Test sistem :: Hardware
Platforme Gigabyte GA-965P-DQ6
Procesor(i) Intel Core 2 Extreme X6800 @ 2,93 GHz
Memorija 2x 512MB Corsair PC6400 LL
Grafička kartica

Point of View GeForce 8800 GTS 320 MB EXO Edition

Driveri: ForceWare 97.92

Muzička kartica CL Audigy
SATA Kontroler Intel ICH8R
Hard disk(ovi) Segate Barracuda 7200.7 160 GB SATA
Optički pogon Pioneer DVD ROM 120S

 

Testni sistem :: Software
OS Windows XP Professional
Service Pack SP2
Chipset datoteke Intel INF v8.1.1.1010
DirectX verzija 9.0c
3DMark 2006 v1.0.2, default
Farcry v1.4, HOCriver demo
F.E.A.R. v1.08, performance test , max details
Company of Heroes v1.5, max.details
Call of Duty 2 v 1.3, PCE demo, max details
SeriousSam 2 v2.070, Greendale demo, high details + HDR
Quake 4 v1.05 high details, HOCdemo

Testni sistem nije jednak onom koji je korišten u testu Gainwardove 8800 GTS kartice. Korištena konfiguracija je osjetno brža, ali i skuplja što treba imati na umu pri tumačenju brojki iz testova. Ipak, s obzirom na odličan overclockerski potencijal Intelovih Core 2 procesora, performanse naše testne konfiguracije zapravo i nisu toliko nedostižne. Još jedan bitan podatak u cijeloj priči je da smo u ovom testu koristili nešto drugačije rezolucije nego inače. Naime, 17-inčni CRT monitor je lagano otplovio u mirovinu, a zamjenio ga je Samsungov LCD SM 205BW. Riječ je o 20-inčnom wide LCD monitoru s rezolucijom od 1680×1050 piksela.

Ova rezolucija je nešto manje zahtjevna od 1600×1200, rezolucije koju smo rabili u dosadašnjim testovima, no iskoristiva je za oslikavanje performansi grafičkih kartica u visokoj rezoluciji. Uz to, cijene LCD monitora su u stalnom padu, a monitori su ovakvom wide rezolucijom trenutno nude prilično dobar omjer cijene i mogućnosti. Što se tiče niže rezolucije, koristili smo 1280×1024 što je ujedno i standardna rezolucija za 17-inčne i 19-inčne LCD monitore. Valja napomenuti da sve aplikacije koje smo koristili pri testiranju podržavaju wide rezolucije, no u većini slučajeva ih je prvo potrebno nadograditi s najsvežijim zakrpama.

Overclockanje

GPU
Shader
Memorija
POV 8800 GTS EXO – default
575 MHz
1200 MHz
1800 MHz DDR
POV 8800 GTS EXO – max. OC
621 MHz
1296 MHz
2016 MHz DDR

POV-ov EXO GTS ponio se kod overclockanja jako dobro. Maksimalni takt za GPU bio je 621 MHz što je otprilike maksimum koji je moguće izvući iz G80 čipa uz standardno hlađenje i napon. Paralelno s taktom jezgre podigao se i takt SP-ova. Takt memorija je već na tvorničkim vrijednostima prilično dobar, no sam maksimum koji smo uspjeli izvući je čak 2016 MHz DDR. U usporedbi s Gainwardovom karticom (Bliss 8800GTS 320MB GS) koja je bazirana na jednakom čipu, POV EXO se overclocka nešto bolje, a tvornički taktovi su također nešto viši. Dakako, mogućnost overclocka uvelike zavisi o tome na kakav ste primjerak kartice naletjeli u trgovini tako da rezultate koje smo postigli treba uzeti s rezervom.

Kad je riječ o overclockanju kartica iz GeForce 8 porodice treba istaknuti par pojedinosti. U prvom redu je preporučljivo za overclockanje rabiti aplikaciju RivaTuner koja očitava takt jezgre, SP-ova i memorije te istovremeno ima mogućnost praćenja ambientalne temperature, temperature jezgre te brzine ventilatora na hladnjaku kartice. Druga stvar koju je lako primjetiti korištenjem RivaTunera je da takt GPU-a i memorije nije moguće mijenjati u koracima od 1-2 MHz već su promjene mnogo veće, no korisnik bez praćenja takta GPU-a i memorije preko nekog dodatnog alata (ala RivaTuner) zapravo ne zna kako čačkanje po kliznom izborniku s taktom zapravo utiče na stvarni takt hardvera.

Što se tiče overclockanja SP-ova, još uvijek ne postoji način kako bi to moglo biti izvedeno softverski, preko alata kao što je RivaTuner ili recimo nVidijinog vlastitog nTunea. Modificiranjem frekvencije GPU-a (tzv. geometry domain clock) modificira se i takt SP-a (tzv. shader domain clock), no nezavisne modifikacije moguće je izvesti isključivo modificiranjem BIOS-a što je vrlo nepraktično iz dva razloga. Prvi je to što je zbog svake modifikacije potrebno nanovo flashati BIOS dok je drugi razlog to što se nije moguće vratiti na stare postavke (osim flashanjem na originalnu verziju BIOS-a) u slučaju da je modificirani takt previše visok.