Raspberry Pi Pico – mini recenzija i giveaway
Datum objave 24.08.2022 - Bruno Banelli
Ne bacaju se mali, nego nevaljali
(izvor fotografije: Raspberry Instagram)
Raspberry Pi zakladu vjerojatno nije potrebno predstavljati nikome tko je iole upoznat s embedded svijetom. Njihova Raspberry Pi serija tzv. SBC-ova (single board computer) postala je planetarno popularna omogućujući širokodostupnu razvojnu platformu po povoljnim cijenama.
No, nedavno je Raspberry Pi zaklada donijela dvije velike stvari – dizajnirali su vlastiti SoC, RP2040, baziran na 32 bitnoj ARM Cortex-M0+ jezgri (točnije, dvije čak!), što su odmah ukomponirali u Raspberry Pi Pico pločicu, te su surovo spustili cjenovnu granicu – RP2040 stoji svega 1$, dok je cjelokupni Pico baziran na cijeni od 4$. Impresivno.
(izvor fotografije: Raspberry Instagram)
Ukratko nešto više o samom čipu, odnosno pločici, suhoparno je prepisivanje faktografskih podataka, no spomenimo da se radi o, kako rekosmo, dvojezgrenom ARM Cortex-M0+ baziranom čipu, maksimalne frekvencije do 133 MHz, 264 kB RAM-a, bez internog flasha/EEPROM-a (uz maksimalnu podršku za 16MB putem QSPI kontrolera) te 30 GPIO pinova od kojih do 4 mogu biti ADC (u praksi, radi se o tri, jer je četvrti rezerviran za interni temperaturni senzor).
(izvor fotografije: Raspberry Instagram)
Od periferije, tu su po 2 (dva) UART, SPI, I2C kontrolera, 16 PWM kanala, 8 PIO pinova (stariji će se sjetiti da se radi o tehnologiji koja je na PC-u bila široko popularna na ATA standardu, srećom zamijenjena DMA pristupom) i USB 1.1 kontroler/PHY, što će reći da može raditi i kao host i kao uređaj.
Konkretnih pločica ne manjka, gdje je već petnaestak u opticaju, no sama Raspberry Pi zaklada, odnosno njezino komercijalno društvo, izdalo je Pico i Pico W verziju, gdje potonja, naslutit ćete, podržava i bežičnu komunikaciju putem WiFi-a.
Sam Pico veličine je 21 mm × 51 mm te raspolaže s 2MB QSPI flasha, što je više nego dovoljno za opsežne komade koda što ga možete upogoniti na vašem Picou. Dodatno, tu je temperaturni senzor, ledica te jedno dugme.
(izvor fotografije: Raspberry Instagram)
Hardversko naklapanje na stranu, ono gdje Pico zapravo ubija ljepotom, je vrlo sofisticirana te maksimalno (korisnički) simplificirana podrška. Datasheetovi su bogati, kako za hardver, tako i za SDK (C i MicroPython kao službeno podržani). Tu je podrška i za Rust kao i za TinyGo (kojeg smo i isprobali, te demo možete vidjeti na videu uz ovaj članak).
Način na kojeg programirate vaš Pico je naprosto oduševljavajuć. Nakon što dobijete svoj program/firmware ili kako ga god želite nazvati, naprosto ga drag&dropate na USB flash emulaciju vašeg Picoa, koji se nakon uspješnog transfera automatski restarta i voilà – spremni ste za polazak, što god da ste naumili, tj. napisali u vašem kodu.
Podrška zajednice je, poslovično za Raspberry Pi produkte, vrlo bogata i aktivna, tako da ukoliko se držite službenog SDK-a, praktički nećete naletjeti na nepremostivu prepreku, barem na početku igranja s uređajem.
(izvor fotografije: Raspberry Instagram)
Pico, točnije njegov RP2040 nipošto nije neozbiljan čip, pogotovo s obzirom na “neozbiljnu” cijenu; podržava FreeRTOS, RT-Thread OS, NuttX, ChibiOS, RTEMS, TrampolineRTOS, RODOS, Mbed i još vjerojatno pokoji. Ponovno – vrlo impresivno.
Sve u svemu, pogledajte video koliko je jednostavno prototipirati terminalnu emulaciju i višedretvenost na Picou koristeći prave alate. Možemo upravljati paljenjem/gašenjem interne LE diode, natjerati ju da treperi u intervalu kojeg zadamo, dok generiramo nasumične brojeve te, ako je potrebno, očitavamo ambijentalnu temperaturu te frekvenciju RB2040 čipa.
Ako vas ništa do sada nije uvjerilo da je Pico sjajan proizvod, ako je itko uopće sumnjao – na pločici od 4$ radi Doom. Više o tome možete pročitati ovdje, zajedno sa svim detaljima razvoja (odnosno prilagodbe) kao i činjenicom da možete spojiti četri Picoa i, jasno, igrati multiplayer.
GIVEAWAY
Kako bi smo i našim čitateljima koji imaju interesa u DIY embedded svijetu omogućili užitak korištenja, darujemo tri (3) Raspberry Pi Picoa, zajedno s pripadajućom platnenom vrećicom s kojom možete biti kul dok u nju tovarite avokado kojeg ćete nacijediti u svoj developerski smoothie te pripadajući, oku ugodan i vrlo informativan RP2040 pamflet.
Sretne dobitnike ovoga ćemo puta nasumično “izvuć” upravo Picoom, kako bi sve ostalo u stilu! Sretno!
Formalnosti:
1. Svoje e-mailove s točnim odgovorima na tri postavljena pitanja možete slati od danas 24.08.2022., pa do srijede 31.08.2022. točno u ponoć, a dobitnici će biti objavljeni u sljedećim danima.
2. Sve što trebate napraviti je točno odgovoriti na postavljena pitanja i poslati svoj e-mail na adresu giveaway@pcekspert.com. Dobitnici će kao i uvijek biti izabrani nasumično uz pomoć Pico uređaja i random generatora. Odgovore na pitanja potražite u tekstu iznad. Svaka od nagrada ide po jednom dobitniku.
3. U e-mailu s točnim odgovorima trebate navesti svoj “nick name” na našem Forumu, puno ime i prezime, te podatke za kontakt (broj telefona). E-Mail s istim kontakt podacima i/ili s iste e-mail adrese može biti poslan samo jednom, a forumaš mora biti registriran s najkasnije jučerašnjim datumom. Za sve koji nisu poželjan je i lajk naše Facebook stranice, i follow na YouTube kanalu.
Pitanja su:
- Kako se zove mikrokontroler na kojemu je bazirana Raspberry Pi Pico pločica?
- Koja je maksimalna frekvencija mikrokontrolera Raspberry Pi Pico pločice?
- Kolika je maksimalna količina eksterne flash memorije koju podržava mikrokontroler Raspberry Pi Pico pločice?
Dobitnici izvučeni:
- Žarko Jovanović “mindless”
- Alen Karjaković “pupo”
- Davor Đurinić “spiderhr”
Točni odgovori su bili:
1. RP2040
2. 133 MHz
3. 16 MB
Snimka live izvlačenja – sretni dobitnici izvučeni su iz zatvorenog intervala [0, 15], odnosno, bilo je 16 natjecatelja. Izvučenom broju smo dodali +1 i dobili pobjednike.
Forum
Objavljeno prije 22 minute
IskonObjavljeno prije 31 minuta
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 58 minuta
P: Macbook M1 8/256Objavljeno prije 1 sat
Shoping u Sloveniji, Bosni, Srbiji, Mađarskoj,...Objavljeno prije 1 sat
P: Razne PC i serverske komponente, Laptope, Dijelove za laptope...Novosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti