Test sistem :: Hardware
Platforme

Albatron K8 SLI

Procesor

AMD Athlon 64 3800+

Memorija

2 x 512 MB DDR400 Corsair, CAS2-3-3-7, Command Rate 1T

Grafičke kartice

GeForce 6600GT PCI-E

Driveri:: ForceWare 77.77

Radeon X800GT

Driveri:: Catalys CP 5.8

Muzička kartica Creative Labs Live!
Kontroler

Integrirani nForce4 Ultra, NCQ enabled

Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 7200.7 NCQ, 160GB

CD-ROM

Pioneer DVR-106

Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke

ForceWare v6.66

DirectX verzija 9.0c
RightMark D3D beta 4
Battlefield 2 demo, max quality
3DMark 2005 v1.2
Farcry

v1.33, 32bit, river demo

The Chronicles of Riddick

v1.1, panoptical demo

SplinterCell: Chaos Theory

v1.04, lighthouse demo

X2

standard benchmark

Doom III v1.3, demo1

Novu karticu iz ATI-jeve ponude usporedili smo s njenim nVidijinim pandamom – GeForceom 6600GT. Kako vrijeme ide, tako je i naša zbirka testova doživjela malu promjenu. Sada koristimo set novijih naslova kao što su Splinter Cell Chaos Theory, Chronicles of Riddick ili pak Battlefield 2 (doduše, samo u demo verziji). Nažalost, ovaj put nismo testirali s Half Lifeom 2 premda je ovaj naslova jedna od naših standarnih aplikacija za testiranje. Razlog izostanka ovog testa su problemi s Internet vezom koji su zadesili autora ovog članka.

Moramo napomenuti i par problema na koje smo naišli pri testiranju kartica. Prvi problem tiče se kompatibilnosti ATI-jevih drivera (Catalyst 5.8, Control Panel verzija) s igrom Battlefield 2, bolje reći njezinim demom. Naime, igra ne reagira na ručno postavljanje razine antialiasinga i anisotropic filteringa pa smo ove postavke morali podesiti preko samog enginea igre. Nažalost, dotični nema opcija za podešavanje razine anisotropic filteringa pa smo igru u "quality" modu bili prisiljeni testirati samo s antialiasingom.

Drugi problem tiče se kvalitete izlaznog signala na testiranim karticama. Mi katkad pri testiranju koristimo KVM (Keyboard-Video-Mouse) preklopnik koji je u ovom slučaju izazvao određene probleme kod nVidijine kartice. Kad god bi rabili rezoluciju 1600×1200, naš bi Samsungov monitor, "cjevaš", izgubio sliku – kao da smo ekran podesili na previsoku frekvenciju osvježavanja. Još smo većih problema imali s igrom Chronicles of Riddick koja u kombinaciji s KVM preklopnikom i GeForceicom nije "znala" za rezolucije veće od 800×600. To su bili problemi kad smo monitor preko preklopnika spojili na VGA izlaz. Kad smo monitor preko konvertera spojili na DVI izlaz, slike uopće nije bilo. Na sve navedene probleme s prikazom nismo naišli dok smo testirali ATI-jevu karticu. Da li je problem u našem primjerku GeForcea 6600GT (proizvođač je Leadtek) ili sve GeForce 6600GT kartice imaju slabiji RAMDAC, ne znamo, ali moramo priznati da smo sa svim ovim bili prilično neugodno iznenađeni.

Kakav je X800GT overclocker? U odnosu na inozemne medije, u naše je ruke kartica došla relativno kasno pa smo već prije samog testiranja imali uvid u overclockerske mogućnosti novog čipa. Doduše, naše maksimalne frekvencije su u pravilu niže od onih koji postigne većina drugih medija zbog strožih kriterija, ali svejedno imamo nekakav okvirni podatak koliko iz nekog čipa možemo "izvući". Za novi Radeon ove su frekvencije bile dosta visoke pa smo i mi očekivali dobre rezultate. Tvornički taktovi naše kartice za grafički procesor odnosno memoriju bili su 475/980 MHz DDR. Prilikom overclockiranja mi smo ovo uspjeli "nabiti" na 535/990 MHz DDR. Kao što vidimo, takt grafičkog procesora imao je solidan rast dok je memorija zakazala unatoč tome što je tvornični specificirana za rad na 1000 MHz DDR. Uz bolji hladnjak (npr. Artic Cooling Silencer), vjerujemo da bi takt procesora išao i više. Što se tiče memorije, situacija je takva kakva je – nadamo se da će vaše GT-ice biti bolje po tome pitanju.