sama_bf_1 sama_bf_2

Black Fish je kućište iste osnovne šasije kao i Ark, no drugačije filozofije. Ark je okrenuto pokazivanju i blještavilu, dok je Black Fish potpuno zatvoreno, izolirano i namijenjeno smanjenju radne buke. Također je riječ o Full tower kućištu s mnoštvom unutarnjeg prostora, a vanjski dizajn je monolitan i pomalo dosadan. Prednja je stranica plastična, s vratima koja se široko otvaraju, a sve su ostale stranice čelične zbog čega je i masa puno veća nego kod Arka (oko 11 kilograma).

sama_bf_15

U mnogo čemu nas je ovo kućište podsjetilo na Fractal Designovo Define XL R2 kućište koje koristimo u labu – kako izvedbom tako i kvalitetom. Black Fish je dimenzija 530 x 466 x 232 milimetara, te je rađeno po ATX-III standardima unutarnjeg prostora. Kako bi malo povećali atraktivnost izvedbe, u SAMA-i su se odlučili na desni dio prednje stranice ugraditi plavo osvijetljeno optičko vlakno punom visinom.

sama_bf_5 sama_bf_6

Već po otklapanju prednje stranice vidimo kako je ona s unutarnje strane obložena materijalom za upijanje zvuka (high polymer resin) kojeg po tvrdnjama proizvođača ukupno u kućištu ima 4600 kvadratnih centimetara. Prednji su usisni ventilatori pokriveni plastičnim filterom protiv prašine, a istog je moguće vrlo lako ukloniti radi čišćenja. Ventilatori zrak usisavaju s donje i bočnih stranica plastične prednje maske, pa su i nešto manje učinkoviti nego oni kod Arka, a odmah do filtera se nalazi i kontroler za brzinu rada ventilatora (Low, Mid i High). Iznad ventilatora se još nalaze dva mjesta za 5.25″ uređaje. Stražnja je stranica identična kao kod Arka.

sama_bf_3 sama_bf_4

Na vrhu se plastične prednje stranice nalazi I/O panel koji se sastoji od utora za TF (microSD) i SD kartice, Reset tipke, HDD LED-ice, jackova za mikrofon i slušalice, četiri USB porta (dva 2.0 i dva 3.0), velike tipke za uključivanje, te tipke za uključivanje LED osvjetljenja. Na dnu se kućišta nalaze četiri nožice s gumenim podlogama, te filtar za prašinu iznad kojeg dolazi usisni ventilator napajanja.

sama_bf_7 sama_bf_8

Obje su bočne stranice presvučene materijalom za upijanje zvuka koji se nalazi i na vrhu kućišta. Unutrašnjost je kao i kod ARK-a vrlo prostrana te prima E-ATX ploče, CPU ventilatore visine do 179 milimetara, grafičke kartice dužine do 465 milimetara, te napajanja dužine do 200 milimetara. Identičnog je rasporeda kao i kod Ark kućišta s tri kaveza za 2.5″ diskove i kavezom za 5.25″ uređaje na vrhu.

sama_bf_9 sama_bf_10

Usisni i ispušni ventilatori su promjera 120 milimetara, imaju hidrauličko ovješenje te su zbog dobre izolacije vrlo tihi u radu. Svi su spojeni na kontroler broja okretaja, a za maksimalnu učinkovitost ih je potrebno stalno držati na High, jer su im usisne mogućnosti ograničenije nego kod Arka.

sama_bf_11 sama_bf_12

I stražnja je strana pregrade organizirana isto kao i kod Arka, s tri nosača za 3.5/2.5″ diskove, četiri velcro trakice za kabele te 36 milimetara prostora za ostale kabele. Ugradnja komponenata i aranžiranje kabela je jednako jednostavno kao i kod Arka, jer je kao što smo već ranije napomenuli sve identično.

sama_bf_13 sama_bf_14

Rashladne sposobnosti Black Fisha su nešto manje nego kod Arka jer je usis ograničeniji, a i kućište je zatvorenije, te obloženo materijalom za upijanje zvuka. No i dalje je to bilo dovoljno za hlađenje moćnijih komponenata – ipak moramo žrtvovati par stupnjeva Celzijevih, za par decibela nižu buku. Kod Black Fisha je moguće ugraditi jedan 280 milimetarski radijator na usis, a kod Arka stanu dva. Kvaliteta materijala i debljina čelika od 1 milimetra osiguravaju čvrstoću kućištu, a završna je obrada vrlo dobra. problem koji smo primijetili kod oba kućišta je i malo smanjeni otvor za stražnje nosače CPU hladnjaka. Cijena kućišta na hrvatskom tržištu se kreće oko 640 kuna i to je vrlo konkurentno kada uzmemo u obzir njegovi veličinu i kvalitetu.