Prestigio Multiphone 4300 & 4040 – pametnjakovići za mase

Datum objave 07.11.2012 - Krešimir Matanović

Opis

Multiphone uređaji dolaze u tipično dizajniranim Prestigio kutijama, a odmah na prednjoj stranici (da ne bi bilo zabune), jasno je naglašeno kako dolaze s Android 4.0 operativnim sistemom. S obzirom da smo već testirali nekoliko telefona na ovome OS-u, biti će vrlo zanimljivo vidjeti koliko ovi Prestigiovi uređaji mogu parirati skupljim i moćnijim HTC strojevima, i kako u usporedbi s njima "vrte" isti OS. Na prednjoj se strani kutije nalaze i slike uređaja pa vidimo kako su jednostavnog i čistog dizajna, dok se na ostalim stranicama, a posebno na stražnjoj nalaze detaljne informacije o njihovim hardverskim karakteristikama. Na test su nam pristigla dva skuplja, od ukupno tri do sada predstavljena uređaja na našem tržištu - 4040 i 4300. Oba su bazirana na istoj hardverskoj bazi, oba su dual SIM, a razlike su u dizajnu, te veličini i tipu ekrana.

Uređaji su u kutijama vrlo dobro zaštićeni, a uz njih će te dobiti standardan AC/DC ispravljač sa USB kabelom (USB to microUSB), crne slušalice s potenciometrom, te upute za rad, garantni listić itd. Bundle nije bogzna što, no ni kod HTC-a primjerice, nije bogatiji.

 

S obzirom da su uređaji crni teško ih je poslikati i pokazati njihove dizajnerske karakteristike koje su naravno izraženije straga nego sprijeda. Oba uređaja su jednostavnih i čistih linija, s dominantnim ekranima na prednjoj strani, ispod kojih su sada već pomalo staromodne četiri tipke osjetljive na dodir (Options, Back, Home i Search), kada je konkurencija davno prešla na samo tri. Ekrani nemaju zaštitne premaze, pa je preporuka koristiti nekakvu dodatnu zaštitu. Iznad ekrana se nalazi zvučnik i prednja kamera s tim da je kod većeg modela ona na desnoj, a kod manjeg na lijevoj strani. Kako pregledavamo uređaje vidimo da su različito orijentirani, tj. da su im elementi različito posloženi (kamera, tipke, konektori). Kućišta su im plastična, ali su oba uređaja čvrsta i robusna. Stražnja strana se razlikuje dizajnom i bojom, pa je kod većeg 4300 modela ona glatka i smeđe boje, dok je kod 4040 hrapavija, gumirana i crne boje. Više nam se svidjela pozadina 4040 modela zbog činjenice da omogućuje bolji grip. Oba se poklopca protežu gotovo punom dužinom preko kućišta i oba su dovoljno čvrsto stisnuta uz kućište. Ovisno o modelu, uređaji imaju proreze za npr. nokat gdje je potrebno poklopac povući i otvoriti. Oba sa stražnje strane imaju kamere i LED bljeskalice. Sve u svemu, oba modela imaju funkcionalan dizajn i dovoljno čvrsto i kvalitetno kućište.

S hardverske su strane kao što smo rekli identični i zbog toga smo i zajednički kombinirali opis oba modela, a tehničke specifikacije su im sljedeće:

  • Model: PAP4300DUO
  • Ekran: 4.3", IPS LCD, 480x800 piksela, kapacitivni LCD osjetljiv na dodir, 16M boja
  • Čipset: Mediatek MT6575
  • Procesor: Cortex A9 1GHz (single core)
  • Grafika: PowerVR SGX531
  • Radna memorija: 512MB
  • Interna memorija: 4GB eMMC
  • Dodatna memorija: do 32GB SDXC/SDHC Card
  • Operativni sistem: Android 4.0.3
  • Kamere: prednja 0.3Mpix, stražnja 5Mpix
  • Sučelja: Bluetooth 4.0, WiFi IEEE 802.11b/g/n, Micro USB, 3.5mm jack
  • Mreža: GSM 1800, GSM 900, WCDMA 2100; EDGE, GPRS, HSDPA; A-GPS, GPS
  • Multimedija: Audio - HE-AAC, MP3, WMA, AAC, Slike - BMP, GIF, JPG, PNG, Video - MPEG-4, H.264
  • Senzori: Digital Compass, G-Sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor
  • Dimenzije: 127 x 68 x 11 mm
  • Masa: 154 grama (izmjerena)
  • Baterija: Li-ion Polymer 1500mAh (3 sata razgovora, 120 sati standby)
  • Garancija: 24 mjeseca 
  • Model: PAP4040DUO
  • Ekran: 4.0", TN LCD, 480x800 piksela, kapacitivni LCD osjetljiv na dodir, 16M boja
  • Čipset: Mediatek MT6575
  • Procesor: Cortex A9 1GHz (single core)
  • Grafika: PowerVR SGX531
  • Radna memorija: 512MB
  • Interna memorija: 4GB eMMC
  • Dodatna memorija: do 32GB SDXC/SDHC Card
  • Operativni sistem: Android 4.0.3
  • Kamere: prednja 0.3Mpix, stražnja 5Mpix
  • Sučelja: Bluetooth 4.0, WiFi IEEE 802.11b/g/n, Micro USB, 3.5mm jack
  • Mreža: GSM 850, GSM 900, WCDMA 2100, WCDMA 900, GSM 1800, GSM 1900; EDGE, GPRS, HSDPA; A-GPS, GPS
  • Multimedija: Audio - HE-AAC, MP3, WMA, AAC, Slike - BMP, GIF, JPG, PNG, Video - MPEG-4, H.264
  • Senzori: Digital Compass, G-Sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor
  • Dimenzije: 124 x 64 x 10 mm
  • Masa: 140 grama (izmjerena)
  • Baterija: Li-ion Polymer 1500mAh (3 sata razgovora, 120 sati standby)
  • Garancija: 24 mjeseca 

Platforma na kojoj su sazdani ovi uređaji je MediaTekov MT6575 DualSIM SoC. S hardverske strane minimalne predispozicije za normalan rad Android 4.0 (ICS) OS-a su tu - 1GHz procesor, 512MB radne memorije (768MB bi bilo idealno no što je tu je), i SGX531 grafika. SGX531 podržava piksel, verteks i geometry shadere, te OpenGL ES 2.0 i DirectX 10.1 (SM 4.1), a na tržištu se prvi puta pojavio daleke 2006. godine. Napravljen je u 65nm tehnologiji, te ima 2/1 konfiguraciju jezgre i radi na 200MHz. Od 512MB radne memorije stalno dostupno je oko 335 - 338MB, pri čemu je ostatak zauzet operativnim sistemom i servisima koji se stalno izvode. Zbog ovoga bi bilo idealno da je ugrađeno 768MB memorije, no ukoliko ne pretjerujete i ovo će poslužiti. Uz ovu platformu, MediaTek ima i jaču 6577, koja ima dual-core A9 procesor, pa je moguće da će i Prestigio u nekoj doglednoj budućnosti predstaviti uređaj baziran na tom SoC-u.

U pregledu najprije krećemo od većeg 4300 modela. Kada ga sa svih strana izvrtimo primjećujemo kako je gornja strana zauzeta tipkom za pokretanje i gašenje uređaja, te sasvim neobično microUSB utorom za komunikaciju i punjenje baterije (koji se inače nalazi na dnu, a ponekad i na bokovima). Na donjoj je strani 3.5mm jack uz pomoć kojeg spajamo priložene ili neke druge slušalice, a u tom dijelu konstrukcije nalazi se mikrofon te dovoljno glasan no ne baš i precizan zvučnik. S desne se strane nalaze tipke za poglašnjavanje i stišavanje zvuka, te tipka za kameru. Na lijevom se boku nalazi jedino utor uz pomoć kojega skidamo plastični poklopac. 4300 je konstrukcijski vrlo solidan što je masu podiglo na visokih 154 grama, pa je tako i više od 20 grama teži od nekih usporedivih 4.3" modela.

Manji, 4040 model, nije ništa manje robustan iako mu je kompletna stražnja strana poklopac. Kvalitetna plastika koja dobro nasjeda na tijelo, koja je uz to i gumirana te pruža dobar grip, osigurala je kompaktnost uređaju. Već na prvi pogled vidimo kako je ovaj uređaj drugačije riješen, jer je primjerice microUSB konektor kod njega na desnom boku, a tipka za poglašnjavanje i stišavanje tona pomaknuta na lijevi bok (ergonomski slabije rješenje). Uređaj nema dediciranu tipku za kameru, a tipka za paljenje se nalazi na vrhu zajedno sa 3.5mm jackom za slušalice. Oba uređaja imaju 5MP stražnju kameru sa LED bljeskalicom, a na 4300 modelu se slika softverskom interpolacijom može povećati na 8MP.

Kada skinemo poklopce vidimo pravu prirodu ovih uređaja - njihovu DualSIM podršku. Mnogi danas nose po dva ili čak više telefona, pa će ovakav uređaj riješiti te probleme, uz činjenicu kako je potpuno funkcionalan a izmjena se odvija jednostavno i brzo. Konstrukcijski ponovno vidimo razliku i kod mehanizama za SIM kartice, gdje je 4040 nešto jednostavniji. Oba uređaja imaju mogućnost proširenja memorije uz pomoć SD utora koji se nalazi s unutarnje strane. Bilo bi lijepo da smo ovdje zatekli barem 2 ili 4GB karticu (maks. 32GB), no to se očito nije uklapalo u Prestigiov budžet.

S obzirom da se radi o drugačijim vrstama LCD matrica, jasno je od kuda dolaze velike razlike vidljive u kvaliteti prikaza na gornjim slikama. 4300 model dolazi sa IPS (in-plane switching) matricom koja donosi kvalitetniji prikaz slike, vjernije boje, bolje kuteve gledanja, veći kontrast itd. Oba su ekrana kapacitivni, tj. osjetljivi na dodir s maksimalnih pet simultanih dodira. Oba su dovoljno brza u odzivu i oba su dovoljno precizna.

I premda prve tri fotografije ne otkrivaju velike nedostatke u prikazu osnovnih boja, posljednja zorno predočava kakve su mogućnosti jednoga i drugoga, I dok se kod TN (lijevog) slabije vide prijelazi iz nijanse u nijansu baš kao što je i slabija vijernost prikaza, kod IPS-a je situacija puno drugačija. Nije da je ekran na 4040 loš, on je samo ograničen svojom prirodom ali i cjenovnom klasom u kojoj se nalazi. Ipak, za samo par stotina kuna, kod 4300 dobiti će te kvalitetniji prikaz i 0.3" veću dijagonalu - svakako se isplati.

OS 4300 i OS 4040

OS 4300

Na 4300 modelu je istalirana 4.0.3 verzija Andrioda koja je i ponešto izmijenjena u odnosu na vanilla verziju (Custom Bulid T07). Ove se razlike očituju u nešto drugačijim ikonicama, smanjenom broju homescreenova (samo ih je tri!?), dodacima za DualSIM fukcionalnost, izmjenjenom alatnom trakom i još pokojom sitnicom.

Aplikacije i Widgeti se prostiru na velikom broju stranica, a mogućnosti za personalizacije su velike, prava je šteta što su samo tri homescreena pa nemate mogućnosti kao na vanilla ICS-u gdje ih je pet. Predinstaliranih aplikacija ima dosta, među kojima su nam neke poznate i sa Prestigiovih tableta.

Imenik, kalendar i mnoštvo drugih aplikacija pripadaju osnovnom setu Androida, no Prestigiov eReader je dodan i on nam je otprije poznat sa tableta. Nažalost, knjiga nema kao na tabletima nego ih morate povući iz Bookstorea. Zgodna aplikacija je i FreeNote koja omogućava jednostavan i brz unos kratkih zabilješki bilo putem tipkovnice bilo putem rukopisa. Ono što će mnogi ovome uređaju uzeti za minus je nedostatak GoogleTalka, koji je prisutan kod slabijeg modela koji ima "čisti" ICS. Uz sve poznate Googleve aplikacije tu su i galerija slika i video zapisa, video preglednik (koji ne podržava .mkv format, nego je potrebno instalirati BSPlayer ili sličnu aplikaciju), te aplikacija za slušanje glazbe. Što se reprodukcije video materijala tiče najveći zapis koji smo uspjeli uspješno reproducirati bio je 480p, dok su 720p i 1080p radili ali sa znatnim poteškoćama. Iako će mnogi tvrditi kako je 480p dovoljno, problem je što je jasno istaknuto kako je ovaj uređaj u stanju reproducirati 720p materijal, što nije slučaj, osim ako ne pokrećete 720p video snimljen njegovom kamerom koji je smanjenog bitratea i samim ttime niže kvalitete..

Uređaj dolazi s 4GB interne memorije od čega je korisniku dostupno oko 2.1GB što je malo po današnjim standardima. Ipak, nadogradnja je moguća i to s do 32GB SD karticama. Gornjom alatnom trakom (koju izvlačimo potezanjem), upravljamo s osnovnim funkcijama kao što su svjetlina ekrana i vrijeme njegove aktivnosti, zatim podešavamo funkciju autorotacije ekrana, pa omogućujemo ili onemogućujemo bežičnu mrežu, Bluetooth, GPS, USB povezivost i Airplane mod rada.

Treći dio alatne trake služi za odabir predefiniranih zvučnih postavaka telefona. Uz ICS dolazi i nadzor pokrenutih aplikacija i mogućnost gašenja istih u svrhu oslobađanja radne memorije. Što se kvalitete GPS, WiFi i Bluetooth prijema tiče ne možemo naći neke zamjerke jer je sve radilo u očekivanim okvirima. Možda GPS prijemnik ima malo veću latenciju nego na HTC ili Samsung uređajima no to nije za zamjeriti. Kvaliteta prijema signala kod razgovora je vrlo dobra, baš kao i kvaliteta prijema mikrofona te zvučnika. Sve je onako kako treba biti. Tek je loud speaker na stražnjoj strani malo neprecizan u reprodukciji.

Web browser je standardan sa mogućnošću otvaranja do 16 tabova, a radi glatko i kada je otvoreno nekoliko njih. Prikaz stranica je zadovoljavajući, a kao što vidimo u njega lijepo stane i velik dio naše stranice. Sučelje kamere nije mijenjano, a jedina stavr koja odstupa je mogućnost izbora 8MPix rezolucije unatoč 5Mpix senzoru. I stvarno, moguće je snimiti 8Mpix fotografije no riječ je o softverskoj interpolaciji, tj. umjetnom povećanju slike dodavanjem piksela. Toliko u pregledu zannimljivosti oko OS-a na jačem modelu, a kod opisa OS-a manjeg modela ćemo se osvrnuti i na DualSIM način rada.

 

OS 4040

Na 4040 model je instaliran nešto novija 4.0.4 verzija Androida koja nije izmjenjena ni na koji način, osim što su dodatno instalirane Prestigiove aplikacije i boot sekvenca. Homescreen tako dolazi s poznatim ikonama, ali je kao i kod prethodnika smanjen broj home ekrana sa pet na tri zbog pretpostavljamo ipak slabijih hardverskih mogućnosti. Od aplikacija je sve tu, sve se brzo izvodi a tu je i GoogleTalk koji nedostaje kod većeg modela.

Operativni sistem radi glatko i tek smo u rijetkim prilikama primijetili kako se grafika pomalo muči - u brzoj rotaciji grafika zna na tren ostati zbunjena i prikazati na pola okrenutu sliku. Ipak, potrebno je biti svjestan ograničenja starije SGX531 grafike koja nije u stanju pokrenuti neke zahtjevnije igre tipa GT Racing Motor Academy Free+, kada će vas dočekati poruka kako je aplikaciju nemoguće pokrenuti i da tražite povrat novca (s obzirom da je igra besplatna očito su mislili na uređaj :( ).

Osim povoljne cijene, najveći razlog za nabavku ovih telefona je njihova DualSIM platforma i mogućnost uspješnog koegzistiranja dvije SIM kartice. Način na koji ovo funkcionira je da su obje kartice cijelo vrijeme aktivne, i da su obje potpuno funkcionalne (poruke, pozivi itd.). No, kada razgovarate na jednu, nećete moći primiti drugi poziv već će te samo vidjeti propušteni poziv. Moguće je odrediti "master" karticu koja se automatski koristi u slučaju kada vi pozivate, a moguć je odabir i koju karticu želite koristiti prije samog poziva. Kod podatkovnog prometa morate odlučiti koja će SIM kartica imati pristup 3G mreži, dok obje istovremeno mogu imati pristup 2G mreži. Također, kao šlag na tortu možete odrediti koju karticu koristite u slučaju poziva određenog kontakta.

Kvaliteta fotografija i rezultati testova

Kvaliteta fotografija

Oba nas uređaja nisu pretjerano zadovoljila kvalitetom fotografija, koje su zadovoljavajuće jedino u slučaju odličnog osvjetljenja. Gornji red slika je uslikan s 4300 koji ima mogućnost interpolacije na 8Mpix pa je tako srednja slika uslikana u 3264x2448 rezoluciji, dok su ostale u 2560x1920. Na svima je korišten HDR bez kojeg su fotografije iz nekog razloga loše. Fotoaparat na ovim telefonima može poslužiti za slikanje "na brzinu" no nikako kao primarni. Lošija se kvaliteta više očituje u trenucima slabije osvijetljenosti, dok je LED bljeskalica naravno funkcionalna samo kod objekata koji su vrlo blizu.

4040 je proizveo nešto kvalitetnije fotografije od svog većeg brata, a kod njega nismo morali koristiti HDR kako bi slike bile iole zadovoljavajuće. On nema dediciranu hardversku tipku pa koristimo onu na zaslonu, a primjetili smo kako treba dosta vremena za uspješno fokusiranje prije nego "okine". Ujedno, ovaj uređaj nema mogućnost softverske interpolacije na 8Mpix, a i bolje je tako. Snimanje video materijala s oba uređaja je moguće do kvalitete od 720p sniženog bitratea i sasvim prosječne kvalitete u trenucima dobre osvijetljenosti. Kada je svjetlo prigušeno video postaje vrlo loš. Sve u svemu, kamera i njene mogućnosti su po nama najlošija stavka na ovim uređajima.

 

Rezultati testova

CFBenchmark

Native
HTC One S
12772
  
HTC Sensation XL
6310
  
Prestigio 4300
4738
  
Prestigio 4040
4724
  
HTC Desire C
2916
  
Google Nexus S
2813
  
 
0500010000150
00
 
Java
HTC One S
7587
  
HTC Sensation XL
2242
  
Prestigio 4300
1684
  
Prestigio 4040
1682
  
Google Nexus S
924
  
HTC Desire C
793
  
 
0500010000150
00
 
Overall
HTC One S
9661
  
HTC Sensation XL
3797
  
Prestigio 4300
2905
  
Prestigio 4040
2898
  
Google Nexus S
1674
  
HTC Desire C
1642
  
 
0500010000150
00
 
 

Cortex-A9 je uvelike zaslužan za solidne hardverske performanse ovih uređaja, gdje je Cortex-A5 na 600MHz u Desire C modelu sasvim nemoćan, a slabiji je i Cortex-A8 u Nexus S modelu (zanimljivo, ali Nexus S je bolje izbalansiran jer ima SGX540 grafiku koja je znatno jača i dozvoljava pokretanje i najzahtjevnijih naslova).

RealPI

Ninth Digit (s)
Prestigio 4040
8,16
  
Google Nexus S
9,79
  
Prestigio 4300
9,81
  
HTC Desire C
16,62
  
 
0 510152
0
 
 

Ponovno, solidan je procesor zaslužan za dobre performanse Prestigiovih telefona, a 4040 se pokazao nešto bržim od 4300.

BatteryBenchmark

Time (s)
HTC One S
42192
  
Prestigio 4040
38681
  
HTC Desire C
33399
  
Prestigio 4300
26663
  
 
010000200003000040000500
00
 
 

4300 je veliki potrošač baterije i to ne krije. U benchmarku je izdržao nešto manje od 7 i pol sati, dok je istovremeno 4040 izdržao nešto ispod 11 sati. U praksi to znači kako će te 4300 uz malo igre, surfanja i telefoniranja puniti otprilike svaki dan, a 4040 se može rastegnuti i do dva dana.

Zaključak

Najbolja stvar kod oba ova uređaja i ono s čim ćemo otvoriti ovaj zaključak je njihova cijena. Jači, 4300 ima preporučenu cijenu od 1500 kn, a manji 1300 kn. Do pojave ovih Prestigio Multiphonea ove su cijene bile nezamislive za uređaje s 4" odnosno 4.3" ekranima. MediaTek i njihova DualSIM MT6575 platforma omogućili su izradu hardverski solidno potkovanih telefona s velikim ekranima i ICS-om koji postaju dostupni vrlo širokom krugu kupaca. ICS na oba uređaja radi glatko i hardver se pokazao sasvim adekvatan za uživanje u ovom naprednom operativnom sistemu. Vrlo zanimljiva DualSIM funkcionalnost je unutar OS-a riješena vrlo dobro, a na to se nadovezuje i kvaliteta materijala i robusnost. Pod glavne manjkavosti oba uređaja bi naveli nešto slabije performanse kamere, zastarjelu SGX531 grafiku. 4300 ima i slabiju autonomiju, dok je glavna mana modela 4040 njegov ekran. Kada sve zbrojimo i oduzmemo našu preporuku dobiva veći 4300 koji nije puno skuplji, no veća kvaliteta ekrana lako nadomješta kraće trajanje baterije. S obzirom da su ovo ipak prvi Prestigiovi uređaji ove vrste možemo ih samo pohvaliti i zaželjeti daljnji razvoj koji će donijeti još bolje proizvode koji će konkurirati najboljima na tržištu.