Modem i STB

Za ostvarenje internet konekcije i pregled TV programa potrebna su dva uređaja, klasični ADSL modem i STB uređaj (Set-top box). Oboje smo dobili putem kurirske službe u dogovoreno vrijeme, te je sam postupak prebacivanja s T-com infrastrukture, koje je postojala na testnoj lokaciji, na Amis uslugu trajalo vrlo kratko (oko 1h). Treba napomenuti da u slučaju prelaska s T-coma na bilo kojeg drugog davatelja usluga, svu papirologiju i postupak samog prebacivanja obavlja novo odabrani provider, osim odjave ugovorenog paketa za internet promet. To je potrebno napraviti osobno, što Vam napomenu i sami djelatnici Amisa, pa vodite računa o tome. To je potrebno napraviti bez obzira imate li cijeli paket s prometom preko T-coma ili samo ADSL/telefonsku uslugu kod njih, a data promet preko nekog drugog davatelja usluga.

THOMSON TG782

ADSL modem u našem slučaju je poznati Thomspon TG782 model, koji omogućava VoIP Gateway i ADSL2+ konekciju, četiri Ethernet porta (prva dva su rezervirana za LAN konekcije prema računalu ili routeru, dok su druga dva rezervirana za IPTV uslugu), 802.11 b/g WiFi konekciju (WEP i WPA-PSK zaštita), firewall i osnovnu web site filtraciju. U paketu dobivate sve potrebno za spajanje i puštanje u rad – naponski adapter, LAN i telefonski kabel. Napomena, Amis ne koristi ADSL splitter kao npr. T-com, pa imate li ga od prošle usluge – ne koristite ga. U paketu su vrlo jasna i precizna upute na hrvatskom jeziku, pa će i neiskusni korisnici vrlo brzo moći spojiti cijelu stvar bez dodatne pomoči.

Pogled iza

Stražnja strana nudi redom – dvije konekcije za klasični telefonski aparat, PSTN port, DSL port u kojeg uštekamo običan telefonski kabel iz naše zidne telefonske utičnice, 4 LAN porta, gumb za isključivanje uređaja, naponski priključak i antenu za bežičnu konekciju. Prednja strana uređaja nudi samo jedan gumb putem kojeg se ostvaruje Wi-Fi Protected Setup (WPS) koji pojednostavljuje cijelu proceduru spajanja klijenta za Thomspon uređajem (access point). Napomena, klijent (stolno, prijenosno računalo ili neki drugi uređaj kojeg želimo bežično spojiti na naš access point) mora podržavati WPS, a vrsta zaštite mora biti postavljena ili na WPA (2)-PSK enkripciju ili potpuno bez ikakve zaštite, WEP putem WPS-a nije podržan.

Bočna strana

S bočne strane nalazimo samo gumb za reset tvorničkih postavki i USB utor. S obzirom da ADSL modem dolazi s AMIS frimwareom u kojem je podešen kompletan setup, s omogućenom bežičnom konekcijom i uključenom zaštitom iste (WPA(2)-PSK po defaultu), nakon reseta ne morate ponovno ukucavati podatke za spajanje i ostale parametre, sve se povlači automatski preko vašeg broja telefona iz Amis centrale. Time je u potpunosti olakšan setup i puštanje u rad uređaja, a Vama jedino preostaje podešavanje dodatnih funkcija ako imate potrebe i želje za istim. USB utor za sad služi jedino za punjenje mobitela, što se krajnjeg korisnika tiče :)

S gornje strane uređaja nalazi se set lampica koje signaliziraju status pojedenih servisa. Power LED, naravno, svijetli kada je uređaj uključen u struju, Ethernet i Wireless LED označavaju aktivne LAN ili bežične konekcije, Phone priključene telefone, Broadban LED svijetli kada je ostvarena aktivna DSL konekcija, dok internet LED signalizira uspješnu ili ne konekciju na internet. Svaka od ovih LED-ica ima više statusa (blink, konstantno zeleno svijetlo, crveno svijetlo) pomoću kojih se može dešifrirati status DSL konekcije, internet veze i ostalih aktivnosti, a točan popis možete pronaći u priručniku routera i ta signalizacija je praktički univerzalna za sve routere na našem tržištu. U slijedećem članku ćemo detaljnije približiti sve mogućnosti routera, za sad o njemu toliko.

Set-top box

STB ili jednostavnije rečeno uređaj za prijem TV programa je model Albis 7742, na Siemensovoj platformi (ista platforma u drugoj verziji pogoni i MAXtv) s zanimljivim dodatkom – MPEG4 DVB-T tunerom. Dotični je zasnovan na single-chip high-definition video dekoderu s podrškom za Microsoft VC-1, WMA9 i H.264. To u praski znači da je sposoban dekodirati video sadržaj u MPEG-2 MP@ML (SD) i MP@HL do 20 Mbit/s, MPEG-4 Part 10 (H.264) MP@L3 (SD) i HP@level 4.1 do 20 Mbit/s standardu, a od audio podrške tu je MPEG1-L1/L2, MPEG2, MPEG1-L3 (MP3), AAC, HE-AAC, Dolby Digital 2.0/5.1 (AC-3), Down Mix te Dolby Digital pass through to S/PDIF. Paket je uobičajen za ovakve uređaje – naponski adapter, IR daljinski upravljač, SCART i LAN kabel (nema HDMI-a u paketu), te isto tako precizne i korisne upute lokalizirane na hrvatski jezik.

Prednja strana uređaja

Prednja strana nudi tipku za paljenje i gašenje uređaja (standby, za potpuno gašenje služi tipka na stražnjoj strani), par lampica za signaliziranja statusa uređaja, tipke za gore-dolje i lijevo-desno kod kretanja u izbornicima, tipka za potvrdu i dva USB utora, za sad isto tako sposobna samo za punjenje mobitela.

Stražnja strana uređaja

Iza nalazimo cijeli set priključaka, redom antenski IEC (ženski) 60169-2, Antena in / IEC (muški) 60169-2 Loop through RF out, RJ-45 Ethernet WAN (10/100 Mbps MDI/MDIX Auto-Sensing), HDMI, TV SCART (RGB, Composite) video/audio out, VCR SCART (RGB in, Composite & Audio in/out), S-Video out, Composite video (CVBS) out, Left/right RCA stereo connector, HDTV: Component YPbPr, Optical i coaxial S/PDIF digital audio out, prekidač za isključenje uređaja s naponske mreže i naponski konektor. Prevedeno, uređaj možete spojiti na TV prijemnik ili VCR putem SCART izlaza, S-video ili kompozitnog video izlaza, HDTV komponentnog YPbPr priključka ili putem najkvalitetnijeg rješenja – HMDI konekcije. Audio vezu možete ostvariti, osim onih integriranih u SCART ili HDMI izlaze, dodatno i putem optičkog ili coaxial S/PDIF izlaza, kao i putem klasičnih RCA konektora. Uglavnom, od uobičajenih i očekivanih konekcija, sve su tu i po tom pitanju teško da nećete biti u mogućnosti spojiti TV prijemnik s ovim uređajem.

Daljinski upravljač

Daljinski upravljač je klasičan IR model i korektno obavlja svoj posao, nudeći razumnu brzinu u komunikaciju sa STB-om. Termin "razumnu brzinu" smo naveli jer svaki kosnik bilo koje IPTV platforme zna da je jedna od njezinih boljki prilično spor odziv, povremeno neregistrirane pritisnute tipke, blokiranja i slična veselja koja su iskusili svi koji su probali neku od tih usluga, pogotovo ako za usporedbu uzmemo neki klasičan DVB-T ili DVB-S uređaj.

S obzirom na način rada i puno faktora koji odlučuju o cijelom doživljaju korištenja ove usluge (propusnost parice, kvaliteta izvedene infrastrukture u samom objektu kod krajnjeg korisnika, zagušenost i opterećenost telefonske centrale na koju je korisnik priključen, kvaliteti izvedbe podzemnih ili nadzemnih instalacija do objekta) realno gledajući, IPTV usluga će po tom pitanju uvijek zaostajati (bar na trenutnoj tehnologiji) za nekim drugim rješenjima, no to je nešto s čime se krajnji korisnik mora jednostavno pomiriti ili izabrati neko drugo rješenje za svoje digitalni dom. Kao dugogodišnji, prilično zadovoljni korisnici MAXtv usluge, možemo samo napraviti direktnu usporedbu dvije platforme na istim gore navedenim infrastrukturnim uvjetima. A po tom pitanju Amis je ipak nešto brži, s manje blokiranja i grešaka u komunikaciji na relaciji daljinski uređaj-željena funkcija STB-a, primjetno bržeg boota cijelog sistema, zahtjeva (unatoč više mogućnosti) manje bandwidtha, što Vam u slučaju da uzmete paket s najvećom brzinom interneta ostavlja veću brzinu za internet uslugu (u tom slučaju Amis "odvrne pipu", pa koliko parica može podnijeti, toliko i dobijete downloada i uploada), ima modernije, funkcionalnije i naprednije sučelje, grupiranje TV kanala prema vrsti (sport, zabava, dokumentarni, filmovi itd.), on the fly promjenu formata TV ekrana (ne morate ulaziti u izbornik, već za vrijeme gledanja programa pritiskom na tipku mijenjate format slike) uz već spomenuti vremenski pomak i ostale blagodati.

U praksi, nakon što Vam puste uslugu, potrebno je svega par minuta da se sve spoji i pusti u pogon. Nakon toga slijedi provjera brzine na speedtestu, proba telefona i gledanje TV-a. Trenutna iskustva temelje se na vrlo kratkom periodu od tjedan dana, tek slijedi opsežnije testiranje na duži vremenski period što možete pročitati u slijedećem članku, no za sada nemamo većih primjedbi na cijelu uslugu. Ono što svakako oduševljava je vremenski pomak – live program uz ovu uslugu skoro više da i ne pratimo, uglavnom pregledavamo program unazad, s premotavanjem dosadnih reklama i sličnih stvari. Postoje određeni problemi s usklađivanjem EPG-a i onoga što se stvarno u zadanom vremenskom periodu odvija na programu. U praksi, kada gledate neki kanal, vremenski pomak omogućava pregled te emisije u točno definiranom vremenu, no ako emisija iz nekih razloga vremenski prelazi u susjednu emisiju, program se zaustavi i jedino što trebate je odabrati opciju "slijedeća emisija" i gledanje nastavljate od mjesta gdje ste i stali, tako da u praksi nema prevelikih problema po tom pitanju.

Iako je prošao prekratak period za bilo kakve ozbiljnije zaključke, ono što veseli je činjenice da nije bilo prekida niti u jednom segmentu rada (TV, internet, telefonija), jedino je internet bandwith znao oscilirati no i dalje bez prekida veze, TV je konstanto u upotrebi bez ikakvih smetnji i anomalija, kao i telefonska usluga. Treba napomenuti da u 3u1 paketu dobivate i prikaz broja pozivatelja, poziv na čekanju, limitator iznosa i ostale korisne sitnice koje neki drugi davatelji usluga dodatno zaračunavaju, pa ni na to ne treba zaboraviti. Osim toga, čak i u slučaju prekida DSL linije, klasičan telefon i dalje ostaje u funkciji, kao i televizijski program putem ugrađenog DVB-T tunera, pa tako ne ostajete "goli i bosi" kao kod drugih IPTV platformi.

Za sad toliko, u slijedećem članku slijedi detaljnija iskustva s uslugom i svim njenim mogućnostima.