Posjet Dell tvornici u Poljskoj
Datum objave 15.04.2013 - Krešimir Matanović
Dell EMFP
Prošli smo se tjedan, zajedno s nekolicinom novinara i Dellovih partnera iz Hrvatske i Slovenije uputili u Varšavu i Lodz u posjet njihovom uredu i tvornici. Dell je u Poljskoj na ovoj razini prisutan od 2007. godine, kada su premjestili proizvodnju desktopa, laptopa i servera iz Irske. Uz glavni ured u Varšavi, sama tvornica koja zapošljava oko 1200 radnika, smještena je u gradu Lodzu koji se nalazi oko 150 km jugozapadno od glavnog grada Poljske. Dell ovdje, u vrlo modernim pogonima proizvodi desktope i servere za EMEA regiju, a od otvaranja pa do sredine 2012. godine proizveli su ukupno 20 milijuna uređaja.
Dell je kao što znamo osnovao Michael Dell još davne 1984. godine u američkoj saveznoj državi Texas, a danas je to tvrtka koja zapošljava 96.000 radnika u oko 180 zemalja svijeta. Glavna europska tvornica im je do nedavno bila u Limericku u Irskoj, a u 2009. su kompletnu proizvodnju od tamo preselili u Poljsku. Gradnju EMFP (European Manufacturing Facility Poland) tvornice najavili su još početkom 2006., a gradnja je počela u studenom iste godine. U studenom je u Lodzu održan i Open Recruitment Day kada se tisuće Poljaka prijavilo za posao u novoj tvornici. Gradnja tvornice, instalacija proizvodnih linija i treniranje zaposlenika se proteglo kroz 2007., da bi ponovno u studenom te godine s proizvodnih linija sišao prvi proizvedeni prijenosnik. Od tada pa do sredine 2012. godine su proizveli ukupno 20 milijuna uređaja, pri čemu je zaustavljena jedino proizvodnja prijenosnika koja je kompletno preseljena na daleki istok.
Prvi izgrađeni dio EMFP-a je veliki Data Center, čiji manji dio posjetitelji mogu vidjeti već u predvorju EBC-a (Executive Briefing Centre). Iza i oko EBC-a se prostiru proizvodni pogoni, sa pristaništima za kamione koji dovoze dijelove i odvoze gotove proizvode, veliko energetsko postrojenje, parkiralište itd. EMFP se prostire na 37 tisuća kvadratnih metara (45.4 ha), a smješten je tik uz ranžirni kolodvor i desetak kilometara od zračne luke. Dell je u tvornicu uložio nešto manje od 300 milijuna USD, te zaposlio oko 1.200 ljudi. Pri tome je u Lodzu nezaposlenost od oko 20% u prijašnjim godinama, pala na oko 6.5% u 2008. godini. Dolazak ovakvoga proizvođača je vrlo bitan za lokalnu ekonomiju, a Dell je od tada napravio i donacije dvjema školama u Lodzu, te su posadili drveće u parku Lublinek.
Dell je Lodz odabrao zbog svog prirodnog položaja u sredini Poljske, a samim time i u sredini Europe. Uz to, veliku je ulogu odigrala i činjenica kako je Lodz veliki akademski centar s preko 100.000 studenata, a ne treba zaboraviti ni niže proizvodne troškove u odnosu na Irsku – tvornica je smještena u posebnoj ekonomskoj zoni (smanjeni porezi), a i radna snaga je dosta jeftinija. Uz Dell, u ovoj su ekonomskoj zoni smješteni i mnogi drugi proizvođači kao što su Gillete, P&G, Bosch, Indesit, GE, Philips i drugi. Poljska cestovna infrastruktura nije među boljima u Europi, no kao što smo imali prilike vidjeti izgrađeno je dosta novih autocesta što je ubrzano i zbog održavanja Euro 2012 prvenstva u nogometu. Isto tako, u Varšavi su u zadnjih deset godina izgrađeni i mnogi poslovni neboderi kao i moderni hoteli čija visina doseže i dvjestotinjak metara.
Dell u EMFP-u proizvodi širok spektar proizvoda koji uključuju Optiplex, Vostro, Inspiron i XPS desktop računala, a tu se proizvode i Alienware X51 i R4 računala. Tu se proizvode i Precision radne stanice koje uključuju modele T7600, T5600, T3600 i T1650. Sa serverske strane tu su Equallogic i PowerVault storage sistemi, te Compellent Storage Center SAN uređaji. Compellent je inače jedna od mnogih Dellovih akvizicija koja je postala njihov dio 2011. godine. Zbog toga se primjerice u Data Centeru u EMFP-u još uvijek mogu vidjeti EMC2 storage rješenja koja će uskoro biti zamijenjena sa Compellent proizvodima. Dell je u posljednjih nekoliko godina napravio veliki zaokret u filozofiji i svojim korisnicima osim hardvera u budućnosti žele nuditi cjelokupna rješenja – što pokazuju i nedavnim uvođenjem Dell Branded Servicesa u Hrvatskoj. S obzirom da je in-house razvoj cjelokupnih rješenja vrlo skup i zahtjevan, Dell je akvizicijama preko 20-tak tvrtki proširio opseg svoje ponude. Među najpoznatijim akvizicijama uz Compellent su i WYSE (Cloud rješenja), KACE (remote systems management), ASAP Software (software asset management), Quest Software (IT management), Sonicwall (data protection & network security), Perotsystems (consulting services & cloud expertise) itd. Tako sada Dellov End User Computing portfolio osim Cliend and Workstation sistema obuhvaća i Cloud Client Computing (DVS, Wyse), Management (automatizacija procesa, centraliziranje menadžmenta i smanjenje troškova podrška – KACE), Security (SonicWall, SecureWorks, Dell Data protection, Encryption) i Service and Support (ProSupport).
U sklopu EBC-a nalazi se i Showroom te konferencijski centar u kojemu smo mogli razgledati različite Dellove proizvode, isprobati kako rade, ali i saznati sve informacije o ovoj modernoj tvornici u Lodzu. Dell se svojim gostima (pa tako i nama), uvijek potrudi maksimalno izaći u susret te smo uz prezentacije imali prilike proći i cijeli proizvodni pogon uz pratnju vodiča, baš kao i razgledati njihov Data Center.
Uz poznate proizvode koje imamo prilike vidjeti, u Showroomu smo vidjeli i one koje se teže vide u slobodnoj prodaji, kao što su npr. najnoviji PowerEdge serveri i Equallogic SAN-ovi. Novu PowerEdge seriju su predstavljali R820 4S/2U model koji služi za virtualizaciju i baze podataka, zatim R620 2S/1U model, pa R720XD 2S/2U model sa 26 mjesta za 2.5" diskove, te C5000 3U šasija u koju stane 12 PowerEdge C microservera. Posebno zanimljive su nam bile i Precision radne stanice čije se cijene kreću od 500 USD za osnovni T1650 model, pa do oko 1600 USD za T7600. Najjači model može biti opremljen sa Xeon E5 procesorima, minimalno 32GB radne memorije (maksimalno 512GB), zatim Quadro K5000 grafičkim karticama te SAS ili SATA tvrdim diskovima u RAID polju. Neizbježna su bila i Alienware računala koja se također sklapaju u ovoj tvornici, a u akciji smo vidjeli maleno X51 računalo koje pokreće treća generacija Intelovih Core procesora i Nvidijina GT640 grafička kartica, a tu je uz Alienware prijenosnik bila i moćna Aurora bazirana na X79 čipsetu, te najmoćnijim i7 procesorima i AMD te Nvidia grafičkim karticama.
S consumer strane Dell kao što znamo nudi mnoštvo proizvoda među kojima su najpoznatiji Latitude, Inspiron, Vostro i XPS prijenosnici, a tu su i Latitude 10 i XPS 10 tableti. Upravo je na Latitude 10 stavljen naglasak kao na poslovno orijentirani tablet koji je baziran na Intelovoj Atom platformi (Z2760), dolazi sa Windows 8 Pro operativnim sistemom a pojačani magnezijski okvir i Corning Gorilla staklo mu garantiraju čvrstoću i trajnost. Uz njega je moguće nabaviti različite dodatke pa i kućište za potpunu zaštitu, te zaseban dock. Imali smo prilike vidjeti i XPS 12 izmjenjivi Touch Ultrabook čija je karakteristika mogućnost rada u tablet i ultrabook načinu rada. Zanimljivi su nam bili i nosači za dva monitora, ali i OptiPlex 3010 SFF koji je moguće montirati sa stražnje strane monitora. Naš model za tu priliku (Filipa Petrović, Marketing Manager za Adriatic regiju i Bugarsku), pokazuje nam najavljeni XPS 18 Portable AIO. XPS 18 je opremljen 18.4" IPS ekranom rezolucije 1920×1080 i Windowsima 8. Osnovni model pokreće Intel Pentium 2117U procesor, ima 4GB RAM-a i 320GB HDD (5,400 rpm). Uz ovaj osnovni, nuditi će se i jači modeli opremljeni i7 ULV procesorom, 8GB RAM-a i 512GB SSD-om. Uz njega će biti moguće nabaviti i Bluetooth miša i tipkovnicu, te dock.
Same proizvodne pogone nismo smjeli slikati, pa stoga donosimo dio fotografija koje nam je ustupio Dell. Tvornica se sastoji od nekoliko proizvodnih linija (Cell, Hybrid i Progressive), uz orijentaciju od ulaza materijala (komponenata) koji je jedan od četrnaest koraka do utovara gotovih proizvoda u kamione. S ulaznih kamionskih rampi, komponente i materijali (jedan od velikih dobavljača je i Foxconn koji je trebao kupiti ovu tvornicu prije nekoliko godina), se kreću preko prijema, skidanja narudžbi, grupiranja dijelova, LCD pre assembly-a, gradnje sistema, označavanja, dugotrajnih testiranja i instalacije softvera, Afterburn procesa, pakiranja (sastoji se od pakiranja individualnih proizvoda, spremanja u kutije i dodavanja ostalih dijelova sistema kao što su miševi i tipkovnice), kontrole kvalitete i na kraju utovara na kamione. Najzanimljiviji dio procesa je gradnja sistema gdje na Cell liniji jednom radniku treba otprilike do 12 minuta za sklapanje računala. Čitav je proces visoko automatiziran pa radnik dobiva sve potrebne komponente u kutiji koja ima posebne odjeljke za različiti hardver tako da radnik na pamet zna gdje što stoji. Najbrža, Progressive linija se koristi kod gradnje velikih količina istovjetnih sistema i tu radnici rade na traci, svaki sa svojim specifičnim zadatkom. Radnici u tvornici rade u dvije smjene od po 600-tinjak ljudi, a naš subjektivan dojam je kako su radnice u većini. Kao što smo imali prilike vidjeti i čuti radni su uvjeti dobri pri čemu svi radnici u proizvodnji stoje cijelo radno vrijeme (osam sati uz pola sata pauze). Radni stolovi se mogu individualno podešavati po visini, a radnici se u određenim vremenskim razmacima rotiraju između proizvodnih linija kako bi se izbjeglo stalno ponavljanje istih pokreta. Buku proizvodnog pogona donekle razbijaju tonovi sa Poljskih radio stanica, a koliko točno zarađuju ovi radnici je poslovna tajna. Učinkovitost ovih pogona, tj. proizvodnih linija je vrlo velika, što se vidi i po velikom broju do sada proizvedenih uređaja (cca. 5 milijuna godišnje) koji su svi namijenjeni EMEA regiji (Europe, Middle East and Africa).
Nakon obilaska proizvodnih pogona na red je došao i obilazak velikog Data Centera u kojem se nalaze ormari sa 500-tinjak servera (maksimalni kapacitet prostorije je oko 1000), mrežni ormari , storage ormari, DAT dio, rashladni uređaji, napojni sklopovi, servisni pod, protupožarni sistemi, video nadzor sa 12 kamera itd. EMPF-ov Data Center je po svojoj infrastrukturi vrlo moderan, a zadovoljava sve potrebe tvornice. Grad Lodz osigurava dva različita voda struje koji napajaju podatkovni centar i tvornicu. Na taj način je i orijentiran podatkovni centar, tj. na suprotnim se zidovima nalaze napojne i rashladne jedinice pri čemu je osiguran siguran dotok električne energije i ukoliko jedan od vodova prestane s isporukom. Ukoliko se to desi na oba, u akciju stupaju kompleksni sistemi neprekidnog napajanja i dodatni generatori struje. Bez napona iz gradske mreže, proizvodni se pogoni gase a podatkovni centar konstantno ostaje pon naponom. Bitno je to zbog dugotrajnog procesa pokretanja u slučaju prekida rada. Sa sigurnosne strane tu je i protupožarni sistem, kao i video nadzor putem 12 kamera. Svi se podaci spremaju i čuvaju on-site, jer napredniji disaster recovery za ovaj tip podatkovnog centra nije potreban (sadrži informacije bitne samo za rad tvornice). Serveri su Dellovi, devete generacije (iz vremena gradnje centra), a storage sistemi su još uvijek EMC2, koji će ove godine biti zamijenjeni Compellent sistemima. Rashladni sistem je iznimno učinkovit zbog FreshAir tehnologije koja kanalizira zrak iz rashladnih uređaja kroz servisni pod direktno u ormare. U slučaju potrebe, dodatno hlađenje se izvodi i ventilatorima montiranim na vrh ormara.
Razgledavanjem ove impresivne tvornice u Lodzu saznali smo mnogo o Dellovoj filozofiji i načinu proizvodnje desktopa i servera, čija je kvaliteta već odavno poznata. Tvornica u Lodzu je moderna i vrlo učinkovita, a kako sami kažu, njenim otvaranjem su omogućili smanjenje isporuke opreme za dva dana svim korisnicima u regiji. Planskom akvizicijama, Dell postaje jak igrač na tržištu koji nudi cjelokupna rješenja svojim kupcima i vodi industriju u novu virtualnu eru. U toj novoj eri, naglasak se stavlja na ljude i procese pri čemu se povećava fleksibilnost a smanjuju troškovi i troškovi kapitala. Dellov fokus je na smanjenje troškova održavanja IT okruženja, koje će omogućiti povećanje strateških ulaganja u poboljšanje kompanija. Sve ovo namjeravaju postići kombiniranjem otvorenih platformi s industrijskim standardima, virtualnom integracijom, povećanom skalabilnošću te naravno povećanjem efikasnosti.
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 11 minuta
Kamere oko kućeObjavljeno prije 21 minuta
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 42 minute
Problem nakon instalacije windows 11Objavljeno prije 1 sat
Koji mobitel kupiti? - 2. dioNovosti
Pomažemo vam odabrati najbolji laptop za svoje potrebe
U blagdansko vrijeme lako je pronaći laptop na popustu, ali kako u bogatoj ponudi odabrati onaj pravi? Pravi je trenutak da razveselite sebe ili svoje voljene dobrim laptopom. Iako se mnogi prilikom odlučivanja fokusiraju samo na glavne kom... Pročitaj više
Naučite 5 trikova za produljenje vijeka trajanja baterije
Mnogi ljudi žele prijeći na novi telefon jer se baterija prebrzo prazni, ali ako možete održavati bateriju zdravom u dobrom stanju, možete je koristiti dulje vrijeme. Ali kako točno možete održavati svoju bateriju zdravom? Stručnjak "3cTim... Pročitaj više
Otkriveno je da bi iPhone SE4 mogao biti preimenovan u iPhone 16e
Ne tako davno, mediji su razotkrili vijest o iPhoneu SE4. Kao jeftina verzija iPhonea, novi uređaj i dalje ima dobru pažnju. Međutim, najnovije vijesti pokazuju da je iPhone SE4 možda nestao i da bi ga trebalo preimenovati. Digitalni bloger... Pročitaj više
Intel Core Ultra 200H, 200U i Core 200H, 200U bit će predstavljeni na CES-u 2025
Bližimo se CES-u 2025. i počele su curiti vijesti o Intelovim novim CPU-ima koji će biti predstavljeni na događaju. Prethodno je Intel izdao dva CPU-a u seriji Core Ultra 200, CPU za prijenosno računalo Core Ultra 200V Lunar Lake i CPU za s... Pročitaj više
Nakon Elona Muska, Meta se također pridružila redovima sprječavanja OpenAI-ja da postane profitna tvrtka
Nakon što je Elon Musk podnio tužbu protiv OpenAI-ja, tvrdeći da je prekršio izvornu namjeru da se vodi javnim interesom kada je osnovan i postao tvrtka orijentirana na profit, Meta se također pridružila redovima podnošenja tužbe protiv Ope... Pročitaj više
Sve novosti