Palm računala

Datum objave 19.11.2000 - Ozren Žagmešter

Uvod

Ovaj članak zamišljen je kao uvod u svijet PDA (Personal Digital Assistent) računala te upoznavanje s jednim od tipičnih predstavnika - Palmom IIIx. Nadamo se da ćemo približiti PDA-ove onima koji žele nešto naučiti o njima te onima koji razmišljaju o kupovini ovakvog računala.

Mala džepna računala nisu ništa novo. Sve je počelo s organizerima manjih dimenzija prije desetak godina. No, ta računala mučio je sljedeći problem: manja dimenzija računala traži manju dimenziju tipkovnice. Svima je jasno da premala tipkovnica koči brzinu i količinu pisanja jednog korisnika. Nakon toga krenulo se s idejom olovaka i senzitivnih ekrana po kojima se piše. Taj pristup je skoro pa bio ispravan. Jedini problem (ali zato veliki problem) bio je taj što je korisnik morao učiti računalo da raspoznaje njegov rukopis. Programska podrška za tako nešto je bila loša, a procesorska snaga samog PDA-a premala. Nakon nekog vremena netko se pametan sjetio da bi bilo bolje razviti neki jednostavan sistem pisanja koji bi bio jednak za sve korisnike i koji ne bi zahtijevao posebno učenje računala.

Palm IIIx

3Com je uvidio potencijal tog pristupa i prije par godine počela je revolucija na tržištu PDA-ova s pojavom 3Com Palm Professionala. Kod prvobitnog Palma te svih kasnijih modela unos teksta vrši se olovkom (tzv. Stylus) i upotrebom Graffiti abecede. Graffiti abeceda se izuzetno brzo uči (osnovna slova za dan-dva, a posebni znakovi ovisno o frekventnosti upotrebe) i stvarno nije nešto čega bi se korisnik trebao bojati. Ne govorimo ovo bezveze - često smo se susreli sa stavom "Ma zgodan je taj Palm, ali ja nikad neću naučiti pisati po njemu." Ništa ne može biti dalje od istine. Pisati po Palmu može naučiti ama baš svatko.

Primjer pisanja na Palmu (točka označava početnu poziciju)

Palm računala vrlo brzo su postala popularna, pogotovo u SAD, te je 3Com izdvojio dio koji se bavio PDA-ovima i osnovao posebnu tvrtku - Palm, Inc. Osim lakoće korištenja, ono što je lansiralo Palm jest i široka baza dostupnog softvera te mogućnost sinhronizacije podataka sa stolnim računalom. No, o tome nešto kasnije.

U ovom članku naša PalmOS platforma bit će Palm IIIx. Palm IIIx nije jedan od najnovijih modela, no nudi sve bitno i dobar je "materijal" za predstavljane onima koji nisu imali puno kontakata s PDA računalima.

Palm paket

Tvorničke specifikacije - Palm IIIx:

  • Memorija: 4MB
  • Baterija: 2x AAA
  • PalmOS: 3.3
  • Dimenzije i težina: 12 cm x 8 xm x 1.7cm; 170 grama
  • Proširenje - jedan utor za dodatnu memoriju ili uređaj (modem, itd.)
  • Komunikacije - Internet-spreman (TCP/IP)
  • IR port
  • U paketu dolazi:
    • Palm IIIx
    • Palm Desktop
    • MS Outlook conduit
    • 2 AAA baterije
    • DB-25 adapter
    • uputstva
    • HotSync cradle.

Bazične aplikacije koje dolaze s Palmom su:

  • Date Book (kalendar sastanaka)
  • Address Book (adresar)
  • To Do List (lista stvari koje treba napraviti, tj. podsjetnik)
  • Memo Pad (pisanje kraćih memoranduma)
  • Calculator (kalkulator)
  • E-Mail (e-mail klijent)
  • Expense (program za praćenje troškova).

Potrebno imati:

  • PC:
    • 486 ili jači procesor
    • Windows 95/98 ili NT OS
    • 8MB RAM (16MB za NT)
    • 20MB mjesta na hard disku
    • CD-ROM
    • 1 serijski ili USB* port
  • Mac:
    • bilo koji Mac s PowerPC procesorom
    • System 7.5.3 ili noviji
    • CD-ROM
    • 1 serijski ili USB* port

Svi navedeni programi mogu se sinhronizirati s Palm Desktop programom koji dolazi uz Palm te s programima poput MS Outlook 98/2000, Eudora, itd. Potrebno je samo instalirati conduit za dati program i to je to. Malo su zakinuti jedino korisnici Mac-a jer E-Mail i Expense nisu podržani pod Mac verzijom Palm Desktopa. Najkorisnija je mogućnost sinhronizacije s MS Outlook-om jer on kao i Palm sadržava scheduler.

Palm Desktop

HotSync

Aplikacije koje dolaze s Palmom su više nego dovoljne za rad. Adresar je svima potreban, isto kao i kalendar sastanaka koji se tzv. HotSyncom sinhronizira s desktop računalom. Za one koji imaju puno sastanaka ta sinhronizacija život znači jer se ne može desiti da će vam promaknuti bilo koji sastanak ukoliko ste ga unijeli ili u desktop ili u Palm. Podaci se također lagano šalju u Word ili Excel što dodatno povećava korisnost Palma. Čovjek samo ne smije zaboraviti izvršiti HotSync koji je i koristan jer se tako vrši i back-up svih podataka na Palm računalu. Zna se desiti da se baterije potroše i onda dođe do gubitka svih podataka. PC Ekspert je imao jedno takvo neugodno iskustvo gdje je izgubio brdo podataka zbog svoje lijenosti. Danas sinhroniziramo možda i prečesto - da ne bi bilo "nismo znali". Po tvorničkim specifikacijama baterije na Palmu mogu trajati do dva mjeseca. U stvarnosti je to oko tri tjedna, tako da se postavlja pitanje kako to Palm, Inc. računa vrijeme. Možda njima mjesec ima osjetno manje nego 30-ak dana. Palm IIIc, V i Vx modeli pak koriste baterije uobičajene kod mobilne telefonije, te u cradleu imaju punjač. Smatramo da je to izrazita prednost, i da sada kupujemo PDA uzeli bismo jedan od tih modela. Handspringova Visor linija je možda jeftinija i nudi puno toga zgodnog, no ništa od toga se ne može usporediti s prednostima baterija na punjenje.

Cradle - veza između Palma i vašeg PC-a potrebna za HotSync

HotSync

Palm se spaja s desktop računalom putem serijskog ili USB porta (dodatna opcija koja se posebno plaća; potrebna je i najnovija verzija Palm Desktopa), s tim da moramo napomenuti da USB veza nije bez svojih problema (pogotovo pod Windowsima 2000). Tu je konkurencija - Handspring - u prednosti. Njihov Palm kompatibilni PDA, Visor, od početka nudi USB vezu (što rezultira u većoj brzini prijenosa podataka tokom HotSync-a).

Bazne aplikacije

Što se pak programa za Pilot tiče, tu stvarno nema granica. Što god Vam padne na pamet najvjerojatnije ćete naći na Netu. Ako Vam se ne sviđa neka od aplikacija koju dobijete standardno uz Vaš Palm - nema problema, zamjenu ćete lako naći. Da biste našli ono što Vam treba predlažemo sljedeće Web stranice:

Bilo bi nemoguće pregledati sve te programe pa smo mi odlučili predstaviti par onih koji su nam se posebno svidjeli. Instalacije dodatnih programa se također vrše putem Palm Desktopa i HotSynca tako da je i taj proces vrlo jednostavan.

Sistemska proširenja

Postoji mnogo programčića koji dodaju razne funkcije Palmu. Najpoznatiji i najkorisniji jest HackMaster. HackMaster omogućava upotrebu raznih hackova koji Palmu dodaju razne funkcije. Ti hackovi mogu biti od pokazatelja statusa baterija i overclockinga do promjene uvodnog ekrana pri resetu ili paljenju Palma. Osim HackMastera, izdvojili bismo i Launcher III. Launcher III je ustvari desktop proširenje koje omogućuje lakši pristup programima.

Launcher III i HackMaster

Primjer hacka za logo

Ono što je još zgodno spomenuti jest to da je Launcher III rezultat hrvatskog talenta i možete ga naći na Benc.hr stranicama. Hrvatski programeri vrlo su aktivni na polju Palm programa te Launch III nije jedini primjer. Prije par mjeseci pročitali smo i da je tvrtka koja proizvodi MultiMail odkupila prava na jedan plug-in za taj e-mail klijent koji je omogućavao pogled u ZIP datoteke. Autori - isto Hrvati.

Postoje i razne inačice baznih aplikacija (Date Book, ToDo List, itd.), tako da ako vam se ne sviđaju one koje dobijete s Palmom možete ih zamijeniti nekim drugim. PC Ekspert koristi Memo PLUS i ToDo PLUS umjesto standardnih jer sadrže neke nama zgodne dodatke. Pretpostavljamo da postoje i bolje zamjene, no to je već stvar ukusa.

MemoPLUS i ToDoPLUS

Također preporučamo korisnicima PDA-ova iz Palm serije da instaliraju i IREnhc koji poboljšava svojstva Palm IR porta. Moramo spomenuti i Palm Emulator pomoću kojeg emulirate Palm na PC-u. To je zgodno ako Vam je sumnjiva neka aplikacija pa bi ju željeli prvo isprobati bez instalacije na Palm, a obavezna stvar ako sami razvijate aplikacije za PalmOS računala. Palm Emulator nas je dobrano namučio prilikom pripreme ovog članka jer nismo nikako mogli skinuti "sliku" OS-a (tj. ROM) iz našeg Palma. No to smo nekako na kraju riješili i zato Vam i jesmo u mogućnosti dati kvalitetne screenshotovae - sve su ustvari skinute s PC-a.

Od bitnih programa tu još treba spomenuti i back-up programe. Pomoću njih možete spremiti cijelu sliku Vašeg Palma na desktop (podatke, aplikacije i settinge) i onda ako dođe do kakave katastrofe sve vrlo brzo povratiti - puno brže nego da koristite Palm Desktop pomoću kojeg biste trebali reinstalirati sve aplikacije i sami podesiti settinge.

Veza sa svijetom

Komunikacije

Palm posjeduje IR port koji mu omogućuje lagano komuniciranje s mobilnim telefonima poput Nokie 7110, Siemensa S35i, itd. Nažalost ima i mobitela koji iako posjeduju IR port nisu baš "Palm friendly" (npr. Nokia 6150). Zbog svog većeg ekrana te lakšeg pisanja, s Palmom je puno lakše surfati po Netu ili napisati koji SMS ili e-mail poruku nego što je putem mobitela. Postoji dosta programa koji omogućuju takav vid komunikacije. Najbolja startna točka jest GSMtool pomoću kojeg možete izvršiti sinhronizaciju između Palmovog i mobitelovog adresara. GSMtool također nudi i mogućnost poziva broja koji je u adresaru Palma, ali ne i mobitela (ako koristite posuđeni mobitel i ne želite nešto na njemu promijeniti), te mogućnost slanja SMS poruka.

GSMtool

Najbolji program za slanje SMS poruka koji smo vidjeli je pak MonkeyMessenger. Nažalost, ukoliko ne posjedujete registriranu verziju ne možete poslati SMS duži od 6 karaktera. Posebna odlika MonkeyMessengera jest i to da komunicira i s Nokia 61XX mobitelima koji su kod nas dosta popularni. To je jedini program koji smo vidjeli da to može.

MonkeyMessenger

Ako pak želite WAP browser onda je tu za Vas WAPman. Naravno, možete izbjeći WAP i surfati u stilu pomoću EudoraWeb browsera. EudoraWeb je dio Eudorinog EIS paketa koji sadrži Eudora conduit te Eudora e-mail klijent za Palm računala. Autor ovih redaka inače koristi Eudoru pa je onda logično da je tako i u slučaju Palma. Naravno, postoje razne alternative, s tim da MultiMail glasi kao jedan od najboljih, ako ne i najbolji e-mail klijent.

IR

Infra-crveni port na Palmu je jedan od najbitnijih dijelova. Osim što omogućava komunikaciju prema van, bilo prema drugom Palmu (slanje virtualnih poslovnih kartica, programa) ili mobitelu (Internet, itd.), IR port može poslužiti i za zabavu. Postoji par programa koji simuliraju daljinske upravljače za TV ili video. Prošlog ljeta ekipa PC Eksperta se lijepo našalila sa jednim od naših prijatelja. Bilo smo kod dotičnog gospodina na moru te lijepo snimili IR kodove daljinskog upravljača njegovog TV-a na Palm. Nakon par dana krenuli smo u akciju. Kako smo često nešto petljali po Palmu, našem prijatelju nije ni palo napamet da mi stojima iza čudnog ponašanja njegovog TV prijemnika. Frend nam je poludio jer je eto TV "sam" mijenjao programe te gasio i palio zvuk. Nakon jedno pola sata više se nismo mogli suzdržati i prasnuli u smjeh. Ne moramo napominjati da smo sljedeći dan završili u moru skupa s odjećom. Na sreću Palm nije bio u džepu.

Ostali zgodni programi i igre

Ostale aplikacije

Nemoguće bi bilo pokazati sve aplikacije za Palm, no probat ćemo vam dati uvid u izbor kroz par nevezanih primjera.

multiClock - za sve "Kronose"

Periodic Table - tabela kemijskih elemenata

Onda je tu i Convert-It!, programčić koji pretvara sve živo i mrtvo u različite jedinice (posebno zgodno ako se putuje u SAD radi milja, funti, fahrenheita...).

Convert-It!

Naravno, postoje i programi za crtanje za Palm PDA računala. Mi koristimo TealPaint, no i tu imate ogroman izbor. Prilikom posjete Dubrovniku prije par godina ekipa PC Eksperta si je lijepo nacrtala cijelu mapu starog grada te si obilježila rutu. Na taj način nam nije ništa promaknulo što je bilo vrijedno za vidjeti.

TealPaint

Igre

Naravno, tu su i igre. Zašto ne iskoristiti Palm za zabavu pri čekanju u redu ili vožnjom tramvajem po gradu? Izbor igara je velik (pogotovo je lako naći uobičajene igre tipa Tetris, Šah, Solitaire itd.), a mi smo izdvojili par osobnih favorita- Void i DragonBane.

Void

Void je klon dobre stare Elite. Void nije baš pretjerano lak za igrati jer ipak Palm nije PSX2, ali nije ni frustrirajuće težak. Grafika je OK, pogotovo ako čovjek ima Palm IIIc s kolor ekranom, i to je stvarno dobra zabava. No, moramo napomenuti da nakon nekog vremena Void počne tražiti registracijsku šifre bez koje ne možete nastaviti vašu svemirsku karijeru.

DragonBane (ne radi pod emulatorom pa nismo mogli dati pravi screenshot)

DragonBane je pak Bard's Tale klon za Palmove. Također podržava boju ako imate sreće imati takav Palm i vrlo je zabavna igra. Borite se s raznim čudovištima, skupljate magične mačeve i oklope, riješavate neke zagonetke - svega tu ima.

Kraj

Zaključak

Palm računala su dobra stvar. Olakšavaju čovjeku život, a ne traže neki trud da bi se savladalo njihovo korištenje. Prava su stvar za one koji imaju puno sastanaka i koji moraju raditi više stvari istovremeno (npr. manageri). U budućnosti ćemo ići više u dubinu nekih individualnih tema te namjeravamo usporediti mogućnosti raznih modela prisutnih danas na tržištu. U svakom slučaju se nadamo da smo Palm PDA-ove približili svima koji su pročitali ovaj članak.

Palm i dlan zajedno :)