Nakon posjeta AMP labu, imali smo prilike poslušati dvije prezentacije u jednoj od prezentacijskih sala odnosno predavaona. Valja napomenuti kako se u Dresdenskom postrojenju nalazi dio odvojen za školovanje osoblja, ali i studenata koji dolaze na stručno usavršavanje, tako da smo opet, nakon dugo vremena, našli u školskoj klupi.

Prvu prezentaciju o proizvodnim tehnologijama održao je doktor Karsten Wieczorek, jedan od vodećih AMD-ovih znanstvenika. Fokus je bio na AMD-ovoj implementaciji SOI tehnologije na koju su jako ponosni budući da je implementacija SOI-a, prema njegovim riječima, mnogo teža nego smanjivanje proizvodnog procesa u kombinaciji sa standardnim, tzv. bulk, silicijem. Rezultat implementacija tehnologije SOI (Silicon On Insulator) u osnovi se dobijaju brži i energetski efikasniji tranzistori, a zbog smanjenja parazitskih kapaciteta i same prirode tehnologije (silicij položen na izolator), tranzistore je moguće gušće grupirati.

Malo se pričalo i o high-k materijalima kao i tehnologiji dual-stress liners koju je AMD u suradnji s IBM-om predstavio prije dvije godine. High-k materijale, koji bi trebali zamijeniti silicij-dioksid kao dielektrik unutar tranzistora, AMD intezivno istražuje, ali tvrdi da ih još uvijek nije potrebno rabiti pri proizvodnji procesora. Koliko smo uspjeli shvatiti, dotični će postati opcija tek pri 45-nanometarskom ili manjem proizvodnom procesu, što je, dakako, daleka budućnost (barem u kontekstu tehnologije polu-vodiča).

Dual-stress liners AMD prema informacijama dostupnim sa službenih stranica koristi u postojećim proizvodima novije generacije, no direktnu potvrdu ovog navoda od našeg predavača nismo dobili. S obzirom na fleksibilnost APM-a, logično je zaključiti da se ova tehnologija rabi samo na proizvodima visoke klase kao što je npr. serija Athlona 64 FX. Valja napomenuti kako Dual Stress Liners nije jednak Intelovom rastegnutom siliciju. Osim što je AMD-ova tehnologija kompatibilna sa SOI proizvodnim procesom, primjenjiva je i na P i N tip tranzistora s jednakim beneficijalnim efektom.

Nakon visoko-tehničke prezentacije doktora Wieczoreka, na red je došla prezentacija proizvoda koju je održao Pierre Bruinswick. Ruku na srce, iz ove prezentacije nismo saznali stvarno ništa novo, osim što nam je pojašnjena AMD-ova incijativa pod imenom AMD LIVE!. Za razliku od Intelovog rješenja VIIV koje se orijentira na hardver i određene nove usluge (u osnovi kupovanje multimedijalnih sadržaja online), cilj AMD-ove inicijative je povezivanje različitih kućnih uređaja radi lakog pristupanja multimedijalnim sadržajima. Koliko smo uspjeli shvatiti, računalo bi trebalo biti centar kućne mreže, a trebalo bi servirati sadržaje ostalim uređajima kao što su konzole, prenosivi multimedijalni playeri, set-top boxovi i slično.

Nekakavih konkretnih novosti o nadolazećim procesorima za Socket AM2 nismo imali prilike čuti, a ništa bolje nismo prošli niti s pitanjima o dvojezgrenim procesorima za mobilna računala. Više smo novosti i informacija trebali dobiti na CeBIT-u, ali niti tamo od AMD-a nismo saznali mnogo više nego tijekom posjeta Dresdenu.

Sve u svemu, posjet AMD-ovom postrojenju u Dresdenu bio je vrlo zanimljivo iskustvo, no nadali smo se da ćemo dobiti više informacija. Ono čemu se nadamo je posjet istom postrojenju kada se AMD prebaci na 65-nanometarski proizvodni proces, ali za to treba pričekati drugu polovicu ove godine.