Prvi pogled – PQI i Kingmax 1GB DDR2 moduli
Datum objave 29.12.2006 - Denis Arunović
Uvod i Kingmax Mars
Nedavno predstavljeni Windowsi Vista sa sobom su donijeli veliku glad za sistemskim resursima, a pogotovo radnom memorijom. Nekad standardna kombinacija memorije od dvije 512-megabajtne pločice, koju je većina korisnika uzimala kao najbolji omjer uloženog i dobivenog, narasla je za puna dva puta. Prelazak na DDR2 memoriju također je vrlo aktualna tema s obzirom da se ovaj tip memorije odavno udomaćio kao jedina prava opcija pri kupovini novog računala ili pak nadogradnje starog računala s novim procesorom i matičnom pločom.
Dakako, većina korisnika ipak nije spremna dati hrpu love za module poznatih proizvođača koji garantiraju dobre performanse pri overclockanju, pa vas ne treba čuditi zašto su u ovaj put svoje mjesto pod suncem (odnosno na PC Ekspertu) dobili "obični" moduli Kingmaxa i PQI-a.
Kingmax Mars DDR2 667 MHz 1 GB
Kingmaxovi proizvodi su redoviti gosti na našim stranicama, a ovaj put je riječ o paru memorijskih pločica iz serije Mars kapaciteta jednog gigabajta. Ono što je na prvi pogled čudno je njihova brzina od 667 MHz. Premda je 800-megahercna DDR2 memorija de facto standard na skupljim modernim konfiguracijama, moduli veće brzine nekad nisu dostupni, a nekima su pri kombiniranju komponenti na kraju izvan dosega po pitanju cijene. Ruku na srce, premda 800-megahercna memorija ima više performanse, njih bez testiranja i analiziranja brojki nećete osjetiti u praktičnom radu. Ono što je pak moguće osjetiti odnosno iskusiti je velika količina memorije zbog koje će brojne aplikacije "poletjeti", a sam rad na računalu, pogotovo za korisnike koji istovremeno vole imati otvoreno nekoliko aplikacija, je mnogo ugodniji.
Kingmaxovi 667-megahercni moduli isporučeni su nam u maloprodajnom pakiranju, svaki u svojoj kutiji zajedno s uputama za korištenje. Detaljne specifikacije modula na pakiranju niti u priručniku nije moguće naći, navedno je samo da imaju kapacitet od jednog gigabajta i brzinu od 667 MHz. Ono što je pak navedeno je "doživotno" jamstvo za module što u našem slučaju znači jamstveni rok od deset godina (ograničenje propisano od strane EU-a). Ovo globalno jamstvo funkcionira direktno preko zastupnika tako da korisnik ne mora sam slati neispravnu memoriju direktno proizvođaču već je dovoljno kontaktirati lokalnog dealera.
Što se tiče izgleda same memorije, iznenađenja nema - zeleni PCB u kombinaciji s BGA memorijskim čipovima i prepoznatljivim malenim crvenim čipom na sredini modula koji Kingmax koristi kao zaštitu od falsificiranja. Na memoriji nema pasivnih hladnjaka pa ju stoga nije preporučljivo "pucati" s previše napona. Na etiketi također nema nikakvih dodatnih informacija izuzev onih koje već znamo. Na svakoj se pločici inače nalazi 16 memorijskih čipova, po osam na svakoj strani, što znači da je riječ o double-sided tipu memorijskih modula.
Nakon što smo memoriju instalirali na matičnu, za identifikaciju smo uporabili alat CPU-Z u najsvežijoj inačici. Alat je uredno pročitao SPD postavke zavisno o standardnim taktovima propisanim od strane JEDEC-a, a prepoznat je i proizvođač te tip korištenih memorijskih čipova.
PQI DDR2 800 MHz 1 GB
PQI odnosno Power Quotient International je jedan od većih tajvanskih proizvođača svih vrsta memorije. Osim memorije kompanija se bavi i proizvodnjom multimedijalnih playera baziranih na flash memoriji vlastite proizvodnje. Na test su nam stigle dvije pločice DDR2 memorije ove tvrtke koje rade na taktu od 800 MHz i imaju kapacitet od jednog gigabajta. Memorija se isporučuje u bulk pakiranju tako, dakle bez vlastite kutije.
PQI-eva memorija također ima generički izgled, zeleni PCB u kombinaciji s BGA memorijskim čipovima koji su s DDR2 memorijom postali standard. Na jamstvenoj naljepnici koja se nalazi na svakom modulu nema previše informacija izuzev kapaciteta i takta modula, što će reći da SPD postavke odgovaraju JEDEC-ovim specifikacijama. Ovdje je također riječ je double-sided modulima s ukupno 16 memorijskih čipova raspoređenih s obje strane tiskane pločice. Jamstveni rok je standardne tri godine.
Što se pak tiče informacija koje je uspio pokupiti CPU-Z, one nisu toliko potpune kao kod Kingmaxove memorije. SPD postavke pronađene su za tri vrijednosti takta, no nedostaje kombinacija za takt od 667 MHz DDR. Alat također nije prepoznao proizvođača memorije niti model korištenih memorijskih čipova. Da li je problem u CPU-Z-u ili pak PQI jednostavno ne zapisuje ove vrijednosti na memoriju, ne znamo.
Overclockanje
Mogućnosti Kingmaxove i PQI-eve memorije isprobali smo na Gigabyteovoj ploči 965P-DQ6 koja je bazirana na Intelovom čipsetu P965. Inicijalno nam je namjera bila isprobati memorije na Asusovoj ploči baziranoj na nForce 590 SLI čipsetu za Intelove procesore, no ona je tijekom testiranja ispustila dušu iz nepoznatog razloga.
S latencijama memorije se nismo igrali s obzirom da se ipak radi o budget memoriji, a i sam članak ulazi u našu kategoriju "Prvi pogled". Korištene su programirane SPD postavke koje će vjerojatno koristiti većina korisnika. Zbog toga što je riječ o memoriji koja nije namijenjena entuzijastima odnosno memoriji koja nije prikladna za rad na visokom naponu, pri overclockanju napon memorije nismo podizali u nebesa. Maksimalno smo koristili +0,3 V što s obzirom na standardni napon DDR2 memorije od 1,8 V znači da smo memoriji dali maksimalno 2,1 V "soka".
Rezultati overclockanja - Kingmax
Kingmaxovu memoriju uspjeli smo overclockati za oko 13,5% u odnosu na tvornički specifiran radni takt. Za povećanje takta bilo je nužno povisiti napon i to s 1,8 V na 1,95 V. Daljnje povećanje napona nije imalo povoljan učinak na memoriju, štoviše, došlo je do nestabilnosti. S obzirom da smo prije imali prilike testirati Kingmaxove module jednake brzine, ali manjeg kapaciteta (512-megabajtni moduli), možemo reći kako smo od ove memorije ipak očekivali nešto bolje mogućnosti overclockanja. Ipak, povećanje broja memorijskih čipova na PCB-u sa sobom donosi smanjeni overclockerski potencijal što je najvjerojatnije objašnjenje slabijih rezultata.
Još jedan detalj koji vrijedi spomenuti je korelacija između testirane Kingmaxove memorije i Gigabyte ploče na kojoj smo je testirali. Naime, u slučaju da memorija nije radila na odgovarajućem naponu potrebnom za potpuno stabilan rad (dakako, u uvjetima overclockanja), ulazak u BIOS nije bio moguć. Ekran bio nakon pritiskanja tipke Del bio prekriven artefaktima i premda je BIOS reagirao na podržaje s tipkovnice (što se dalo zaključiti iz promjene boje artefakata), raditi u njemu bila je nemoguća misija. Jedini izlaz iz situacije bilo je resetiranje CMOS-a odnosno postavki BIOS-a. U slučaju kad je napon bio dovoljno visok za potpuno stabilan rad, problema s ulaženjem u BIOS nije bilo.
Rezultati overclockanja - PQI
PQI-eva memorija pokazala se kao mnogo bolji izbor kad je riječ o overclockanju. Takt smo uspjeli povećati za oko 19%, s 400 na 476 MHz (za efektivnu vrijednost ove brojke pomnožite s dva), no memoriji je također za postizanje ovakvih rezultata bilo potrebno nešto više napona - 2,1 volt. Nekako nam se čini da smo bili odlučniji s povećavanjem napona da bi memorija dala čak i nešto bolje rezultate, no 2,1 volt je prilično visoka vrijednost kad je riječ o memoriji koja nema pasivne hladnjake i koja je namijenjena normalnoj uporabi. S obzirom da je praktički jednake rezultate pri overclockanju postignula posljednja Corsairova DDR2 memorija koju smo imali prilike testirati, rekli bi da je PQI odradio dosta dobar posao, pogotovo ako imamo na umu osjetnu razliku u cijeni između PQI i Corsair memorije.
Kingmaxovu i PQI-ovu memoriju na testiranje nam je ustupila tvrtka ASBIS (tel.: 01/6009-900).