raijintek_cyclops_360_1 raijintek_cyclops_360_2

Uzimamo mali predah od matičnih ploča, taman prije nego bude Z890 navala, i bavimo se još jednim AIO hladnjakom. Ovaj put je riječ o Raijintekovom Cyclops 360 modelu koji po riječima proizvođača redefinira standarde u visokoj klasi vodenih hladnjaka. Cyclops 360 je zanimljivog dizajna s ARGB ventilatorima, ARGB rasvjetom na prozirnom poklopcu pumpe kroz koji možemo vidjeti protok tekućine, kao i po malenom LCD ekranu za prikazivanje različitih informacija. Ujedno, Cyclops 360 dolazi i s tekućim metalom koji nanosimo na IHS procesora!

raijintek_cyclops_360_3 raijintek_cyclops_360_4

Cyclops 360 je relativno novi Raijintekov proizvod, predstavljen proljetos i donosi neke vrlo zanimljive značajke koje će razveseliti mnoge entuzijaste, a u prvom redu tu mislimo na tekući metal koji donosi znatno višu toplinsku provodljivost od klasičnih termalnih pasta. AIO dolazi u crnoj debeloj kartonskoj kutiji, u kojoj je odlično zaštićen i smješten u ležište od recikliranog kartona. Na crnoj kutiji se nalazi i šarena kartonska košuljica koja osim kiklopa na sebi ima i sve bitne informacije o proizvodu.

Uz hladnjak kupac dobiva i slikovne upute, tekući metal i pribor za nanošenje, termalnu pastu i pribor za nanošenje (lopaticu), kit za montažu na AMD AM5 i Intel LGA1700 (LGA1851) i starije sockete. 3-u-1 produžni kabel za ventilatore, i USB kabel za komunikaciju.

raijintek_cyclops_360_5

Osim u ovoj crnoj izvedbi, Cyclops 360 se može kupiti i u bijeloj. Hladnjak tvornički dolazi potpuno sklopljen, što znači da ima postavljene i ventilatore. Već na prvi pogled vidimo šumu kabela koju će trebati aranžirati prilikom sklapanja u kućište, no tako je manje više i kod konkurencije (čast iznimkama). Hladnjak je mase 1.500 grama što uključuje pumpu, blok i radijator. K tome treba dodati i masu svakog ventilatora. Dimenzije radijatora su 397 x 120 x 27 milimetara, a ukupna debljina s ventilatorima je 52 milimetra. Radijator je standardni aluminijski, pobojan u crno, ima termalni otpor 0.08 °C/W, a cijeli sistem prima 210 mililitara tekućine. Cijevi su teflonske, obložene najlonskim koncem i duge su izdašnih 500 milimetara. Unutarnji im je promjer 8, a vanjski 16 milimetara.

raijintek_cyclops_360_6

Hladnjak ima TDP od 300 W što je dovoljno i za overclocking najjačih desktop procesora. Ventilatori su standardnih 120 x 120 x 25 milimetara dimenzija, imaju promjenjivu brzinu vrtnje od 800 do 2.000 okretaja u minuti (PWM), te hidraulički ovjes.Ventilatori proizvode maksimalni protok zraka od 67,38 CFM-a, maksimalni pritisak od 2,57 mmH2O, te maksimalnu deklariranu buku od 33 dB(A). Mi smo Meterk MK09 uređajem izmjerili buku od i dalje sasvim solidnih i nenametljivih 43,2 dB(A). Životni vijek ventilatora je 40.000 radnih sati, a ukupno s LED-icama troše oko 4 W energije. Imaju dva konektora – 4-pinski PWM i 3-pinski ARGB LED.

raijintek_cyclops_360_7 raijintek_cyclops_360_9

Pumpa i baza se nalaze u plastičnom kućištu, u koje putem koljena ulaze i cijevi. Na vrhu se nalazi maleni LCD ekran, a oko njega je prozirna plastika ispod koje su lopatice i LED-ice koje osvjetljavaju protok vode. Lopatice su jasno radi dojma. Prava je pumpa ispod. Dimenzije cijelog kućišta su 120 x 32 x 32 milimetra. Pumpa ima keramičku os, protok od 132 litre na sat i pritisak od 2 metra. Maksimalna deklarirana buka je 30 dB(A), a životni vijek 50.000 sati. Unatoč tome što se vrti na 4.000 okretaja pumpa nije glasna i ventilatori ju nadglasavaju. Potrošnja pumpe je oko 4,5 W.

raijintek_cyclops_360_8

Hladna ploča je bakrena i poniklana. Na čisti se bakar ne smije postavljati tekući metal, pa je nužno da je poniklan. Ploča je dimenzija 53,9 x 53,9 x 3,5 milimetara. Centralni dio ploče je izložen, ima žljebove u obliku kružnice, a ostatak je ploče zaštićen gumenom oblogom.

raijintek_cyclops_360_10 raijintek_cyclops_360_11

Naravno, s obzirom na to da Raijintek isporučuje tekući metal s hladnjakom da smo najprije njega postavili. Postupak nanošenja možete vidjeti u ovom videu koji je Raijintek pripremio, a nije naročito kompliciran. IHS procesora je prije nanošenja potrebno dobro očistiti gumicom i maramicom natopljenom u alkohol. Naš je Ryzen 7 7700X sudjelovao u puno testova hladnjaka pa je jasno i dosta zaprljan.

raijintek_cyclops_360_12 raijintek_cyclops_360_13

Kada smo gotovi s čišćenjem potrebno je nalijepiti plavi najlon s rupom u sredini. Na izloženi dio IHS-a se iz tubice nalije malo tekućeg metala koji se onda razmazuje posebnim štapićem s vatom na vrhu.

raijintek_cyclops_360_14 raijintek_cyclops_360_15

Kada smo na površinu procesora nanijeli tekući metal i lijepo ga raširili u krug, isti postupak ponavljamo i na bazi hladnjaka. Ovo je vrlo bitno jer želimo da dva spoja budu tekući metal, a ne metali i tekući metal. Na rupe nosača oko socketa u ovoj fazi postavljamo i vijke te plastične odstojnike.

raijintek_cyclops_360_16

Iznad baze (hladne ploče) se nalazi utor za postavljanje nosača koji nasjeda na vijke, a sve skupa nakon toga pričvršćujemo thumb vijcima. Postupak je dakle relativno jednostavan. Za Intel sockete je sve isto, samo je potrebno koristiti i nosač koji se montira s donje strane ploče.

raijintek_cyclops_360_17 raijintek_cyclops_360_18

Kao što smo ranije i spomenuli, osvijetljen su ventilatori, ali i gornja strana bloka. U oba slučaja je riječ o ARGB LED-icama, a “problem” je što svaka rasvjeta ima svoj konektor. Proizvođač nije priložio 2-u-1 adapter koji bi omogućio normalno korištenje na pločama koje pri vrhu nemaju dva ARGB LED headera. Stoga na našim fotografijama vidite da svijeli ili jedna ili druga rasvjeta, jer X670E Aorus Pro ima samo jedan header pri vrhu. Kabeli su jasno prekratki da dosegnu ARGB headere na dnu. Ovdje će te se jednostavno morati sami snaći, ako je i vaša ploča slična.

raijintek_cyclops_360_rjk_0 raijintek_cyclops_360_rjk_1

raijintek_cyclops_360_rjk_2

Bez RJK softvera TFT LCD ekran dijagonale 1,4 inča i rezolucije 240 x 240 piksela neće raditi. Naravno, potrebno je spojiti i priloženi USB kabel. Jednom kada sve posložimo možemo prilagođavati informacije koje želimo prikazivati na ekranu, a sve opcije možete vidjeti na slikama iznad. Nema ih previše, ne mogu se slijedno izmjenjivati i to je nešto na čemu će Raijintek morati poraditi u budućnosti. Softver naravno nudi i mogućnost rotacije slike kako bi si prilagodili poziciju najbolju za sebe.

raijintek_cyclops_360_19 raijintek_cyclops_360_20

raijintek_cyclops_360_21 raijintek_cyclops_360_22

Ekran je dovoljno snažnog pozadinskog osvjetljenja (dvije LED-ice) i sve je jasno vidljivo i s veće udaljenosti. Kvaliteta slike je solidna za jedan TFT LCD ekran, kao i prikaz boja. Pozadine možemo birati između preddefiniranih, ali i sami postaviti neku svoju. Podržani formati su jpg, png, gif i mp4.

raijintek_cyclops_360_23

Nakon testa s tekućim metalom, površine smo očistili maramicama natopljenim alkoholom i pripremili ih za pastu. Postupak čišćenja nije najjednostavniji jer se mogu stvoriti (i stvore se) malene kuglice tekućeg metala koje mogu pobjeći s IHS-a na procesor i SMB elemente koji nisu do kraja zaštićeni. Prvi niz do IHS-a na 7700X je zaliven i zaštićen, ali drugi nije. Tekući metal je jasno provodljiv i dobro pazite da sve temeljito očistite. Ujedno, tekući metal se nakon duže vremena i poveže s metalom na kojem se nalazi pa ga je teže očistiti – no ne i nemoguće (paste za poliranje i slično). Mi smo ga čistili drugi dan pa takvih problema nije bilo.

Napravili smo usporedne testove s tekućim metalom i pastom kako bi vidjeli ima li i kolika je razlika, tj. isplati li se “zezati” s tekućim metalom.