Raijintek Nemesis & Xigmatek Dark Knight Frostbourne Edition test

Datum objave 16.06.2014 - Krešimir Matanović

Raijintek Nemesis

 Raijintek Nemesis Raijintek Nemesis

Od osam procesorskih hladnjaka koliko trenutno imaju u ponudi, Nemesis je najjači Raijintekov model. Riječ je o aluminijskom hladnjaku dual-tower konfiguracije s bakrenom bazom i per toplovodnih cijevi. Sve skupa je niklano, a toplinu s njega odvode dva velika 140 mm ventilatora. Po ovim specifikacijama ali i po cjenovnom razredu, Nemesis konkurira i najjačim Noctuinim D14 i D15 hladnjacima, pa će biti zanimljivo vidjeti što može protiv njih. Sa Raijintekovim hladnjacima smo se već do sada dobro upoznali preko dvije Danijelove recenzije u kojima je testirao po tri hladnjaka (Rhea, Zelos & Pallas & Ereboss, Themis i Aidos). U kutiji uz dobro zaštićeni hladnjak dolazi set za instalaciju na sve trenutno aktualne Intel i AMD sockete. S Intel strane to su 2011/1366/1156 i 1150, a s AMD AM2, AM3 i svi njihovi derivati. Uputstva za instalaciju i upotrebu su dovoljno jasna, svi bi se trebali lako snaći.

 Raijintek Nemesis Raijintek Nemesis

Hladnjak je asimetričnog dizajna, što znači kako je jedan "toranj" malo deblji i masivniji od drugog. Dimenzije hladnjaka su 140 x 130 x 166.5 mm, uz masu od čak 1050 grama. Konstrukcija je vrlo slična Noctuinim D14 i D15 hladnjacima. Pet bakrenih, 8 mm toplovodnih cijevi prolazi kroz bakrenu bazu hladnjaka i penju se u dva tornja čiji su listovi napravljeni od aluminija, a povezani međusobno lemljenjem. Disipacijska je površina na taj način vrlo velika, a termalni otpor materijala iznosi 0.10°C/W. Proizvođač navodi kako je hladnjak u stanju disipirati do 350 W energije. Tornjevi imaju tri mjesta za ventilatore pa je u moguće postaviti još jedan, tj. treći. Na vrhu hladnjaka se nalaze i oznake airflow-a kakvog proizvođač savjetuje, pa su strelice okrenute od debljeg prema tanjem dijelu.

Raijintek Nemesis Raijintek Nemesis

Hladnjak je napravljen kvalitetno i završni sloj nikla je dobar, a za razliku od Noctue gdje je matiran ovdje je vrlo sjajan pa se prljavština više vidi. U to naravno ulazi i vrlo glatka niklana bakrena baza koja ravnomjerno nasjeda na IHS procesora. Hladnjak je vrlo težak pa treba biti oprezan pri instalaciji, a u većini se slučajeva ona obavlja izvan kućišta. Jedino je kod LGA2011 instalacije moguće sve obaviti u kućištu i ona je ujedno i najlakša.

Raijintek Nemesis Raijintek Nemesis

Uz Nemesisa dolaze i dva velika 140 mm ventilatora koji imaju PWM funkciju i broj okretaja im varira između 600 i 1000 u jednoj minuti. Proizvođač navodi kako je protok zraka 70.2 CFM-a, uz pritisak od 0.9 mmH2O pri maksimalnom broju okretaja. Očekivani životni vijek je 50.000 sati, a proizvođač navodi kako je buka koju proizvodi 23 dBA. Po našem mjerenju buka je između 43 i 48 dB u ovisnosti o broju okretaja.

Raijintek Nemesis Raijintek Nemesis

Najlakša instalacija je svakako na LGA2011 ploče i njihove pripremljene navoje, pa je instalacija moguća i unutar u kućišta. U ostalim slučajevima ploča mora biti izvan kućišta jer je potrebno postaviti donji univerzalni (AMD + Intel) plastični nosač. I tu kreću (uvjetno rečeno) problemi. Donja je pločica zbog svoje univerzalnosti bez predinstaliranih vijaka, a nema ni mehanizma koji drže vijke pa ih je potrebno pridržavati s jedne a s druge montirati plastične odstojnike s navojem. Tek kada je to postavljeno, potrebno je montirati poprečne "grede", tj. nosače za hladnjak. Isto tako, "greda" koja drži hladnjak nije fiksirana pa ju je potrebno pridržavati. Minusi su to koje nećemo previse uzeti za zlo, no ipak ima jedna veca mana kada krenemo postavljati ventilatore. Oni se naime na hladnjak montiraju uz pomoć gumenih čepića koje nije problem uglaviti u rupe s gornje strane, no s donje strane je to prava nauka, pogotovo što je hladnjak naravno već pričvršćen za ploču i prostora za manevriranje je malo. Uz sve to, kako god okrenuli ovaj hladnjak na 2011 pločama vanjskom će ventilatoru uvijek smetati RAM moduli i zbog toga on neće nasjedati kako treba. Isto tako, kod nekih smo LGA1150 ploča čiji su DIMM utori promaknuti bliže socketu primijetili kako je nemoguće okrenuti hladnjak tako da tanji toranj bude na toj strani, no ionako će u većini kućišta situacija biti obrnuta, tj. ispuh okrenut prema stražnjoj strani.

Xigmatek Dark Knight Frostbourne Edition

 Xigmatek Dark Knight Xigmatek Dark Knight

Xigmatek je prekinuo s proizvodnjom originalnog Dark Knight hladnjaka iz 2011., te je umjesto njega prošle godine ponudio nove Night Hawk verzije. Mi se danas bavimo sa Frostbourne edicijom koja je na tržištu također od prošle godine. Sa Xigmatekovim smo se proizvodima upoznali još krajem 2011. godine kada je Mario testirao Loki, Gaia i Aegir hladnjke. Ova Frostbourn verzija posebna je naravno po bijeloj boji, tj. keramičkom premazu koji bi trebao pomoći u efikasnijoj odvodnji topline, dok je u svemu ostalom ista običnom modelu.

 Xigmatek Dark Knight Xigmatek Dark Knight

 Xigmatek Dark Knight Xigmatek Dark Knight

U pakiranju se nalazi set za instalaciju za sve dostupne desktop sockete na tržištu - Intel LGA 2011/1366/115x i AMD-ova AM2 i AM3 (te sve podverzije). Xigmatek je uključio i termalnu pastu te maleni ključ koji pomaže u pritezanju hladnjaka za nosač. Upute su jasne i relativno jednostavne za pratiti, a uz metalni dio hladnjaka tu je još i 120 mm ventilator.

 Xigmatek Dark Knight Xigmatek Dark Knight

Hladnjak je relativno malenih dimenzija u odnosu na današnje grdosije a mjeri 120 mm u širinu,  50 mm u dubinu i 159 mm u visinu, što su podaci bez pridodanog ventilatora. Hladnjak je solidne kvalitete izrade i materijala, a sve eventualne nesavršenosti su pokrivene bijelim keramičkim premazom što na kraju izgleda vrlo dobro. Tri toplovodne cijevi prolaze kroz hladnjak i njegovu bazu, a kao što vidimo na slici ispod, toplovodne su cijevi u direktnom kontaktu s IHS-om procesora (H.D.T. ili Heat-pipes Direct Touch). Masa hladnjaka je 406 grama, termovodljivi otpor je 0.14°C/W, a proizvođač navodi kako je spreman disipirati 160 W energije.

  Xigmatek Dark Knight Xigmatek Dark Knight Xigmatek Dark Knight

Toplovodne cijevi dakle imaju direktan kontakt sa IHS-om, a nasjedanje je pravilno. Sve nesavršenosti u obradi bi trebala popuniti kvalitetna pasta. Ventilator je dimenzija 120 x 120 x 25 mm, ima startni napon od 9V, te radni od 12V. Uz pomoć PWM funkcije radi na promjenjivoj brzini od 800 do 1400 okretaja u minuti, a tih bi rad trebalo osigurati Fluid Circulative Bearing ovješenje. Maksimalni protok zraka iznosi 60 CFM-a, uz pritisak od 1.86 mmH2O. Životni je vijek procijenjen na 50.000 sati, a proizvođač navodi kako je minimalna buka ispod 16 dB. Mi smo izmjerili minimum od 41 dB te maksimum od 47 dB,  što je i dalje prihvatljivo. Instalacija ventilatora je zadovoljavajuće jednostavna, uz gumene čepiće koji nasjedaju direktno na aluminijske listove i čvrsto drže ventilator za tijelo pri čemu eliminiraju vibracije.

 Xigmatek Dark Knight Xigmatek Dark Knight

Instalacija ovoga hladnjaka je riješena na gotovo pa identičan način kao i kod Raijintekovog Nemesisa, što znači da kod LGA2011 ne treba vaditi ploču van, dok kod svih ostalih treba. Isto tako, za instalaciju trebaju dvije spretne ruke. Problema s kompatibilnošću nema, jer je hladnjak malen i ne smeta ničemu. Zbog svojih je dimenzija naravno primjereniji ugradnji na slabije procesore, a ne baš na Extreme Editione, no mi smo htjeli vidjeti gdje su mu granice.

Test sistem i način testiranja

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Platforme Asus Rampage IV Extreme;   Asus Maximus VII Ranger
Procesor(i) Intel Core i7 3960X;   Intel Core i7 4770K
Memorija 2x 4GB DDR3 Corsair @ 2400MHz; 4x 4GB DDR3 GSkill @ 1866MHz
Grafičke kartice Asus GTX780 Strix
Zvučna kartica On Board
Napajanje Thermaltake Grand 1.05kW
SSD Intel DCS3500 480GB
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1
AIDA 64 Extreme Edition v.4.2
OCCT v.4.0
  Način testiranja i overclocking

  Raijintek Nemesis Xigmatek Dark Knight

Kao i kada smo testirali Noctuin D15 model, i ove smo hladnjake testirali na dvije platforme - Asus Rampage IV Extreme i Maximus VII Ranger, s dva različita procesora - Intel Core i7 3960X i Intel Core i7 4770K. Rezultati koje ćete vidjeti u tablicama su dobiveni van kućišta, na stolu, u prostoriji stalne ambijentalne temperature 22°C (klimatizirano). U grafovima ćete vidjeti samo rezultate dobivene (preuzete iz AIDA64 aplikacije) pod opterećenjem (Load). Opterećenje podrazumijeva sat vremena OCCT ovog CPU testa koji izvlači maksimum iz procesora što smo radili s oba procesora. Ipak, kako se 4770K neprirodno jako grije, odlučili smo ga isprobati opterećenog i samo 7-Zip benchmarkom koji ga manje opterećuje. I7-3960X smo testirali i overclockiranog na 4.5 GHz pri 1.45V, a kod 4770K smo ovo izostavili. Temperature su kao što smo rekli vađene iz AIDA64 i OCCT softvera i ona koja je naznačena u grafu je najveća zabilježena na jednoj od jezgri. Prosjek temperatura preko svih jezgri je uvijek niži.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,°C" title="Intel i7-3690X" htitle="Load (°C)" labels="Cooler Master Nepton 280L,Corsair H80i @ Performance,Corsair H80i @ Default,Corsair H80i @ Balanced,Nocta D15,Noctua D14,Corsair H70 @ High,Corsair H80i@ Quiet,Noctua D15 @ L.N.A.,Raijinitek Nemesis,Corsair H70 @ Low,Antec 620 Push,Xigmatek Dark Knight Frostbourne" values="53,54,54,55,56,56,58,59,60,62,65,69,72" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue,red" height="800", min="0" max="80"] Nemesis se ovdje vrlo solidno drži i zaostaje tek za dva °C iza Noctue D15 utišane do maksimuma. Zbog svoje masivnosti i učinkovitijih ventilatora Noctua je pri tom i tiša (45 vs. 48dB). Xigmatekov se hladnjak također solidno drži i samo je tri stupnja u zaostatku za Antec 620 vodenim hlađenjem. Ipak, po rezultatu je vidljivo kako ne može držati korak s jačim hladnjacima premda cijenom nije daleko od njih. Ventilator se ovdje vrti na maksimalnih 1500 okretaja i stvara buku od 47 db. [ichart headers="ID,°C" title="Intel i7-3690X @ 4.5GHz" htitle="Load (°C)" labels="Noctua D15,Noctua D14,Cooler Master Nepton 280L,Noctua D15 @ LNA,Noctua U14S w. 2x A15,Raijinitek Nemesis,Noctua U12S w. 2x F12" values="67,68,69,69,71,73,77" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red,blue" height="500", min="0" max="80"] Nemesis ovdje ima nešto malo veći zaostatak od D15, a čak je malo sabiji i od U14S modela. Xigmatek nije bio u stanju držati vreli overclockirani 3960X i njega u ovoj usporedbi nema. [ichart headers="ID,°C" title="Intel i7-4770K @ OCCT" htitle="Load (°C)" labels="Noctua D15,Noctua D14,Raijinitek Nemesis,Noctua D15 @ L.N.A.,Xigmatek Dark Knight Frostbourne" values="72,73,74,75,85" colors="green,green,purple,green,red" height="800", min="0" max="90"] Naš 4770K je iz prve inženjerske serije i riječ je o procesoru koji radi na višem naponu i koji se jako zagrijava. To ga ne čini baš zahvalnim za testiranje i nevjerojatno je kako se na referentnim taktovima zagrijava na preko 70°C. Nemesis ovdje ima čak i nešto bolji rezultat od Noctue D15 @ LNA, što je pohvalan rezultat. Ipak, Noctua je i dalje tiši hladnjak kada je na LN adapteru. Dark Knight ovdje uspijeva držati pod kontrolom uzavreli procesor, no to je ipak 10°C iznad ostatka društva. [ichart headers="ID,°C" title="Intel i7-4770K @ 7-Zip" htitle="Load (°C)" labels="Noctua D15,Noctua D14,Raijinitek Nemesis,Noctua D15 @ L.N.A.,Xigmatek Dark Knight Frostbourne" values="51,53,55,56,63" colors="green,green,purple,green,red" height="500", min="0" max="70"] Pod manjim i zapravo svakodnevnim opterećenjem 4770K i nije velika grijalica kakav se pokazuje pod OCCT-ovim žestokim testom.  Nemesis je ovdje opet uspješniji od D15 @ LNA,  a Dark Knight ovdje kaska za 9°C. Ipak, njegov se ventilator ovdje vrti na nižih 1060 okretaja i stvara buku od 44db.

Zaključak

Nemesis je svakako najbolji i najmoćniji Raijintekov hladnjak. U usporedbi s Noctuinim D15 uz LN adapter je tek malo slabiji i uz malo povišenu buku. Ako gledamo razliku u cijeni vidjet ćemo kako je vani desetak € jeftiniji od D14 i čak tridesetak od D15. I premda su kvaliteta izrade kao i performanse na visokom nivou, Raijintek treba još poraditi na određenim stvarima kao što je kompatibilnost s pločama i način montaže. Kritike ponajprije idu na način montaže ventilatora gdje na LGA2011 pločama postaje nemoguća misija instalirati drugi ventilator, jer kako god ga okrenemo uvijek mu smetaju RAM moduli koji na sebi imaju hladnjake. U MagazinRS-u koji nam ga je ustupio na test cijene ga 500 kuna. Xigmatek Dark Night Night Hawk Frostbourn Edition osim iznimno kompliciranog imena ima relativno slabe performanse (što je očekivano zbog 160 W kapaciteta), no i relativno visoku cijenu (što baš i nije očekivano). Na našem tržištu, točnije u Centro.hr-u koji nam ga je ustupio na test košta 399 kuna što definitivno nije malo. Hladnjak je odlične kvalitete i izgleda koji mu daje keramički premaz, uz to će i zadovoljavajuće ohladiti procesore koji nisu zahtjevni poput naša dva, no cijenu je ipak malo teže "progutati". Na kraju, Nemesisa ne možemo preporučiti za LGA2011 platformu zbog nedostataka u kompatibilnosti, tj. loše riješenom načinu montaže ventilatora, no zato će se sa LGA115x kao i sa AMD procesorima snaći izvrsno. Xigmatekov model također možemo samo uvjetno preporučiti i to za LGA115x platforme (non-K modele), te AMD procesore.