Raijintek Ophion 7L recenzija
Datum objave 19.05.2021 - Krešimir Matanović
Ophion 7L - prvi dio
Kao što mu ime govori, Ophion 7L je maleno ITX kućište zapremine 7 litara. Namijenjeno je ugradnji Mini ITX ploča, SFX napajanja i grafičkih kartica niskog profila širine jednog slota. Uz to, prima i dva 2,5-inčna diska, a dizajnom je jednostavno, no vrlo elegantno.
Sukladno svojim dimenzijama, Ophion 7L dolazi u malenoj kartonskoj kutiji unutar koje je odlično zaštićeno u debelu stiro-pjenu i najlon. Kartonska kutija na sebi ima fotografije proizvoda, te osnovne informacije o proizvodu.
Ophion 7L je ugrubo oblika kutije za cipele, i nema neke dizajnerske crte o kojima možemo pričati. Vrlo jednostavno, no ipak elegantno kućište dolazi u ovoj bijeloj, ali i crnoj izvedbi. Dizajneri su se tek malo zaigrali kada su rupe za ventilaciju u pitanju na njegovoj lijevoj bočnoj stranici te na vrhu. Dimenzije kućišta su 101 x 312 x 224 milimetara, a masa je okruglih 2 kilograma.
Masu snižavaju i dvije bočne stranice koje su napravljene od aluminija debljine 2 milimetra, dok je ostatak kućišta čelik (SPPC) debljine 0.8 milimetara. Desna bočna stranica je puna, a lijeva je kao što smo vidjeli perforirana. Stražnja je strana kućišta rezervirana za široki prorez stražnjih I/O portova na matičnoj ploči, jedan prorez za single slot grafičke kartice niskog profila, perforaciju i produžni konektor za strujni utikač.
Na vrhu se kućišta nalazi zanimljiva perforacija te dva nosača za 92-milimetarske ventilatore. Ujedno, tu su i Type A USB 3.0 i Type C USB 3.2 portovi. I donja je strana većim dijelom perforirana pa tako ukupno gledajući ovo maleno kućište može ostvariti sasvim solidan protok zraka, naravno, ako montiramo ventilatore. Ako odlučimo graditi potpuno tiho ili nečujno računalo perforacije bi trebale osigurati kakvu takvu izmjenu zraka. Naravno, ni jedna od ovih perforacija nije filtrirana, pa treba češće čistiti ili ispuhivati unutrašnjost. S donje se strane u kutevima nalaze i četiri gumene nožice koje sprječavaju klizanje po površini. Ujedno, i s donje je strane moguće montirati još jedan 92-milimetarski ventilator.
Prednja je stranica potpuno zatvorena i ne može ju se ukloniti. Na dnu se nalazi tipka s Raijintek logoom koja svijetli bijelom bojom kada računalo radi. Kućište ima vrlo jednostavan, no zapravo vrlo elegantan dizajn, pogotovo zbog aluminijskih površina.
Ophion 7L - drugi dio
Unutrašnjost kućišta je koncipirana vrlo jednostavno. Prostora ima za Mini ITX matičnu ploču s lijeve strane i za SFX napajanje s desne (gledano s boka). Mnogi će ovom kućištu zamjeriti činjenicu da podržava samo low profile single slot grafičke kartice jer ih to onemogućava u sklapanju iole moćnijeg igraćeg računala (Radeon RX550 ili GeForce GT 1030), no činjenica je da će većina korisnika ionako koncipirati računalo s integriranom grafikom. Kod modernih AMD, pa čak i Intel procesora integrirana je grafika solidnih performansi pa se može odigrati i koji manje zahtjevan naslov. U kućištu se nalaze tri ishodišta kabela. Jedan je iz tiskane pločice na dnu (Power i HDD LED i Power tipka), drugi je na vrhu s internim USB 3.0 Type A i USB 3.2 Type C konektorima koji, a treći je zapravo produžni za napajanje.
Iza lijeve se bočne stranice krije metalna ploča koja je nosač za matičnu ploču i napajanje s unutarnje strane, te dva 2,5-inčna diska s ove vanjske strane. Uz to prostora za provlačenje kabela je dovoljno, kao i tri proreza predviđena upravo za to.
Kako bi ugradili napajanje, potrebno je izvaditi njegov nosač koji je pričvršćen s tri vijka. S četiri priložena vijka na njega montiramo SFX napajanje i onda sve umećemo u kućište. Ne može biti jednostavnije. Mi smo za test koristili Seasonicovo Focus SGX 650 W napajanje koje je vrlo tiho u radu.
Prostora za matične ploče ima samo za Mini ITX, ne i za Mini DTX - za njih fali tih par milimetara koliko su više. Odstojnici su već unaprijed postavljeni pa je i montaža ploče jednostavna, premda je ugradnja ipak malo "na knap" i treba biti oprezan. Prostora za CPU hladnjak je 70 milimetara. Za izradu testnog računala smo koristili Asusovu ROG Strix B450-I Gaming ploču, AMD Ryzen 3400G procesor, Arcticov AM4 Passive hladnjak i ADATA Swordfish 2 TB SSD.
Ako želimo da sve izgleda uredno, moramo provući većinu kabela s donje strane nosača ploče što se pokazalo kao malo zahtjevnija zadaća. Naime, kabeli jesu dovoljno dugački, no zbog suženog prostora ipak nije sve tako lako montirati. I tek kada smo sve ukopčali smo mogli ugraditi i G.Skillovu Trident Z Royal memoriju.
Sa stražnje strane ima taman dovoljno prostora za flat kabele Seasonicovog napajanje, a uspjeli smo provući i USB 3.0 kabel, ploča naime nema interni USB 3.2 Type C pa je on ostao neiskorišten. U kućište je moguće još ugraditi i 92-milimetarske ventilatore za one slučajeve kada nam treba malo protoka zraka. Ovako složeno računalo radilo je bez greške i potpuno bešumno - ventilator napajanja se nije ni uključivao. Čak je i pasivni hladnjak odradio svoju zadaću uspješno unatoč tome što su se temperature dizale i do 90°C pod punim opterećenjem. Za ovakav jači procesor ipak bi trebalo aktivno hlađenje ili ventilatori na vrhu.
Raijintek Ophoin 7L je iznimno kompaktno kućište koje nudi sasvim dovoljno prostora za Mini ITX konfiguracije i SFX napajanja, no nije bez mana. Voljeli bi da su usisi ipak na neki način filtrirani jer će se dosta prašine skupljati u unutrašnjosti, pogotovo ako ugradimo dodatne ventilatore. Druga mana je visoka cijena koja se u njemačkim dućanima kreće od 95 € na više. Kućište je maleno, jednostavno i nema previše materijala, pa je moglo biti i jeftinije.
S druge strane, odlično je za višestruke primjene - HTPC, uredsko računalo, kućno obiteljsko računalo, a čak je moguće složiti i kakvu minijaturnu radnu stanicu. Hardver je danas dovoljno moćan da je u ovakvo malo pakiranje moguće ugraditi i ozbiljnije komponente. Šteta što ne prima Mini DTX ploče jer bi mu svestranost narasla. Kvaliteta izrade je vrlo dobra, a korištenjem aluminija mu se diže i premium osjećaj.