msi_b360_gp_1 msi_b360_gp_2

Danas donosimo prvi pogled na MSI B360 Gaming Plus ploču, koja podržava Intelove LGA1151 procesore. Testirali smo već nekoliko B360 ploča i one same po sebi jesu zanimljive prosječnom korisniku, no ne podržavaju overclocking pa nema smisla raditi nekakav opsežniji pregled i test. U osnovi su sve te ploče vrlo slične i razlikuju se tek po opremi. Nema potrebe stoga ulaziti u dublje analize, a pogotovo zato što sve imaju vrlo sličnu napojnu jedinicu koja ne treba biti iznimno robusna. MSI je s ovom pločom ponudi zanimljiv paket izgleda, opreme i mogućnosti, a po vrlo prihvatljivoj cijeni.

msi_b360_gp_3

Ploča dolazi u klasičnom Gaming Plus pakiranju kakvo smo vidjeli i kod ploča za AMD i za Intel procesore. S obzirom na cjenovni rang, B360 ne prati bogati bundle. Tako u kutiji ispod ploče nalazimo samo dva SATA kabela, medij s upravljačkim programima, zaštitu za stražnje I/O portove, pamflete, naljepnicu, upute za brzo puštanje u rad i malo deblju i detaljniju knjižicu za korisnika.

msi_b360_gp_4

Kako pakiranjem, tako i izgledom, ova je ploča tipičan pripadnik Gaming Plus serije proizvoda. Na crnom su se mat PCB-u smjestili crni i crveni konektori i utori, crni s crvenim detaljima hladnjaci, sivi solid kondenzatori te srebrni poklopci na I/O portovima. Ukupan izgled ploče je vrlo dobar i podsjeća na nekadašnje ROG modele ASUS-a, a to samo može biti kompliment. Na 4 + 2 faznoj su se VRM jedinici smjestila dva aluminijska hladnjaka koji nemaju težak zadatak jer će VRM u pravilu strujom napajati slabije procesore, a overclocking ionako nije podržan. Uz to ograničenje dolazi i ono na brzinu memorije od "samo" 2.666 MHz pa iznad ovoga nema smisla nabavljati, a podržano je do 64 GB DDR4 memorije. Pored memorijskih utora su tri 4-pinska konektora za ventilatore, EZ Debug LED-ice, 24-pinski ATX konektor i USB 3.0 interni header. Svakako zanimljiv detalj je i šest pinski konektor PCIE_PWR1 koji se nalazi tik ispod VRM jedinice, a koji služi kao dodatno napajanje za PCIE utore u slučaju da koristimo dvije grafičke kartice. Odmah pored njega je još jedan 4-pinski konektor za ventilatore.

msi_b360_gp_5

Audio jedinica na ovoj ploči je vrlo slična kao i na ostalim MSI pločama u ovom cjenovnom rangu. Codec je nešto stariji Realtekov ALC892, nalazi se na odvojenom dijelu PCB-a, a za čišću se struju brinu audio kondenzatori. Sa softverske strane tu je poznati Nahimic. LAN kontroler je gigabitni i to moderni Intelov I219-V. Dva su PCIe 3.0 x16 slota za grafičke kartice propusnosti x16 i x4 s podrškom za 2-way Crossfire polje grafičkih kartica. Uz njih, tu su i četiri PCIe 3.0 x1 slota. Na ploči se nalazi i jedan M.2 Key M slot koji prima uređaje dužine do 80 milimetara, a koji rade u PCIe 3.0 x4 modu rada, koji resurse dijeli sa SATA1 portom. SATA 6 Gbps portova je ukupno pet - jedan vertikalni i četiri horizontalna.

msi_b360_gp_6

Ploča ima i veći broj što USB 2.0, što USB 3.0 portova, a tu su i dva SuperSpeed USB 10Gbps, tj. USB 3.1 Gen 2 porta na stražnjem I/O panelu - jedan je Type A, a drugi Type C. Stražnji se I/O panel još sastoji  od:
  • jednog PS/2 Combo Porta
  • jednog LAN porta
  • šest HD Audio konektora
  • dva crna USB 2.0 porta
  • jednog DVI-D izlaza
  • jednog DisplayPort izlaza
  • spomenutih Type A i C USB 3.1 Gen2 portova
  • i dva USB 3.1 Gen1 portova

msi_b360_gp_7

Ploča podržava LGA1151 procesore, a mi smo ju brzinski isprobali s i7 8700K, koji je 6C/12T procesor i ima najveći TDP od svih osme Core generacije. Dobro konstruirana VRM jedinica naravno nije imala nikakvih problema s njim, a hladnjaci se nisu pregrijavali. UEFI sučelje je tzv. Gamers BIOS, tj. bogato je tweaking opcijama, a jedino čega nema je opcija za overclocking. Ploča je u radu stabilna, kompatibilna je s različitim memorijskim kitovima i nikakvih problema u radu nismo imali.

msi_b360_gp_8

Kanal koji razdjeljuje audio jedinicu od ostatka PCB-a je osvijetljen RGB LED-icama i uz pomoć Mystic Light aplikacije je moguće odabrati nekoliko različitih profila osvjetljenja - Breathing, Flashing, Double Flashing, Random itd. Softverska strana priče je klasična za MSI ploče i tu nema nekih većih novosti. B360 Gaming Plus je vrlo dobra ploča, odličnog dizajna, koja nudi optimalnu količinu opreme i tehnologije za prosječnog korisnika. Zanimljiva može biti i gamerima koji žele malo jače igračko računalo s jednom ili čak dvije grafičke kartice, ali bez želje za overclockingom. Uz ovakvu će ploču idealno ići zaključani Core procesori osme generacije koji su dovoljno brzi za "tjeranje" i dvije jače dvije grafike. Cijena od oko 750 kuna u domaćim trgovinama informatičke opreme je pravi mamac za kupovinu.