Krenimo abecednim redom što znači da su nam ATI-jeve kartice prve na odstrelu.

Radeon 9200SE

Ova kartica odnosno varijata GPU-a trenutno predstavlja samo dno novije ATI-jeve ponude. Skupa sa ostalim karticama iz serije 9200 zamijenila je dobrano zastarjele varijante Radeona 7500. Postoje dvije razlika između običnih Radeona 9200 i SE varijante – takt GPU-a odnosno memorije te naćin kako GPU pristupa memoriji. Službeni takt GPU-a je 200 MHz, a memorije 166 MHz DDR odnosno efektivnih 333 MHz. Kartica je dodatna zakinuta sa slabim memorijskim sučeljem širine mizernih 64 bita. Grafički procesor ima četiri cjevovoda koji obrađuju jednu teksturu po taktu, podržava stare Pixel i Vertex shadere verzije 1.4 odnosno 1.1. Nedostatci zastarjele arhitekture vidljivi su i u FSAA funkciji. GPU rabi super-sampling metodu koja totalno ubija performanse i jako je ograničena sa količinom video memorije na kartici. Rezultat svega je teoretski vrlo spora kartica namijenjena kućnim i uredskim računalima na kojima se 3D igre vrte jednom u sto godina.

Connect3D Radeon 9200SE 64MB DVI/TV-out

Dvije referentne kartice nabavili smo od tvrte Links koja je nedavno postala zastupnik Connect3D-a. Kartice imaju slično pakiranje – malena kutija sa CD-om na kojem su driveri, TV-out kabelom, registacijskom karticom i samom grafičkom karticom. Connect3D uz svoje kartice ne prilaže papirnate priručnike iz ekoloških razloga što je vrlo pohvalno.

Dva se Radeona razlikuju prema količini video memorije te integraciji DVI izlaza. Model sa 64 MB memorije ima DVI izlaz dok na modelu sa 128 MB memorije digitalnog izlaza nema. Taktovi GPU-a i memorije odgovaraju službenim ATI-jevim specifikacijama (200/166 MHz DDR) što je sasvim ok, ni više ni manje od očekivanog. Budući da su obje kartice vrlo spore, ako se već odlučite za jednu od njih preporučamo karticu s manje memorije zbog integriranog DVI izlaza i nešto niže cijene (model sa više memorije košta 444 kn, a model sa manje memorije 417 kn).

Radeon 9200 (Pro)

Pune verzije Radeona 9200 za razliku od okrljaštenih verzija imaju brži takt GPU-a i memorije, i što je najvažnije, 128-bitno memorijsko sučelje. Takt GPU-a je 250 MHz odnosno 300 MHz za Pro verziju, dok je takt memorije 200 MHz DDR odnosno 300 MHz DDR kod jačeg modela. Sve ostalo je potpuno isto. Obratite pažnju na to da postoje verzije Radeon 9200 kartica sa 256 MB memorije. Takvih se kartica treba kloniti budući da toliko memorije u današnjim aplikacijama nije iskoristivo te je sama brzina memorije zbog balansiranja troškova proizvodnje manja od one u ATI-jevim službenim specifikacijama. Naravno, ovo nije samo slučaj sa ovim tipom kartica. Proizvođači grafičkih kartica često koriste ovaj trik kako bi privukli nadobudne kupce i izvukli više love iz njih – naime ovakve kartice sa više memorije uvijek koštaju više od ostalih. Kao što znamo porodica Radeona 9200 ima samo DX 8.1 podršku što i nije neki problem budući da i tako i tako namijenjena nekakvom power-gamingu.

Club 3D Radeon 9200 128 MB DVI/TV-out

Testnu karticu nabavili smo od HGspota. HGspot odnedavno u svojoj ponudi osim Sapphireovih ima i Club 3D-ove kartice bazirane na ATI-jevim grafičkim čipovima. Shodno tome testirana kartica je Club 3D-ova. Pakiranje je sasvim uobičajeno – TV-out kabel, CD sa driverima i priručnik za uporabu. Spomenimo samo da nam se svidjela kutija – čvrsta je, elegantna i daje dojam kvalitete. Kartica ne odudara od pakiranja, standarni crveni PCB i pasivni hladnjak. Takt procesora i memorije odgovara službenim specifikacijama što će reći da GPU "kuca" na 250 MHz, a memorija na 200 MHz DDR. Cijena kartice je 609 kn što je po nama malo previše, ali u trgovinama ionako ne možete kupiti ništa bolje za istu cijenu osim ako vam se ne posreći i naletite na kakav stari GeForce 4 Ti4200.

Bržu, Pro verziju kartice nabavili smo iz vlastitih izvora i samo je istestirali tako da nema ni opisa ni slike. Kartica je vrlo slična Club 3D-ovom modelu, jedina vidljiva razlika je aktivni hladnjak na procesoru.