Samsung 990 EVO Plus 1 TB recenzija
Objavljeno prije 1 dan - Krešimir Matanović
990 EVO Plus 1 TB
Samsung je najprije početkom ove godine predstavio M.2 SSD 990 EVO, pa onda i u listopadu ove godine njegovu nadogradnju 990 EVO Plus koju danas testiramo. Brzine sekvencijalnog čitanja ovoga diska su 7,25 GB/s, a brzina sekvencijalnog pisanja 6,3 GB/s, što je do 50 % bolje nego kod prethodnog modela 990 EVO. Poboljšanje dolazi uz korištenje osme generacije V-NAND tehnologije i novog kontrolera napravljenog u 5-nanometarskom proizvodnom procesu.
Samsungovi M.2 SSD-i dolaze u malenim kartonskim kutijama u kojoj je disk smješten u plastično ležište i poklopljen poklopcem. Zaštita je dakle odlična, a na donjoj se strani kutije nalazi i papirologija. 990 EVO Plus dolazi u tri kapaciteta - 1, 2 i 4 TB, a jamstvo je petogodišnje. Mi smo na testu imali najmanji 1 TB model.
990 EVO Plus dolazi u standardnom M.2 2280 formatu i na sebi nema hladnjak. Dimenzije su mu 80,15 x 22,15 x 2,38 milimetara, a masa mu je 9 grama. Donosi Samsungov Piccolo kontroler napravljen u 5-nanometarskoj tehnologiji te podržava PCIe 4.0 x4 i PCIe 5.0 x2 sučelje. Samsung se kod ovog modela odlučio za PCIe 5.0 x2 sučelje jer performanse i nisu puno slabije nego kad se koristi PCIe 5.0 x4, ali je potrošnja i posljedično tome zagrijavanje znatno smanjeno. Uz to, Samsung je koristio i osmu generaciju V-NAND TLC memorije koja ostvaruje i dodatne uštede energije u odnosu na prethodne generacije.
Tvornički podaci govore o linearnoj brzini transfera od 7,150 MB/s za čitanje i 6,300 MB/s za zapis što je tek malo niže od konkurentskog ADATA-inog Lenegn 960 Max SSD-a. 4K nasumične performanse zapisa su do 1.350.000 IOPS-a, a čitanja do 850.000 IOPS-a što su vrlo visoke brojke. Potrošnja diska iznosi 4,3 W prilikom čitanja, 4,2 W prilikom zapisa, 60 mW u PS3 stanju mirovanja i 5 mW u PS4 stanju mirovanja. Radna temperatura je od 0 do 70°C, a MTBF je 1,5 milijuna sati. Ona bitnija brojka, koja govori o izdržljivosti zapisa je 600 TBW (terabytes written).
Disk podržava TRIM, Garbage Collection i S.M.A.R.T. Sigurnost podataka je jamčena AES 256-bitnom enkripcijom (full disk), TCG/Opal v2.0 i Encrypted Drive (IEE1667) certifikatom. Disk podržava i TurboWrite 2.0 tehnologiju s do 108 GB prostora (216 GB za 2 TB model i 432 GB za 4 TB model).
Samsung se hvali korištenjem nikla na kontroleru koji efikasnije odvodi toplinu i činjenicom da disk ni u jednom trenutku na sobnoj temperaturi i bez hladnjaka ne doseže DTG (Dynamic Thermal Guard) temperaturu tijekom sekvencijalnog zapisa. I stvarno je tako jer se temperatura nije penjala preko 79°C ni kod najvećih opterećenja i bez hladnjaka. Prva vrijednost od 61°C je ipak puno bolja, a nju smo ostvarili pod debelim hladnjakom na Maximus Z890 Extreme ploči koji ima i parnu komoru.
Samsung nudi softver Magician u verziji 8.2, koji je skup alata za optimizaciju 990 EVO Plus diska. Magician čita informacije s PICe slota i štiti podatke, nadzire rad i upozorava vas kada su dostupna ažuriranja softvera.
Test sistem i način testiranja
Test sistem:
|
|
Način testiranja
Disk smo testirali na ASUS Maximus Z890 Extreme ploči. Postavili smo ga u prvi M.2 slot koji ima i najdeblji hladnjak te to iskoristili i za usporedbu zagrijavanja u odnosu na njegov hladnjak. SSD je radio u PCIe 5.0 x2 modu s NVMe driverima. Savjeti za svakodnevnu operativu SSD-a pod Windows OS-om uključuju isključivanje stvari kao što su indeksiranje diska, zatim isključivanje prefetcha i Superfetcha te defragmentiranja koje je sasvim nepotrebno.
I/O Meter test smo pokrenuli nekoliko puta i svaki nam je put izbacio grešku pa te rezultate nažalost nećete vidjeti.
Rezultati testova
AS SSD i CrystalDiskMark
I AS SSD i Cyrstal koriste nekompresibilne podatke i mjere sekvencijalne performanse. Mjerenja im se ponešto razlikuju pa ih koristimo oba za usporedbu. I dok CrystalDiskMark pokazuje sekvencijalne performanse bliske proizvođačevim, kod AS SSD-a je to nešto nešto malo niže. Nasumični 4K rezultati su relativno ujednačeni kod oba testa i zapravo sasvim solidni.
ATTO Disk Benchmark
ATTO test mjeri samo sekvancijalne performanse, a pokazuje nešto niže od obećanih brzina transfera, ali i solidne I/O performanse.
AIDA64 Write testovi
Uvijek je zanimljivo pogledati i održivost performansi zapisa koje mjeri AIDA64 softver. Vidimo da je linearni zapis relativno stabilan i kako je prosjek od 1 TB/s sasvim solidan. I nasumični je zapis vrlo postojan s istom tom vrijednošću. I prosječno vrijeme pristupa od 0,15 milisekundi je jako dobro. No, ako pogledamo konkurenciju, npr. ADATA-in Legend 960 Max koji košta slično vidimo da je njegov zapis dosta bolji s 3 TB/s.
Zaključak
Samsung je na pravi način nadogradio 990 EVO model SSD-a i Plus je pun pogodak. Donosi 1, 2 i 4 TB kapacitete, novi tip NAND memorije koji je brži i manje troši, a uz to je poboljšaba i TurboWrite 2.0 tehnologija. Za svakodnevno korištenje i performanse neće faliti PCIe 5.0 x4 sučelje, a uklanjanjem dvije stazice disk je hladniji i manje troši. Performanse su sasvim solidne, pa i one nasumične i zapravo vam više od toga ni ne treba. Sve se aplikacije i igre učitavanju brzo i nije da će te primijetiti nekakvo usporenje u odnosu na Pro modele, dapače. S cijenom koja počinje na oko 102 € na hrvatskom tržištu je ovaj disk vrlo konkurentan i možemo ga preporučiti.