Prvi pogled – Modecom FreeTAB 7003 HD+ X2 3G+
Datum objave 11.04.2014 - Zrinka Lukšić
Modecom FreeTAB 7003 HD+ X2 3G+
Sigurni smo da svi znate, no za svaki slučaj ćemo se prvo podsjetiti što je to phablet. Phablet (još se koriste nazivi Phonepad ili Padphone) je izvedenica koja je nastala od riječi tablet i phone. Dakle radi se o uređaju u koji se može umetnuti telefonska SIM kartica i s kojim onda možete i telefonirati a može služiti i kao “običan” tablet. Freetab 7003 je upravo takav uređaj koji kombinira funkcije pametnog telefona, tableta i GPS navigacije a na test nam je stigao iz Harvey Normana. Radi se o uređaju veličine ekrana 7,3” a dimenzije su mu 190 mm x 122 mm x 13 mm. S obzirom na to da je tablet tanak i malen pakiranje u kojem je došao je vrlo kompaktno i lagano (težak je svega 350 grama).
Pakiran je u standardnu bijelu kartonsku kutiju na kojoj se s gornje strane nalazi fotografija Modecom loga te naziv proizvoda dok su na stražnjoj strani navedeni kratki tehnički podaci o samom proizvodu. U kutiji se, osim tableta, još nalazi i punjač, slušalice te kratke upute za korištenje na više jezika.
FreeTAB 7003 se svojim izgledom ne razlikuje od većine tableta na tržištu. Okvir oko ekrana je bijele boje dok je stražnja strana siva i izrađena od mat plastike koja pod prstima ostavlja dojam gume što je vrlo praktično s obzirom da ga to čini vrlo otpornim na grebanje i lagane udarce a i ugodan je na dodir te ne klizi iz ruku. Što se gumba i utora tiče oni su smješteni s gornje i desne strane. Na gornjoj strani se nalazi gumbić za paljenje te utori za slušalice i micro USB utor dok se na bočnoj desnoj strani nalazi jedna velika tipka koja služi za stišavanje i pojačavanje zvuka ovisno o tome na kojoj strani ju pritisnete, a iznad nje se nalazi mikrofon. Sve tipke su srebrne a oznake ispod njih su bijele boje koja se dobro uočava na sivoj pozadini.
Na žalost 7” ekran nas nije ostavio bez daha premda ima solidnu rezoluciju za tu dijagonalu - 1024 x 600 piksela. Boje jesu vjerne no slika nije dovoljno oštra osim ako tablet ne držite direktno ispred očiju pod pravim kutem. Ponekad nam se čak činilo kao da ispred sebe imamo 3D fotografiju koja mijenja izgled ovisno o kutu gledanja. S druge strane, kontrast je dobar i osvjetljenje je dovoljno jako osim na vrlo jarkom danjem svjetlu. Zaslon je dovoljno osjetljiv i dosta ugodan za korištenje i prevučen je staklom otpornim na grebanje a to, naravno, plus.
Tabet je opremljen s dvije kamere 2.0 MP (stražnja) te 0.3 MP (prednja) nativne rezolucije. S obzirom na nisku rezoluciju kamera fotografije su dosta loše s puno šuma i detaljima koji su sve samo ne oštri. Ništa bolja situacija nije niti što se tiče zvuka. Naime, zvučnik (samo jedan) se nalazi s donje desne strane i zvuk je “šupalj” i nedovoljno glasan čak i kada je pojačano na najjače. Dio problematike sa zvukom se nalazi u poziciji na kojoj se zvučnik nalazi a dio u kvaliteti samog zvučnika. Naime, pozicija dolje desno je pomalo nezgodna jer se vrlo često desi da zvučnik prekrijete dlanom prilikom korištenja.
Ono što FreeTAB 7003 izdvaja iz ponude sličnih uređaja na tržištu je dual – sim slot što znači da možete umetnuti dvije SIM kartice a to je zgodno ako inače koristite dva mobitela na dvije različite mreže ili imate dva različita broja. Uređaj omogućuje dodjeljivanje različitih funkcija za svaku SIM karticu.
Zgodan feature ovog tableta je i baterija koja se može izvaditi to ga činim jednim od rijetkih takvih uređaja na našem tržištu. Sama baterija ima kapacitet od 3800mAh što u prijevodu znači da ćete moći bezbrižno surfati i telefonirati cijeli dan.
Nadalje, središnje mjesto ovog tableta zauzimaju Qualcomm 8225 S4 Snapdragon Dual Core te Adreno 203. Mjesta za pohranu podataka ima svega 4GB i to može predstavljati problem korisnicima koji su navikli na ležernost ne razmišljanja o tome koliko je “težak” sadržaj koji stavljaju na svoje mobilne uređaje jer su navikli na komociju većih kapaciteta memorije. Također, i RAM –a je premalo, svega 512 MB. Na mrežu se povezuje bežično putem WiFi mreže i to standardnim IEEE 802. 11 protokolima. Tablet je opremljen Adreno 203 grafičkim procesorom s 3D akceleratorom koji može pokrenuti najnovije 3D aplikacije i igre. To smo provjerili igrajući Dungeon Hunter 4 i Dead Trigger 2.
Što se softwarea tiče pokreće ga Android 4.0.4 ICS koji radi bez poteškoća. Osjetljivost na dodir je solidna (multitouch – 5 prstiju) a prebacivanje između widgeta i aplikacija je glatko. Kao i kod drugih uređaja baziranih na Androidu izgled home i lock screena se može prilagoditi svakom korisniku raznim widgetima i aplikacijama po vlastitom izboru od kojih neki već dolaze predinstalirani a sve drugo je moguće skinuti s GooglePlaya.
Za kraj možemo reći da smo ovaj puta na test dobili uređaj koji će biti vrlo dobar izbor za nezahtjevne korisnike kojima je potreban telefon s velikim ekranom kako bi mogli primate mailove i surfati te odigrati koju partiju dok npr. čekaju kod doktora u čekaonici no za one kojima dual sim slot na tabletu nije presudna funkcija i koji traže malo više od samog ekrana te veći kapacitet memorije MODECOM FreeTab 7003 neće biti prvi izbor. Velika prednost mu je cijena od svega 799 kn.