RAIDMAX Scorpio 868W
Datum objave 08.10.2005 - Davor Grubiša
Pakiranje i predradnje
RAIDMAX je jedan od brandova za kojima smo toliko cvilili budući da ga nije bilo lako naći u domaćim trgovinama. Iz Formela nam je, između ostalog, stiglo i jedno Scorpio 868W midi tower kućište namjenjeno gamerima. Obzirom na njegovu namjenu, kućište je tvornički modano, dakle trebalo bi dobro izgledati, svijetliti na sve strane, imati dobro hlađenje, itd. Pošto je cijena ovoga kućišta oko 320kn, tretirati ćemo ga kao mid-range kućište dostupno svima, dakle početna očekivanja nisu previsoka. Pogledajmo.
>Lijepo<
Kućište je jednostavno zapakirano, dakle standardni najlon preko kućišta i zaštitni stiropor. Ništa posebno, ali obavlja posao. U pakiranju uz kućište dolaze stražnje blende i dvije vrećice svih potrebnih odstojnika, gumenih šajbica i vijaka. Da bi se spriječilo otvaranje prednje maske, RAIDMAX je vrata zaljepio trakicama koje nakon skidanja ostavljaju tragove ljepila koje nije baš lako skinuti. No, nakon terapije blagim sredstvom za čišćenje i tuđom četkicom za zube pacijent je zasjao zdraviji no ikada.
Izgled i iznutrice
Neposredno nakon vađenja kućišta iz kutije za oko nam zapinje agresivno dizajnirana prednja maska. Ovdje nije riječ o nekoj jeftinoj plastičici koja se lomi pod teretom pogleda, nego o relativno kvalitetno izrađenom komadu plastike. Pri dnu prednje stranice su skriveni konektori za USB, mikrofon i slušalice. Kao što vidimo, kombinacija crne i crvene boje ostavlja vrlo dobar dojam, a već možemo pretpostaviti i kako stvar izgleda kada se upogoni.
Stranice kućišta su izrađene od čelika i polakirane sjajnim lakom, tako da odaju dojam kvalitete. Zbog ovoga je kućište prilično teško održavati, pogotovo ako niste vični čišćenju prašine. U sredini plexy prozora je otvor za ventilator koji standardno dolazi s kućištem i prilično dobro obavlja svoj posao - tih je, svijetli i spriječava dolazak toplog zraka do diskova. Primjetimo da je plexy zaštićen folijom, što nije slučaj kod nekih jeftinih kućišta.
Na stražnjoj strani smo primjetili malu zamjerku. Radi se o komadu lima između otvora za konektore matične ploče i prvog otvora za dodatne kartice koji je napravljen pretanko, pa je potreban dodatan oprez pri ugradnji stražnje blende kako se lim ne bi izvinuo. Ovo nije problem... osim ako mjenjate ploče češće od čarapa.
Vidimo da kućište dolazi s dva stražnja 80mm ventilatora. Zanimljivo je da oba venta već na kablovima imaju termistore, što će reći veća temperatura=veći broj okretaja. S prednje strane vidimo mjesta za 4x5,25'' uređaje, 2 otvorena mjesta za 3,5'' uređaje i 4 mjesta za 3,5'' diskove. Sasvim dovoljno za bilo koji mid tower. Ovo kućište nema tray za matičnu ploču, tako da će pregradnja komponenti uključivati borbu s gužvom u kućištu, ali ne i posjekotine na rukama. Naime, svi dijelovi kućišta za koje je moguće zapeti su dobro obrađeni tako da nema oštrih bridova i opasnih uglova.
Iako nije riječ o big toweru, gužve nema čak ni kada ugradimo najveću ploču koju smo našli i najdulji optiči pogon u blizini, tako da s ovim kućištem neće biti polomljenih kondića na matičnoj. Ako i ugradite maksimalan broj diskova, dakle popunite sva 4 (6) mjesta, između njih će ostati dovoljno prostora za normalnu cirkulaciju zraka. Pogotovo ako ugradite još i prednje ventilatore. Jedna od stvari koje nisu za pohvalu je način izvođenja prednjih audio konektora. Naime, gotovo sve ploče i zvučne kartice na sebi imaju konektore za priključivanje prednjeg audio panela i nema apsolutno nikakvog razloga za provlačenjem kablova s prednje na stražnju stranu kućišta. Da ne govorimo da u ovom slučaju bez dodatnog adaptera nije moguće imati stalno priključene zvučnike i slušalice. Nadamo se da će proizvođači malo više razmišljati o tome što zapravo žele postići ovakvim rješenjima.
front panel konektori i pripadajući kablovi
Kada stignu strujići i zaključak
Iako na slici nije vidljivo, s gornje i donje strane velikog plavog kruga na prednjoj strani kućišta su dvije površine koje svijetle crveno indicirajući aktivnost diska. Power button i reset gumbi su skriveni ispod vrata, dakle nikako ih nije moguće slučajno stisnuti. Ovo bi prije nekoliko godina možda i bilo loše rješenje, ali danas sve više korisnika uopće ne isključuje računalo i ovakav pristup je za svaku pohvalu.
Iako maksimalno izbjegavamo nered u kućištu i fejkanje u tekstovima, vremena i potrebe za spajanje komponenti stvarno nije bilo. Napajanje radi, dakle kućište svijetli punom snagom. Za vrijeme slikanja kućišta, nažalost, nismo imali nijednu neonku niti UV reaktivnu komponentu pri ruci tako da je jedino svjetlo na slici ono koje dolazi s kućištem. Jedna ljubičasta neonka, malo UV reaktivne boje i s ovim kućištem ste najveća faca na lokalnom LanPartyu.
Da polako zaključimo...
Oko RAIDMAX Scorpio 868W kućišta nema mnogo filozofiranja. Dobro je. U usporedbi s ostalim kućištima u svojoj cjenovnoj klasi definitivno je pri samom vrhu. Kvalitetna izrada, odličan izgled, 3 ventilatora s termistorima i niska cijena samo su neki od njegovih aduta, pa nas ne čudi što je velik broj korisnika izabrao upravo ovo kućište za svoje računalo. Naravno da postoji i druga strana medalje - kućište ne dolazi s napajanjem, ali i to je bolje nego neko smeće koje bi otkazalo poslušnost pri prvom zahtjevnom zadatku i sa sobom na vječna lovišta odvelo ploču, proc, disk i/ili neke druge komponente. Na ovaj način je izbor prepušten korisniku tako da možemo reći da je čak i u cjenovnoj klasi do 700kn (kućište + napajanje) mali Scorpio sasvim OK izbor. Iako je dizajn na nivou, ovo kućšte se kvalitetom ne može mjeriti sa kućištima višeg cjenovnog ranga (iznad 1k kn), pa ako nekoga interesira nešto takvo možda bi pravi izbor bila Scorpiova veća Samurai i Ninja braća.