Iz Raijinteka nam je na test stigao Delos RBW hladnjak kojeg ste imali prilike već vidjeti u Metis Evo recenziji. Delos RBW je hladnjak za procesore opremljen s čak tri 92-milimetarska ventilatora. Riječ je o malenom hladnjaku u obliku slova U, koji u sredini ima fiksno postavljeni jedan, a na svakom kraju još po jedan ventilator koje je moguće skidati. RBW znači da ima Rainbow osvjetljenje, a kako sve zajedno izgleda i radi čitajte dalje u tekstu.
Delos RBW dolazi u kartonskoj kutiji unutar koje nije naročito dodatno zaštićen, no s predinstaliranim ventilatorima nema straha od eventualnog oštećenja aluminijskih limova. Zasebno u manjoj kartonskoj kutiji dolazi sve što je potrebno za montažu na jedan od podržanih socketa - AMD AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2+ i FM2 i Intel LGA 775, 115x, 1200, 1366, 201x i 2066. Osim kita za montažu tu su i korisničke upute i 3-u-1 adapter za ventilatore.
Delos RBW je tower hladnjak U konstrukcije, što znači da zapravo ima dva dijela koje na dnu spaja baza i toplovodne cijevi. Materijal izrade je aluminij koji je pobojan u crno (termalni otpor materijala je 0.11 °C/W), a spajan je svijanjem (nema lemova). Dimenzije hladnjaka su 110 x 128 x 136 milimetara sa svim ventilatorima, a masa je 735 grama. Na vrhu se nalazi plastična crna konstrukcija s prorezima od mliječne plastike kroz koje svijetle ARGB LED-ice.
Dva su vanjska ventilatora pričvršćena jednostavnim metalnim kopčama, a ni na ventilatorima ni na hladnjaku nema antivibracijskih podložaka. Ventilatori su 92-milimetarski s hidrauličkim ovjesom te imaju promjenjivu brzinu vrtnje od 650 do 2.000 okretaja u minuti (4-pin PWM). Maksimalni statički pritisak je 1.2 mmH2O, maksimalni protok zraka 20.34 CFM-a, a najveća deklarirana buka iznosi 22.95 dB(A). Mi smo na maksimumu izmjerili čujnih 41.9 dB(A) s udaljenosti od oko 30 centimetara na stolu.
Šest se toplovodnih cijevi sastaje u bazi hladnjaka te ostvaruju direktan kontakt s IHS-om procesora. Promjer toplovodnih cijevi je 6 milimetara. Ostatak baze koi povezuje sve cijevi je aluminijski, a na njega postavljamo i "gredu" za instalaciju na socket. Kvaliteta izrade hladnjaka i materijala je vrlo dobra, a i baza tj. toplovodne cijevi su ravne i nasjedanje je pravilno.
Hladnjak smo testirali na dvije platforme, tj. dva procesora. Za početak smo ga instalirali na Asusovu ROG Crosshair VIII Impact ploču i to na Ryzen 5 3400G procesor, a u sklopu testa Metis Evo kućišta. Instalacija na AM4 socket se sastoji od postavljanja vijaka u donju metalnu ploču na kojoj se nalazi pjenasti materijal. Na gornjoj strani na te vijke postavljamo podloške, te thumb matice. Na to onda postavljamo okvir za nosač hladnjaka, kojeg pričvršćujemo s četiri thumb vijka. Na okvir dolaze još i odstojnici na pozicije kako želimo orijentirati hladnjak i onda na procesor postavljamo hladnjak, poprečnu gredu i nju d dva vijka pričvršćujemo za nosač. Zvuči i je komplicirano, kao i uvijek kod Raijintekovih proizvoda. Početnicima je stoga vrlo bitno da detaljno prate upute.
Osim na AMD platformi, Delosu smo zadali i malo teži zadatak hlađenja Intelovog i7-8700K procesora na tvorničkim postavkama (4,3 GHz) na ASRocokovoj Z390 Phantom Gaming 9 ploči. Instalacija na LGA1151 socket je identična kao i na AMD-ove sockete, samo je raspored rupa u koje postavljamo vijke na donju ploču malo drugačiji. Bit će zanimljivo vidjeti kako se ovaj ipak manji hladnjak nosi s procesorom kao što je 8700K.
Na ASRockovoj ploči smo isprobali i osvjetljenje. Da bi ono funkcioniralo potrebno je spojiti zaseban 3-pinski konektor na 5V ARGB header na ploči, a kod Delosa su osvijetljeni prorezi na gornjoj strani, te mliječna plastika na bokovima pri vrhu. ASRockova je Polychrome RGB aplikacija je kompatibilna s hladnjakom i odmah ga je prepoznala. U slučaju kada ne odaberemo sinkronizaciju s G.Skillovom radnom memorijom dostupno nam je više modova osvjetljenja, nego kada je sve sinkronizirano i to možete i vidjeti na videu. Kvaliteta osvjetljenja je solidna, no nije na razini Corsairovih proizvoda.
Test sistem i način testiranja
Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča
Asus ROG Crosshair VIII Impact, ASRock Z390 Phantom Gaming 9
Kao što se vidi u tablici, testove smo napravili na dvije različite platforme i na dva procesora. Različite smo platforme koristili kako bi dobili najbolji mogući uvid u performanse hladnjaka. Oba smo procesora testirali na referentnim, tj. tvorničkim taktovima. Kod Intelovog je procesora core enhancement bio isključen jer je ovdje ipak riječ o slabijem hladnjaku.
Usporedba će biti s nekim ranije testiranim zračnim hladnjacima. Koristili smo klasičan set softvera, tj. HWInfo64 za nadzor parametara rada i ono najvažnije, temperatura. Za opterećenje nam je poslužio OCCT-ov CPU test (Large Data Set, 64 bits, Infinite, maksimalni broj threadova). Nakon četrdesetak minuta opterećenja smo zabilježili temperature, te ih iskazali u grafovima.
Rezultati testova i zaključak
AMD Ryzen 5 3400G
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je boilje)" labels="Raijintek Delos RBW,Noctua NH-L9a-AM4 chromax.black, AMD Wraith Spire" values="75.5,80.6,87.6" colors="red,blue,blue" height="300" min="0"]
Očekivano, Ryzen 5 3400G se pod Delosom najmanje zagrijava od uspoređenih hladnjaka, no oni mu i nisu prava konkurencija. L9a -AM4 je niskoprofilni hladnjak baš kao i Wraith Spire. Nekako se ne možemo oteti dojmu da je ovaj rezultat trebao biti još bolji, s obzirom na dimenzije ovoga hlandjaka. No, Delos je ovdje pokazao da je sasvim adekvatan i ovo je tip procesora i rang na koji treba ciljati.
Intel i7-8700K (4,3 GHz)
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je boilje)" labels="Noctua NH-D15,Noctua NH-U12A,Noctua NH-U12S chromax.black,Scythe Big Shuriken 3,Scythe Katana 5,Cryorig M9 Plus,Cooler Master Hyper 212 BE,Raijintek Delos RBW,Noctua NH-L9i Chromax.black" values="69,72,77,79,79,80,82,91,96" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue" height="500" min="0"]
I premda maksimalna temperatura na jednoj jezgri od 91°C izgleda pomalo zastrašujuće, u praksi to baš i nije tako. 8700K se dosta grije, no prosjek maksimalnih temperatura na pojedinoj jezgri je ipak malo pristojnijih 86°C. Ako pogledamo prosjek prosječnih temperatura na svim jezgrama što nam HWInfo64 i malo osnovne matematike omogućavaju tada dolazimo do još pristojnijih 74,7°C uz napomenu da termalnog throttlinga, odnosno spuštanja taktova nije bilo. Ok, 8700K možda je malo prejak za ovaj hladnjak no bilo kakav 4C/8T Intelov procesor će bez problema ohladiti, možda i prilikom overclockinga. Maksimalni zabilježeni broj okretaja ventilatora je bio 2.173 rpm, a buka na 30-tak centimetara je bila čujnih no i dalje pristojnih 41,9 dB(A).
Zaključak
Delos RBW je zanimljiv mali tower hladnjak koji donosi vrlo dobru kvalitetu gradnje, solidne materijale i tri ventilatora za bolje kanaliziranje protoka zraka. Ipak, očekivali smo da će performanse biti malo bolje od pokazanih, pogotovo kod slabijeg Ryzen 5 3400G procesora, a u odnosu na uspoređene hladnjake. No, Delos RBW je sasvim adekvatan za njega i najbolje će se snaći upravo s takvim procesorima srednjeg i nižeg ranga, a stane i u manja kućišta.
Osvjetljenje je solidno riješeno, široko kompatibilno s pločama i zadovoljit će sve ljubitelje šarenila. Kompatibilnost sa socketima je odlična, premda bi sistem montaže mogao biti mrvicu manje kompliciran, tj. s malo manje koraka. Na kraju ćemo Delosa RBW uvjetno preporučiti svima koji žele drugačije i učinkovitije rješenje od tvorničkog hladnjaka za svoj Ryzen 3, 5 ili pak Core i3 i i5 procesor. Cijena u njemačkim dućanima mu se kreće oko 54 €, a u hrvatske još nije stigao.