Uvod i oprema
Iz Philipsa nam na recenziju stiže njihov Evnia monitor serije 8000 koji ima dijagonalu OLED panela od 49 inča. Monitor je namijenjen primarno igračima jer podržava adaptivnu sinkronizaciju slike, 144 Hz stopu osvježenja te ima i brzi odziv. No, znamo da su ovakvi široki monitori omiljeni i među profesionalcima jer nude jako puno prostora u širinu, pa ćemo ga promatrati i testirati iz oba kuta. Mi smo se pak najviše na njemu igrali pa idemo vidjeti kakav je.
Evnia 49M2C8900L dolazi u velikoj kutiji na kojoj se nalazi jasno naznačeno s koje strane ju otvaramo - a to je donja u odnosu na print. Otvaranjem stranica nas dočekuje monitor smješten između dva debela stiropora, a na gornjoj strani se nalazi sve ono što dolazi uz njega. Sve je uredno složeno, smješteno u zasebne odjeljke i umotano u najlon i zaštitne vrećice.
U pakiranju nalazimo postolje za monitor u dva dijela - baza i nosač, te VESA nosač za zid. Osim toga, uz monitor dolazi i daljinski upravljač koji donosi osnovne funkcije, no ne i recimo direktnu promjenu osvjetljenja, za to će te morati u OSD. Tu je i maleni odvijač za sastavljanje nosača, korisničke upute i izvješće o potrošnji energije (G klasa, 65 kWh/1000 sati). Od kabela tu su HDMI kabel, DisplayPort kabel, USB kabel za hub, USB-C na USB-C kabel i kabel za napajanje. S obzirom na to da je monitor svijetlih boja i kabeli su isto što nas je podsjetilo na vremena bež CRT monitora.
Postolje se sastoji kao što smo rekli od dva dijela - baze i nosača. S obzirom na to da je riječ o ultraširokom monitoru najelegantnije je pričvrstiti nosač i onda panel podići iz stiropora van. No, ni tada to nije jednostavan zadatak jer teže izlazi iz ležišta. Nosač na monitor pričvršćujemo s dva vijka pa je zbog toga priložen odvijač (Phillips!). Nakon montaže nosača, montiramo i bazu za koju ne treba odvijač, već se može pričvrstiti prstima. Jednom kada to napravimo podižemo monitor iz kutije, no s dozom opreza jer je vrlo težak - 13,96 kilograma.
Opis
Evnia 49M2C8900L je dimenzijama vrlo sličan modelu
Brilliance 498P9Z kojeg smo testirali prije malo više od godinu dana i kojeg svakodnevno koristimo u poslu ali i igri. Naravno, od njega se razlikuje po boji, tipu panela, Ambiglow rasvjeti i još toga. Dijagonala od 49 inča je ista kao i omjer slike od 32:9, a i zakrivljenost pa će biti zanimljivo usporediti ta dva modela kroz svakodnevno korištenje. Jasno, Brilliance ima VA matricu i zbog toga smo ga i izabrali za svakodnevno korištenje jer manje umara oči, bit će zanimljivo stoga vidjeti kakav utjecaj na oči ima Evnia.
Monitor je smješten u plastično kućište koje je lijepo "skrojeno". Ispod panela se nalazi srebrna traka s Evnia i Philips natpisima, a ostali rubovi oko njega su vrlo tanki. Plastični pokrov dvostranog postolja je bijel s točkicama, kao da je riječ o uzorku mramora. Ispod njega je metal, a i nosač je metalni. Sve u svemu, Evnia je vrlo elegantan monitor, a to potvrđuju i reddot winner 2023 i iF Design Award 2023 nagrade.
Straga vidimo da je kućište odeblje, pa je u kombinaciji sa širokim nosačem dubina monitora puno veća od 49P9Z modela. Monitor inače mjeri 1.195 x 544 x 359 milimetara s postoljem, a masa mu je kao što smo već naveli 1,96 kilograma. Kućište je plastično, i po vanjskim rubovima je vrlo tanko, tj. točno onoliko koliko OLED panel dozvoljava. Na sredini je ipak nešto šire jer se tu nalazi AC/DC ispravljač, upravljačka elektronika i ostalo. Oko debljeg dijela su postavljene i AmbiGlow LED-ice o čemu ćemo više niže u tekstu.
Samo postolje monitora s nosačem ili rukom je masivno i teži oko tri kilograma. Straga se na dnu nalazi plastični organizator kabela, a na vrhu je zakrivljeni nosić na kojeg je moguće objesiti slušalice. Nosač omogućava monitoru promjenu visine hodom od oko 120 milimetara, nagiba od -5° do 15°, te zakretanja od -20°do 20°. Gledano straga, na lijevoj se strani na zadebljanju nalazi i maleni joystick za uključivanje i isključivanje monitora te kretanje menijem.
Na dnu se deblje strane s lijeva nalazi utičnica za kabel za napajanje, a na tanjem dijelu je bijela LED-ica za indikaciju rada. Prema proizvođačevim tvrdnjama, monitor u stanju mirovanja troši 0,5 W energije, a tipična potrošnja je oko 156,60 W. S uključenim HDR-om potrošnja je i veća. Na dnu su monitora i 2,2-kanalni zvučnici snage 30 W. Konfiguracija uključuje dva visokotonca svaki snage 7,5 W, te dva woofera isto svaki snage 7,5 W. Podržan je DTS. Zvuk je sasvim solidan za jedan monitor, no fali mu dinamičkog raspona u odnosu na solidne PC zvučnike.
Monitor s desne strane (ako gledamo straga) ima dva HDMI 2.0 porta, jedan DisplayPort 1.4, jedan USB-C x 1 (način rada DP Alt, Power Delivery do 90 W), audio izlaz, i USB 3.2 Gen 1 Hub koji se sastoji od jednog USB-B upstream i četiri USB-A porta za downstream. Dva USB-A porta podržavaju i brzo punjenje (žuti). I/O mogućnosti ovoga monitora su tako vrlo solidne. Podržan je i KVM, s podrškom za do dva uređaja.
AmbiGlow funkcija uključuje pojedinačne LED-ice postavljene po rubu debljeg dijela ekrana, te jedne LED trake koja se proteže po sredini ekrana, tik iza nosača. Snaga LED-ica je sasvim solidna, a reprodukcija boja također. AmbiGlow, koja je vrlo slična AmbiLight funkciji na Philips televizorima se upravlja iz OSD-a, i prava je šteta što se ne može putem priloženog daljinskog upravljača. Opcije uključuju Follow Video, Follow Audio, Color Shift, Color Wave, Color Breathing, Starry Night i Static mod. Svjetlo je naravno moguće i isključiti. Najveći efekt AmbiGlowa će te dobiti ako monitor stoji uz zid, jer imate ugodan odbljesak i proširenje slike kada gledate multimediju ili se igrate.
49-inčni monitor sa zakrivljenjem od 1800R donosi neprekinutu sliku ekvivalentnu dva 27-inčna 1440p monitora. Zakrivljenje omogućava da su oči uvijek na jednakoj udaljenosti od bilo koje točke na ekranu, pa je puno ugodnije raditi ja jednom ovakvom nego na dva manja. I nije samo ugodnije raditi, već se i igrati! Naravno, zbog više je rezolucije potrebno imati i jaču grafičku karticu. Ono po čemu je Evnia 49M2C8900L poseban monitor za igranje je i dodatak AmbiGlow LED-ica koje se brzo prilagođavaju slici i donose proširenje ugođaja igranja i van samog monitora.
OSD
OSD-u se pristupa putem joysticka na stražnjoj strani ekrana, a kretanje menijima je jednostavno i intuitivno. Glavni meniji uključuju SmartImage, GameMode, AmbiGlow, Input, Audio, System i Setup. SmartImage nudi Console Mode, Standard, FPS, Racing, RTS, Movie, LowBlue Mode, EasyRead, Economy te Game 1 i 2 profile koji su pretpodešeni. Standard nam se pokazao kao najbolji za svakodnevnu upotrebu, a s njim smo napravili i testove. Naravno, u Standardu možete i sami podesiti svjetlinu, kontrast, gammu, oštrinu, temperaturu boje, uključiti sRGB itd. Game Mode uključuje uključivanje i isključivanje adaptivne sinkronizacije slike koja ide do 144 Hz, korištenje Crosshair pomoći, zatim StarkShadow Boosta, Smart Snipera, a možemo uključiti i Low Input Lag opciju.
AmbiGlow nudi Follow Video, Follow Audio, Color Shift, Color Wave, Color Breathing, Starry Night i Static mod. Ulazi koje možemo birati su naravno HDMI 1 i 2, Display Port, USB-C i automatski odabir. Audio meni nudi opcije odabira različitih preddefiniranih profila zvuka što je vrlo zanimljivo, a moguće je Equalizerom sam odabrati željene postavke (100 Hz, 300 Hz, 1 kHz, 3 kHz i 10 kHz). Monitor podržava i PIP/PBP opcije, a time kao i Smart Size te USB podešenjima možemo pristupiti u meniju System. Setup meni između ostalog nudi i mogućnost odabira jačine svjetla Power LED-ice, te zatim OLED Panel Care set opcija kojima panel držimo "zdravim". Znamo da OLED-i vole "zapeći" sliku no to se različitim metodama može izbjeći. Pixel Orbiting je jedna od njih i to je primjetno i golim okom kada se dogodi. Tu su dodatno i Screen Saver, te Pixel Refresh opcije.
Panel, mjerenja i dojmovi korištenja
Panel je QD-OLED ultra wide dijagonale 48,9 inča ili 124,3 centimetara. Omjer stranica je 32:9, a rezolucija je 5.120 x 1.440 pri 144 Hz preko Display Porta i 60 Hz preko HDMI-a. Oštrina slike je odlična uz 108,77 PPI-a, a razmak između piksela je 0,233 x 0,233 milimetara. Panel je 10-bitni nativno i podržava prikaz 1,07 milijardi nijansa boja. Proizvođač navodi pokrivenost gamuta od 127,4 % za NTSC, 153,1 % za sRGB, 125,2 % za Adobe RGB i 99% za DCI-P3. Svjetlija ne maksimalnih 250 nita u SDR prikazu i 450 nita u HDR prikazu, a monitor ima DisplayHDR True Black 400 certifikat. Kontrast je neograničen zbog prirode OLED panela. Kutevi gledanja su odlični (178°/178°), a deklarirano vrijeme odziva je 0,03 milisekunde. Monitor ima i
VESA Clear MR certifikat i ocjenu 8000. To znači kako monitor prema mjerenjima izvedenim vrlo brzom kamerom ima 80 puta više "čistih" nego zamućenih piksela. Ekran ima 2H anti-refleksivni sloj.
Spyder 5 kolorimetrom smo izvršili mjerenja, a test je pokazao da je pokrivenost sRGB područja boja 100-postotna, AdobeRGB-a 98%, a DCI-P3 98%, što je u skladu s obećanjima proizvođača. Gamma krivulja je solidna s vrijednošću od 2.3, no ne i idealna jer je postavljena na 2,2. Bijela točka je jako dobro pozicionirana i nalazi se na 6.700 kelvina. Maksimalna svjetlina je obećanih 252,9 u SDR načinu rada te 434 nita u HDR-u. Kontrast je naravno vrlo visok.
Uniformiranost boja je izvrsna na svim vrijednostima osvjetljenja (maksimalno odstupanje je 2,6 u gornjem srednjem i lijevom dijelu ekrana pri 100% snage osvjetljenja). Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja je također jako dobra maksimalnim odstupanjem od 5% pri 100% osvjetljenja, a na toj razini ostaje i pri nižim razinama osvjetljenja. Preciznost boja je u prosjeku izvrsnih 0,50 DeltaE, s maksimalnih 0,99 DeltaE na tamno sivim tonovima. Na kraju, monitor je zaslužio ocjenu 4,5.
U svakodnevnom korištenju Evnia 49M2C8900L monitora smo uživali u prikazu slike koja je znatno bolja nego kod monitora koji svakodnevno koristimo već godinu dana -
Brilliance 498P9Z. Taj monitor ima VA matricu, i jasno je da će kvalitetan QD-OLED nadmašiti kvalitetu u svakom pogledu. Monitor je iznimno brz, glatkih pokreta u Windowsima pri radu, minimalnog ulaznog kašnjenja i odličnog odziva. Za obradu fotografija i video materijala je izvrstan jer su boje iznimno precizne, slika oštra a radna površina golema. Na širini slike od 1196,7 milimetara moguće je smjestiti višestruke prozore bez da će vam jedan od njih biti malen, a zahvaljujući 1800R zakrivljenju cijeli je monitor uvijek na istoj udaljenosti od oka.
Puno smo vremena proveli i uz igre s ovim monitorom i moramo priznati kako smo bili oduševljeni. Minimalno ulazno kašnjenje, brz odziv i adaptivno sinkroniziranje od 48 do 144 Hz čine ga odličnim igračem. Uz to, prikaz boja i oštra slika samo pojačavaju iskustvo. Prošireni kut gledanja ne funkcionira jednako dobro u svim igrama, u nekim se primjerice slika umjetno rasteže, no to je nešto na što se može priviknuti. Za dodatan užitak možete koristiti i AmbliGlow, no tada je najbolje držati monitor uz zid radi boljeg efekta. Sve u svemu, tko si ga može priuštiti, uživat će u bilo kojem žanru igranja. Korištenje HDR-a ne preporučujemo u starijim igrama, no u onima koje su tome prilagođene se lijepo vidi razlika i široki dinamički raspon osvijetljenosti. Ipak, HDR preporučujemo koristiti više kod video sadržaja koji je tome prilagođen.
Zaključak
Philips je s Evnia 49M2C8900L monitorom napravio izvrstan igraći monitor kojeg nije moguće dovoljno nahvaliti. Prikaz slike je na najvišoj razini što se vidi golim okom ali i mjerenjima, a uz to je odziv brz, pokreti glatki i bez pucanja slike zahvaljujući adaptivnoj sinkronizaciji. Bilo koju igru da igrate, uživat će te, a jedino se trebate priviknuti na široko polje gledanja koje ponekad zna biti manje realistično zbog rastezanja slike. Ipak, kao netko tko svakodnevno koristi 49-inčni monitor već godinu dana, autor teksta može samo reći da se lako i brzo priviknuti i na igre i na rad s ovakvim monitorom. Ulazno izlazne mogućnosti monitora su odlične, tu je i USB hub s KVM-om, ergonomija je sasvim solidna, a i zvuk je sasvim pristojan za jedan monitor. Ipak, za potpuno uživanje u zvuku preporučujemo kvalitetne vanjske zvučnike ili slušalice. Monitor je glomazan, širok 1,1 metar i potrebno je puno prostora na stolu, koji uz to mora biti i malo dublji. To svakako imajte na umu prije kupovine.
Evnia 49M2C8900L monitor je u svakom pogledu bolji od Brilliance 498P9Z monitora kojeg svakodnevno koristimo, a ima čak nešto bolju cijenu. U Njemačkoj će vas koštati oko 950 €, dok mu je u Hrvatskoj cijena oko 1.050 €. Nakon nekoliko tjedana korištenja i testiranja samo nam ostaje na kraju mu dati preporuku urednika!