Pentium 4 1.7GHz prezentacija
Datum objave 26.04.2001 - Uredništvo
Pentium 4 1.7GHz prezentacija
Nažalost, naše oduševljenje je kratko trajalo. Čovjek (gdin. František Fait) koji nam je trebao pokazati mogućnosti same "četvorke" je više govorio o konfiguraciji Pentiuma Pro i o tome da oni ustvari nikad ne uspoređuju svoje rezultate s rezultatima suparničkih firmi (čitaj : AMD). Kako svatko svojeg konja hvali tako je i g. Fait (inače Čeh) pokušavao objasniti zašto je P4 sporiji, ali mnogo isplativiji kao buduća investicija (vrlo uvjerljivo, pogotovo kad znamo da će se P4 u nadolazećim mjesecima preseliti iz Socket-423 na Socket-478 format). Neke od stvari svakako stoje jer je primjerom (nažalost samo grafičkim) prikazao koliko je P4 brži s optimiziranim softwareom od onog koji se trenutno može naći na tržištu. Ali kako je trenutno količina optimiziranog softwearea na tržištu jako mala (čitaj: ravna nuli), zaintresiranost za kupnju P4 je zbog toga još manja pa je stoga i programerska podrška izostala. Nešto poput "Kvake 22" ("Catch 22" u originalu pisca Joseph L. Hellera - iako knjiga nije nova, toplo ju preporučamo). Od benchmarka nije bilo ni "B", a nismo uspjeli ni isposlovati da nam se sistem da na testiranje. U stvari, prezentacija je bila na nivou putujućih trgovaca koji Vam žele utrapiti novi set drot-četki kao nešto najbolje za Vaše zube. Žalosno!
Pa onda da barem kažemo nešta o trenutnom stanju na tržištu.
Intel danas i službeno predstavlja P4 1.7GHz kao najbrži procesor u svojoj paleti proizvoda. Najzanimljivije u cijeloj priči je to da je P4 1.7GHz originalno najavljen tek za kraj lipnja ili srpnja. Ovaj korak je očito rezultat pritiska konkurencije. Glavni konkurent je brži, ali Intel to opravdava nekompatibilnim softwareom (jako uvjerljivo). P4 1.7GHz će se pojaviti u prodaji po cijeni od 352$ što je daleko jeftinije od 1200$ koliko su koštali prvi gigaherzni P3 (ustvari P4 1.7GHz se već sad može kupiti po zgodnoj cijeni od $999 - barem po Pricewatchu). Tim potezom Intel želi promovirati prodaju i potaknuti programere na optimizaciju softwarea za novu platformu. Ovakve je probleme Intel imao i prije prilikom implementacija MMX i SSE instrukcija, ali nikad u ovakvom obimu. Prodaja je tako loša da su i proizvođači matičnih ploča krenuli s izjavama kako će prestati s proizvodnjom. Slabije verzije procesora na 1.3, 1.4 i 1.5 GHz pojeftinit će i time biti dostupnije krajnjem kupcu. Pad cijena je jedina dobra stvar, pogotovo što će na Intelov potez AMD vjerovatno odgovoriti svojim pojeftinjenjem.
Ne preostaje nam ništa drugo nego čekati a, nadamo se, i vidjeti dali je Intel sposoban istjerati stvari na čistac. Prezentacija je bila potpun promašaj (što pokazuje i koliko je Hrvatska bitno tržište Intelu - dok su svjetske hardware stranice dobile P4 1.7GHz sisteme na testiranje prije par tjedana, mi nismo mogli ni provrtiti par benchova). To je toliko razočarenje za nas da se nismo mogli natjerati niti objaviti vijesti o tome da je P4 1.7GHz izašao, ni dati linkove na testove drugih stranica. U cijeloj priči najviše nam je žao gospodina Primoža Zapušeka iz Intela u Sloveniji koji nas je obavijestio o prezentaciji i s kojim je uživancija raditi (sredio nam je Celeron 800 na testiranje, itd.). Čovjek je htio najbolje, a njegova vlastita tvrtka se potrudila da tako ne ispadne.