Kupovina mainstream odnosno low-end grafičke kartice nikad nije bila teža. Jednom davno (barem u IT mjerilima) izbor je bio lak, nVidija i njen Ti brand je sve što ste trebali imati na umu kad bi ušli u trgovinu. Danas su proizvođači pametniji. Jeftinije grafičke kartice nemaju samo sporiji takt u odnosu na svoju stariju braću, već su hardverski skresane na prihvatljivu razinu. To u praski rezultira vrlo očiglednim razlikama u performansama sa trenutno dostupnim softverom s tim da te razlike u novim igrama koje tek dolaze mogu samo porasti.

Prava istina je da su najisplativije high-end kartice. Sad će se mnogi od vas pobuniti i tvrditi kako su skupe kartice samo za snobove i bogatunčiće koji ih ne kupuju vlastitim novcima te da npr. razliku između 70 i 110 fps-a ni’ko ne kuži. No činjenica je da igre sa uključenim FSAA-om i Anisotropic filteringom usitinu izgledaju drukčije odnosno bolje te da je za korištenje ovakvih efekata potrebna vrlo brza grafička kartica. Ako ovo povežemo sa financijskim faktorom mislimo da je krajnji korisnik opet u plusu. Kako?

Pa eto ovako. Korisnik kupi trenutnu high-end karticu za cca 3500-4000 kn, rastura s njom po igrama slijedećih šest mjeseci do godinu dana te tu karticu proda po nižoj cjeni. Ta niža prodajna cijena u to vrijeme opet pokriva minimalno polovicu cijene nove high-end kartice u trgovini što će reći da korisnik za tu novu karticu treba odvojiti otprilike isto toliko novaca koliko i za jednu mainstream ili low-mainstream karticu nove generacije. Ciklus se ponavlja u nedogled, a korisnik se sretno i zadovoljno stalno igra na trenutnoj kremi ponude grafičkih kartica. Dakle u većini se slučajeva inicijalni trošak nabavke prve high-end kartice na kraju definitvno isplati.

Nakon ove digresije bilo bi vrijeme da prokomentiramo jeftnije kartice odnosno GPU-e sa ovog testa. Najbolji omjer cijene i performansi ima Radeon 9600 Pro koji se u većini testova pozicionirao na trećem mjestu. Nakon njega slijede Radeon 9600XT te GeForce FX5700 Ultra. Ako zanemarimo razliku u cijeni između dvije prijespomenute kartice nailazimo na malu nedoumicu. nVidija sa svojom novom karticom, unatoč tome što igra na brutalnu snagu, ima što pokazati. Ako ovo uparimo sa kvalitetnijim driverima dolazimo do zaključka da je ovo kartica za one koji žele igrati na sigurno (to bi recimo bio osobni izbor autora ovog članka). Radeon 9600XT je uistinu odlična kartica, no fale joj nešto uglancaniji driveri – to je sve.

Da Radeoni 9200 nemaju problema sa OpenGL aplikacijama bez zadrške bi ih preporučili svim korisnicima sa plićim džepom i umjerenim igračkim zahtjevima. Ovako nam je jedini favorit FX5200 Ultra kojeg je moguće dobiti za manje od 800 kn. Svi ostali čipovi odnosno kartice koje su bazirane na njima nemaju dobar omjer cijene i performansi. Naravno iznimke uvijek postoje, no ovo je generalna procjena. Ova konkluzija vrijedi pogotovo za sve okrljaštene čipove sa 64-bitnim memorijskim sučeljem. Oni realno gledajući mogu poslužiti samo za 2D aplikacije i igranje u vrlo niskoj rezoluciji sa vrlo niskim detaljima.

To je sve za ovaj put. Do slijedećeg čitanja želimo vam dobro igranje i visoke frameratove. Shen chi! :)