PowerColor Radeon Red Dragon RX 5500 XT 8GB & Sapphire Pulse Radeon RX 5500 XT 4GB OC recenzija
Datum objave 12.12.2019 - Krešimir Matanović
PowerColor Radeon Red Dragon RX 5500 XT 8GB
AMD i partneri danas predstavljaju mainstream grafičke kartice bazirane na novoj Navi arhitekturi naziva Radeon RX 5500 XT. Druga je to serija kartica na Navi arhitekturi, a smješta se u segment ispod RX 5700 XT i namijenjena je igranju na 1080p rezoluciji. U ovoj recenziji donosimo dvije grafičke kartice, jednu PowerColorovu Red Dragon RX 5500 XT s 8GB memorije, i drugu Sapphireovu Pulse Radeon RX 5500 XT s 4GB memorije. Obje su kartice sličnih dimenzija i tvornički ubrzanih taktova.
Red Dragon RX 5500 XT 8GB kartica dolazi u manjem formatu pa je takvo i pakiranje. Jednostavna kutija od čvrstog kartona, ukrašena je PowerColorovim bojama s jasno istaknutim Red Dragon brandingom. Unutar kutije je kartica odlično zaštićena u kartonskom ležištu i antistatičkoj vrećici. Zanimljivo, PowerColor ne daje zaštitne čepove protiv prašine uz ovu ipak budget karticu. Od bundlea su tu samo kratke upute za instalaciju i korištenje. Ipak, za zadovoljstvo se korisnika brine AMD koji je osigurao Monster Hunter World: Iceborne Master Edition igru i tromjesečni XBOX Game Pass za Gears 5.
Kartica je jednostavno i elegantno dizajnirana s crnim plastičnim pokrovom koji se nalazi na hladnjaku i koji služi i kao nosač za dva ventilatora. Dimenzije kartice su 226 x 135 x 42 milimetra, pa ju možemo svrstati među kompaktnije na tržištu. Unutar sjajnih obruba su smješteni 90-milimetarski ventilatori koji hlade rebrasti aluminijski hladnjak podijeljen u tri dijela i povezan trima bakrenim toplovodnim cijevima. Sam je PCB dug oko 170 milimetara pa je hladnjak duži od njega. Hladnjak je osim na GPU i memorijske čipove u kontaktu i s integriranim MOSFET-ima, pa je cjelokupni sklop vrlo dobro izveden. U radu su ventilatori tihi, a hladnjak je učinkovit jer se kartica u ni jednom trenutku ne zagrijava previše. Izmjerili smo buku od samo 36 dB u radu, dok bez opterećenja ventilatori miruju.
Na stražnjoj se strani nalazi velika aluminijska ploča koja služi kao pasivni hladnjak, ali i za učvršćivanje cijele konstrukcije te prekrivanje hladnjaka straga koji se proteže izvan PCB-a. Na njemu se nalazi RedDragon sticker s karakterističnim zmajem, koji će se lijepo vidjeti kroz prozirno kućište. Kartica je solidno sklopljena, čvrsta je a i korištene su kvalitetne komponente. Jedino smo prilikom opterećenja čuli zavojnice, koje su stvarale onaj svoj prepoznatljivi zvuk.
Ispod haube, tj. ispod centralnog dijela hladnjaka se nalazi potpuno novi grafički procesor baziran na novoj Navi tj. RDNA arhitekturi, čiji su prvi izdanci bile RX 5700 XT kartice. Novi se "mali" Navi 14 GPU "raširio" na 158 kvadratnih milimetara. Napravljen je u TSMC-ovom 7-nanometarskom procesu te broji 6,4 milijarde tranzistora. Sjetimo se GPU na RX580 karticama je imao 5,7 milijardi tranzistora raširenih na 232 kvadratna milimetra. Navi 14 dolazi u konfiguraciji s 22 compute jedinice, ima 1.408 shadera, 32 ROP-a i 88 teksturnih jedinica (TMU). Na PowerColorovoj kartici radi na osnovnom taktu od 1.607 MHz i boost taktu od 1.845 MHz što odgovara i referentnim vrijednostima AMD-a (game takt je 1.717 MHz). Računska snaga je do 5.2 TFLOPS-a. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili da takt pod opterećenjem, u igrama, varira između 1.790 i 1.810 MHz. Teoretski pixel fillrate je 59 GPixela u sekundi, a texel fillrate 162 GTexela u sekundi.
Na kartici se nalazi i 8 GB GDDR6 memorije teoretske propusnosti 14 Gbps, tj. brzine 1.750 MHz. Maksimalna teoretska propusnost preko 128-bitne sabirnice je 224 GB/s. Na kartici se nalazi jedan 8-pinski PCIe Power konketor koji osigurava do 150 W snage, pa ako tome pribrojimo ono što dolazi preko PCIe 4.0 sabirnice ukupna moguća snaga je 225 W. AMD navodi vrijednost Total Board Power od 130 W.
Kartica podržava sve tehnologije kao i jači Navi modeli, a to uključuje i OpenCL, DirectCompute, DirectX 12, Vulkan i OpenGL 4.6 API-e. Standardne su i tehnologije iz Adrenaline softvera, a uključuju Image Sharpening, Anti-lag, Boost, Integer Scaling, Link itd. CrossFire naravno nije podržan.
PowerColor je svoju karticu odlučio opremiti s jednim DVI-I izlazim, jednim Display Portom 1.4, te HDMI-em 2.0b. Standardno je podržan Freesync 2 i HDR. Display mehanizam podržava Display Stream Compression 1.2a tehnologiju, te 4K@240 Hz, 4K@120 Hz i 8K@HDR 60 Hz izlaze i to preko jednog kabela. Novi je multimedijski mehanizam u Naviu prilagođen za streaming – podržava H.264 4K150/8K30 dekodiranje i 4K90 kodiranje (twitch), zatim H.265 4K60 dekodiranje i 4K90 kodiranje, te VP9 4K60 (Youtube) dekodiranje.
Sapphire Pulse Radeon RX 5500 XT 4GB OC
Sapphire je pripremio svoje Pulse modele, i to u izvedbama s 4 i 8 GB video memorije. Nama je na test stigla u verziji s manje memorije. I ova je kartica u kompaktnijoj izvedbi, pa je kutija relativno mala. Sapphire je pripremio svoje poznato pakiranje - meki vanjski omot na kojem su detalji o proizvodu, unutar kojeg je tvrda kartonska kutija.
Ta tvrda kartonska kutija skriva karticu koja je još smještena i u antistatičkoj vrećici s mjehurićima zraka, pa je odlično zaštićena. Uz nju će te dobiti samo brzi instalacijski vodič i pamflet s informacijama o proizvođaču. Kao i kod PowerColora, AMD se pobrinuo za game bundle - Monster Hunter World: Iceborne Master Edition i tromjesečni XBOX Game Pass za Gears 5.
Kartica je vrlo sličnih dimenzija kao i PowerColorova, te broji 232 x 136 x 40 milimetara u dužinu, visinu i širinu. Čak je i PCB iste dužine i vrlo sličnog rasporeda elemenata na njemu - očito su se oba proizvođača držala preporuka AMD-ovog referentnog dizajna. Također ima plastični pokrov hladnjaka no nije elegantno jednostavan, nego ima elemente koji ga ukrašavaju, a i grublje je teksture. Pokrov je ujedno i nosač za dva 92-milimetarska ventilatora koji usisavaju zrak i tjeraju ga preko jedinstvenog rebrastog aluminijskog hladnjaka kroz kojeg prolaze tri toplovodne cijevi. Sapphire je dakle primijenio malo drugačiji pristup od PowerColora, no u konačnici su im hladnjaci jednako učinkoviti, uz tek malo tiši rad Sapphireovog (35 dB). Sapphire kartica također zaustavlja svoje ventilatore u trenutku kada nema opterećenja.
Sapphireova kartica ima i BIOS prekidač za odabir drugog BIOS-a koji malo snižava taktove pa time i performanse, potrošnju i buku. No, kartica uopće nije bučna pa za tim i nema neke potrebe. Na stražnjoj se strani i ovdje PCB-a nalazi velika metalna ploča koja služi kao pasivni hladnjak, te naravno za učvršćivanje cijele konstrukcije koja je duža od PCB-a. Kartica je vrlo kvalitetno sklopljena i s kvalitetnim komponentama, a kod Pulsice nema cvrčanja zavojnica kao kod RedDevila - potpuno je tiha.
Grafički procesor je naravno identičan kao i na RedDevil modelu opisanom na prošloj stranici pa tu nećemo previše duljiti. 1.408 je shadera, 32 ROP-a i 88 TMU-a smješteno na površini od 158 kvadratnih milimetara. Taktovi su 1.607 MHz osnovni i 1.845 MHz maksimalni boost. Mi smo pregledom GPUZ loga utvrdili da se takt u igrama kreće između 1.820 i 1.857 MHz pa je zapravo povremeno i iznad maksimalnog boost takta. To će značiti i da će Pulsica biti nešto brža od RedDevila u svim naslovima u kojima 4 GB video memorije neće biti premalo.
Kao što smo spomenuli, video memorije je 4 GB, GDDR6 je tipa i radi s propusnošću od 14 Gbps, tj. na frekvenciji od 1.750 MHz - baš kao i na RedDevilu. Komunikacija se s GPU-om odvija preko iste 128-bitne sabirnice i maksimalna je teoretska propusnost 224 GB/s. Kartica ima jedan 8-pinski konektor i Total Board Power od 130 W, premda maksimalno može povući do 225 W.
Sapphire je svoju karticu opremio modernijim i bogatijim setom video izlaza pa tu nalazimo čak tri Display Porta 1.4 i jedan HDMI 2.0b port. Tehnologije koje podržava su identične ostatku Navi serije pa se tu nećemo previše ponavljati - detalji su na prethodnoj stranici.
Test sistem, način testiranja i overclocking
Test sistem
Način testiranja
Testove smo kao i do sada napravili na ASRockovoj Z390 Phantom Gaming 9 ploči i s i7 8700K procesorom overclockiranim na okruglih 5.0 GHz. I dalje koristimo ovu platfromu zbog usporedbe potrošnje grafičkih kartica čije rezultate imamo od ranije, prmda je overclockirani Ryzen 9 3900X jednako brz kao i ovaj Intelov procesor. Monitor je Dellov U2713HM. Baterija testova je malo pojačana u odnosu na ranije testove, a dodani su novi naslovi Borderlands 3 i Red Dead Redemption 2. Napravili smo standardne testove zagrijavanja i potrošnje kroz nekoliko naslova, te uzeli onu najveću vrijednost, a mjerena je potrošnja cijelog sistema. Vrijednosti buke koju navodimo u članku smo dobili mjerenjem uz pomoć Meterk MK09 mjerača.
Osim usporedbe s RX590, vidjet ćemo i rezultate GTX1660 te GTX 1650 konkurencije, a uskoro i GTX 1650 Super. Zanimljivo će biti vidjeti i kako se kartice ponašaju jedna u odnosu na drugu, jer su direktna konkurencija.
Overclocking
Overclocking smo odradili uz pomoć novih Adrenalin drivera i njihovog Tuning dijela. GPU smo podigli na maksimalno stabilnih 1.950 MHz, a memoriju na maksimalnih 1.860 MHz tj. 14.9 Gbps. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili da je prosječni takt GPU-a pod opterećenjem iznosio 1.890 MHz, a porast performansi možemo vidjeti u zasebnom grafu.
Kod Sapphire smo kartice uspjeli postaviti GPU na čak 2.050 MHz, a memoriju na maksimalnih 1.860 MHz kao i kod Red Dragona. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili da je prosječni takt GPU-a pod opterećenjem iznosio visokih 1.975 MHz u prosjeku, pa će ova kartica svakako biti brža od Red Dragona.
|
|
Rezultati testova - prvi dio
UI Benchmark
[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark TimeSpy" htitle="FPS" labels="Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC,AMD Radeon RX Vega 56,Gigabyte GTX 1660 Gaming OC,MSI GTX 1660 Gaming X,PowerColor RedDevil RX590 OC,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,ASUS STRIX RX580 8GB TOP,Sapphire RX580 Nitro+ 8GB,MSI RX580 8GB Gaming X,ASUS GTX1060 9Gbps,Asus Dual RX580 8GB,PowerColor Red Dragon RX570 8GB,MSI RX570 Gaming X 4GB,MSI GTX 1650 Gaming X,MSI GTX 1650 Ventus XS OC,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G" values="6664,6470,5925,5917,5265,5219,5142,4619,4619,4558,4545,4346,4156,4059,3956,3875,3819" colors="blue,blue,blue,blue,blue,orange,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800"]
PowerColorova je kartica nešto sporija u ovom testu, a kao što vidimo obje su bliske performansama tvornički overclockirane RedDevil RX590, te ujedno za oko 500 bodova bolje od najboljih RX580 modela.
Borderlands 3
[ichart headers="ID, FPS" title="Borderlands 3" htitle="1920 x 1200" labels="Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,PowerColor RedDevil RX590 OC" values="88.68,47.26,47.11,42.42" colors="blue,orange,red,blue" height="400"]
Samo za usporedbu performansi Navi serije, ubacili smo i rezultat dobiven s RX 5700 XT i kao što vidimo, razlika je ogromna. Ipak, na maksimalnim postavkama RX 5500 XT donosi OK igrivost s prosječnih oko 47 FPS-a, a kao što vidimo razlika je između ove dvije kartice minimalna. RX590 pak zaostaje za 5 FPS-a.
DeusEX Mankind Divided
[ichart headers="ID, FPS" title="DeusEX" htitle="1920 x 1200" labels="Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC,Sapphire Vega 56 Nitro+,MSI GTX 1660 Ti Armor OC,Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC,MSI GTX 1660 Ti Gaming X,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,PowerColor RedDevil RX590 OC,MSI GTX 1660 Gaming X,Gigabyte GTX 1660 Gaming OC,PowerColor Red Dragon RX570 8GB,MSI GTX 1650 Gaming X,MSI GTX 1650 Ventus XS OC,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G" values="95.1,63.6,58.1,58.1,57.1,51.8,51,48.2,47.6,47.3,41.3,32.7,32.6,32.3" colors="blue,blue,blue,blue,blue,orange,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700"]
Obje su kartice ovdje malo nadmašile RX590 karticu, a Sapphire je ponovno malo brža.
Hitman
[ichart headers="ID, FPS" title="Hitman" htitle="1920 x 1200" labels="Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC,Sapphire Vega 56 Nitro+,MSI GTX 1660 Ti Gaming X,MSI GTX 1660 Ti Armor OC,Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC,Gigabyte GTX 1660 Gaming OC,MSI GTX 1660 Gaming X,PowerColor RedDevil RX590 OC,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,PowerColor Red Dragon RX570 8GB,MSI GTX 1650 Gaming X,MSI GTX 1650 Ventus XS OC,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G" values="140.5,110.64,104.17,103.86,101.29,92.72,91.97,87.2,87.05,85.75,72.94,61.58,61.36,61.3" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,red,blue,blue,blue,blue" height="700"]
Dobri stari Hitman obje kartice smješta tik ispod RX590, te dosta iznad RX570, a ovdje je opet Sapphireova kartica zbog viših prosječnih taktova brža, a unatoč manjku memorije.
Far Cry 5
[ichart headers="ID, FPS" title="Far Cry 5" htitle="1920 x 1200" labels="Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC,Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC,MSI GTX 1660 Ti Gaming X,Sapphire Vega 56 Nitro+,MSI GTX 1660 Ti Armor OC,Gigabyte GTX 1660 Gaming OC,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,MSI GTX 1660 Gaming X,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,PowerColor RedDevil RX590 OC,PowerColor Red Dragon RX570 8GB,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G,MSI GTX 1650 Gaming X,MSI GTX 1650 Ventus XS OC" values="124,89,89,89,87,77,77,76,76,71,59,53,53,52" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue" height="700"]
Sapphireova je kartica ponovno mrvicu brža, a obje su se ovdje ugurale u društvo s GTX 1660 karticama, te dosta iznad RX590.
F1 2019
[ichart headers="ID, FPS" title="F1 2019" htitle="1920 x 1200" labels="Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor RedDevil RX590 OC,PowerColor Red Dragon RX570 8GB,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G,MSI GTX 1650 Gaming X,MSI GTX 1650 Ventus XS OC" values="131,80,78,73,67,53,53,53" colors="blue,red,orange,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"]
U ovom je naslovu PowerColor kartica prvi put malo brža od Sapphireove, a RX590 zaostaje za obje.
For Honor
[ichart headers="ID, FPS" title="For Honor" htitle="1920 x 1200" labels="Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,PowerColor RedDevil RX590 OC,PowerColor Red Dragon RX570 8GB,MSI GTX 1650 Gaming X,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G,MSI GTX 1650 Ventus XS OC" values="150.76,83.56,81.08,78.8,66.63,56.99,56.69,56.51" colors="blue,orange,red,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"]
Sapphire kartica je opet nešto brža, a RX590 je ponovno u manjem zaostatku.
Rezultati testova - drugi dio
Red Dead Redemption 2
[ichart headers="ID, FPS" title="Red Dead Redemption 2" htitle="1920 x 1200" labels="Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC,PowerColor RedDevil RX590 OC,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB" values="93.14,53.75,51.02,45.51" colors="blue,blue,red,orange" height="400"]
Vrlo zahtjevna igra (tj. slabije optimizirana za PC), no ujedno i vrlo zabavna. Za ove smo kartice morali koristiti High postavke jer su Ultra prezahtjevne i igra je neigriva s ispod 30 FPS-a u prosjeku. Ujedno, ova igra obožava video memoriju pa je to vidljivo i u performansama. PowerColorovih je 8 GB memorije u jasnoj prednosti nad Sapphireovih 4 GB. RX590 je malo brža od dvije RX 5500 XT, a RX 5700 XT je jasno puno primjerenija za ovaj naslov.
Shadow of Tomb Radier
[ichart headers="ID, FPS" title="Shadow of Tomb Radier" htitle="1920 x 1200" labels="Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC,PowerColor RedDevil RX590 OC,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB" values="69,40,37,32" colors="blue,blue,red,orange" height="300"]
Još jedan naslov u kojem je jako vidljiv deficit memorije Sapphire kartice koja je ovdje čak 13,5% sporija od PowerColorove. RX590 je još malo brža i od nje.
Strange Brigade DirectX 12
[ichart headers="ID, FPS" title="Strange Brigade (DirectX12)" htitle="1920 x 1200" labels="Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC,Sapphire Vega 56 Nitro+,Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC,MSI GTX 1660 Ti Armor OC,MSI GTX 1660 Ti Gaming X,PowerColor RedDevil RX590 OC,MSI GTX 1660 Gaming X,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,Gigabyte GTX 1660 Gaming OC,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,PowerColor Red Dragon RX570 8GB,MSI GTX 1650 Gaming X,MSI GTX 1650 Ventus XS OC,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G" values="153,113,101,101,101,91,83,83,82,82,77,58,57,54" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue" height="700"]
U ovom naslovu obje RX 5500 XT kartice imaju slabije performanse od RX590, no AMD je konačno uspio izvući nešto veće performanse kada se uključi Vulkan. Tako smo izmjerili porast od prosječnih 2 FPS-a s Vulkanom na obje kartice.
The Division 2
[ichart headers="ID, FPS" title="The Division 2" htitle="1920 x 1200" labels="Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC,Sapphire Vega 56 Nitro+,MSI RTX 2060 Gaming Z,MSI GTX 1660 Ti Armor OC,MSI GTX 1660 Ti Gaming X,Gigabyte GTX 1660 Gaming OC,MSI GTX 1660 Gaming X,PowerColor RedDevil RX590 OC,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX570 8GB,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G,MSI GTX 1650 Gaming X,MSI GTX 1650 Ventus XS OC" values="90,81,76,63,63,54,54,54,51,50,49,41,41,40" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,orange,blue,blue,blue,blue" height="700"]
Slični rezultati za obje kartice i ponovno nešto malo ispod RX590.
World War Z
[ichart headers="ID, FPS" title="World War Z" htitle="1920 x 1200" labels="PowerColor RedDevil RX590 OC,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB" values="112,95,93" colors="blue,orange,red" height="300"]
WW Z je vrlo igriv na ovoj rezoluciji i visokim postavkama, a ponovno vidimo nešto bolje perfromanse za Sapphire karticu. Zanimljivo, RX590 je ovdje ostvarila respektabilno viši rezultat, što nije bio slučaj do sada.
Overclocking
[ichart headers="ID, FPS" title="F1 2019" htitle="1920 x 1200" labels="Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB @ OC,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB @ OC,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB" values="86,83,80,78" colors="red,orange,teal,blue" height="300"]
[ichart headers="ID, FPS" title="For Honor" htitle="1920 x 1200" labels="Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB @ OC,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB @ OC,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB" values="88.64,85.66,83.56,81.08" colors="red,orange,blue,teal" height="300"]
[ichart headers="ID, FPS" title="Hitman" htitle="1920 x 1200" labels="Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB @ OC,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB @ OC,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB" values="94.59,91.03,87.05,85.75" colors="red,orange,blue,teal" height="300"]
[ichart headers="ID, FPS" title="Far Cry 5" htitle="1920 x 1200" labels="Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB @ OC,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB @ OC,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB" values="83,80,77,76" colors="red,orange,blue,teal" height="300"]
Porast performansi je očekivano veći kod Sapphire kartice koju smo uspjeli više overclockirati, barem kada je GPU u pitanju. Kod nje je prosječan porast solidnih 8,2%, a kod PowerColor kartice nižih 5,2%.
Rezultati testova - treći dio
Potrošnja, zagrijavanje i buka
[ichart headers="ID, W" title="Potrošnja sistema @ i7-8700K @ 5.0 GHz" htitle="W" labels="PowerColor Red Dragon RX590 OC,PowerColor Red Dragon RX570 8GB,MSI GTX 1660 Ti Armor OC,MSI GTX 1660 Ti Gaming X,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC,Gigabyte GTX 1660 Gaming OC,MSI GTX 1660 Gaming X,MSI GTX 1650 Gaming X,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G,MSI GTX 1650 Ventus XS OC" values="320,265,263,260,260,255,250,240,225,192,190,182" colors="cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,red,orange,cerulean,cerulean,cerulean,blue,cerulean,blue" height="700" min="0"]
Potrošnja sistema je općenito niska, i to vidimo za koliko niža kada je u pitanju RX590. Direktan je to dobitak s prijelazom na 7-nanometarski proizvodni proces koji je učinkovitiji, pa donosi vrlo slične performanse uz 60 W manju potrošnju sistema. Odlično, no još nije na razini konkurencije i GTX 1660 Ti kartica koje su brže, a troše jednako.
[ichart headers="ID, °C" title="Zagrijavanje" htitle="°C" labels="AMD Radeon Vega 64 Liquid,AMD Radeon R9 Fury X,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,ASUS STRIX GTX1080 11Gbps,Gigabyte GTX970 Gaming G1,MSI GTX 1650 Ventus XS OC,MSI RX570 Gaming X 4GB,Asus GTX1060 STRIX,ASUS GTX780 DCU II OC,AMD R9 295X2,ASUS Matrix Platinum GTX980,ASUS STRIX RX580 8GB TOP,Gigabyte GTX 1660 Gaming OC,Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC,MSI GTX 1650 Ventus XS OC,MSI GTX 1660 Ti Armor OC,MSI GTX 1660 Gaming X,MSI GTX 1660 Ti Gaming X,MSI RTX2070 8GB Armor,Gigabyte GTX1060 Gaming G1,MSI GTX1060 Gaming X,Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,Sapphire Nitro+ Radeon RX Vega 56,MSI RTX 2060 Gaming Z,Gigabyte GTX1070 Gaming G1,MSI GTx1070 Ti Gaming X 8 GB,MSI GTX980 Gaming 4G,ASUS GTX1060 9Gbps,Gigabyte RTX 2060 Gaming OC Pro,MSI GTX1070 Gaming X,MSI R9 290X Lightning,MSI RX580 8GB Gaming X,Sapphire R9 290X Vapor-X 4GB OC" values="55,58,59,59,60,60,60,61,62,63,64,64,64,64,64,64,64,65,65,65,66,66,66,67,67,68,68,69,69,69,69,70" colors="blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1200" min="0"]
Zagrijavanje grafičkog proceosra na Sapphire kartici ide do 66°C, uz izmjereni maksimalni hotspot od 79°C. Hotspot je maksimalna zabilježena temperatura na jednom od internih senzora unutar GPU jezgre. GPU na PowerColor kartici je dosegnuo maksimalnih 59°C, uz maksimalni hotspot od 77°C. Ventilator na Red Dragon kartici se vrti na višim okretajima pa je i temperatura niža.
[ichart headers="ID, W" title="Buka (dBA)" htitle="dBA (manje je bolje)" labels="Sapphire Pulse RX 5500 XT 4GB,PowerColor Red Dragon RX 5500 XT 8GB,MSI GTX 1650 Gaming X,PowerColor Red Dragon RX570 8GB,Gigabyte GTX 1650 Gaming OC 4G,MSI GTX 1650 Ventus XS OC" values="35,36,37,37.5,39,39" colors="orange,red,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean" height="600" min="0"]
Kod Sapphire kartice ventilatori pravilu rade na ispod 1.000 okretaja u minuti (800 - 950), s povremenim maksimumom na 1.200 okretaja i vrlo su tihi s izmjerenih tek oko 35 dBA. Kod overclockinga se ventilatori ubrzaju i do 1.900 okretaja pri čemu buka ponešto naraste no ne prelazi 40 dB, a porast performansi je ipak značajan kao što smo vidjeli.
Na PowerColor kartici se ventialtori pod opterećenjem vrte na viših 1.400 okretaja pa je i buka malo veća s 36 dBA. Kod overclockinga se ventilatori automatski zavrte i do 1.900 okretaja, pa i buka naraste na oko 40 dB no to je i dalje prihvatljivo.
Zaključak
RX 5500 XT kartice koje dolaze po preporučenoj cijeni od 149/199 USD za 4 ili 8 GB modele pokazale su se kao vrlo sposobne za igranje u 1080/1200p rezoluciji. Naime, premda su naši testovi provedeni u 1200p, u 1080p performanse mogu biti samo bolje. U ovoj cjenovnoj klasi napadaju RX580 modele, kako nove tako i rabljene. Od njih su mahom brže, kao što smo vidjeli u usporedbi s jednom od najbržih RX590 kartica koja je tek u ponekim naslovima u prednosti. Novi je GPU, arhitektura i proizvodni proces donio nižu ukupnu potrošnju, a za iste ili malo bolje performanse i to je prednost RX 5500 XT kartica.
Proizvođači kao što je PowerColor su uz to napravili i kartice s dobrim hlađenjem koje je vrlo tiho, a GPU se ne zagrijava pretjerano. Jedina zamjerka na ovaj Red Dragon model s 8 GB memorije je cvrčanje zavojnica i nešto slabije performanse u odnosu na Sapphireovu Pulse karticu koja je i bolji overclocker.
Spomenuta je Pulse kartica jedino u deficitu s memorijom što je imalo utjecaja kod dva naslova Red Dead Redemption 2 i F1 2019. U svemu ostalom je brža i bolja od PowerColorove, te je, kao što smo spomenuli, puno bolji overclocker. GPU se na njoj malo više zagrijava jer je proizvođač odlučio malo usporiti ventilatore i time malo utišati rad. Uz to, Sapphireova kartica ima i veći broj modernijih video izlaza. PowerColor cilja na korisnike koji imaju starije monitore s DVI-I ulazima, kojima s tom karticom neće trebati adapter, kao sa Sapphireovom. Maloprodajne cijene za sada još nisu poznate, no po preporučenima vidimo da je AMD napravio odlično pozicioniranje na tržištu. Ako ste se odlučili za nabavku RX 5500 XT kartice, naša bi preporuka bila nabavka Sapphireovog 8GB modela jer je više memorije bolje za buduće naslove, a Sapphireov je proizvod ipak malo solidniji.