RaidSonic Icy Box IB-MP303 i IB-3218StU-B – ledene kutijice

Datum objave 10.05.2008 - Marin Kovačić

RaidSonic Icy Box IB-MP303

 Opis

Icy Box IB-MP303 je multimedijski player će pokušati namamiti kupce kao jednostavnije i jeftinije rješenje od HTPC-a a u jednu ruku i praktičnije rješenje od DVD playera.

Kućište ovog Icy Boxa izrađeno je uglavnom od crne plastike. Na prednjoj strani uređaja, skrivene ispod prozirne plastike, nalaze se dvije plave LE diode i IC prijamnik koji naravno ″hvata″ signal koji uputite preko tankog i elegantnog daljinskog upravljača kojeg dobijete u paketu sa uređajem. Ukusi su različiti a i neki zlobnici bi mogli primijetiti kako je Icy Box sličan Appleovom Mac Miniju. Ipak, takvim dizajnom će se Icy Box lako prilagoditi ostatku uređaja u Vašem dnevnom boravku. Dimenzije Icy Boxa nisu prevelike i lako će te pronaći neko mjesto oko TV prijemnika za njega (barem mi jesmo). Prvi problem s kojim smo se susreli na početku je otvaranje uređaja. Kako bi ste skinuli poklopac trebate ugurati tanak i dugačak predmet poput noža za poštu ili odvijača u rupe na donjoj strani uređaja i uz nešto sreće ″pročačkati″ i osloboditi poklopac. To je riješeno prilično loše i bolje je već jednom sastavljen Icy Box ne otvarati – sačuvat ćete malo živce.

Na donjoj strani uređaja, tako reći na trbuhu, nalazi se poveći aluminijski hladnjak koji služi za hlađenje elektronike. Primijetili smo kako se tijekom rada hladnjak poprilično zagrije.

Na stražnjoj strani uređaja nalazimo pronalazimo prekidač za paljenje i gašenje uređaja i razne priključke: priključak za 12V napajanje (koristi se eksterni adapter), A/V priključak, SPDIF, USB 2.0 priključak i 3 cm ventilator za hlađenje diska i elektronike u ovom mališanu.
Šteta je što uređaj nema integriran Ethernet kontroler, ovako morate stalno premještati uređaj ako je daleko od računala kako bi ga napunili pjesmama, slikama ili filmovima preko USB kabla.

Maleni ventilator tijekom svog rada proizvodi zamjetno zujanje (osobito zamjetno po noći) a njegova svrha je upitna jer ventilator ovako malog promjera ispuhuje male količine zraka, a osim toga na trbuhu ne postoje ni rupe za uvlačenje hladnijeg zraka. Mi bi radije voljeli vidjeti aluminijski poklopac koji bi poslužio za raspršivanje topline sa HDD-a u okoliš nego trocentimetarski ventilator ili pak perforiranu prednju stranicu.  

U paketu s uređajem dobijemo sve potrebne kablove za priključivanje Icy Boxa na računalo i televizor. U paketu su uključena dva priručnika za korištenje na engleskom i njemačkom jeziku, adapter za 12V istosmjernu struju, A/V kabel sa kompozitnim izlazom, S-Video kabel izlazom,  stereo analognim audio izlazom i SCART adapter; optički SPDIF Toslink kabel, USB kabel za povezivanje uređaja sa računalom, CD sa upravljačkim i korisnim programima i daljinski upravljač sa pripadajućom CR2032 baterijom. Malo duži popis kao što možete vidjeti. Što se tiče bundlea, nama je svakako najzanimljiviji daljinski upravljač jer ćemo se sa njime često služiti. Na daljinskom upravljaču je svaka tipka označena drugačijom bojom te na njoj piše čemu služi, pa se nećete trebati često konzultirati sa priručnikom. Daljinski nije ergonomski oblikovan ali to i nije prevelik nedostatak.

Nekima će možda biti problem što je daljinski izuzetno tanak i lagan, pa će lako skliznuti u dubine naslonjača ako ga ne odložite na neko sigurno mjesto ili ako niste dovoljno pažljivi. Nadalje još jedan nedostatak je u tome što morate uperiti upravljač izravno prema prednjoj masci uređaja jer u suprotnom Icy Box neće reagirati na zapovijedi upućene sa njega. Točnije, neće ih niti zaprimiti. Također smo primijetili kako Icy Boxu treba malo više vremena kako bi obradio pristigle podatke sa daljinskog.

Mogućnosti uređaja 

Icy Box IB-MP303 sposoban je reproducirati WMA, WAV, MP3, MPEG-4 (AAC), AC3 (Dolby Digital) i OGG Vorbis tipove zvučnih datoteka. Od video formata reproducira: MPEG-1, MPEG-2 (AVI, VOB, ISO), MPEG-4 (AVI, DivX, XviD) i naravno slike u JPEG formatu.
Kako bi uređaj mogao očitati vaše slike, glazbu i filmove disk mora biti kapaciteta do 500 GB i formatiran u FAT32, NTFS ili HFS+ datotečni sustav. Također morate imati na umu kako uređaj može jedino pronaći slike, glazbu i filmove ako su isti raspoređeni u mape Pictures, Music, Movies. Ako nemate te mape, Icy Box neće moći pronaći vaše datoteke. Unutar tih mapa možete dodavati podmape s imenima kakva god želite.

 

Korištenje uređaja 

Icy Box spojite na TV preko odgovarajućih priključaka, potražite odgovarajući kanal na televizoru i pronaći će te Icy Boxov izbornik:

 

 

Korištenje izbornika je jednostavno i lako. Ulaskom u jedan od ovih izbornika Icy Box će potražiti odgovarajuću mapu na disku i rezultate pretraživanja će brzo izlistati na ekranu. Tijekom rada u tihoj okolini čuje se zujanje malenog ventilatora i tvrdog diska (ako imate Hitachi HDD npr.). Doduše samu buku uređaja će u normalnim dnevnim okolnostima nadglasati televizor.
Kopiranje podataka s računala na uređaj je jednostavno, ne zahtjeva nikakav dodatan softver samo drag and drop metodu i Explorer. Samo trebate, kao što je prije rečeno, datoteke stavljati u odgovarajuće mape inače Icy Box neće uspjeti pronaći te datoteke koje namjeravate reproducirati.
Mi smo koristili kompozitni ulaz na TV prijemniku, jer je to nažalost jedini ulaz uz SCART koje posjeduje naš Sony CRT prijemnik. Kvaliteta slike bi bila bolja da smo koristili neki drugi kvalitetniji izlaz, ali je i na ovaj način kvaliteta slike bila sasvim zadovoljavajuća.
Pjesme reproducira kako smo i očekivali, doduše uređaj nema vizualizacije. To nije problem, ali je malo neobično kako se RaidSonic nije odlučio na to jer je Icy Box sposoban prikazivati vizualizacije (barem što se hardverskog aspekta tiče). Nekakvu detaljniju analizu kvalitete reprodukcije zvuka, osim naše subjektivne ocjene kako to čini sasvim u redu, ne možemo učiniti zbog nedostatka kvalitetnije audio opreme. Ipak ovo nije niti uređaj za hi-fi reprodukciju, tako da to niti ne bi imalo previše smisla. Slike formata 2592x1944 piksela uređaj je dobro prilagodio PAL rezoluciji televizora i što se tiče tog aspekta nemamo nikakvih prigovora. Posao je uradio vrlo dobro.
Icy Box se tijekom rada poprilično grije, aluminijski hladnjak na donjoj strani uređaja je bio poprilično topao dok je Hitachijev čvrsti disk korišten u uređaju bio vruć. Maleni ventilator ne pomaže hlađenju uređaja i temperatura diska na opip je bila zabrinjavajuća. Nije najugodnija pomisao na sigurnost podataka i diska u tako vrućoj okolini.

Icy Box IB-3218StU-B

 

 

Još jedan Icy Box u ovom testu, koji se odaziva na ime IB-3218StU-B, ali ne posjeduje multimedijske funkcionalnosti kao njegov ranije navedeni brat. IB-3218StU-B je eksterna ladica za diskove, kojoj bi mi pripisali primarnu zadaću backup podataka jer zbog svoje veličine i težine (kad su diskovi u njoj) nije baš najpraktičnija za prenošenje. Dizajn je elegantan, decentan i oku ugodan pa nećete imati problema oko njenog estetskog uklapanja sa ostatkom Vaše radne površine. Na prednjoj strani nalazi se perforirana crna mrežica, ispod koje se nalaze LED-ice i omanji otvori za ulaz zraka. Boja kojom je ladica obojana doima se osjetljivom na ogrebotine i oštećenja pa svakako pripazite na to dok baratate njome.

Diskovi su ugrađuju tako da se skinu dva vijka na donjoj stranici Icy Boxa, ladica se izvadi van i diskovi se umetnu unutra. Jednostavnije od toga ne može biti. U nju stanu dva 3.5“ diska koji rade u JBOD načinu rada i za hlađenje diskova brine se jedan 40 mm ventilator koji proizvodi popriličnu količinu buke pri radu. Skupa sa ventilatorom na stražnjoj strani uređaja nalaze se priključci za napajanje, USB i puce za backup. Što se tiče bundlea uređaja, dobijete sve potrebne kablove i adapter za napajanje i CD sa softverom za backup. Za kablove nemamo što posebno za reći, a o softveru ćemo malo kasnije.

 

Performanse ove ladice (i oćenito ne samo ove, već i drugih ladica) je teško realno izmjeriti, jer njihova brzina zapravo ovisi o brzini USB kontrolera (osim ako same ladice nisu hardverski ograničene). Konkretne brojke u HD Tach RW testu iznose 34.4 MB/s za prosječnu brzinu čitanja i 33 MB/s za prosječnu brzinu pisanja a prosječno vrijeme pristupa iznosi 14.4 ms. No, kao što vidimo, ladica nije ograničavajući faktor već je brzina prijenosa podataka k njoj ograničavajući faktor dok brzina pristupa ovisi o performansama samog diska tj. diskova.

Zamjerki u njenom radu nemamo, osim na buku koju stvara ventilator. Zrak koji ispuhuje ventilator je topao, što je logično s obzirom na to kako dva diska rade u skučenom prostoru.

Problema sa prepoznavanjem uređaja na Windowsu XP nije bilo, Icy Box je bio odmah spreman za upotrebu.

 

 

Softver za backup (PCCloneEX Lite) koji se dobije u bundleu sa ladicom je dobar, ne zauzima puno memorije (2.5 MB) i njegovo korištenje je nadasve vrlo jednostavno. Svodi se na odabiranje cijelih diskova za backup, ili određenih mapa i datoteka i na određivanje na koji USB uređaj želite spremiti podatke. Par klikova mišem i podaci su već sigurno spremljeni na ladici.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Icy Box IB-MP303 na prvi pogled izgleda kao dobar protukandidat HTPC-u. Manji je, jeftiniji, troši manje energije, lagan je za korištenje, ne zahtijeva čišćenje virusa, niti reinstalacije OS-a. IB-MP303 je toliko jednostavan za korištenje da će se i najneiskusniji korisnici lako snaći. Doduše manje je fleksibilan i skalabilan od HTPC-a. Glavni nedostatak ovog uređaja je izostanak Ethernet sučelja. Ako je Icy Box podalje od računala, morate ga stalno premještati kako bi ga napunili novim sadržajem jer Icy Box ne podržava kopiranje podataka preko neke eksterne USB memorije. Također bi kao prigovor dodali i nedostatak HDMI priključka koji je sve češći gost na suvremenim kvalitetnim LCD-ima i plazmama. Icy Box radi upravo ono što kaže u njegovom priručniku – ništa više niti išta manje od toga. Moramo spomenuti i veliko zagrijavanje u radu što svakako nije dobro po zdravlje HDD-a. Cijena ovog uređaja je oko 860 kn, naravno bez HDD-a što znači kako morate izdvojiti još oko 420 kn za disk kapaciteta 320 GB. Ukupna cijena se dakle lako penje i do otprilike 1300kn što je poprilična investicija. Korisnicima sa računalom u dnevnom boravku bi se možda više isplatila adaptacija računala za prikazivanje filmova i multimedijskih sadržaja na televizoru.

Icy Box IB-3218StU-B je vrlo dobra eksterna ladica za diskove. Lijepo izgleda, jednostavna je za korištenje, može udomiti dva diska, dolazi sa dobrim softverom. Većih prigovora nemamo, 40 mm ventilator je nešto tiši od onog u IB-MP303 ali bi mogao nekim osjetljivijim korisnicima zasmetati. Boja izgleda osjetljivo, ali na sreću, nismo zadali ogrebotine uređaju pa sve ostaje na pretpostavci. U Hrvatskoj se ne prodaje, a u Europi mu se cijena kreće između 30 i 40 €. Sve u svemu, vrlo dobar proizvod koji zaslužuje Vašu pažnju.

Conclusion

The Icy Box IB-MP303 may seem as a good adversary for the HTPC. It is smaller, easy to use, consumes less electricity, it can’t get infected by malware and the user doesn’t have to reinstall its operative system after a certain period. It is so easy to use, that the even most inexperienced users will have no trouble with it. But the Icy Box is less flexible than the HTPC. Unfortunately the IB-MP303 lacks the Ethernet port, which would make things easier. For example if you want to copy movies, music, etc. from your PC or Mac to the Icy Box, you have to unplug it from the TV, carry it around and connect it to the computer via USB. Furthermore it lacks the HDMI port which is usually found on new LCD and plasma televisions. The Icy Box does everything what the manual says – neither more nor less. We also have to mention the excessive overheating which is not good for HDD`s health. The IB-MP303 in Croatia costs around 119 € (with VAT included). Also you have to buy a hard disk, for example a 320 GB one will cost you around 56 €, so all together 175 € which is not a small investment. If your PC is in the living room with your TV it is maybe better to adapt the PC to display multimedia.

The Icy Box IB-3218StU-B is a very good external JBOD enclosure for two 3.5" SATA HDDs. It looks nice, it is easy to use, it can store two SATA hard drives and good backup software is included into the bundle. We don’t have any major complaints, but we think that more sensitive users could get irritated by the noise of the 40 mm cooling fan. The color appears to be fragile and nonresistant to scratches but fortunately we didn’t make any scratches during our testing of the enclosure. We couldn`t find it in Croatian stores, and in Europe it costs between 30 and 40 €. All in all the IB-3218StU-B is a very good product which deserves your attention.