powercolor_sapphire_rx5500xt

RX 5500 XT kartice koje dolaze po preporučenoj cijeni od 149/199 USD za 4 ili 8 GB modele pokazale su se kao vrlo sposobne za igranje u 1080/1200p rezoluciji. Naime, premda su naši testovi provedeni u 1200p, u 1080p performanse mogu biti samo bolje. U ovoj cjenovnoj klasi napadaju RX580 modele, kako nove tako i rabljene. Od njih su mahom brže, kao što smo vidjeli u usporedbi s jednom od najbržih RX590 kartica koja je tek u ponekim naslovima u prednosti. Novi je GPU, arhitektura i proizvodni proces donio nižu ukupnu potrošnju, a za iste ili malo bolje performanse i to je prednost RX 5500 XT kartica.

powercolor_rx5500xt_8gb_4

Proizvođači kao što je PowerColor su uz to napravili i kartice s dobrim hlađenjem koje je vrlo tiho, a GPU se ne zagrijava pretjerano. Jedina zamjerka na ovaj Red Dragon model s 8 GB memorije je cvrčanje zavojnica i nešto slabije performanse u odnosu na Sapphireovu Pulse karticu koja je i bolji overclocker.

sapphire_rx5500xt_4gb_4

Spomenuta je Pulse kartica jedino u deficitu s memorijom što je imalo utjecaja kod dva naslova Red Dead Redemption 2 i F1 2019. U svemu ostalom je brža i bolja od PowerColorove, te je, kao što smo spomenuli, puno bolji overclocker. GPU se na njoj malo više zagrijava jer je proizvođač odlučio malo usporiti ventilatore i time malo utišati rad. Uz to, Sapphireova kartica ima i veći broj modernijih video izlaza. PowerColor cilja na korisnike koji imaju starije monitore s DVI-I ulazima, kojima s tom karticom neće trebati adapter, kao sa Sapphireovom. Maloprodajne cijene za sada još nisu poznate, no po preporučenima vidimo da je AMD napravio odlično pozicioniranje na tržištu. Ako ste se odlučili za nabavku RX 5500 XT kartice, naša bi preporuka bila nabavka Sapphireovog 8GB modela jer je više memorije bolje za buduće naslove, a Sapphireov je proizvod ipak malo solidniji.