poprilično zanimljiva CZ170-OCE ploča koja donosi zanimljiv dizajn, robusnu napojnu jedinicu, pa čak i tipke za overclocking smještene na samu ploču - baš poput Asusovih i Gigabyteovih ploča. S obzirom da u ponudi imaju i kućište koje spada u sferu gaming desktop modela bila je to savršena prilika za slaganje Supermicro Gaming stroja.
Supermicroovo GS5A-753R kućište dolazi u klasičnoj kartonskoj kutiji, a odlično je zaštićeno od eventualnih mehaničkih oštećenja. Uz kućište dolazi dosta opreme poput 5.25" ležišta za tvrde diskove i ine uređaje, a Supermicro uz kućište isporučuje i napajanje. Napajanje nije njihovo, nego je ovaj put isporučeno Seasonicovo iz G serije (80 Plus Gold) snage 750 W, što je i više nego adekvatno za komponente ugrađene u računalo.
GS5A-753R je klasično mid-tower kućište napravljeno od čelika, s prednjom stranicom u kombinaciji aluminij-plastika. Crveni elementi na prednjoj stranici kućišta nam daju do znanja kako nije riječ o striktno poslovnom desktopu, nego je ovo računalo ipak okrenuto i kućnim korisnicima, gamerima, entuzijastima itd. Na prednjoj se strani nalazi velika filtrirana rešetka kroz koju dva 120 mm ventilatora uvlače zrak, dva 5.25" mjesta od kojih jedno zauzima DVD-RW optički uređaj, te prednjeg panela na kojem su s lijeva na desno - 3.5 mm utori za mikrofon i slušalice, dva USB 3.0 porta, LED indikacija aktivnosti tvrdog diska, reset tipka i tipka za paljenje s LED indikacijom. Na lijevoj se bočnoj stranici nalazi nefiltrirana perforacija i nosač za dva 120 mm ventilatora. Kada smo kod filtera, oni se nalaze na usisu, na gornjoj stranici i na donjoj. Na gornjoj je magnetni, koji je praktičan za čišćenje.
Stražnja strana otkriva klasičan layout s napajanjem na dnu, a kućište ima sedam mjesta za proširenja, jedan nosač za ugrađeni 120 mm ventilator, rupe za cijevi vodenog hlađenja, stražnji I/O panel i perforaciju na vrhu. Kada smo kod ventilatora, sva tri (dva na usisu i jedan na ispuhu) su promjera 120 mm i nisu pretjerano bučni u radu. Kvaliteta kućišta je vrlo dobra, s malo tanjim limom bočnih stranica, no završna je obrada na visokom nivou. Neki proizvođači gamerskih kućišta su i u dizajnu i u puno praktičnih detalja otišli i korak dalje od Supermicra, no ovakvo će kućište zadovoljiti potrebe svih koji ne idu na rješenje zatvorenog vodenog hlađenja s radijatorima većim od 120 mm.
Otvaranjem bočne stranice vidimo uredno posloženu unutrašnjost koju ispunjavaju velika ATX matična ploča, Supermicro hladnjak za procesor, dugačka iChill GTX1070 grafička kartica, i napajanje. Na desnoj sz strani masivni tool-less kavezi za šest 3.5" diskova i četiri 2.5" diska, iznad kojih su kavezi za 5.25" uređaje. 2.5" kavezi su pametno smješteni u sredini čime se otvorio prostor za dugačke grafičke kartice. Kavezi se mogu i ukloniti, čime se ostavlja prostora i za više grafičkih kartica.
Kabeli su s prednje strane uredno posloženi, kućište nudi proreze za njihovo aranžiranje, a stručnjaci iz OpenIT-a su odradili dobar posao.
Stražnja strana pokazuje još urednog menadžmenta kabela, dovoljno veliki prorez za donje ploče CPU hladnjaka i još sjajnog čelika na kojeg smo svi skupa već pomalo zaboravili u eri u kojoj se kompletna šasija kućišta boji u crnu ili neku sličnu boju.
Specifikacije:
- Kućište: Supermicro SuperChassis GS5A-753R
- Matična ploča: Supermicro C7Z170-OCE
- Procesor: Intel Core i7 6700K
- CPU hladnjak: Supermicro SNK-P0051AP4
- Grafička kartica: inno3D iChill GTX1070 8GB
- Radna memorija: Kingston HyperX Predator 4x 8GB (32 GB) 3000 MHz 1.35V
- Disk: Toshiba XG3 SSD 512GB THNSN5512GPU7 M.2 2280 NVMe
- ODD: LiteOn (Plds) DVD/RW
Rezultati testova
Futuremark performanse
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 8" htitle="Score" labels="OpenIT Supermicro Gamer @ OC,OpenIT Supermicro Gamer" values="5680,5346" colors="orange,purple" height="200"]
[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark TimeSpy" htitle="FPS" labels="OpenIT Supermicro Gamer" values="5823" colors="purple" height="200"]
PCMark performanse su iznimno visoke zahvaljujući i brzom SSD-u koji je na testu postigao rezultat od čak 517.07 MB/s. TimeSpy performanse su u skladu s onima kakve i inače viđamo kod GTX1070 kartica.
CPU performanse i overclocking
[ichart headers="ID, Score" title="Cinebench 15 Multicore CPU" htitle="Score" labels="i7 6700K @ 4.5 GHz,i7 6700K" values="994,881" colors="red,purple" height="200"]
[ichart headers="ID, Score" title="7-Zip" htitle="Score" labels="i7 6700K @ 4.5 GHz,i7 6700K" values="5.6,4.9" colors="orange,blue" height="200"]
Kao što smo napisali u opisu računala, CZ170-OCE ploča drži takt od 4.0 GHz na svim jezgrama pa su performanse nešto niže nego kod konkurencije koja ih drži na 4.2 GHz. Porast performansi overclockingom je u skladu s rastom takta.
Grafičke performanse
[ichart headers="ID, FPS" title="DeusEX Mankind Divided (2560 x 1440 @ V.High (DX12, 0xAA))" htitle="FPS" labels="OpenIT Supermicro Gamer" values="43.8" colors="red" height="200" min="0"]
[ichart headers="ID, FPS" title="Hitman (2560 x 1440 @ Ultra (DX12, FXAA))" htitle="FPS" labels="OpenIT Supermicro Gamer" values="75.70" colors="orange" height="200" min="0"]
[ichart headers="ID, FPS" title="Total War Warhammmer (2560 x 1440 @ Ultra (DX12))" htitle="FPS" labels="OpenIT Supermicro Gamer" values="72.80" colors="red" height="200" min="0"]
inno3D GTX1070 je pravi izbor za gaming do rezolucije od 1440p i to je vidljivo na ova tri naslova. Kartica boosta sve do 1949 MHz za GPU i performanse su odlične. Ipak, vidimo i kako je novi DeusEX vrlo zahtjevan naslov pa je framerate nešto niži čak i sa Very High postavkama te isključenim AntiAliasing filterom.
SSD performanse
Performanse SSD-a su izvrsne, Toshibin NVMe 512 GB disk postiže visoke sekvencijalne ali i nasumične brzine. U radu se međutim dosta i zagrijava pri čemu mu smještaj ispod grafičke kartice ne ide u korist.
Zagrijavanje i potrošnja
Računalo se i pri visokim opterećenjima ne zagrijava i sve komponente su na ugodnoj radnoj temperaturi. Čak je i grafička kartica zabilježila maksimalnu temperaturu GPU-a od solidnih 67°C pri čemu buka ostaje na niskoj razini. Buku stvara tek ventilator na CPU hladnjaku i to prilikom dugotrajnih velikih opterećenja procesora te pogotovo kada je overclockiran. Tada raste i do 55 dB, dok istovremeno prilikom dugotrajne igre ne prelazi 45 dB. Maksimalna zabilježena potrošnja sistema prilikom igre je 272 W.
Zaključak
OpenIT-ovci su ponovno pokazali kako se na Supermicro komponentama može složiti iznimno kvalitetan i moćan igraći stroj. U ovakvoj izvedbi on je dostatan za igranje modernih naslova u 1440p rezoluciji, a uz ugradnju još jedne GTX1070 kartice to može postati i vrlo ozbiljan VR i 4K igraći stroj. Procesor je najjači dostupan za ovu platformu i sasvim je adekvatan i brz, a kao što smo vidjeli na ovoj Supermicro ploči ga se može i dodatno ubrzati overclockingom. Zamjerka ide na bučniji ventilator na CPU hladnjaku, a uz to je i malo manje efikasan jer je okrenut naopako pri čemu izvlači zrak kroz hladnjak, a ne tjera kroz kao što bi trebao. Ovo se moglo izbjeći upotrebom dvokanalnog memorijskog kita. Ipak, i ovako okrenut je bio adekvatan za 4.5 GHz (postignutih maksimalnih 4.6 GHz je ipak malo previše jer temperature jezgri pod opterećenjem "bježe" preko 90°C).
Matična ploča je odlična - od dizajna, preko layouta, dobrog UEFI-a pa do podrške za moderne tehnologije i ugrađenog PLX čipa. Mala zamjerka ide tek na smještaj M.2 socketa koji je ispod grafičke kartice pa se SSD dodatno (nepotrebno) zagrijava. Odabir Seasonica i njihove G serije napajanja koje dolazi s kućištem je također za pohvalu. Samo je kućište malo zastarjelog dizajna i koncepta, no nudi dovoljno prostora, adekvatne rashladne mogućnosti te filtrirane usise. Hvalimo i mnoštvo tool-less kaveza za diskove. inno3D kartica je također u vrhu ponude - ima i performanse i kvalitetu, ali i zadovoljavajuće tih rad.
Sve u svemu, ovo je odlična igraća mašina kojoj je maloprodajna cijena 16.800 kuna. Nije niska, jer su Supermicro komponente uvijek malo iznad onoga što se nudi za desktop tržište. Ipak, i po toj cijeni ovo računalo svoje kvalitete ima i pokazuje ih, te je za svaku preporuku.