I premda je na tržištu već duže vremena, Brilliance 498P9 je još uvijek vrlo zanimljiv monitor koji donosi ultraširoku dijagonalu za povećanu produktivnost. Ovaj 49-inčni ekran možete zamisliti kao dva spojena 27-inčna QHD monitora, pa vam je odmah jasno o kolikoj se grdosiji radi. Omjer slike VA panela je širokih 32:9, zakrivljenje je 1800R, a rezolucija je 5.120 x 1.440. Panel ima stopu osvježenja od 165 Hz, podržava MultiView tehnologiju za simultano spajanje više uređaja, te ima integriran KVM switch za kontrolu oba spojena uređaja.
S obzirom na dijagonalu od 49 inča morate biti spremni da je pakiranje veliko, mjeri 1.308 x 384 x 553 milimetra i mase je 21,22 kilograma. Kao što vidimo na videu, otpakiramo ga s donje strane, a monitor je odlično zaštićen u debelom stiroporu. Uz njega dolaze po jedan HDMI i DisplayPort kabel, kabel za napajanje i korisnička dokumentacija. Postolje je u kutiji odvojeno, a montira se vrlo jednostavno i pričvršćuje s četiri vijka. Monitor je težak i širok, te ga treba pažljivo izvaditi iz kutije.
Jednom kada smo ga postavili na stol vidimo o kolikoj se grdosiji radi. Težak je 15,20 kilograma, čemu samo postolje doprinosi s 4,3 kilograma. Dimenzije monitora su 1.194 x 568 x 303 milimetra i potreban vam je poveći stol za smjestiti ga. Kućište je napravljeno od plastike (35% reciklirane), a postolje je metalno. S prednje strane su bočni i gornji rubovi oko ekrana vrlo tanki, dok je na dnu nešto deblja plastična teksturirana lajsna s Philips znakom u sredini. Na lijevoj strani je Brilliance 498P oznaka, a na desnoj strani su oznake za ODS kontrole i signalna LED-ica.
Monitor ima zakrivljenje od 1.800 R i efektivno područje pregleda od 1.193,5 x 335,7 milimetara. Prije skoro četiri godine smo testirali Dellov U4919DW monitor koji je imao znatno blaže zakrivljenje od 3.800 R. Monitori većeg zakrivljenja omogućavaju manje okrete glavom, kao i bliže postavljanje te malo veću imerziju (uranjanje) u sliku i sadržaj. I dok je kod Della naša preporuka bila smjestiti se barem jedan metar od njega, kod ovoga je potrebno puno manje - oko 75 centimetara. Postolje monitora je metalno, vrlo masivno, lijepo dizajnirano i odlično stabilizira monitor na različitim površinama.
Tek kada postavimo normalan 27-inčni ekran pored ultraširokog 49-inčnog vidimo koliko je zapravo zauzeće prostora na radnom stolu. No, ako poželimo i moramo koristiti dva 27-inčna ekrana jedan do drugoga, svakako je bolja opcija jedan ovakav 49-inčni, jer nema prekida, a i zakrivljen je pa su nam oči uvijek na jednakoj udaljenosti od bilo koje točke na ekranu.
Panel koji Philips koristi je VA LCD ili vertical aligned prema načinu kako su pikseli posloženi. Ove panele karakterizira visoki kontrast, no pri tom imaju visoka vremena odziva i nešto lošije kuteve gledanja. Još jedna pozitivna strana je da ne zamaraju oči u mjeri u kojoj to čine IPS paneli. Ovo smo osjetili i na vlastitom primjeru jer smo na IPS panelima već godinama (zadnji VA nam je bio legendarni L220x davnih dana). Naime, nakon cjelodnevnog rada na IPS panelu oči su suhe i bolne, dok recimo s ovim monitorom nije takav slučaj. Naravno, ako pretjeramo i dalje je to prisutno, no ne u tolikoj mjeri.
Postolje i nosač su masivni, a nude i određene ergonomske regulacije. Visina se može podešavati u hodu od 130 milimetara, monitor možemo zakretati za 20° u jednu ili drugu stranu, a nagib mu možemo mijenjati između -5° i 15°. Nosač pričvršćujemo uz pomoć četiri vijka, kao što smo mogli vidjeti i na videu, a monitor možemo postaviti i na neki VESA 100 x 100 kompatibilni zidni ili stolni nosač.
OSD kontrole su označene sprijeda, a nalaze se na donjoj stranici. Prva tipka s desna služi za uključivanje/isključivanje monitora, a ostale četiri su za kretanje menijem. Meni je klasičan Philipsov, nudi opcije Low Blue Mode, Input, Picture, PBP, Audio, Color, Language, OSD setting, USB setting i Setup. Prvom tipkom s lijeva pozivamo Smart Image izbornik koji nam nudi opcije za brzu promjenu tvorničkih profila prikaza slike - Easy Read, Office, Photo, Movie, Game, Economy, LowBlue Mode, SmartUniformity i Off. Osim toga, ta tipka služi i za izlazak iz podmenija i menija kada smo u glavnom izborniku. Druga tipka po redu služi za kretanje prema dolje u glavnom izborniku, ali poziva i brzi odabir ulaza. Treća tipka s lijeva učitava EDID korisnički profil, te služi za kretanje prema gore. I na kraju, četvrta je za otvaranje glavnog izbornika i za potvrdu odabira.
Ovaj je monitor poseban i po tome što ima KVM funkciju (Keyboard, Video & Mouse), tj. MultiClient opciju koja omogućava kontrolu dva računala. Tako primjerice možete koristiti i prijenosnik i PC s jednim monitorom i jednim setom tipkovnice i miša, što može biti vrlo korisno. U tom slučaju naravno, tipkovnica i miš moraju biti spojeni preko USB huba na monitoru. Podržana je u Picture by Picture, tj. MultiView tehnologija koja omogućava prikaz dvije odvojene slike s dva uređaja.
Brilliance 498P9Z - drugi dio
498P je opremljen i s parom zvučnika koji su smješteni s donje strane, a snage su po 5 W. Reprodukcija zvuka je pristojna, no o nekom širokom rasponu ne možemo govoriti i te zvučnike treba koristiti samo u nuždi. Straga, s lijeve strane se nalazi prekidač za potpuno isključivanje monitora i utičnica za kabel. Monitor ima ugrađeno AC/DC napajanje, a u ECO načinu rada troši oko 46,2 W. U normalnom radu troši oko 51,4 W (EnergyStar mjerenje). U stanju pripravnosti troši oko 0,4 W. Monitor ima G klasu energetske učinkovitosti, što nije baš sjajno.
Na desnoj strani, ako gledamo straga), nalaze se video, USB i audio utičnice. 498P ima tri HDMI 2.0 i jedan DisplayPort 1.4 utičnice za spajanje računala. Tu je i USB 3.2 hub s čak USB UP porta (upstream) i četiri USB Type A downstream porta. Jedan od Type A portova (žuti) podržava i BC 1.2 brzo punjenje uređaja. Posljednji u nizu je audio jack za slušalice.
Kao što smo već naglasili, panel je VA LCD s White LED pozadinskim osvjetljenjem, dijagonale 48,8 inča, tj. 124 centimetara. Omjer stranica je 32:9, a zaobljenost je 1.800 R kao što smo već napisali. Zaslon je premazan anti refleksivnim 3H premazom s 25% neprozirnosti. Rezolucija monitora je 5.120 x 1.440 piksela pri 165 Hz (DP) ili 75 Hz (HDMI). Gustoća piksela nije velika jer je ipak riječ o velikoj dijagonali te iznosi 109 PPI. Ipak, pojedinačni se pikseli ne vide ni kada se jako približimo monitoru, a razmak među njima je 0,233 x 0,233 milimetra. Vrijeme odziva kao što smo rekli nije vrlina VA panela i ono iznosi 5 milisekundi (GtG). Ipak, ovo nam nije predstavljalo veliki problem čak ni prilikom brzih scena kod igranja. Kutevi gledanja su 178°/178° što su dobre vrijednosti same po sebi, no već će i manja promjena kuta rezultirati promjenom boja (slično kao kod TN panela, ali ipak ne toliko izraženo). Ovaj monitor je stoga najbolje gledati direktno.
Philips daje i kalibracijski listić uz monitor, a navode 103% pokrivenosti NTSC-a, 122% sRGB-a i 98% Adobe RGB-a. Panel je 8-bitni i prikazuje 16,7 milijuna nijansi boja. Maksimalna svjetlina je 550 cd/m2, a tipični kontrast je 3.000:1. Panel podržava i Adaptive Sync tehnologiju preko HDMI-a i Display Porta, za eliminaciju trganja slike. HDR 400 standard je podržan no neke igre i sadržaj ne izgledaju dobro kada ga se uključi.
Mjerenja koja smo proveli Spyder 5 kalibratorom govore o pokrivenosti sRGB spektra od 100%, AdobeRGB spektra od 85% i 89% P3 spektra. To je zadovoljavajuće visoko i boje su vrlo vjerne, premda su brojke malo niže od tvornički obećanih. Izmjerena Gamma je 2.1, a Gray Ramp oko 7.260 kelvina pri 100% ulaznog RGB-a što je malo povišena vrijednost. Izmjerena maksimalna svjetlina je visokih 442,5 candela po metru kvadratnom što je niže od tvorničke vrijednosti no svejedno vrlo dobro. Kontrast je "samo" 1.150:1 što je puno niže od tvorničke vrijednosti, no objektivno je jako dobar. White point je na 7.300 kelvina pri 75% što nije idealno.
Uniformiranost boja je u prosjeku izvrsna! Na 100% osvijetljenosti, Delta E iznosi 2.8 u gornjem lijevom kutu, dok je na ostatku ekrana niži. Na 83% osvijetljenosti Delta E iznosi 3.0 u donjem desnom kutu, dok je drugdje znatno niži. Na 67% osvijetljenosti maksimum je 3,6. Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja je odlična pri rubovima, a nešto više odstupa u sredini pri dnu i vrhu do 10% pri 100% osvjetljenja i tako se zadržava i na 83 te 67% osvjetljenja. Izboj pozadinske svjetlosti je minimalan. Preciznost prikaza boja je odlična i prosječna Delta E vrijednost je 1,91. Ukupno gledano ovaj monitor ima izvrstan prikaz slike, kojeg jedino malo narušava nepovoljan položaj bijele točke i mrvicu niža gamma.
Testovi brzine odziva pokazuju određeno kašnjenje koje nije prisutno kod bržih IPS panela i to bi zapravo onima koji su zagriženi gameri moglo zasmetati. Međutim, u igrama koje smo isprobali to nismo primijetili, kao što nema ni puno ghostinga ni overshoota. Ipak, prilikom izvođenja UFO testa primijetili smo lagani ghosting (kao i kod EIZO testa odzivnog vremena), dok je MPRT oko 15,3 milisekunde.
Brilliance 498P9 je svakako vrlo sposoban monitor koji će zadovoljiti poslovne korisnike željne kvalitetnog prikaza slike s odličnim kontrastom i visokom uniformiranošću. To znači da su i boje i pozadinsko osvjetljenje na cijelom monitoru vrlo dobri, te nismo primijetili visoki izboj svjetlosti u tamnim scenama. Za igrače bi malo više vrijeme odziva i lagani ghosting moglo predstavljati problem, no tako će biti samo kod onih koji su traže najbrže i najbolje. U 95% slučajeva će ovaj monitor biti odličan i za igru, kao što se vidi i iz priloženog videa.
Široka dijagonala omogućava paralelno postavljanje nekoliko prozora ili dokumenata i rad na njima, ali ujedno i veće uranjanje u samu igru, tj. širu perspektivu. Današnje igre nemaju problema s ultra širokim scenama, premda smo kod MFS-a primijetili lagano izobličenje objekata u rubovima ekrana. KVM mogućnost je dobro došla, hvalimo USB 3.2 hub s četiri Type A priključka i jednim za punjenje uređaja, a i ugrađeni će zvučnici poslužiti u nuždi. Monitor ima nešto višu potrošnju električne energije, ali to je i očekivano - gledajte na njega kao na dva monitora.
S cijenom od oko 1.100 € ovaj monitor zamjenjuje dva dobra 27-inčna QHD monitora i donosi veću uronjenost u sadržaj, bilo da je posao u pitanju ili igra. Od nas svakako ima preporuku već samo i zbog činjenice da ne naprežemo oči kao kod IPS panela.