Raijintek Delos RBW recenzija

Datum objave 20.10.2020 - Krešimir Matanović

Raijintek Delos RBW

raijintek_delos_rbw_1 raijintek_delos_rbw_2

Iz Raijinteka nam je na test stigao Delos RBW hladnjak kojeg ste imali prilike već vidjeti u Metis Evo recenziji. Delos RBW je hladnjak za procesore opremljen s čak tri 92-milimetarska ventilatora. Riječ je o malenom hladnjaku u obliku slova U, koji u sredini ima fiksno postavljeni jedan, a na svakom kraju još po jedan ventilator koje je moguće skidati. RBW znači da ima Rainbow osvjetljenje, a kako sve zajedno izgleda i radi čitajte dalje u tekstu.

raijintek_delos_rbw_3 raijintek_delos_rbw_7

Delos RBW dolazi u kartonskoj kutiji unutar koje nije naročito dodatno zaštićen, no s predinstaliranim ventilatorima nema straha od eventualnog oštećenja aluminijskih limova. Zasebno u manjoj kartonskoj kutiji dolazi sve što je potrebno za montažu na jedan od podržanih socketa - AMD AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2+ i FM2 i Intel LGA 775, 115x, 1200, 1366, 201x i 2066. Osim kita za montažu tu su i korisničke upute i 3-u-1 adapter za ventilatore.

raijintek_delos_rbw_4 raijintek_delos_rbw_5

Delos RBW je tower hladnjak U konstrukcije, što znači da zapravo ima dva dijela koje na dnu spaja baza i toplovodne cijevi. Materijal izrade je aluminij koji je pobojan u crno (termalni otpor materijala je 0.11 °C/W), a spajan je svijanjem (nema lemova). Dimenzije hladnjaka su 110 x 128 x 136 milimetara sa svim ventilatorima, a masa je 735 grama. Na vrhu se nalazi plastična crna konstrukcija s prorezima od mliječne plastike kroz koje svijetle ARGB LED-ice.

raijintek_delos_rbw_6

Dva su vanjska ventilatora pričvršćena jednostavnim metalnim kopčama, a ni na ventilatorima ni na hladnjaku nema antivibracijskih podložaka. Ventilatori su 92-milimetarski s hidrauličkim ovjesom te imaju promjenjivu brzinu vrtnje od 650 do 2.000 okretaja u minuti (4-pin PWM). Maksimalni statički pritisak je 1.2 mmH2O, maksimalni protok zraka 20.34 CFM-a, a najveća deklarirana buka iznosi 22.95 dB(A). Mi smo na maksimumu izmjerili čujnih 41.9 dB(A) s udaljenosti od oko 30 centimetara na stolu.

raijintek_delos_rbw_8

Šest se toplovodnih cijevi sastaje u bazi hladnjaka te ostvaruju direktan kontakt s IHS-om procesora. Promjer toplovodnih cijevi je 6 milimetara. Ostatak baze koi povezuje sve cijevi je aluminijski, a na njega postavljamo i "gredu" za instalaciju na socket. Kvaliteta izrade hladnjaka i materijala je vrlo dobra, a i baza tj. toplovodne cijevi su ravne i nasjedanje je pravilno.

raijintek_delos_rbw_9 raijintek_delos_rbw_10

raijintek_delos_rbw_11 raijintek_delos_rbw_12

Hladnjak smo testirali na dvije platforme, tj. dva procesora. Za početak smo ga instalirali na Asusovu ROG Crosshair VIII Impact ploču i to na Ryzen 5 3400G procesor, a u sklopu testa Metis Evo kućišta. Instalacija na AM4 socket se sastoji od postavljanja vijaka u donju metalnu ploču na kojoj se nalazi pjenasti materijal. Na gornjoj strani na te vijke postavljamo podloške, te thumb matice. Na to onda postavljamo okvir za nosač hladnjaka, kojeg pričvršćujemo s četiri thumb vijka. Na okvir dolaze još i odstojnici na pozicije kako želimo orijentirati hladnjak i onda na procesor postavljamo hladnjak, poprečnu gredu i nju d dva vijka pričvršćujemo za nosač. Zvuči i je komplicirano, kao i uvijek kod Raijintekovih proizvoda. Početnicima je stoga vrlo bitno da detaljno prate upute.

raijintek_delos_rbw_14 raijintek_delos_rbw_15

Osim na AMD platformi, Delosu smo zadali i malo teži zadatak hlađenja Intelovog i7-8700K procesora na tvorničkim postavkama (4,3 GHz) na ASRocokovoj Z390 Phantom Gaming 9 ploči. Instalacija na LGA1151 socket je identična kao i na AMD-ove sockete, samo je raspored rupa u koje postavljamo vijke na donju ploču malo drugačiji. Bit će zanimljivo vidjeti kako se ovaj ipak manji hladnjak nosi s procesorom kao što je 8700K.

Na ASRockovoj ploči smo isprobali i osvjetljenje. Da bi ono funkcioniralo potrebno je spojiti zaseban 3-pinski konektor na 5V ARGB header na ploči, a kod Delosa su osvijetljeni prorezi na gornjoj strani, te mliječna plastika na bokovima pri vrhu. ASRockova je Polychrome RGB aplikacija je kompatibilna s hladnjakom i odmah ga je prepoznala. U slučaju kada ne odaberemo sinkronizaciju s G.Skillovom radnom memorijom dostupno nam je više modova osvjetljenja, nego kada je sve sinkronizirano i to možete i vidjeti na videu. Kvaliteta osvjetljenja je solidna, no nije na razini Corsairovih proizvoda.

Test sistem i način testiranja

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Asus ROG Crosshair VIII Impact, ASRock Z390 Phantom Gaming 9
Procesor AMD Ryzen 5 3400G, Intel Core i7-8700K
Memorija G.Skill Trident Z 3.600 MHz 2x 8GB
Grafičke kartice Gigabyte Radeon RX 5700 XT Gaming OC 8G
Zvučna kartica On board
Napajanje Superflower Leadex Platinum 1200W
SSD ADATA SX8200 480GB M.2, Patriot Hellfire 240 GB M.2, Corsair Neutron XT 480 GB 2.5"
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 10
DirectX verzija 12
OCCT v.5.5.6
HWInfo64 v.6.26

Način testiranja

raijintek_delos_rbw_16

Kao što se vidi u tablici, testove smo napravili na dvije različite platforme i na dva procesora. Različite smo platforme koristili kako bi dobili najbolji mogući uvid u performanse hladnjaka. Oba smo procesora testirali na referentnim, tj. tvorničkim taktovima. Kod Intelovog je procesora core enhancement bio isključen jer je ovdje ipak riječ o slabijem hladnjaku. Usporedba će biti s nekim ranije testiranim zračnim hladnjacima. Koristili smo klasičan set softvera, tj. HWInfo64 za nadzor parametara rada i ono najvažnije, temperatura. Za opterećenje nam je poslužio OCCT-ov CPU test (Large Data Set, 64 bits, Infinite, maksimalni broj threadova). Nakon četrdesetak minuta opterećenja smo zabilježili temperature, te ih iskazali u grafovima.

Rezultati testova i zaključak

AMD Ryzen 5 3400G [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je boilje)"  labels="Raijintek Delos RBW,Noctua NH-L9a-AM4 chromax.black, AMD Wraith Spire" values="75.5,80.6,87.6" colors="red,blue,blue" height="300" min="0"] Očekivano, Ryzen 5 3400G se pod Delosom najmanje zagrijava od uspoređenih hladnjaka, no oni mu i nisu prava konkurencija. L9a -AM4 je niskoprofilni hladnjak baš kao i Wraith Spire. Nekako se ne možemo oteti dojmu da je ovaj rezultat trebao biti još bolji, s obzirom na dimenzije ovoga hlandjaka. No, Delos je ovdje pokazao da je sasvim adekvatan i ovo je tip procesora i rang na koji treba ciljati. Intel i7-8700K (4,3 GHz) [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je boilje)"  labels="Noctua NH-D15,Noctua NH-U12A,Noctua NH-U12S chromax.black,Scythe Big Shuriken 3,Scythe Katana 5,Cryorig M9 Plus,Cooler Master Hyper 212 BE,Raijintek Delos RBW,Noctua NH-L9i Chromax.black" values="69,72,77,79,79,80,82,91,96" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue" height="500" min="0"] I premda maksimalna temperatura na jednoj jezgri od 91°C izgleda pomalo zastrašujuće, u praksi to baš i nije tako. 8700K se dosta grije, no prosjek maksimalnih temperatura na pojedinoj jezgri je ipak malo pristojnijih 86°C. Ako pogledamo prosjek prosječnih temperatura na svim jezgrama što nam HWInfo64 i malo osnovne matematike omogućavaju tada dolazimo do još pristojnijih 74,7°C uz napomenu da termalnog throttlinga, odnosno spuštanja taktova nije bilo. Ok, 8700K možda je malo prejak za ovaj hladnjak no bilo kakav 4C/8T Intelov procesor će bez problema ohladiti, možda i prilikom overclockinga. Maksimalni zabilježeni broj okretaja ventilatora je bio 2.173 rpm, a buka na 30-tak centimetara je bila čujnih no i dalje pristojnih 41,9 dB(A). Zaključak

raijintek_delos_rbw_13

Delos RBW je zanimljiv mali tower hladnjak koji donosi vrlo dobru kvalitetu gradnje, solidne materijale i tri ventilatora za bolje kanaliziranje protoka zraka. Ipak, očekivali smo da će performanse biti malo bolje od pokazanih, pogotovo kod slabijeg Ryzen 5 3400G procesora, a u odnosu na uspoređene hladnjake. No, Delos RBW je sasvim adekvatan za njega i najbolje će se snaći upravo s takvim procesorima srednjeg i nižeg ranga, a stane i u manja kućišta. Osvjetljenje je solidno riješeno, široko kompatibilno s pločama i zadovoljit će sve ljubitelje šarenila. Kompatibilnost sa socketima je odlična, premda bi sistem montaže mogao biti mrvicu manje kompliciran, tj. s malo manje koraka. Na kraju ćemo Delosa RBW uvjetno preporučiti svima koji žele drugačije i učinkovitije rješenje od tvorničkog hladnjaka za svoj Ryzen 3, 5 ili pak Core i3 i i5 procesor. Cijena u njemačkim dućanima mu se kreće oko 54 €, a u hrvatske još nije stigao.