Za vrijeme našeg druženja s ovom konzolom isprobali smo nekoliko trenutno dostupnih naslova, priključivali smo konzolu preko LAN i WiFi veze na Internet, spajali smo je na TV uređaj, LCD monitor – uglavnom, maltretirali smo je kako samo znali i umjeli. Sve torture PS3 je prošao s odrazom naše oduševljene face u svom poliranom kućištu, bez problema noseći se sa svakim izazovom koji smo postavili pred njega. što se te povezivosti i komunikacije s vanjskim svijetom tiče, evo što smo pronašli u pakiranju:

Cable set

Ne, nema HDMI kabela. Jedan od najvećih aduta ove konzole nema svoj kabel. Malo čudna odluka tehničkog odjela Sony-a, no za utjehu je činjenica da će poslužiti bilo koji standardni HDMI kabel. Naš paket je sadržavao strujni kabel za USA tržište koji se preko adaptera priključuje na našu strujnu mrežu, no prodajni paket za našu regiju dolazi sa standardnim strujnim priključkom tako da tu nema problema.

Bežični kontroler

Novi kontroler koji dolazi s PS3 konzolom izgledom je sličan svom prethodniku, Dual Shock gamepadu koji je bio dio paketa prethodne generacije ove konzole. Sony je samo malo promijenio L2 i R2 gumbe, učinivši ih većima za što bolju kontrolu u igrama. Osim te izmjene, Sony ga je učinio i bežičnim – što je i više nego dobrodošla novost. Kontroler komunicira s konzolom putem Bluetooth 2.0 (EDR) standarda i omogućava spajanje do čak 7 uređaja istovremeno. Kontroler funkcionira odlično putem bežične veze i radijus kretanja je i više nego dovoljan za ugodno igranje. Dok je uključen na USB kabel baterije se pune i može se nesmetano koristiti i u takvoj žičanoj varijanti. Baterije se pune oko 2,5 sata, a trebale bi osigurati oko 30 sati igranja.

SixAxis analog sticks

No, dok je USB kabel klasičan proizvod (s jedne strane obični USB, s druge mini USB priključak kao na digitalnim fotoaparatima) koji se može zamijeniti s bilo kojim standardnim USB/miniUSB kabelom, situacija s baterijama i nije sjajna. Naime, baterije nisu izmjenjive (kao kod konkurencije – Xbox 360 i Nintendo Wii konzola) što u praksi znači da kada se potroše moramo mijenjati cijeli kontroler, ako se želim igrati bežično. što i nije najzgodnije rješenje jer je cijena kontrolera oko USD 50. No, zauzvrat analogne palice pružaju odličnu upravljivost i kontorlu. SixAxis analog sticks imaju10-bit motion detection u ukupno šest smjerova – gore, dolje, lijevo, desno, naprijed, nazad. Bilo da se radi o vožnjama ili FPS naslovu, kontroler odlično funkcionira. Naravno, ako ste navikli na takav tip upravljanja.

 

Logitechov hladnjak

Osim standardnog kontrolera imali smo prilike i isprobati Logitechov primjerak za PS3. Ovaj kontroler je poseban po tome što ima sustav za hlađenje ruku, putem otvora na gornjoj i donjoj strani ručica. Radi se o klasičnom elektro motoru s ventilatorom, koji se može kontrolirati u čak tri brzine – low, medium i high. Cijeli koncept kontrolera koji hladi možda zvuči smiješno, no u praksi se to pokazalo kao vrlo korisna spravica. Naime, na ovoj konzoli najviše smo se družili uz naslov Formula One Championship Edition. Na najtežem nivou, pri upaljenim real time postavkama, utrka vremenski traje kao i u stvarnom natjecanju i znojenje ruku je neizbježno i obilno (bilo je napeto :) ). Tu na scenu stupa ovaj malac i prilično je dobar osjećaj kada se upali ventilacija bez prekidanja utrke, tamo negdje na startno ciljnoj ravnini…