Bez obzira na sve gore navedeno, najveće razlike su u operativnim sistemima, a najlakše ćemo ih usporediti ako povučemo paralelu sa MS Windows i Mac OS na stolnim računalima. Windows CE predstavlja smanjenu kopiju Windowsa za stolna računala, pri čemu je izgubio dosta od funkcionalnosti svoje starije braće što smo mu u više navrata zamjerili. Palm OS takvu dodatnu funkcionalnost nikad nije ni imao, što zamjeramo još i više. Razlike potječu od načina rada sa memorijom, mogućnost izvođenja samo jednog programa, pa nadalje. Palm OS svu memoriju sa kojom raspolaže tretira jednako i koristi je za spremanje datoteka, ali i pokretanje programa, prema potrebi. Za razliku od njega Windows CE dinamički (prema potrebi i raspoloživosti) memoriju dijele na stovarište datoteka i pokretanje programa.

Glavni izbornik Palm OS-a

Windows CE datoteke sprema u klasični datotečni sustav sa hijerarhijom direktorija, te korisniku nudi File Manager aplikaciju za baratanje podacima koja radi zaštite skriva sistemske datoteke. Palm OS uopće ne dolazi sa File Manager aplikacijom, a dodatni programi takvog tipa ne mogu kreirati mape u primarnoj memoriji (iako mogu na memorijskim karticama) dlanovnika jer je datotečni sustav flat??? Takav pristup možda odgovara nezainteresiranim korisnicima, no iskusne i profesionalne korisnike samo zbunjuje i nervira. Niti jedan od uređaja dok je priključen na računalo svoju memoriji ne nudi u obliku USB diska – zašto je to tako ne zna valjda nitko, a korisnici su prisiljeni instalirati dodatne programe za prijenos podataka i sinkronizaciju koji kod Palma ne žele kopirati video datoteke u glavnu memoriju, nego samo na memorijsku karticu koja ne postoji na uređaju. Kao i većina ostalih problema, i ovaj se vjerojatno može riješiti nabavkom dodatnih programa (ili memorijske kartice) kojih ne nedostaje, no to ne odgovara ni početnicima, ni naprednim korisnicima. Za mrežnu komunikaciju Palm ima web preglednik i mail klijent, a Pocket PC raspolaže i sa SMB klijentom putem kojega možemo pristupati mrežnim diskovima na Windows računalima. Osnovne funkcije dlanovnika tj. upravljanje obvezama rade podjednako dobro na obije platforme, kao i sinkronizacija sa MS Outlook aplikacijom koja većina korisnika koristi na svojim stolnim računalima.

Početni ekran Windows Mobile 2003 SE operativnog sustava obogaćen hp-ovim task panelom

Podrška specifičnosti korištenja u Hrvatskoj je iznimno loša na oba dlanovnika – niti jedan ne nudi odabir Hrvatske ili Zagreba kao lokacije na kojoj se nalazimo, a niti Hrvatski grafemi nisu podržani. iPAQ će izaći na kraj sa našim grafemima u smislu da će ih ispravno pokazati, dok na Palmu možemo očekivati svašta – neka slova (npr. š) rade, umjesto drugih prikazuje čvrćke (npr. ž), dok će konvertirani tekstovi izgubiti kvačice. Za oba uređaja postoje dodatne aplikacije koje rješavaju navedene probleme, no one nisu besplatne, a prije upotrebe ih treba pronaći i instalirati. Oba modela na ovom području gube bodove, no PPC ipak u manjoj mjeri.

Praktične naljepnice sa podsjetnikom za iscrtavanje graffiti 2 abecede

Paradoksalno, ali Documents to go set aplikacija koji korisnicima Palm dlanovnika omogućuje pregled Office datoteka, svoj posao obavlja bolje od Pocket Word aplikacije na PPC računalima. Pri tome mislimo da će dokumenti na Palmu zadržati slike i tablice, dok će potonja aplikacija iste uredno filtrirati ili pretvoriti u običan tekst. Prebacivanje Office datoteka na dlanovnik podrazumijeva i njihovu konverziju, pri čemu je set aplikacija za Plam uspješniji, a za datoteke koje ne uspije prebaciti javlja problem koji ga sprečava u tome, dok se transfer na PPC prečesto jednostavno objesi u postupku (čisto za referencu, radi se o dokumentima preuzetima sa www.microsoft.com, bez slika i sličnih ekstravaganci).
Adobe Acrobat Reader je, iako nazivno iste verzije, vizualno različit za pojedinu platformu. Obije verzije vrše prilagodbu pdf datoteka prilikom prebacivanja na dlanovnik i obije pri tome imaju problema, no PPC to obavlja ipak malo bolje (jednu od datoteka koju nismo uspjeli prebaciti na Palm smo uspješno koristili na PPC dlanovniku). Prilikom prilagodbe kompleksnijih i većih dokumenata očekujte probleme koji mogu uzrokovati i smrzavanje računala na koji ste priključili dlanovnik, a kako konverzija može potrajati, ne radite ju u zadnji tren. Pregledavanje pdf datoteka bi na oba dlanovnika moglo biti i lakše – prilagodba često osjetno promijeni izgled dokumenta i odnos veličina teksta i priloženih slika.