Radeon X300

Što mislite, da li je X300 nešto novo? Ne, korporativni branding je opet u akciji. Radeon X300 je verzija Radeona X600 (koji je zapravo Radeon 9600 sa nešto većim taktom i PCI-E sučeljem) sa smanjenim taktom grafičkog procesora i memorije (325/400 MHz DDR). Kartica se proizvodi u dvije verzije – normalnoj i SE. SE sufiks označava 64-bitnu memorijsku sabirnicu. U slučaju da se odlučite za kupovinu grafičke kartice bazirane na X300 čipu, primite na znanje da ćete za X300 "vulgaris" morati izdvojiti oko 800, a X300SE oko 750 kn.

Deltachrome S8

Od svih kartica na testu S3-ev Deltachrome S8 je vjerojatno najčudnija. Riječ je mainstream DX9 rješenju koje nije zaživjelo na pravi način pa je kao takvo završilo u našem low-end testu. DC S8 je još jedan propali pokušaj VIA-a (vlasnik S3-a) da se probije na tržište grafičkih kartica, ovaj put pomoću DX9 kompatibilnog čipa sa 8 rasterizacijskih cjevovovoda. DC S8 čip radi na taktu od 300 MHz, ima 128-bitnu memorijsku sabirnicu preko koje komunicira sa konevencionalnom DDR memorijom koja radi na taktu od 500 MHz DDR. Nažalost, ovaj hardver izgleda dobro samo na papiru što je najvjerojatnije "zasluga" nekvalitetnih drivera.

Koliko je nama poznato, jedini proizvođač grafičkih kartica koji rabi DC S8 čipove je nizozemski Club3D čiju smo karticu imali prilike isprobati u sklopu ovog testa. Karticu nije moguće nabaviti u hrvatskim trgovinama (doduše, niti u inozemstvu nije puno bolja situacija), a nama su je posudili dečki iz Croteama. Prosječna cijena kartice prema cjenicima inozemnih trgovina je 800 kn.

To bi bilo sve što se tiče naših natjecatelja iz low-end segmenta – vrijeme je za testiranje.