Test sistem

ryzen_pro_zen_4_5 ryzen_pro_zen_4_6

Za test smo koristili Asusovu PRIME A620M-A CSM (Corporate Stable Model), koja je idealan kompanjon ovim PRO procesorima jer podržava Asusov Control Center Express (ACCE). ACEE je integrirano softversko rješenje za nadzor i upravljanje osmišljeno za bržu implementaciju, pojednostavljenje IT operacija i poboljšanje produktivnosti uz sveobuhvatnu kontrolu i funkcije prilagođene korisniku. ACEE je kompatibilan s više od 100 ASUS matičnih ploča i naravno uvelike olakšava posao IT odjelima velikih kompanija.

A620M-A CSM je micro-ATX formata, podržava DDR5 memoriju, ima dva M.2 slota, USB 3.2 Gen 1 portove, prednji USB 3.2 Gen 1 Type-C port i sve one uobičajene Asusove tehnologije. Dolazi u malenoj kutijici primjerenoj mATX formatu, a podržava tehnologije kao što su OptiMem II, two-way AI Noise Cancelation, kao i WebStorage.

ryzen_pro_zen_4_7

Ploča na malenim dimenzijama donosi solidnu količinu opreme koja neće zadovoljiti one najzahtjevnije, i zapravo možda Ryzene 7 i 9 PRO treba kombinirati s jačim modelima, no za Ryzen 5 i kakvu low budget gradnju će biti pogodna. Ploča je građena s 5X Protection III filozofijom gradnje, tj. ima DIGI+ VRM, LANGuard, Overvoltage Protection, SafeSlot Core i Stainless-Steel Back I/O. Sve su to uobičajene tehnologije koje imaju i skuplji Asusovi modeli ploča.

Ploča podržava i Aura Sync tehnologiju s jednim RGB i dva ARGB Gen 2 headera. Za povezivost s mrežom se brine Gigabitni Realtekov kontroler, a audio jedinica je također Realtekova i to CODEC s podrškoma za 7.1 surround zvuk (24-bitni/192 kHz playback). Dva M.2 slota podržavaju uređaje formata do 2280 i s PCIe 4.0 x4 modom rada, a tu su i četiri vertikalna SATA slota (više volimo vidjeti horizontalne). Tu je i jedan PCIe 4.0 x16 slot, te dva PCIe 3.0 x1 slota. Ova ploča na hrvatskom tržištu košta oko 145 €.

Rezultati testiranja

Cinebench R23

Corona 1.3

Performanse sva tri nova Ryzen Pro procesora su u skladu s očekivanjima. Riječ je o procesorima koji su dosta energetski učinkoviti, ne troše puno energije i ne griju se previše. AMD TDP specificira na 65 W, no u praksi je to oko 89 W pod punim opterećenjem svih jezgri, ako uzmemo u obzir SoC i ostale komponente. Samim time za hlađenje će dobro poslužiti i AMD-ovi box hladnjaci kao što su Wraith Stealth ili Wraith Prism.

Primjerice u Cinebenchu dobro možemo vidjeti kako su single-core performanse ovisne o maksimalnom radnom taktu, pa je Ryzen 9 Pro 7945 ostvario ovdje najbolji rezultat. Sličan rezultat zabilježili smo i u testu single-core performanse unutar CPU-Z-a. Razlike međutim po pitanju single-core performanse između ova tri procesora nisu velike.

Što se tiče testova renderinga i drugih multi-core aplikacija Ryzen 9 Pro 7945 je dakako ponovo najbrži, jer posjeduje najviše ukupno 12 jezgri. Ukupno gledano Ryzen 7 Pro 7745 i Ryzen o pro 7945 osjetno su brži od Ryzena 5 Pro 7645, a potrošnje energije im je identična. Što znači kako su Pro modeli 7945 i 7745 daleko energetski učinkovitiji i postižu bolje performanse obzirom na utrošenu energiju.

Zaključak

ryzen_pro_zen_4_4

Nova generacija AMD-ovih Ryzen Pro procesora sada se temelji na najnovijoj Zen 4 arhitekturi i donosi punu podršku za PCI Express 5.0 i DDR5 memoriju. Na ovaj način je AMD tehnološki „uskladio“ svoje Ryzen Pro procesore s ostatkom svoje ponude procesora.

Od tri testirana Ryzen Pro modela svakako se izdvaja Ryzen 9 Pro 7945 koji posjeduje ukupno 12 Zen 4 jezgri i ima najbolje performanse. Osi toga ne troši puno energije i ne grije se previše. Za nekakvu zahtjevniju poslovnu primjenu ovaj će procesor biti najbolje riješenje. Ukoliko ga možete pronaći u prodaji cijena mu je oko 480 eura. Druga dva modela su nešto sporija i ne toliko energetski učinkovita, ali su i jeftiniji i predstavljaju dobro riješenje ako nemate osobitu potrebu za procesorima s većim brojem jezgri. Cijena za Ryzen 7 Pro 7745 se kreće oko 370 eura, a za Ryzen 5 Pro 7645 oko 260 eura.Sva tri modela Ryzen Pro procesora u pravilu nisu namijenjena pojedinačnoj klasičnoj prodaji.

Najnovija Ryzen Pro serija procesora neće vas zanimati ako ste igrač, hardverski entuzijast ili overclocker. Ovi su procesori u pravilu skuplju od uobičajenih modela s itim brojem jezgri i nemaju mogućnost naprednog podešavanja ili overclocka. Međutim za veće tvrtke, poslovnu i profesionalnu primjernu bit će svakako vrlo zanimljivi ponajprije zbog podrške za najnovije tehnologija, te prije svega zbog odgovarajućeg seta naprednih sisgurnosnih značajki i vrlo male potrošnje energije.