Round-up Radeona X800 Pro – klonovi napadaju

Datum objave 26.10.2004 - Denis Arunović

Uvod i Abit RX800 Pro

Kao i uvijek na početku krenimo malo sa teorijom. Serija X800 predstavlja trenutni vrh ATI-jeve ponude grafičkih ubrzivača. Riječ je o čipovima nove generacije čija su direktna konkurencija nVidijini GeForceovi 6800. Valja naglasiti da ATI-jeve kartice u odnosu na nVidijine "šepaju" što se tiče podrški za buduće tehnologije. S obzirom na to da su bazirane na nadograđenoj R350 jezgri (odnosno Radeonu 9800) nemaju podršku za pixel i vertex shadere 3.0 što donekle stavlja pod upitnik njihove performanse u igrama koje će ekstenzivno koristiti beneficije nove generacije shadera. S druge strane nove kartice odlično rade u gotovo svim trenutnim hit igrama, ali uz par iznimki kao što je npr. Doom III. Kao što vjerojatno znate, X800 kartice se trenutno mogu kupiti u dvije verzije (a treća, najslabija, će uskoro doći na tržište) - X800XT i X800 Pro. Razlike između ova dva modela su radni takt memorije (1120 MHz kod XT, 900 MHz kod Pro) i VPU-a (XT - 520 MHz, Pro - 475 MHz), te ono najvažnije, različit broj grafičkih cjevovoda - 16 kod XT, a 12 kod Pro verzije.

Ono što je po nama najveća boljka ATI-jevih kartica je to što su strašno dosadne. Gotovo sve kartice su bazirane na jednom te istom referentnom dizajnu kojeg proizvođači praktički ne mijenjaju. Koristi se jednak PCB, jednaka memorija te jednak hladnjak na kojeg je samo zalijepljena druga naljepnica. Ovakva doktrina rezultirala je da kartice, osim što jednako izgledaju, imaju i izuzetno slične, ako ne i identične mogućnosti overclockiranja. Na kraju krajeva čemu filozofija? Pročitajte ostatak teksta i uvjerite se u ovo sami.

 

Abit RX800 Pro

Krenimo abecednim redom - prva kartica na listi za odstrel je Abitova implementacija Radeona X800 Pro. Mada je Abit prije proizvodio isključivo kartice bazirane na nVidijinim rješenjima (Siluro linija), tvrtka je nakon izlaska prvih Radeon XT kartica ubrzo počela implementirati samo ATI-jeve čipove. Ovakva politika nije u skladu sa trenutnim trendovima prema kojima proizvođači grafičkih kartica rabe i ATI-jeve i nVidijine čipove kako bi se osigurali od mogućih problema sa performansama ili proizvodnjom dovoljne količine čipova pojedinog proizvođača.

Pakiranje je čistu peticu

Abitova Radeonka zajedno sa svojim bundleom dolazi jako kvalitetno zapakirana - kartica, priručnici, softver te kabeli i adapteri dolaze zapakirani svaki u svoju kutiju. Ovakav pristup pakiranju je već viđen kod Abitovih matičnih ploča i nama se jako sviđa, što zbog toga što je svaki komad opreme dobro zaštićen, što zbog toga što je karticu moguće vrlo lako ponovo spakirati u slučaju da je poželite prodati kad skupite lovu za nešto jače.

Uz karticu ne stiže nikakakva igra

Kartica ima solidan bundle u kojem nismo našli ništa ekstra. Dakle razni kabeli (kabel za napajanje, S-Video, S-Video/HDTV i RCA kompozitni kabel), dva adaptera (DVI na VGA, S-Video na kompozitni), priručnici te CD sa driverima i PowerDVD-em 5. Od "besplatnih" igara ni traga ni glasa.

Jedina specijalna osobina - naljepnice

Sama kartica je, tko bi rekao, refrentni ATI sa par naljepnica koje naglašavaju da se radi o proizvodu velikog Abita. Kartica čak koristi standardni crveni PCB mada smo pretpostavljali da će Abit upotrijebiti neku drugu boju (npr. narančastu). Što se tiče tvorničkog takta VPU-a (eng. Visual Procesing Unit - ATI-jev naziv za grafiče procesore) te memorije, Abit se kao i kod vanjskog izgleda kartice odlučio na samozatajnost - kartica radi na taktu referentnih ATI-jevih X800 Pro kartica - 475/900 MHz ili točnije (barem kako kaže RivaTuner) 472/890 MHz.

Samsungova 2-nanosekundna GDD3 memorija

Manjak inicijative pri izradi kartice vidljiv je i prema izboru memorije. Riječ je Samungovoj GDD3 memoriji od dvije nanosekunde čiji je teoretski radni takt 1000 MHz DDR. Riječ je o istoj memoriji koja je korištena na ATI-jevoj referentnoj X800 Pro kartici koju smo imali prilike istestirati u vrijeme predstavljanja X800 serije. Sve u svemu dosadno - prvi put. Pogledajmo sada kako je dizajn kartice riješio Asus.

Asus AX800 Pro i AX800XT Platinum

S obzirom da dvije testirane Asusove kartice imaju identičan bundle i vrlo sličan izgled odlučili smo ih opisati u zajedničkom tekstu. S tim na umu bacimo se na stvar koja prva "upada u oči" - pakiranje. Asus se odlučio za stvarno enormno velike i vizualno vrlo upečatljive kutije. Na svu sreću , ovaj je veliki skladišni prostor dobro iskorišten. U kutiji se osim same kartice oklopljene u plastičnom kovčegu nalazi hrpa drugih stvari - DVI na VGA adapter, S-Video na HDTV kabel, S-Video na kompozitni VIVO kabel, splitter za napajanje, kovčežić sa driverima i dodatnim softverom te web kamera namijenjena korištenju Asusove GameFace Live aplikacije.

Prilično je jasno da u ovu kutiju bez problema stane matična ploča

Što se tiče dodatnog softvera Asus se stvarno potrudio - zajedno sa karticama upakirani su Counter Strike: Condition Zero, Deus Ex: Invisible War, Ulead Cool 3D 2.0 + Photo Express 4.0 SE, Asus DVD XP, Power Director 3 i Media Show. Šteta što nema Half-Life 2 kupona budući da je igra krenula na umnažanje, ali što je tu je.

Asusova web kamerica će se posebno svidjeti vlasnicima ADSL-a

Poseban feature paketa je i web kamera koja je namijenjena korištenju uz aplikacije GameFace Live i Video Security Online. GameFace Live služi za audio-vizualnu komunikaciju igrača u mrežnim igrama pomoću prozorčića koji se pojavljuje kao overlay u igrama. Naravno, da bi stvar radila i vaše mrežne kolege moraju koristiti isti hardver i softver što će reći da je uporaba kamerice na ovaj način vrlo ograničena. Video Security Online je, kao što nam njegovo ime govori, softver za nadzor prostora. Naravno, nije riječ o aplikaciji namijenjenoj za ozbiljnu uporabu, ali za zezanciju sa ukućanima će poslužiti.

AX800XT u punom sjaju naljepnica

Kao što vidimo, ako zanemarimo činjenicu da Abitova kartica nema VIVO mogućnosti, jedine vizualne razlike između Abitove i Asusove kartice (kartica) je tip naljepnice na hladnjaku te drugačija boja ventilatora i PCB-a (Asusov je tamno narančast). S druge strane moramo priznati da nama uz sve sličnosti bolje izgleda Asusova kartica. Valja napomenuti da Asusov X800 Pro za razliku od XT verzije nema VIVO mogućnosti.

Rage Theater čip integiran je samo na XT-icu

Asus je na obje kartice ugradio (tko bi rekao...) Samsungovu GDD3 memoriju sa latencijama od 2 odnosno 1,6 nanosekunde. Naravno riječ je o memoriji koja je ugrađena na referentne ATI-jeve kartice, a u skladu s tim Asusove X800-tke imaju i taktove koji su identični taktovima referentnih kartica (475/890~900 MHz za Pro, 520/1120 MHz za XT). Sve u svemu, premda se Asus kao ni Abit nije istaknuo dizajnom same kartice, moramo priznati da proizvođačeve kartice imaju prilično neortodoksan bundle. Slijedeća stanica - ATI X800 Pro u pokeraškom izdanju.

Club 3D X800 Pro

Za one koji ne znaju, Club3D je nizozemska tvrtka osnovana tajvanskim kapitalom 2001. godine. Trenutno u svojoj ponudi nude grafičke kartice bazirane na ATI-jevim, nVidijinim, VIA-inim i XGI-evim grafičkim procesorima. Mada ovakva entuzijastična strategija izgleda pomalo upitno sa poslovnog gledišta, Club3D za sad još uvijek posluje jako dobro.

Club3D se, slično kao Asus, odlučio upakirati svoju karticu u ogromnu kutiju. Doduše Club3D-ova kutija nije toliko visok i široka koliko je duboka. Velikim prostorom unutar kutije definira velika hrpa guste, spužvaste mase u kojoj je zaštićena grafička kartica. Ispod zaštitne spužve nalazi se komora u kojoj je pohranjen bundle. Sve u svemu Club3D dobija visoku ocijenu za pakiranje.

Niti Club3D nije ostao dužan što se tiče opreme

Kao i Abit, niti Club3D nije odlučio sa svojom karticom korisnicima "uvaliti" bilo kakvu igru. Bez obzira na to, bundle koji dolazi sa karticom je čisto ok - kabeli (molex splitter, S-Video, S-Video na HDTV, RCA kompozitni), DVI na VGA te S-Video na kompozitni adapter, CD-i sa driverima, WinDVD-om i ATI-jevim demoima.

Da li vas ova kartica podsjeća na karticu sa druge strane članka?

Ovu karticu smo već negdje vidjeli, zar ne? Da, Club3D-ova kartica izgleda isto kao Abitov RX800 Pro s izuzetkom drugih naljepnica na hladnjaku te dva aluminijska pasivna hladnjaka za memoriju na poleđini kartice. Nije nam baš jasno koja im je fora stavljati dodatne hladnjake na memoriju koja se baš i ne grije, ali valja imati na umu i marketinške razloge (efikasno hlađenje memorije, bolje od konkurencije, produžuje život kartice i slične bljezgarije...).

Nabacani pasivni hladnjaci za memoriju

Što se tiče tipa i radnog takta memorije te radne frekvencije VPU-a ponovo vidimo istu stvar - Samsungov GDD3 od 2 nanosekunde koji radi na 900 MHz DDR uparen je sa VPU-om radnog takta 475 MHz. Ništa novog u ATI-jevom taboru. Mislim da vam je sad već polako jasno zašto držimo da je ATI-jev hardver dosadan. No nemojte još zaspati, zadnja kartica sa testa bi vam ipak mogla pružiti malo iznenađenje.

GeCube Radeon X800 Pro

Tajvanski GeCube odlučio je svoju X800 Pro VIVO karticu promovirati direktno putem popratnog softvera - team shooter igre Counter Strike: Condition Zero. Mada će nekim korisnicima ovo biti presudno za kupovinu, prave mogućnosti ove kartice moguće je otkriti tek kad je malo bolje pogledate.

U duhu opisa prethodnih kartica bio bi red da kažemo riječ-dvije o pakiranju GeCubeove kartice. U odnosu na ostale kartice sa ovog testa GeCube je svoju karticu definitivno najgore zaštitio od hazarda transporta. Između kartice i vanjskog svijeta stoji samo tanka kartonska kolijevka i anti-statička vrećica. Naravno, ovo nije veliki minus, ali ako uzmemo u obzir trud koji su ostale tvrtke uložile u to da smanje šansu da korisnik dobije oštećenu karticu, GeCube zaslužuje dozu kritike.

Dobar ulov

Što se sve krije u krhkoj kutiji? Osim Counter Strikea, drivera i drugog softvera (Power DVD, Power Director Pro ME), u kutiji se nalaze kabeli za iskorištavanja VIVO mogućnosti kartice (S-Video na HDTV, S-Video na kompozitni VIVO kabel...), splitter za napajanje, DVI na VGA konverter te priručnik za instalaciju.

Eto dokaza da je na naljepnicama moguće prištedjeti

Što se tiče izgleda kartice, GeCube je učinio malo da je diferencira od ostalih kartica baziranih na ATI-jevim čipovima. Štoviše, kartica izgleda identično kao ATI-jevi referentni modeli do zadnjeg detalja - od boje PCB-a i hladnjaka do naljepnica. Ponavljamo, ovo nije loše, samo je strašno dosadno kako za nas novinare tako i za entuzijaste koji vole da njihovo računalo izgleda drugačije od ostalih.

X800 Pro sa memorijom XT-ice

Mada je sve spomenute karakteristike GeCubeove kartice moguće pronaći i na drugim karticama koje su završile u ovom malom testu, GeCube X800Pro ima jednog finog asa u rukavu. Naime na karticu je umjesto standardne 2-nanosekundne GDDR3 memorije ugrađena 1,6-nanosekunda GDDR3 memorija koja se inače ugrađuje isključivo na Radeone X800XT. Ovo naravno znači da je memoriju na GeCubeici sa referentne brzine (da, da, još uvijek smo na 475/900) moguće overclockirati do "bola". Heh, heh, tako kaže teorija...no da li to stvarno radi u praksi. Budući da je zadnja kartica "odokativno" iskomentirana vrijeme je da se malo bacimo na testiranje.

Testni sistem i overclocking

Test sistem :: Hardware
Platforme

Abit KV8-MAX3, BIOS ver. 2.1

Procesor

AMD Athlon 64 3200+

Memorija 2 x 256 MB Kingmax Hardcore DDR466, CAS 2-3-3-6
Grafička kartica

nVidia GF6800 Ultra @ 400/1100 MHz

nVidia GF6800GT @ 350/1000 MHz

nVidia GF6800 @ 325/700 MHz

ATI X800XT Platinum @ 520/1120 MHz

ATI X800 Pro @ 475/900 MHz

Abit RX800 Pro @ 540/1080 MHz

Asus AX800XT Platinum @ 550/1200 MHz

Asus AX800 Pro @ 540/1080 MHz

Club3D X800 Pro @ 540/1100 MHz

GeCube X800 Pro VIVO @ 533/1148 MHz

Driveri:: ForceWare 61.77, ATI Catalyst 4,8 + 4,9

Muzička kartica Creative Labs Audigy 2 ZS, EAX 4 update
Kontroler

Integrirani VIA VT8237

Hard disk(ovi)

Maxtor 6L040J2 ATA-133, 7200 rpm, NTFS

CD-ROM

Hitachi DVD-ROM GD-7000, ATA-33


Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke

VIA Hyperion v4,53

DirectX verzija 9.0c
Painkiller v1.20, FlyBy
Collin McRae Rally 04 v1.00, Max detalji, Villanova de Sau mapa + FRAPS 2.23
Aquamark 3 GFX test
X2 Rolling Thunder demo
IL2: Forgotten Battles AEP v2.04, Black Death track + FRAPS 2.23
Far Cry v1.1, Max detalji, Fort map + Bench'emAll 2.58
Doom III v1.00, demo1
SPECview perf. 8.01, 1152x864x32 @ 85 Hz
UT2004 v.3270, Max detalji, botmatch demo + Bench'emAll 2.58

Ponovo za istim strojem (kad će se netko sjetiti napraviti poštenu Socket 939 ploču??) sa još jednim svježnjem kartica pod rukom. Kartice nismo testirali na tvorničkim taktovima budući da su jednaki taktovima referetnih ATI-jevih kartica. Ono što nas i vas zanima su rezultati overclockiranih kartica. U tablicu sa rezultatima overclockiranih kartica su dodani rezultati nVidijinih i ATI-jevih kartica na tvorničkim taktovima kako bi vam mogućnosti testiranih Radeona X800 bile što jasnije. Neki od iskusnijih čitatelja će se zapitati zašto pri testiranju nismo koristili najnovije ATI-jeve drivere Catalyst 4.10. Odgovor na ovo pitanje leži u činjenici da testirane kartice nismo imali istovremeno u labu već smo ih skupljali usput. Iz tog razloga sve su kartice testirane sa Catalystima 4.8 dok smo, tada nove, Catalyste 4.9 upotrijebili samo pri testiranju sa Doomom III.

Kroz cijeli test provlačimo naš dojam da su ATI-jeve grafičke kartice za većinu entuzijasta dosadne, u prvom redu zbog tvrdoglavog korištenja referentnog dizajna i referentnih taktova orginalnih ATI-jevih kartica. No tu je još jedan važan argument - mogućnost otključavanja dodatnih grafičkih cjevovoda. Ako se sjećate usporednog testa nVidijinih GF6800 kartica znate da smo na njima pomoću aplikacije RivaTuner pokušali "otključati" dodatne cjevovode i vertex shadere koji su tvornički onemogućeni. Mada nam ovo nije uspjelo tijekom testiranja budući da smo koristili prvu verziju RivaTunera koja donosi podršku za ovakve softverske tweakove, kasnije je izašla nova verzija ovog odličnog softvera s kojom je sve radilo kako treba. Prema iskustvima korisnika sa našeg foruma, ali i raznih drugih hardverskih portala, postalo je jasno da je velik broj GF6800 i GF6800LE kartica moguće unaprijediti uključivanjem dodatnih sklopova za obradu grafike što je na kraju dovelo do toga da mnogo više ljudi razmišlja o kupnji dotičnih kartica. Nažalost, još uvijek nije, a možda niti neće biti otkrivena metoda sličnog unaprijeđivanja ATI-jevih grafičkih kartica što nas opet dovodi do pojma "dosadnog hardvera".

Maksimalan overclock
Jezgra (core)
Memorija
Abit RX800 Pro
540 MHz
1080 MHz
Asus AX800XT Platinum
550 MHz
1200 MHz
Asus AX800 Pro
540 MHz
1080 MHz
Club3D X800 Pro
540 MHz
1100 MHz
GeCube X800 Pro VIVO
533 MHz
1148 MHz

Što se tiče rezultata overclockiranja bez zadrške možemo reći da su odlični. Mada se samo jedna X800 Pro kartica (GeCube sa ultra-brzim memorijskim čipovima) overclockiranim taktom memorije približila referentnom taktu memorije skuplje XT varijante, sve su X800 Pro kartice skoro dosegle takt VPU-a naskuplje verzije X800 čipa. Ako ove rezultate pogledamo u relaciji sa prosječnim rezultatima overclockiranja GF6800GT kartica (koje su direktni konkurent Radeonima X800 Pro) postaje vidljiv ATI-jev problem o kojem se prilično glasno špekulira na internetu. Naravno, riječ je o ATI-jevim problemima sa proizvodnjom dovoljne količine XT, a u zadnje vrijeme i Pro VPU-a. Ovaj problem bi mogao biti usko povezan sa ATI-jevim agresivnim definiranjem radnih taktova svojih najskupljih čipova u svrhu krpanja perfomansi relativno zastarjele arhitekture. To bi bilo to što se tiče igranja sa taktovima. Vrijeme je da vidimo kakva je situacija u testovima.

Aqumark 3 i Painkiller

AquaMark3

GFX Score
GeForce 6800 Ultra
9165
  
Asus AX800XT @ 550/1200
8664
  
GeForce 6800 GT
8631
  
ATI X800XT Platinum
8496
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
8165
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
8161
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
8160
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
8157
  
ATI X800 Pro
7698
  
GeForce 6800
7320
  
0200040006000800092
00
 
FPS
GeForce 6800 Ultra
60,71
  
Asus AX800XT @ 550/1200
58,68
  
GeForce 6800 GT
58,23
  
ATI X800XT Platinum
57,93
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
56,33
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
56,31
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
56,31
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
56,2
  
ATI X800 Pro
54,04
  
GeForce 6800
52,03
  
0153045606
2
 

Aquamark 3 je DirectX 8.1 benchmark čije performanse u prvom redu zavise o mogućnostima odnosno taktu grafičkog procesora. Budući da sve X800 Pro kartice sa testa imaju vrlo sličan, ako ne i jednak, prag overclockiranja VPU-a, jasno je zašto su im performanse u Aqumarku gotovo jednake. Aquamark više odgovara nVidijinim karticama pa je zbog toga GF6800 Ultra najbrža u oba segmenta testa.

Painkiller

FlyBy Max & AF 8x + FSAA 4x 1600x1200x32
Asus AX800XT @ 550/1200
126,88
  
GeForce 6800 Ultra
126,35
  
ATI X800XT Platinum
121,39
  
GeForce 6800 GT
116,5
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
111,82
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
107,12
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
106,79
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
106,74
  
ATI X800 Pro
93,17
  
GeForce 6800
54,55
  
030609012013
0
 

U Painkilleru se situacija donekle mijenja pa overclocirani Asusov X800XT odnosi pobjedu. Testirane X800 Pro kartice nikako da se "odlijepe" jedna od druge. Obični GF6800 je prema starom običaju na kraju ljestvice što nije nikakvo čudo ako znamo da kartica ima samo128 MB video memorije.

Il-2 FB: AEP i UT2004 Demo

IL2 FB FSAA & Aniso

Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 12x9
Asus AX800XT @ 550/1200
45
  
ATI X800XT Platinum
44
  
GeForce 6800 Ultra
43
  
GeForce 6800 GT
42
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
41
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
41
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
41
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
41
  
ATI X800 Pro
40
  
GeForce 6800
36
  
0 8162432404
7
 
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
Asus AX800XT @ 550/1200
38
  
GeForce 6800 Ultra
36
  
ATI X800XT Platinum
36
  
GeForce 6800 GT
34
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
34
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
33
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
33
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
33
  
ATI X800 Pro
30
  
GeForce 6800
25
  
0 7142128354
0
 

Mada je Sturmovik izuzetno ovisan o brzini procesora i memorijskog sistema, svejedno je moguće vidjeti kako različit takt, ali ponajviše broj grafičkih cijevovoda određuju poredak testiranih kartica. Zanimljivo je da se ATI-jeve kartice odlično slažu sa Sturmovikom koji je OpenGL aplikacija. Naime tvrtka još uvijek nije do kraja "sredila" svoje OpenGL drivere pa tu i tamo ima problema sa performansama i stabilnošću.

UT2004 Max

Botmatch 1024x768
GeForce 6800
157,13
  
GeForce 6800 GT
157
  
GeForce 6800 Ultra
156,9
  
Asus AX800XT @ 550/1200
156,31
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
156,27
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
156,27
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
156,25
  
ATI X800XT Platinum
156,24
  
ATI X800 Pro
155,93
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
153
  
030609012015016
0
 
Botmatch 1280x1024
GeForce 6800 Ultra
147,37
  
GeForce 6800 GT
147,07
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
145,12
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
145,12
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
145,11
  
Asus AX800XT @ 550/1200
145,06
  
ATI X800XT Platinum
144,96
  
ATI X800 Pro
144,32
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
143,45
  
GeForce 6800
140,35
  
030609012015
0
 
Botmatch 1600x1200
GeForce 6800 Ultra
154,96
  
Asus AX800XT @ 550/1200
152,76
  
GeForce 6800 GT
152,4
  
ATI X800XT Platinum
151,22
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
146,38
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
146,35
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
146,35
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
146,11
  
ATI X800 Pro
135,85
  
GeForce 6800
133,57
  
030609012015016
0
 

Mada je UT2004 relativno nova igra prava istina je da je zasnovan na prilično starom 3D engineu koji se ponajviše oslanja na feature DirectX-a 7. Kao što vidimo, ATI-jeve kartice se dosta dobro drže u testu, no čak i overclockirane ne mogu nadjačati nVidijine perjanice.

Colin McRae Rally 04 i Farcry

Colin McRae Rally 04

1280x960x32
ATI X800XT Platinum
163
  
Asus AX800XT @ 550/1200
162
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
157
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
156
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
156
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
155
  
GeForce 6800 Ultra
144
  
ATI X800 Pro
143
  
GeForce 6800 GT
137
  
GeForce 6800
113
  
030609012015016
5
 
1600x1200x32
Asus AX800XT @ 550/1200
148
  
ATI X800XT Platinum
143
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
127
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
124
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
124
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
123
  
GeForce 6800 Ultra
119
  
GeForce 6800 GT
109
  
ATI X800 Pro
105
  
GeForce 6800
86
  
030609012015
0
 
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
Asus AX800XT @ 550/1200
80
  
ATI X800XT Platinum
75
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
72
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
71
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
71
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
71
  
GeForce 6800 Ultra
62
  
ATI X800 Pro
60
  
GeForce 6800 GT
56
  
GeForce 6800
40
  
015304560758
2
 

Eto nas do igre koja jako "voli" ATI-jev hardver, puno cjevovoda i brz grafički procesor. nVidijine kartice su prema očekivanjima na samom kraju ljestive rezultata. Što se tiče naših overclockiranih Radeona X800 Pro, drže se zajedno kao guske u magli s tim da GeCube zbog osjetno brže memorije katkad pokupi fps više.

Far Cry

1024x768x32
ATI X800XT Platinum
68,65
  
Asus AX800XT @ 550/1200
68,38
  
GeForce 6800 Ultra
67,77
  
GeForce 6800 GT
67,36
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
65,92
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
65,92
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
65,9
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
65,89
  
ATI X800 Pro
65,84
  
GeForce 6800
65,2
  
0153045607
0
 
1280x1024x32
Asus AX800XT @ 550/1200
68,44
  
ATI X800XT Platinum
67,23
  
GeForce 6800 GT
67,12
  
GeForce 6800 Ultra
65,63
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
64,29
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
64,21
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
64,19
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
64,17
  
ATI X800 Pro
61,45
  
GeForce 6800
53,6
  
0153045607
0
 
1600x1200x32
Asus AX800XT @ 550/1200
66,92
  
ATI X800XT Platinum
64,54
  
GeForce 6800 Ultra
63,11
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
59,5
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
58,88
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
58,77
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
58,76
  
GeForce 6800 GT
58,09
  
ATI X800 Pro
54,61
  
GeForce 6800
28,71
  
0153045607
0
 
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 12x10
GeForce 6800 Ultra
58,91
  
Asus AX800XT @ 550/1200
57,32
  
ATI X800XT Platinum
54,02
  
GeForce 6800 GT
53,46
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
48,39
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
47,3
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
47,24
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
47,24
  
ATI X800 Pro
44,19
  
GeForce 6800
37,05
  
0132639526
2
 
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
GeForce 6800 Ultra
45,33
  
Asus AX800XT @ 550/1200
41,26
  
GeForce 6800 GT
40,69
  
ATI X800XT Platinum
39,11
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
35,12
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
34,46
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
34,44
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
34,42
  
ATI X800 Pro
31,1
  
GeForce 6800
17,09
  
0102030405
0
 

U Farcryu dominiraju ATI-jeve kartice...barem dok ne dođemo do korištenja AA i AF efekata. Čim dotični uđu u "igru", 12 cjevovoda sa pixel shaderima odjednom nije dovoljno da bi zadovoljilo apetite ove monstruozne igre.

X2: The Threat i Doom III

X2 Rolling Thunder

Combined Shadows, FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
GeForce 6800 Ultra
49,78
  
Asus AX800XT @ 550/1200
48,76
  
GeForce 6800 GT
47,35
  
ATI X800XT Platinum
47,3
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
46,28
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
45,81
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
45,76
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
45,73
  
ATI X800 Pro
40,53
  
GeForce 6800
33,49
  
0102030405
0
 

U X-u se fino vidi koliko testirane X800 Pro kartice imaju slične performance čak i kada su overclockirane. Još jedanput podsjećamo da sve kartice iz dućana dolaze sa taktovima koji odgovaraju referentnoj ATi X800 Pro kartici. Beneficije pri overclockiranju su očite.

Doom III

HQ 1024x768
GeForce 6800 Ultra
86,7
  
GeForce 6800 GT
85,8
  
ATI X800XT Platinum + Cat. 4.9
84,7
  
Asus AX800XT @ 550/1200
84,5
  
ATI X800XT Platinum
82,8
  
GeForce 6800
82,1
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
76,7
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
76
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
75,9
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
75,8
  
ATI X800 Pro
68,6
  
0204060809
0
 
HQ 1280x1024
GeForce 6800 Ultra
82,1
  
GeForce 6800 GT
78,5
  
Asus AX800XT @ 550/1200
69,7
  
ATI X800XT Platinum + Cat. 4.9
69,2
  
GeForce 6800
67,5
  
ATI X800XT Platinum
66,8
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
58,7
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
57,7
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
57,6
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
57,6
  
ATI X800 Pro
49,4
  
0204060808
5
 
HQ 1600x1200
GeForce 6800 Ultra
70,4
  
GeForce 6800 GT
65,7
  
Asus AX800XT @ 550/1200
54,9
  
ATI X800XT Platinum + Cat. 4.9
53,8
  
GeForce 6800
52,2
  
ATI X800XT Platinum
51,8
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
44,7
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
43,5
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
43,4
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
43,4
  
ATI X800 Pro
36,8
  
0153045607
2
 
HQ 1024x768 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
GeForce 6800 Ultra
63,2
  
GeForce 6800 GT
60,7
  
ATI X800XT Platinum + Cat. 4.9
57
  
Asus AX800XT @ 550/1200
52,3
  
ATI X800XT Platinum
49,4
  
GeForce 6800
47,4
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
44,1
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
42,8
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
42,4
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
42,3
  
ATI X800 Pro
36,2
  
0153045606
5
 
HQ 1280x1024 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
GeForce 6800 Ultra
47,8
  
GeForce 6800 GT
44,1
  
ATI X800XT Platinum + Cat. 4.9
40,2
  
Asus AX800XT @ 550/1200
37,9
  
ATI X800XT Platinum
35,7
  
GeForce 6800
33
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
31,4
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
30,6
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
30,3
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
30,3
  
ATI X800 Pro
25,9
  
0102030405
0
 
HQ 1600x1200 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
GeForce 6800 Ultra
36,2
  
GeForce 6800 GT
33,5
  
ATI X800XT Platinum + Cat. 4.9
30
  
Asus AX800XT @ 550/1200
28,5
  
ATI X800XT Platinum
26,9
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
23,5
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
22,5
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
22,4
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
22,4
  
GeForce 6800
21,6
  
ATI X800 Pro
19,4
  
01020304
0
 

Prema rezultatim u Doomu III jasno je da je ova igra još uvijek trn u oku ATI-jevim programerima. Čak i sa novim Catalystima 4.9, ATI-jeve kartice imaju smiješne performanse, no pomak u odnosu na verziju 4.8 je svejedno popriličan. Jedva čekamo Half-Life 2 da provjerimo da li će u ovoj igri rezultati testiranje biti toliko naklonjeni ATI-jevim karticama, kao što je situacija sa Doomom III i nVidijinim karticama.

SPECviewperf 8.01

SPECviewperf 8,01

3dsmax-02
GeForce 6800 Ultra
16,75
  
GeForce 6800 GT
16,27
  
GeForce 6800
15,36
  
Asus AX800XT @ 550/1200
14,52
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
14,14
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
14,14
  
ATI X800XT Platinum
14,13
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
14,13
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
14,12
  
ATI X800 Pro
13,65
  
0 3 6 912151
7
 
catia
GeForce 6800 Ultra
10,94
  
GeForce 6800 GT
10,66
  
ATI X800XT Platinum
10,64
  
ATI X800 Pro
10,64
  
Asus AX800XT @ 550/1200
10,63
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
10,63
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
10,62
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
10,61
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
10,61
  
GeForce 6800
10,52
  
0 2 4 6 8101
2
 
ensight
GeForce 6800 Ultra
6,155
  
GeForce 6800 GT
5,969
  
GeForce 6800
5,83
  
ATI X800XT Platinum
0
  
Asus AX800XT @ 550/1200
0
  
ATI X800 Pro
0
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
0
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
0
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
0
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
0
  
01,5 34,5 66,
5
 
light
ATI X800XT Platinum
11,39
  
Asus AX800XT @ 550/1200
11,39
  
ATI X800 Pro
11,39
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
11,39
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
11,39
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
11,39
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
11,39
  
GeForce 6800 GT
9,858
  
GeForce 6800
9,853
  
GeForce 6800 Ultra
9,85
  
0 3 6 91
2
 
maya
GeForce 6800 GT
20,29
  
GeForce 6800 Ultra
20,29
  
GeForce 6800
20,27
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
8,79
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
8,789
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
8,789
  
ATI X800XT Platinum
8,788
  
ATI X800 Pro
8,788
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
8,788
  
Asus AX800XT @ 550/1200
8,784
  
0 4 81216202
2
 
proe
GeForce 6800 Ultra
13,52
  
Asus AX800XT @ 550/1200
13,49
  
ATI X800 Pro
13,49
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
13,49
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
13,49
  
ATI X800XT Platinum
13,48
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
13,48
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
13,48
  
GeForce 6800 GT
13,16
  
GeForce 6800
12,99
  
0 3 6 9121
4
 
sw
GeForce 6800 Ultra
12,1
  
GeForce 6800 GT
11,4
  
GeForce 6800
11,25
  
ATI X800 Pro
10,71
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
10,71
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
10,71
  
ATI X800XT Platinum
10,7
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
10,7
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
10,7
  
Asus AX800XT @ 550/1200
10,69
  
0 3 6 9121
3
 
ugs
GeForce 6800 Ultra
4,904
  
GeForce 6800 GT
4,43
  
GeForce 6800
4,111
  
ATI X800XT Platinum
0
  
Asus AX800XT @ 550/1200
0
  
ATI X800 Pro
0
  
Asus AX800Pro @ 540/1080
0
  
GeCube X800 Pro @ 533/1148
0
  
Abit RX800 Pro @ 540/1080
0
  
Club3D X800 Pro @ 540/1100
0
  
01,5 34,55,
5
 

Rezultati testiranja sa novom verzijom SPECview perf-a su krajnje zanimljivi. Čini se da će ATI-morati prilično žestoko poraditi na svojim OpengGL driverima. Osim što ATI-jeve kartice kolektivno ne "prolaze" određene testove SPEC-a, u onim testovima koje "odvrte" imaju krajnje čudne performanse. nVidijine kartice, s druge strane, bez problema odrađuju cijeli test što govori u prilog kvaliteti nVidijinih OpenGL drivera.

Zaključak

Da li se sada slažete sa našom tvrdnjom da je ATI-jev hardver dosadan? Možda malčice, jelda? Naravno, to što je dosadan entuzijastima ne znači da je loš. Dapače, ATI-jeve kartice su pokazale da se daju fino overclockati te da imaju stvarno odlične performanse. No tu je i jedan mali problem. Mada su GeForce 6800GT kartice u prosjeku skuplje od Radeona X800 Pro moguće je bez problema naći jeftinije modele. Jeftinije ne znači lošije pa se ove kartice u pravilu bez problema daju overclockirati na razinu Ultri ili čak i više. S obzirom na to da niti jedna X800 Pro kartica nije postigla referentni takt XT-a, a uz to sve imaju i smanjeni broj grafičkih cjevovoda, treba se zapitati da li je ovo najbolji izbor ako ste spremni iskeširati cca 3200 do 3500 kn za grafičku karticu. Razlika u performansama je vjerojatno najizraženija ako usporedimo rezultate konkurentskih kartica na tvorničkim taktovima - 6800GT bez problema tuče X800 Pro u svim testovima osim Colin McRae Rallya koji je ionako prilično naklonjen ATI-jevim karticama.

Ako se ipak odlučite za kupovinu Radeona X800 Pro moramo priznati da je izbor zaista težak. Kartice imaju jednak plafon pri ocanju, slične bundleove i praktički identičan izgled. Ako se nas pita preporučili bi vam GeCubeovu karticu. Ako pazite na svaku kunu bacite pogled na Club3D-a ili Abita, a u slučaju da baš jako patite na velike kutije i bundle kupite Asus. Što se tiče Asusa AX800XT Platinum moglo bi se reći da se radi o prilično opakoj, ali skupoj kartici koju su Asusovi inženjeri ipak trebali bolje ušminkati. Bolje hlađenje, ventilator sa led diodom...ako netko daje toliku lovu za karticu onda želi sve - performanse, eye candy i bundle. Naravno, sigurni smo da postoje ljudi koji bi radije kupili Asusovu karticu u ovom, samozatajnom izdanju, no takvi su (barem mislimo) manjina.