Raidsonic Icy Box IB-360UE-BL
Datum objave 30.06.2005 - Dean Narandžić
Uvod
Icy Box bundle sa pakiranjem
Na spomen imena tvrtke Raidsonic, većina čitatelja će samo slegnuti ramenima i zaključiti da ne znaju čime se ta tvrtka bavi. No spomenemo li njihove zaštićene brandove Icy Box i Icy Dock u kontekstu eksternih USB kućišta za diskove, vjerojatno će se čitatelji ipak prisjetiti da su njihove proizvode primijetili u cjenicima ili na policama dućana sa informatičkom opremom. Originalni dizajn koji proizlazi iz korištenja metalnih mrežica na bočnim stranicama je lako primijetiti i zapamtiti. Mi samo smo pak vlasnici jednog takvog modela u kojem već neko vrijeme sretno i tiho boravi Seagate Barracuda od 160 GB. Naša iskustva u svakodnevnom korištenju su pozitivna uz uobičajenu zamjerku na relativno malu brzinu prijenosa podataka (samo pola od brzine USB2.0 sučelja), no obzirom da taj problem pogađa praktički sve osim modele najvećih proizvođača, nismo se puno obazirali na njega. Kada je prije mjesec dana iz Raidsonica došla ponuda da testiramo novi model njihovog eksternog kućišta za diskove, rado smo ju prihvatili, te smo uskoro primili paket sa modelom Icy Box IB-360UE-BL.
Svi dijelovi uključujući i prednju masku su od metala
Opis ovog kućišta ćemo početi sa sadržajem retail pakiranja koji je uobičajeni za ovaj tip proizvoda; kablovi za povezivanje sa računalom, napajanje tipa "cigla na žici" (na žalost), te CD sa upravljačkim programima za zastarjele operativne sisteme. Iako ništa neočekivano, pakiranje je uredno i nema straha da će se sa sadržajem nešto ružno desiti u tijeku transporta. Samo kućište za disk napravljeno je od brušenog aluminija u njegovoj prirodnoj boji (postoji i verzija u crnoj boji), a razveselila nas je činjenica da je kućište napravljeno u potpunosti od metala, čak ni prednja ili zadnja maska nisu od plastike. Prednja maska je perforirana, a na sredini je diskretni logotip, dok su na zadnjoj uobičajeni set konektora i prekidač za paljenje. Dobro, ne baš sasvim uobičajeni - uz USB2.0, kućište nam omogućuje spajanje i putem IEEE1394, odnosno FireWire protokola. Dodatni FireWire konektori (uređaj je moguće i ulančavati) su dobro došli, jer iz iskustva znamo da su eksterni diskovi spojeni putem ovog sučelja najčešće puno brži od onih sa isključivo USB sučeljem. Uz kućište dolazi i aluminijski stalak uz pomoć kojeg će ono stajati uspravno - obzirom da su stranice bez uobičajenih nožica jasan je cilj dizajnera da se ono koristi isključivo u tom položaju. Stalak je uz kućište povezan uz pomoć dva vijka koje možemo koristiti bez alata, a rub kojim naliježu na podlogu je gumiran pa nema opasnosti od prenošenja vibracija ili proklizavanja. Na žalost, guma nije sasvim ravna pa je kućište moguće zanjihati. Ipak, tijekom upotrebe nismo imali problema sa nestabilnošću ili slično. Ne zaboravimo niti dimenzije: 222x60x145 mm uz 670 g težine (bez napajanja i diska).
Bočne stranice su u potpunosti lišene svih suvišnih detalja
Ugradnja i testiranje
Ugradnja diska je vrlo jednostavna i brza
Hlađenje ugrađenog diska je pasivno - ovo može biti prednost u smislu manje buke, no isto tako i nedostatak ukoliko u kućište ugradimo disk koji se pojačano grije. Kućište smo isprobali sa Seagate Barracuda 7200.7 diskom i sa njime nije bilo problema sa pregrijavanjem, no ipak bi radije vidjeli rješenje sa kvalitetnim ventilatorom većih dimenzija kao u eksternom kućištu iz prošlog testa ovakvog tipa. Iako je na pakiranju navedeno da je kućište namijenjeno SATA diskovima, podržani su samo uobičajeni IDE diskovi - sa stanovišta testiranja nikakav problem, no prilikom nabavke dva puta provjerite da li vam sučelje na disku odgovara onome u kućištu (možda se radilo o krivom pakiranju?). Ugradnja diska prošla je brzo i efikasno; disk se uz pomoć četiri vijka montira u svojevrsnu ladicu koja se uvuče i sa dodatna četiri vijka pričvrsti uz plašt kućišta. Unutrašnjost je dovoljno prostrana, a kablovi optimalne dužine tako da nema potrebe za naguravanjem karakterističnim za lošije modele te sve lako sjeda na svoje mjesto. Eksterno napajanje se na električnu mrežu spaja putem uobičajenog kabla sa euro utikačem, kojeg skoro da ni ne morate vuči sa sobom jer ćete ga pronaći u skoro svakome domu. Još kada bi bilo integrirano u kućište, a ne da ga zaboravimo kod prijatelja, ah! Spajanje na računalo je očekivano jednostavno - svi aktualni operativni sustavi će eksterni disk prepoznati nekoliko trenutaka po priključenju, bez obzira spojili ga na USB ili FireWire.
Elektronika kojoj možemo zahvaliti natprosječno brz i stabilan rad
Specifičnosti ovog modela vidljive su odmah po uključenju - to je u prvom redu diskretno osvjetljenje izvedeno pomoću par plavih LED dioda na donjoj strni kućišta. Efekt koji proizvode u radu je vrlo zanimljiv - kućište kao da lebdi na svjetlosnom oblaku, a svijetlost nije preintenzivna niti preslaba. Indikaciju čitanja ili pisanja obavlja treća LED dioda (također plave boje), a ovaj put se radi o diodi intenzivnog svijetla usmjerenoj u podlogu diska koja svojim jarkim svijetlom na trenutke odvlači pažnju korisnika. Sve u svemu, atraktivna igra svijetlom će malo koga ostaviti ravnodušnim, a istovremeno nije previše kičasta ili neukusno šarena.
Svijetlo koje kućište stvara u stvarnosti je ipak nešto slabijeg intenziteta
Performanse i zaključak
Spajanje, odspajanje, dizajn, sve je to OK, no što je sa brzinom čitanja? Testiranje smo proveli aplikacijom HD Tach v3.0.1.0 koristeći oba sučelja kako bi provjerili da li FireWire donosi ikakve prednosti kao što smo do sada navikli. Testovi su nas ugodno iznenadili - sa USB sučeljem smo postigli iznimno dobar prosjek od 30,6 MB/s, što je u prosjeku 5 do 8 MB/s više od većine uređaja sa kojima smo do sada radili. Iako to još uvijek nije ni blizu maksimalne propusnosti IDE ili USB sučelja, a niti diska, konkurencija se pred ovakvim rezultatima može sakriti. Istovremeno smo zadovoljni i a stabilnošću čitanja, koja je vrlo ravnomjerna što možete i sami vidjeti iz priloženog grafa. Na FireWire sučelju smo očekivano postigli još bolje rezultate, točnije 37,7 MB/s. Na ovim brzinama je sučelje pri kraju grafa brže nego što je disk u stanju slati podatke, no mjesta za napredak još uvijek ima.. Bez obzira na moguća poboljšanja, radi se o ugodnom iznenađenju i dugo očekivanom pomaku u brzini rada bez obzira koje sučelje koristili.
Brzina čitanja diska spojenog putem USB2.0 sučelja
Osjetno bolji rezultati postignuti korištenjem FireWire sučelja
Zaključak
Zaključak se kroz rezultate testiranja nameće sam po sebi - ovo eksterno kućište predstavlja vrh aktualne ponude i iako nije u potpunosti bez mana predstavlja odličan izbor za većinu korisnika. Pozitivno ocjenjujemo dizajn i svjetlosne efekte, a negativno upotrebu eksternog napajanja, te nedostatak aktivnog hlađenja (iako sa diskom korištenim u testu nismo imali nikakvih problema zbog pregrijavanja). Mogućnost izbora sučelja za spajanje sa računalom predstavlja ovom kućištu donosi dodatne bodove, kao i postojanje različitih modela, bilo da se radi o boji ili podržanim sučeljima prema disku. Ukoliko vam se ovaj model dopao kao i nama, ne zaboravite posjetiti web stranice proizvođača na kojima možete pronaći još zanimljivih proizvoda kao što su eksterna RAID kućišta za SOHO tržište kojima predviđamo dobru prodaju.