powercolor_hellhound_rx7700xt_oc_1 powercolor_hellhound_rx7700xt_oc_2

Nakon testa referentne RX 7800 XT i Sapphireove RX 7700 XT s referentnim taktovima, iz PowerColora nam stiže njihova Hellhound RX 7700 XT grafička kartica u OC verziji. Dolazi dakle s tvornički podignutim taktovima i velikim hladnjakom s tri osvijetljena ventilatora. RX 7700 XT se pokazala kao sasvim solidna kartica za igranje u 1440p rezoluciji, pa će biti zanimljivo vidjeti koliko je ova brža od referentne.

PowerColor kao AMD-ov AIB partner danas predstavlja RX 7800 XT i RX 7700 XT modele u tri serije proizvoda – Red Devil, Hellhound i Fighter. Sedam je različitih modela, a nama je na test stigao Hellhound RX 7700 XT OC 12G. Kartica dolazi dobro zaštićena u debeloj kartonskoj kutiji, koja ima meki kartonski omot na kojem se nalaze sve kupcima bitne informacije. Uz karticu ne dolazi ništa, a ona sama je smještena u antistatičkoj vrećici i u debeloj stiro pjeni.

powercolor_hellhound_rx7700xt_oc_3

Kartica je velika! Dugačka je čak 322 milimetara, visoka 134, a široka 50 milimetara. Pokrov je siv i napravljen od plastike. U njemu su smještena tri ventilatora – dva veća s vanjskih strana koja se vrte u jednom smjeru i jedan manji unutarnji koji se vrti u drugom radi smanjenja turbulencija. Prema tvrdnjama proizvođača, ventilatori su kvalitetni, napravljeni s dual ball ovjesom japanske proizvodnje. Kada je GPU ispod 60°C su stacionarni, nakon čega se zavrte. Kada temperatura GPU-a padne ispod 50°C opet se zaustavljaju. Ventilatori su sastavljeni od devet lopatica s vanjskim prstenom koji ih povezuje, i PowerColor tvrdi da postižu visoki zračni pritisak, uz istu razinu buke kao i prethodni dizajn.

powercolor_hellhound_rx7700xt_oc_4

Hladnjak kojeg ventilatori hlade je sastavljen od aluminijskih limova i pet toplovodnih cijevi promjera 6 milimetara. Hladnjak je sastavljen od dva dijela. U sredini se toplovodne cijevi sastaju i brolaze kroz povećanu bakrenu bazu koja ostvaruje direktan kontak s grafičkim procesorom. Kao pomoć gladvnom hladnjaku, dolazi i aluminijska ploča straga koja je na kraju otvorena kako bi zrak izlazio i prema gornjem dijelu kućišta (ako je postavljena u normalan horizontalni položaj). PCB na kojem su smještene komponente nije pune dužine kao i hladnjak, a riječ je o visoko-kvalitetnom 14-slojnom PCB-u (2 oz). Korišteni su Dr.MOS integrirani MOSFET-i s IMON digitalnim nadzorom rada. Korištena je 9+2+1 fazni VRM dizajn za GPU, te 2 + 1 fazni za VRAM. Korišteni su i visoko kvalitetni polymer kondenzator. Kartica ima i dva BIOS-a te prekidač za uključivanje i isključivanje LED osvjetljenja ventilatora.

powercolor_hellhound_rx7700xt_oc_5

Grafički procesor na RX 7700 XT kartici kao što znamo iz recenzije Sapphireove kartice ima 54 compute jedinice, 54 Ray ubzivača i 108 AI ubrzivača. Stream procesora je 2.456, a render back-endova je 96 kao i kod jačeg modela. MCD je druge generacije i Infinity memorije je 48 MB. Ukupan bandwidth je i1.664,2 GB/s, čemu je doprinijela i brža VRAM memorija na 18 Gbps.

powercolor_hellhound_rx7700xt_oc_6

Referentni taktovi su 2.171 MHz (Game clock) i do 2.544 MHz (Boost clock), a PowerColorova kartica je tvornički ubrzana na 2.276 MHz za game i 2.599 MHz za boost takt. Pregledom GPU-Z loga utvrdili smo kako je maksimalni boost išao sve do 2.768 MHz, što i nije puno više od maksimuma na koji je išla Sapphire kartica. Bit će zanimljivo vidjeti kakva je razlika u performansama.

VRAM GDDR6 memorije ima ukupno 12 GB, data rate je 18 Gbps, a grafički procesor s memorijom komunicira putem 192-bitne sabirnice.

powercolor_hellhound_rx7700xt_oc_7

Na kartici se nalaze dva standardna 8-pinska PCIe Power konektora koji svaki mogu uzeti po 150 W i kada se tome pribroji 75 W iz PCIe sučelja dolazimo do maksimalnih 375 W. Naravno, kartica ima puno niži TBP, koji kod referentnog modela iznosi oko 245 W, no kod ovoga OC modela je to ipak nešto više. Proizvođač ne navodi koliko više, ali GPU-Z log je očitao maksimalnih 266 W, baš kao i kod Sapphire RX 7700 XT kartice. Do napojnih konektora se nalazi prekidač za LED rasvjetu ventilatora – jednostavni on/off. Na drugom kraju kartice, također na vrhu TDP-a se nalazi i OC/Silent prekidač za izbor BIOS-a. Naravno, mi smo testirali u OC modu.

powercolor_hellhound_rx7700xt_oc_8

Kartica ima tri Display Porta 2.1 i jedan HDMI 2.1, no samo dva Display Porta se mogu istovremeno koristiti. Znamo da novi RDNA 3 Radiance Display mehanizam podržava prikaz slike na četiri monitora simultano na rezolucijama FHD@480Hz, 4K@144Hz, 5K@60Hz, 6K@60Hz) no kod ove kartice to očito nije moguće. Na dva pak monitora maksimalno ide do 8K@60Hz. Tu je jasno i podrška za AV1 kodiranje do 8K60, podrška za streamanje preko OBS Studio aplikacije, AMD Noise Suppresion tehnologiju i sve ostalo što RDNA 3 kartice standardno podržavaju.

powercolor_hellhound_rx7700xt_oc_9

Posebnost ove kartice je i osvjetljenje ventilatora koje je moguće uključiti i isključiti, a boja je samo jedna. Izvedeno je zadovoljavajuće kvalitetno i s ukusom. PowerColor ne nudi mogućnost sinkronizacije s ostatkom hardvera, kao ni aplikaciju za kontrolu. Ujedno, nema ni OC aplikacije, sve je poprilično bazično. Krenimo na testove!