Razmetni sin – Kako ne izvući pouku (2)
Datum objave 22.09.2007 - Oton Ribić
Kako ne izvući pouku (2)
U protekloj kolumni obrecnuo sam se na neke iritantne greške od kojih pati manje-više sav komercijalni softver, i obećao kako neću ostati samo na tome, već ću ostatak elaborirati u sljedećoj – koja je sada pred vama. Podsjećam, ovo nisu možda najubojitiji ili najvažniji nedostaci za mir u svemiru, već samo oni koji su prilično iritantni i zapanjujuće je koliko dugo ih softverska industrija, iz nekog razloga, odbija riješiti.
6. Atlas svijeta? – Zašto programi koji služe, recimo, generiranju slučajnih brojeva i nemaju veze s Internetom, prilikom instalacije traže državu u kojoj živim? I u combo-boxu ih onda ponude toliko da me uvijek začudi kakva nova imena nalazim u tim popisima, mada u životu nisam markirao niti jedan sat geografije. To me još ne bi smetalo da ima doista i nekog efekta, ali sam se jednom prilikom odlučio pozabaviti time i instalirati nekoliko programa prijavivši im da sam na Madagaskaru i – pogađate – razlika u funkcioniranju je bilo točno nula.
Kad smo već kod toga, ništa manje me ne sekiraju programi za čiju registraciju moram upisati deset stranica podataka koji su nerijetko privatne prirode. Nedavno sam pri instalaciji jednog (profesionalnog!) programa za backup morao dati informacija kao da kupujem uran-235…
7. Miš, miš i samo miš – Mogao bih nabrajati cijeli dan i noć programe koji su preoskudni tipkovničkim kraticama ili ih – još gore – uopće nemaju. Svjestan sam kako mnogi korisnici uživaju u komforu korištenja miša za praktički sve, ali ako spadate među takve, zapanjili bi se kolike vojske old-schoolera preferiraju sve raditi tipkovnicom, a miš uhvatiti tek kad je vrijeme malo odigrati Terror from the Deep. Ovdje možemo dodati i programe čije su kratice nelogične i prekomplicirane – npr. dok Ctrl+Shift+Alt+Tab+F12 aktivira neku opskurnu komandu, obični Shift+F2 izazvat će samo Windowsov zbunjeni “ding”. A i što se miša tiče, razočaran sam koliki programi uopće ne koriste njegove dodatne tipke, koje danas više nisu rijetkost.
Program je dobar onoliko koliko mu je dobar UI; ako ne vjerujete, pitajte Sony i iRiver kakve su im reakcije na njihove softvere za upload glazbe na MP3 svirače, ili kupite TV-karticu.
8. Samo da nema standarda – Vjerovali ili ne, ali još uvijek se nalazi popriličan broj softvera koji se potpuno zbunjuje hrvatskim slovima (ili, preciznije rečeno, bilo kakvim setom karaktera koji nije hard-core ASCII koji smo imali još na 8086-ici). Kockice umjesto slova Ć, raznorazni angstromi i hijeroglifi koji marljivo niodakle iskaču, web-stranice koje su jedva čitljive i slični cirkusi su još uvijek frustrirajuća stvarnost.
Mada nismo neka svjetska velesila koja žari i pali globalnom ekonomijom (štogod inače naši političari tvrdili), ipak se ne trebamo na to podsjećati svaki put kad pritisnemo Alt+Shift.
9. Malo enigmatike – Drag the option icon from the tool palette and drop it into the object selection sliding bar. Ovakva uputa, koja zvuči kao da je stigla iz neke komplicirane avanture, zapravo nam je svima poznata iz knjižica i softverskih helpova koji nerijetko podsjećaju na enigmatske časopise. Ne radi se samo o rječniku koji barata opće nerazumljivim i neprecizno zadanim terminima (npr. kakva je razlika između status bara i status viewera???), nego i rečeničnim konstrukcijama nad kojima bi se i George Bernard Shaw preznojio.
Ako softverske kuće već potroše mala bogatstva na odrede programera, neka još potroše mrvicu više na dobrog i strpljivog autora koji rečenice u manualu neće pisati u pluskvamperfektu s neizrečenim subjektom.
10. Doza zabave – I za kraj, umjesto kritike, jedan prijedlog. Mnogi su današnji programi napravljeni izuzetno klinički i korporativno, čak i kada im ciljna publika nisu advokati za razvode. Zašto ih katkad ne začiniti blagom dozom humora, kojeg programeri obično imaju (i to u jednoj dobroj, blago crnoj varijanti)?
Možda mi to ne bi nedostajalo da prije desetak godina, još dok smo se divili Windowsu 95, nisam koristio jedan program za glazbenu notaciju koji je, kad ste pokušali otvoriti nepostojeću datoteku, umjesto očekivanog File not found, uvijek uspio nasmijati ovom porukom (ispričavam se ukoliko nije precizna – pišem je iz glave i prevodim):
“Zadana datoteka nije pronađena. Ako ste sigurni da ona ipak postoji na zadanom mjestu, udostojite se zatvoriti program u kojem je trenutačno editirate. Ako niti to ne pomogne, datoteka je prisutna tijelom ali ne duhom, i poželjno je resetirati računalo kako bi je izvukli iz transcendencije. Hvala.”
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 7 minuta
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokObjavljeno prije 22 minute
AutomobiliObjavljeno prije 37 minuta
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 5 sati
TES 4 OblivionNovosti
Najbolja uskrsna rasprodaja u kojoj štedite bez rizika! Doživotna licenca MS Officea 2021 Pro za 35,24€! Potražite još popusta, odmah!
Travanj je, a to znači da je Uskrs pred vratima. Ove godine pada na 20. travnja, što je ujedno i vrijeme kada Godeal24 promovira uskrsnu rasprodaju. Vaša prilika za štedjeti više od 90% na računalnim alatima. U usporedbi s Officeom 2024, Of... Pročitaj više
Nadmašujući Tiktok ili Instagram, AI aplikacija postaje najpreuzimanija na svijetu
Globalno tržište mobilnih aplikacija upravo je svjedočilo iznenađujućoj promjeni prijestolja u ožujku. Nisu poznata imena ta koja dominiraju ljestvicom poput Instagrama ili TikToka, ali ChatGPT, chatbot umjetne inteligencije (AI) koji je ra... Pročitaj više
Microsoftova 50. godišnjica otkriva najnovije značajke Copilota, inteligentne partnere s umjetnom inteligencijom i preoblikovanje budućnosti
Bill Gates i Paul Allen osnovali su Microsoft prije 50 godina. Zakoračivši u svoju 50. godišnjicu, Microsoft je više usredotočen na istraživanje mogućnosti sljedećih godina nego na osvrt na prošla postignuća. "Ako postoji jedna stvar koju s... Pročitaj više
Sličnosti u tehnološkoj viziji dvojice osnivača – Sonyja i Applea
Masaru Ibuka, suosnivač Sonyja, i Steve Jobs, osnivač Applea, dvije su legende koje su vlastitim vizijama pogurale svoje kompanije do svjetskog vrha. Od Ibukinog predviđanja umjetne inteligencije do Jobsove iPhone revolucije, obojicu veže i... Pročitaj više
Geforce RTX 5060 Ti grafička kartica već se počela pojavljivati u trgovcima u EU, ali cijene nisu ohrabrujuće
Ako je vjerovati trenutnim glasinama, Nvidia će konačno službeno predstaviti sljedeću RTX 50 grafičku karticu, 15. travnja, a prodaja će početi sljedeći tjedan. Prema preliminarnim informacijama, GPU grafičke kartice koristi 4608 CUDA jezgr... Pročitaj više
Sve novosti