Test sistemi i način testiranja

raijintek_cyclops_360_24

Hladnjak smo isprobali i na AMD-ovom Ryzenu 7 7700X, te Gigaybteovoj X670 Aorus Master X ploči. Procesor smo opteretili Cinebenchovim R23 nT testom u trajanju od 30 minuta, a temperature smo pratili uz pomoć HWinfo64 aplikacije. Kao što smo već napisali, vidjet će te dva seta rezultata, jedan s tekućim metalom i drugi s pastom.

Zagrijavanje

AMD Ryzen 7 7700X

AMD Ryzen 7 7700X @ Stock Cinebench R23 nT loop

Maksimalna temperatura

Temperature modernih procesora su kao što znamo visoke jer ih ploče tjeraju do maksimuma (slično kao kod laptopa), pa na ovaj rezultat ne treba ni obraćati pažnju previše. Ovdje je temperatura narasla do 96,6°C s tekućim metalom i nešto nižih 96,2°C s pastom. Pravo stanje stvari ćemo ipak vidjeti kod performansi.

Prosječna temperatura

Podatak o prosječnoj temperaturi svakako bolje govori o razlici između paste i tekućeg metala, a ovdje je ona kao što vidimo 0,6°C u korist tekućeg metala. Biti će zanimljivo vidjeti kako će se to odraziti na performanse.

Performanse

Kao što vidimo, u prosjeku su performanse s tekućim metalom nešto bolje nego one s pastom. Samo je u 1T testovima kod Cinebencha 23 i 24 pasta dala malo bolji rezultat. Ipak, razlike i nisu toliko velike da bi išta značile prosječnom korisniku. Entuzijasti će svakako htjeti koristiti ono što im izvlači bolje performanse, a to je tekući metal.

No, ono što ipak treba uzeti u obzir je da su performanse ovog hladnjaka ponegdje jako dobre, a drugdje malo slabije. Razlog je vjerojatno što je podešen prema tišem radu nego neki od konkurenata, pa su nešto slabije performanse kompromis. Ono što svakako treba naglasiti je da bi uvijek žrtvovali malo performansi za nižu buku.

Buka

Za kraj mjerimo buku i sa zadovoljstvom možemo zaključiti da su Raijintekovi ventilatori zadovoljavajuće tihi. Čuje ih se, no ni u jednom trenutku nisu napadni. Izrazito bučno bi nam bilo sve preko 50 dB(A).