Philips 242B1TC SmoothTouch recenzija
Datum objave 12.10.2021 - Krešimir Matanović
242B1TC SmoothTouch
Iz Philipsa nam na test stiže monitor iz njihove poslovne linije opremljen sa SmoothTouch tehnologijom. To znači da donosi naprednu In-Cell Touch tehnologiju osjetljivosti na dodir koja mu omogućuje prepoznavanje do 10 istovremenih dodirnih točaka. Monitor je klasičnog poslovnog dizajna, dijagonale ekrana 24-inča, FullHD rezolucije i frekvencije od 75 Hz osvježenja slike. Stoji na stalku koji mu omogućava potpuno horizontalan ili vertikalan rad - i sve između.
U videu iznad možete vidjeti način na koji je 242B1TC pakiran u klasičnu smeđu kartonsku kutiju i što sve dolazi s njim. Osim samog monitora koji dolazi s predinstaliranim stalkom i dobro zaštićen u karton, tu nalazimo i napojni kabel, DisplayPort kabel, HDMI kabel, te USB-B to USB-A kabel. U kutiji su još i tehničke informacije i korisničke upute, nekoliko različitih naljepnica vezanih za energetsku učinkovitost, te medij s upravljačkim programima. U videu možemo vidjeti i način na koji funkcionira stalak, OSD meni, ali i funkcionalnost touch screena no o tome ćemo nešto više kasnije.
Dizajn monitora je poprilično uniformiran, prevladava potpuno crna boja i kvadratni oblici. Oko panela se nalaze tri vrlo tanka ruba, s nešto debljom stranicom na dnu. Na njoj se u sredini nalazi ime proizvođača, lijevo je ime modela monitora, a desno su tipke za upravljanje OSD menijem, te ona za uključivanje i isključivanje s pripadajućom LED-icom. Kvaliteta materijala i izrade je dobra, pogotovo kada je stalak u pitanju koji je masivan i čvrst. Materijal koji prevladava je jasno plastika, no kvaliteta je solidna, kao što i mora biti za jedan monitor koji bi mogao biti izložen javnoj upotrebi.
Stražnja strana je također potpuno crna i potpuno plastična, a kao što možemo primijetiti stalak se drži na četiri vijka i monitor možemo postaviti na VESA 100 zidni ili stolni nosač. Nosač se sastoji od tri dijela te ima dvije šarke koje su čvrste. U središnjem je dijelu rupa za provlačenje i kakvo takvo organiziranje kabela. Stalak monitoru nudi mogućnost pomicanja za 183 milimetra horizontalno i 80 milimetara vertikalno, uz nagib od -5° do 90° te tzv. kuteve sklapanja od 0°do 70°.
Kao što vidimo iz brojki stalak 242B1TC monitoru omogućava različite pozicije za rad koje su prikladne za jedan touchscreen i njegov način upotrebe. Bilo da samo jedna osoba radi na njemu, ili se više ljudi koristi monitor mora biti izdržljiv pa je na panelu premaz čvrstoće 3H koji ga štiti od oštećenja. Jasno, ovo i dalje nije ni blizu zaštiti koju pruža staklo, pa je potrebno biti vrlo oprezan i nježan u radu. Ujedno, panel ima premaz protiv odbljesaka pa može biti postavljen u bilo koji kut, a da ne odbija svjetlo prema korisniku. Panel ima In-Cell Touch tehnologiju osjetljivosti na dodir koja mu omogućuje prepoznavanje do 10 istovremenih dodirnih točaka pa je dobar za primjenu u trgovinama za kase, info kioske, interaktivne info pulteve itd.
Baza nosača je jasno metalna i vrlo čvrsta, a na dnu se nalazi šest gumenih podloga za sprječavanje klizanja. Monitor je masivan i dobro stoji na svakoj podlozi, a i pri jačem dodiru ekrana se ne pomiče. Dimenzije sa stalkom su mu 540 x 403 x 227 milimetara, a bez njega mjeri 540 x 323 x 51 milimetara. Masa sa stalkom je solidnih 6,67 kilograma, a bez njega 3,34 kilograma. Temperatura radne okoline je od 0°C do 40°C, a MTBF je 70,000 radnih sati (no to ne uključuje pozadinsko osvjetljenje).
Monitor nudi i razne opcije povezivanja, pa tako sa stražnje strane ima standardni I/O panel koji se sastoji od dva downstream USB 3.0 porta, jednog upstream USB 3.0 porta (Type B), izlaza i ulaza za audio signal, te VGA, HDMI (1.4) i Display Porta (1.2). Skroz lijevo (gledano straga) nalazi se konektor za napojni kabel i prekidač napona.
Na desnom se boku unutarnjeg dijela nalazi USB Type A priključak koji isporučuje jaču struju za punjenje eksternih uređaja (5V, 2A). U gornjem rešetkastom dijelu koji služi za ispuštanje topline, nalaze se u kutevima dva zvučnika svaki snage po 2 W. Dovoljno su jaki i nude dovoljno artikulirani zvuk za osnovne potrebe, no naravno nije neki pretjerani užitak slušati muziku ili konzumirati multimedijalni sadržaj uz pomoć njih. Monitor ima i Kensington lock za osiguranje ako se nalazi na javnom mjestu. Monitor ima ugrađeno napajanje, a proizvođač navodi tipičnu potrošnju od 15,6 W, zatim 9,6 W u Eco modu i 0,3 W u stanju mirovanja.
Kao što smo već napisali, kontrole OSD-a se nalaze na desnoj strani ispod panela. Četiri su tipke za kretanje kroz menije ili pozivanje prečaca (SmartImage, Input, Brightness i Menu). OSD se još naziva i SmartControl, a dostupan je u 21 svjetskom jeziku (hrvatskog nema). Kao što smo u uvodnom videu vidjeli meni OSD-a je jednostavan, a nudi standardne opcije koje uključuju i SmartImage što je drugi naziv za preddefinirane profile - EasyRead, Office, Photo, Movie, Game, Economy i LowBlue Mode. Uz preddefinirane profile, korisnik jasno može sliku postaviti po svojim željama, a podržano je i adaptivno sinkroniziranje slike do 75 Hz.
Panel koji obaj monitor koristi je IPS tipa s W-LED pozadinskim osvjetljenjem dijagonale 23,8 inča ili 60,5 centimetara. Ima anti-glare premaz tvrdoće 3H sa zatamnjenjem od 25%. Omjer stranica je 16:9, a rezolucija je 1.920 x 1080 piksela (gustoća je 93 PPI, a razmak između piksela 0.2745 x 0.2745 milimetara), uz maksimalno vertikalno osvježenje slike od 75 Hz. Proizvođač navodi tipično vrijeme odziva od 4 ms (GtG), maksimalnu svjetlinu od 250 kandela po metru kvadratnom i tipični kontrast od 1000:1. Panel je 8-bitni s mogućnošću prikaza 16,7 milijuna nijansi boja, a proizvođač navodi tipične gamut vrijednosti od - 88% za NTSC, 102% za sRGB i 83% za AdobeRGB. Kutevi gledanja su solidnih 178°/178° što je dobro i u praksi.
Najzanimljiviji dio panela je Advanced In-Cell Touch (AIT) tehnologija osjetljivosti na dodir i maksimalno registriranje do 10 istovremenih točki dodira. Tehnologija je to koja kombinira digitizer, dodirni ulaz i LCD panel u jedinstvenu cjelinu. Ovo monitor čini tanjim, ali i vrlo svestranim za različite tipove namjena - od poslovnih do primjerice dječjeg edukativnog ili zabavnog softvera. Cijeli je panel osjetljiv na dodir (527.04 x 296.46 milimetara), s područjem odbijanja većim ili jednakim od 30 x 30 milimetara (ako dlanom dodirnemo površinu). Da bi touchscreen funkcionalnost radila monitor je potrebno spojiti USB kabelom na računalo, a podržan je operativni sustav Windows 10.
Mjerenja Spyder 5 kolorimetrom su pokazala pokrivenost od 95% sRGB spektra 73% AdobeRGB spektra i 79% P3, što je niže od tvorničkih tvrdnji no i dalje solidno. Izmjerili savršenu krivulju gamme od 2,2, a izmjereni Grey Ramp se kretao od visokih 7.200 do 6.500 kelvina u silaznoj putanju u rasponu od 15 do 100 ulaznog RGB-a. Maksimalno izmjereno osvjetljenje iznosi 238,4 kandela po metru kvadratnom što je malo niže od obećanih 250, a i kontrast je također nešto nižih 870:1 u rasponu od 50 do 100% osvijetljenosti (tvornica obećava 1000:1). Bijela točka je bila točno na između 6.500.
Uniformiranost boja je vrlo dobra s maksimalnim odstupanjem od 3,6 na 100% osvjetljenja u lijevom gornjem kutu ekrana, što se na 83% spušta na 3,1, pa raste na 3,9 na 67% osvjetljenja, te na 50% snage osvjetljenja malo pada 3,3. Na ostatku površine je odstupanje niže. Maksimalno odstupanje osvjetljenja je solidnih 9% u na lijevom dijelu ekrana pri 100% snage pozadinskog osvjetljenja. Pri 83% snage je odstupanje od 8% u lijevoj i gornjoj strani ekrana. Na 67% snage osvjetljenja je odstupanje povećano na 9% u lijevim kvadrantima, da bi na 50% snage odstupanje dodatno poraslo na 10 posto u lijevom gornjem kvadrantu ekrana na sredini.
Preciznost boja je vrlo dobra na svima osim jednoj boji na kojoj iznosi 7,03 Delta E. Prosjekom je solidnih 1,17, a minimum odličnih 0,17 DeltaE. Tvornička kalibracija ekrana je dakle zakazala samo na jednoj boji, i to će biti potrebno popraviti kalibratorom - za one kojima smeta. Na kraju je ovaj panel zaslužio visoku ocjenu od 4,5 s najslabijom točkom koja je uniformiranost pozadinskog osvjetljenja (prisutan i lagani IPS glow).
Kao što smo u uvodnom videu mogli vidjeti touchscreen funkcionalnost ovoga monitora radi vrlo dobro, onako kako je i zamišljeno. Povremeno je samo potrebno stisnuti malo jače kako bi se dodir registrirao, no u pravilu je registracija brza i točna. Do deset istovremenih točaka dodira znači da možemo koristiti i neke specijalizirane softvere, ili pak one za edukaciju i igru, što će voljeti mlađa publika. Kvaliteta slike je dobra, a tek izbliza su primjetni pikseli. Kod bržeg pomaka slike (da, isprobali smo i igranje) primjetno je nešto ghostinga, ali i overshoota, no ništa dramatično.
Monitor je robustan i čvrst, i premda je i panel koliko toliko zaštićen ipak treba biti oprezan. I/O mogućnosti su solidne, što uključuje i tri downstream USB porta, a i ergonomija sasvim odgovara ovom tipu monitora i njegovom načinu korištenja. Sve u svemu, kupac za oko 2.500 kuna dobiva dobar proizvod koji je upotrebljiv na više razina, ali ponajprije kao touchscreen poslovni monitor.