Prestigio eksterni diskovi – umjetnost visoke tehnologije

Datum objave 03.12.2007 - Dean Narandžić

Uvod

Prestigio prijenosni diskovi u atraktivnom pakiranju

Eksterni disk malog formata je jedan od najboljih poklona koji prosječan geek može dobiti - on će mu omogućiti prenošenje vrijednih podataka i bez ruksaka u koji će utrpati napajanje potrebno za uobičajena 3,5" kućišta za diskove kada ih nosakamo uokolo. A kada takav disk dođe u atraktivnom pakiranju, sa kvalitetnom kožnom futrolom i oplatom samog diska, predstavljat će odličan poklon i za poslovne ljude i druge korisnike računala koje nismo navikli gledati opremljene gadgetima. Set od tri modela upravo takvih eksternih diskova proizvođača Prestigio ( http://www.prestigio.com.hr ) na test smo dobili od lokalnog distributera, tvrtke Asbis. Ovaj relativno novi proizvođač iz Cipra sa proizvodnim pogonima u Češkoj, Rusiji i Tajvanu uz slogan "umjetnost visoke tehnologije" pozornost kupaca USB periferija pokušava privući prvenstveno dizajnom, no niti ostale karakteristike njihovih uređaja nisu loše - ukoliko smo vas zainteresirali ili samo tražite poklon za nekoga, čitajte dalje!

Set USB kablova (nas je oduševio kraći)

Prije svega - strpljivo. Naime, pakiranje diskova je u skladu sa njihovim dizajnom, atraktivno i neobično, zbog čega ga je malo teže otvoriti. Sjajna kartonska kutija u koju su pakirani sastoji se od dviju ladica koje moramo povlačiti istovremeno sa različitih strana što usprkos diskretnim otisnutim uputama nije najjasnije u prvi tren. Sadržaj svih paketa je vrlo sličan: eksterni disk sa futrolom i pratećim kablovima, prospektom, mini-CD medijem (sadrži upute i na Hrvatskom!). Ništa neuobičajeno, no istovremeno dovoljno da disk odmah spojimo i koristimo. Priloženi USB kabel je neuobičajeno kratak (15-ak centimetara), no ovo pišemo kao plus jer većina računala sa kojim radimo ima lako pristupačne USB priključke, pa nam duži kablovi samo smetaju i otežavaju prenošenje... Ionako uza sve osim najmanjeg diska dolazi i dodatni, duži USB kabel sa dva priključka za računalo za rijedak slučaj da jedan USB priključak ne može dati dovoljno struje za rad diska.

Prestigio Data Safe I i II

Prestigio Data Safe I nema dodatnih mogućnosti, no ono što radi - radi odlično!

Model Prestigio Data Safe I je najjednostavniji od testiranih uređaja, dolazi u crnoj ili smeđoj boji sa 2,5" diskom kapaciteta do 200GB. Testirani model opremljen je Serial ATA diskom od 80GB (Fujitsu MHW2080BH). Sam disk je preformatiran sa NTFS datotečnim sustavom, nazivom particije na Kineskom i prazan - šteta, mogli su ga napuniti sadržajem priloženog cd-a. Nema prekidača za gašenje diska, samo mini-USB priključak i jedna signalna LE dioda. Iako uz prosječnu brzinu čitanja od 30,5 MB/s i pisanja od 29,1 MB/s predstavlja jedan od bržih diskova ovog formata, performanse mu opadaju na zadnjih 15-ak GB, pa je vidljivo da ga ugrađeni kontroler ograničava. Sve u svemu, jednostavno, efikasno i za svaku pohvalu.

Prestigio Data Safe II je bitno opremljeniji, no performanse bi mu mogle biti i bolje

Prestigio Data Safe II se na prvi pogled ne razlikuje puno od svog prethodnika - ugrađeni disk od 2,5" dostupan je sa kapacitetom 40-160GB, a u testiranom modelu ugrađen je Toshiba MK1234GAX od 120GB. Na kućištu ipak ima novosti - prisutan je dodatni naponski konektor, za signalizaciju koristi dvije LE diode i možemo ga ugasiti na prekidač. Uz sve to postoji i dodatna One-Touch Backup tipka sa kojom pokrećemo automatsku izradu sigurnosne kopije podataka, naravno, samo ako smo prije toga pokrenuli priloženu Personal Backup aplikaciju. Niti to nije sve jer ovaj disk omogućava i zaštitu snimljenih podataka enkripcijom, uz pomoć također priložene H-Storage aplikacije. O ovim aplikacijama malo više kasnije, no spomenimo da enkripcija koristi posebnu particiju na disku što za posljedicu ima i nemogućnost ručnog particioniranja diska. Zbog toga nismo niti proveli testiranje performansi prilikom zapisivanja podataka, dok se čitanje odvija (neravnomjernom) prosječnom brzinom od 23,7 MB/s. Obzirom na nešto lošije performanse i ograničenja u particioniranju diska, ovaj model preporučamo samo ukoliko vam je enkripcija podataka od presudne važnosti, ili vam navedeni nedostaci uopće nisu bitni.

Prestigio Pocket Drive II i testovi

Prestigio Pocket Drive II je najmanji, pa nam nikako nije jasno zašto sa njime dolazi tako velika futrola

Pocket Drive II nam je zbog svojih malih dimenzija (110g, 62x101x12mm) bio i najzanimljiviji na prvi pogled. Male dimenzije zahvaljuje ugrađenom disku veličine svega 1,8" a od dostupnih kapaciteta (30/60/80GB) na test smo dobili srednji model sa Hitachi HTC42606 diskom. Iako je zbog mogućnosti enkripcije podataka usporediv sa Data Safe II modelom (uključujući i nedostatke), nema prekidača i dodatne LE diode, a zadržao je One-Touch Backup tipku. Njegove dimenzije ga čine iznimno praktičnim i prenosivim, no ovaj dojam pomalo kvari neuobičajeno debela futrola sa dodatnim pretincem koja nikako ne stane u prosječan džep. Još jedan minus bilježimo činjenici da disk unutar kućišta nije dovoljno dobro fiksiran pa se čuje da lupka priliko prenošenja. Performanse čitanja su osjetno niže (prosječnih 18,2 MB/s), a zbog kontinuiranog pada prema kraju diska vidljivo je da ih diktira sam disk, a ne prateća elektronika. Ovo ipak ne smatramo nedostatkom, odnosno sigurni smo da će njegovim kupcima prenosivost ipak biti na prvom mjestu...

Performanse mjerene sa HD Tach (odozgo prema dolje: Data Safe I, Data Safe II, Pocket Drive II)

Zaključak - Conclusion

Prije konačne ocjene riječ-dvije o programskoj podršci koja dolazi uz ove diskove. H-Storage je programčić koji ne zahtjeva instalaciju (sastoji se od jedne exe datoteke veličine 300-ak KB), a koji omogućuje kreiranje i pristup kripiranoj particiji sa podacima. Radi pod svim novijim Windows sustavima, ali ne i Windows Vistom. Drugo ograničenje je nemogućnost istovremenog rada sa više od jednim uređajem, a ne podržava ni diskove drugih proizvođača. Iako se Personal Backup aplikacija pokušava nametnuti kao aplikacija za izradu sigurnosne kopije podataka, radi se zapravo o sinkronizacijskom alatu koji u predodređeno vrijeme ili na zahtjev (npr. pritiskom na One-Touch Backup tipku na disku) usklađuje sadržaja od prije definiranih mapa na računalu sa onima na prijenosnom disku. I ova aplikacija je mala i potencijalno korisna, a ujedno jednostavna i bez suvišnih funkcija. Pokreće se iz System Tray-a, instalacija nije potrebna i također ne radi sa diskovima drugih proizvođača. Obije aplikacije će biti najkorisnije ukoliko ih kopiramo na sam disk i pokrećemo s njega, a iako ne predstavljaju domet u programiranju niti oduševljavaju mogućnostima, zadovoljit će manje zahtjevne korisnike. Svakako preuzmite njihove najnovije verzije sa web stranica proizvođača!

Zaključak

Kao zaključak možemo reći da Data Safe I zbog odličnih performansi i klasične izvedbe bez ograničenja u korištenju preporučamo naprednim korisnicima. Data Safe II je sa druge strane prikladniji korisnicima koje zanima dodatna funkcionalnost, poglavito enkripcija. I na kraju, tražite li maksimalno prenosiv uređaj Pocket Drive II će biti vaš izbor. Ukoliko jednostavno tražite poklon, odaberite onaj koji vam se najviše dopada - darovani će sigurno biti zadovoljan vašim izborom!

Conclusion

As for the conclusion we think that Data Safe I will be most suitable for power users because of its great performance and no limitations in usage. On the other side, Data Safe II is ideal for the users interested in added futures (data encryption) and Pocket Drive II will be your first choice if you're interested in mobility. But if you are just looking for the present, pick any of them, you just can't miss!