philips_55oled818_1

Pred nama je danas Philipsov ovogodišnji OLED model televizora koji nosi oznaku 818. Na test nam je stigao iz TP Visiona i to u 55-inčnoj varijanti. Ovogodišnju Philipsovu OLED seriju krasi 4K panel osvježenja slike 120 Hz, s P5 AI perfect picture mehanizam, Dolby Atmos zvuk i nova generacija Ambilighta. Uređaj pokreće poznati Google TV OS koji nudi mnoštvo opcija.

U videu otpakiravanja koji smo objavili prije otprilike mjesec dana, koliko sada već i aktivno koristimo uređaj, vidljivo je zapravo sve što je bitno. Od pakiranja, opreme koja dolazi uz TV (2x AA baterije, stalak, kabel za napajanje, kratke upute za korisnike, brošura s pravnim i sigurnosnim informacijama), načina na koji ga vadimo iz kutije, preko sklapanja postolja i montaže na TV, krupnih kadrova stražnje strane (I/O portova, zvučnika i Ambilight LED-ica), krupnog kadra daljinskog upravljača pa do kvalitete slike i Ambilight osvjetljenja. Sve je po očekivanju na visokom nivou i vidljivo je da je 8 serija, samo jedan mali korak ispod flagship 9 serije.

 

philips_55oled818_3

Philips u ponudi ima 42, 48, 55, 65 i 77-inčne 818 (808) OLED modele pa svatko može pronaći sebi odgovarajuću dijagonalu. 55-ica je zlatna sredina i nekakav optimum za prosječan dnevni boravak u kojem TV gledate s 3 do eventualno 4 metara udaljenosti. Ovogodišnji modeli donose novi P5 AI procesor sedme generacije i MediaTekov Pentonic 1000 SoC. Riječ je o SoC-u dizajniranom za 4K 120Hz HDR ekrane (4K 144Hz VRR-a za igranje) s HDMI 2.1 sučeljem, koji ima četverojezgreni CPU, dvojezgreni GPU i dediciranu AI računsku jedinicu. Podržava HEVC, AV1, AVS3 i VCC (H.266) formate. S obzirom na to da je riječ o dobrom OLED panelu inicijalni dojmovi odmah po uključivanju su bili vrlo dobri. Kao svakodnevni korisnici LG-evog OLED55CX3LA televizora moramo priznati da je teško i gotovo nemoguće vidjeti razliku u kvaliteti na prvi pogled, a upravo mu LG-ev popularni C3 i je najveći konkurent.

philips_55oled818_4

Dizajn TV-a je klasičan. Oko ekrana su vrlo tanki rubovi metalnog okvira i elegantno široko satensko kromirano postolje koje omogućava blago zakretanje TV-a oko x osi. Sam TV je težak 18,3, a s postoljem 21,7 kilograma. Dijagonala mu je spomenutih 55 inča, odnosno 139 centimetara. Ukupne dimenzije s postoljem su 122,5 x 77,3 x 23 centimetra. Uređaj je kompatibilan i sa zidnim nosačima i to 300 x 300 milimetara.

philips_55oled818_5 philips_55oled818_6

Sa stražnje se strane u L položaju nalaze četiri HDMI priključka, tri USB ulaza, zatim Common Interface Plus (CI+), Ethernet-LAN RJ-45, digitalni audioizlaz (optički), izlaz za slušalice, servisni priključak i satelitski priključak. Osim žičane ethernet veze, tu je i dual band Wi-Fi 802.11ac (2×2) s podrškom za Bluetooth 5.0. Tu je i EasyLink (HDMI-CEC) podrška s opcijama za slanje komandi s daljinskog upravljača putem mreže, kontrolom zvuka sustava, stanja pripravnosti sustava i reprodukcije jednim dodirom.

Jedno HDMI sučelje je po 2.1 standardu s podrškom za eARC, VRR i ALLM te maksimalne brzine prijenosa od 48 Gbps. To sučelje koristimo za 4K 120 Hz vezu. Opcije za gaming su ALLM, AMD FreeSync Premium, Dolby Vision Game, HDMI VRR, HGiG i podrška za Nvidia G-Sync tehnologiju.

philips_55oled818_7

TV je opremljen s četiri zvučnika s po 10 W snage i jednim niskotoncem od 30 W. Sustav je 2.1 kanalni s maksimalnom izlaznom snagom od 70 W (RMS). Podržava Dolby Digital MS12 V2.6.1, DTS:X, Dolby Atmos i AC-4 kodeke, te A.I. Sound, Clear Dialogue, Dolby Atmos, Dolby poboljšanje basova, Dolby ujednačavanje glasnoće, noćni način rada, A.I. EQ, DTS Play-Fi, prilagodbu zvuka Mimi i kalibraciju sobe napredne značajke.

Kvaliteta zvuka je na vrlo visokoj razini za jedan TV i prosječni korisnici svakako ne moraju razmišljati o nabavci soundbara. Samo oni željni moćnog zvučnog iskustva sličnog onom u kinu će poželjeti nešto više od zvuka koji izlazi i ovoga TV-a.

Konektor za kabel za napajanje električnom energijom je s lijeve strane (gledano straga), a maksimalna potrošnja TV-a je 260 W. Tipično s HDR-om troši oko 74 kWh godišnje, te 83 kWh sa SDR-om (1000 sati rada).

philips_55oled818_2

Operativni sustav je Google TV koji integrira i Google pomoćnika, a radi i s Alexa uslugom. Svime možemo upravljati glasom, a sam daljinski upravljač ima ugrađeni mikrofon. Sučelje je jednostavno, detalje ste mogli vidjeti u videu, i zapravo je vrlo intuitivno. Nudi nekoliko predinstaliranih aplikacija i usluga, kao i store u kojem se može naći i mnoštvo drugih. Inicijalno nam se nudi podešavanje Google TV-a i Basic TV-a. Za Google TV je potrebno imati račun, a nude nam se streaming aplikacije, personalizirane preporuke (For you), Google asistent, Live TV i eksterni uređaji. Ako odaberemo Basic TV kao što smo mi u videu, tada imamo Live TV i eksterne uređaje na raspolaganju. Home je glavni polazni izbornik, a tu biramo želimo li gledati TV, uključiti TV vodič, odabrati neki drugi ulaz ili pak otvoriti postavke. Niže su instalirane aplikacije, a onda i izbornik Google TV-a.

philips_55oled818_8 philips_55oled818_9

philips_55oled818_10 philips_55oled818_11

Ako imate želju gledati zemaljske kanale (DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2), tada nakon traženja P5 AI Perfect Picture Engine automatski pokreće postupak u kojem poboljšava pet aspekata slike – izvor, oštrinu, kontrast, boju i pokret. Napredne značajke slike uključuju Perfect Natural Motion, Micro Dimming Perfect, Dolby Vision, A.I. PQ način rada, podrška za CalMAN, napredni način rada IMAX, HDR10+ adapter, Producent i HLG (Hybrid Log Gamma). Panel prikazuje široki spektar boja od 99% DCI/P3 polja, i slika je odlična ako je sadržaj koji se reproducira visoke kvalitete. Čim je snimka starija i lošija vidi se nedostatak detalja i gubi se užitak gledanja. No, 4K sadržaj na YouTubeu, Netflixu i sličnim servisima pokazuje svu raskoš boja, kontrasta i oštrine ovoga panela. Uz jako dobar zvuk i Ambilight gledatelj se stvarno može uživjeti u sadržaj. Jedina konkretna zamjerka ide prema prikazu bijele boje koja je malo sivkasta. Igranje pri 4K i 120 Hz uz jaču grafičku karticu je također užitak jer je panel dovoljno brz i bez primjetnog kašnjenja. Kao i svaki drugi OLED i ovaj ima značajke za smanjenje utjecaja burn-ina pa tu straha ne bi trebalo biti. Gledanje HDR sadržaja je odlično, panel pojača svjetlinu i slika je odlična.

philips_55oled818_13

55OLED818 je odličan pametni televizor koji nudi visoku kvalitetu slike (SDR i HDR) i zvuka, te dodatnu dimenziju uronjenosti kroz Ambilight. Kvaliteta izrade je na visokom nivou, Google TV sučelje jednostavno i efikasno, te ponajprije stabilno. U mjesec dana korištenja imali smo svega dva “rušenja” Netflixa i Youtubea dok je recimo na našem LG-u to ipak puno češća pojava. Bilo da gledate stream, zemaljske kanale ili se igrate ukupan dojam je da je riječ o odličnom iskustvu. Ni jedan se LCD ne može mjeriti s OLED-om i to je jednostavno tako. Ono što bi prosječnog Hrvata ipak moglo odvratiti od kupnje je cijena koja je oko 1.500 € u domaćim trgovinama. No, ta cijena je u skladu i s mogućnostima i s konkurencijom pa tu ipak nema zamjerki, a trenutno se u prodajnoj akciji može dobiti i lijep poklon u obliku TAB8905 soundbara u cijeni.