Samsung Galaxy A3 (2017) – zbirka odmjerenih kompromisa
Datum objave 04.08.2017 - Oton Ribić
Galaxy A3 (2017) - prvi dio
Ideologija manjeg
Možda se radi o petstotisućitom patetičnom otvaranju stare teme, ali kao nekome tko je s mobitelima otkad su se pojavili na tržištu kao nešto tada kvazi-dostupno običnom čovjeku, zanimljivo je koliko su se trendovi okrenuli. Prije petnaestak godina, u doba kad je Nokia žarila i palila tržištem, neprestano se tražilo način napraviti najmanji mogući mobitel koji se još (na nekakve jedvite jade i “nišanjenje” gumbiju prstima) može koristiti. Onda je došla smartphone era, iPhone, pa prvi Androidi s ekranima koji danas izgledaju kao poštanske marke ― i otad eksplozija.
Neki se još možda sjećaju tadašnjeg Dellovog uređaja koji je nudio ekran od nevjerojatnih pet inča dijagonale, i pratećih recenzija koje su ga svrstavale prije pod mali tablet, nego pod veliki mobitel. Da bi danas “petica” bila donji standard, a apetiti su narasli na dijagonale od 5,5″, onda 6″, pa i više.
Međutim, što ako ste ― poput autora ― netko kome se više sviđao onaj “davni”, manji format? Jedno rješenje je uzeti najmanji iPhone, ali pod pretpostavkom da ste iz androidskog podneblja i iz bilo kojeg razloga ga ne želite napustiti (ajmo niti ne pokušati ići u Android vs iOS diskusiju), rješenja su ekstremno ograničena.
Istina, moguće je pronaći online dućane koji će vam prodati mobitele s ekranima koji se vrte oko četiri inča dijagonale, ali to vrlo često bude nekakav no-name Čing Ding Sing Ping Pong, s Androidom 0.0.1, manje memorije nego bilježnica i, kao posebno istaknutom značajkom, podrškom za polifone melodije.
Ne, ne. Ideja je imati nijansu manji mobitel koji služi jednako kao i “standardni”, a ne kao način riješiti se zaliha elektronike iz 2011. godine. I ovdje nema mnogo ponude među Androidima tvrtki za koje ste barem jednom prije čuli: Sonyjeva Xperia čiji neki modeli su “Compact”, te Samsung Galaxy A3, kojim ćemo se pozabaviti ovaj put.
Ali, kako bi pozadina teksta dobila nekakav smisao, vjerojatno treba prvo opravdati ― zašto mobitel manji od pet inča dijagonale? I to danas kad, ako se samo pomirimo s pet inča, imamo ogroman izbor? Gdje je “caka” u tim manjim dimenzijama u 2017.? Ovo što slijedi je više osobni pogled autora nego uklesavanje Zakona o korištenju mobitela.
Za početak, manjim je mobitelom neizmjerno lakše upravljati jednom rukom. Zašto smo zanemarili prednost koju takvi mobiteli donose? Što je najšašavije, čini se da je upravo tih trenutačno popularnih 5 inča ona fina granica, onaj sweet spot gdje jednoruki rad postane kompliciran, dok je samo tih centimetar ili sitno manje dovoljno da se mobitel dovoljno ugodno koristi jednom rukom (barem u slučaju autorove fizionomije, koju ne treba shvatiti kao referentnu).
To možda nije važno nekome tko mobitel koristi isključivo stopostotno fokusirano, ali za ostale, moći pouzdano u hodu platiti parking, napisati poruku ili provjeriti radno vrijeme dućana samo jednom rukom, dok u drugoj nosimo vrećice, ključeve, naočale, i sl., prilično olakšava život. Možda je autor samo prerano postao stari i čangrizavi namćur, ali koncepcija forsiranja držanja mobitela u jednoj ruci i korištenja drugom, umjesto mogućnost imati izbor, je svojevrsno “poglupljivanje by design“.
Nadalje, sve prednosti manjeg mobitela s obzirom na pakiranje, nošenje u džepovima i slično, su same po sebi jasne. Dalo bi se argumentirati i da manji ekran implicira i manju snagu potrebnu za njegovo korištenje, pa prema tome i dužu autonomiju baterije u ekvivalentnim uvjetima u odnosu na veći ekran, iako treba priznati da tu ima još puno drugih faktora.
Dakle, s projekcijom ideologije iza nas, pozabavimo se samim Galaxyjem A3, ili točnije rečeno, njegovom edicijom 2017.
Na prvi pogled
Ako nekako treba jednom rječju opisati dizajn ovog mobitela, prva na pamet pada “neupadljiv”. Izgledom jasno pripada galaktičkoj obitelji, i ne pokušava izigravati nešto posebno ili neuobičajeno samo zato što je manji. Kako je jedna autorica duhovito ali frustrirano napisala svojevremeno u jednom našem automobilističkom časopisu ― “Zašto svaki mali automobil nasilno pokušava biti sladak?“, u tom smislu A3 ne pati ni od kakvih sličnih problema.
Forma nije pokušavala izmišljati toplu vodu: tipke za glasnoću na lijevom boku, za uključivanje na desnom, te dodatni Home gumb u sredini ispod ekrana. Hardverske dodirne tipke pored njega su također dobrodošle ― kad je ekran manji, bolje je ne ga dodatno trošiti soft-tipkama na ekranu.
S donje strane, očekivano, port za napajanje, i to USB-C. Ima raznoraznih stavova u dilemi USB-C vs. Micro USB, ali danas se ipak USB-C već dovoljno raširio da ga nitko normalan ne bi trebao smatrati nekakvom egzotom s kojom je teško izaći na kraj. Malo pokraj njega, standardni 3,5-milimetarski audio konektor. S gornje strane, ladičica za nano-SIM i microSD karticu, ili dvije SIM kartice, dakle ― sve uobičajeno.
Stvar koja je ipak malo nespretna je pozicija zvučnika ― na desnom boku, malo iznad tipke za uključenje. Na takvom je mjestu gdje ćete ga često nesvjesno prekriti prstima kad ga držite u ruci.
Konstrukcija, premda se ne razmeće brušenim metalom i nekim fancy krivuljama u stilu skupljih modela, je u redu, i dobro leži u ruci. Nominalno, uređaj ima deklaraciju IP68 otpornosti, tako da bi ― u teoretskoj teoriji teorije ― trebao moći preživjeti malo plitkog ronjenja. Na YouTubeu možete pronaći hrabre plivače koji su se tako pozabavili podvodnom fotografijom, ali uzmite u obzir da je kratkotrajni pad u vodu jedno, a korištenje pod vodom drugo, i ovo potonje neće naići na velike impresije servisera kad uređaj donesete na popravak pod jamstvom.
Osnovne specifikacije
- Model: Galaxy A3 (2017)
- Boja: Black Sky (Gold Sand, Blue Mist, Peach Cloud)
- Dimenzije i masa: 135.4 x 66.2 x 7.9 mm; 138 grama
- Ekran: Super AMOLED kapacitivni ekran, dijagonale 4.7″, rezolucije 720 x 1280 piksela (gustoća oko 310 ppi), Corning Gorilla Glass 4, always-on display (IP 68 zaštita cijelog uređaja)
- Čipset: Exynos 7870 (Octa-core: 8x 1.6 GHz Cortex-A53); Mali-T830 GPU
- Memorija: 2 GB RAM; 16 GB storage, microSD do 256 GB
- Operativni sistem: Android 6.0.1 (Marshmallow)
- Baterija: 2.350 mAh Li-Ion
- Kamere: Stražnja: 13 MP, f/1.9, LED flash, autofocus, geo-tagging, touch focus, panorama, face detection, video snimanje: 1080p@30fps; Prednja: 8 MP, f/1.9
- Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE
- Oprema: Wi-Fi 802.11 ac (dual band,Wi-Fi Direct, hotspot), Bluetooth v4.2 (A2DP,LE), USB 2.0 Type-C, GPS (A-GPS,GLONASS), NFC, FM radio, 3.5 mm jack (ANC), H.265 player, čitač otiska prsta, senzori ubrzanja i blizine, kompas, žiroskop, barometar, Samsung Pay itd.
Oda opremi
Ključna komponenta hardvera je ― jasno ― ekran. Ovaj je razlučivosti 720×1280 piksela, i premda ima onih koji bi željeli radije full-HD, na ovoj veličini ekrana to doista ne bi napravilo neku tako drastičnu razliku. Već je i ovako gustoća preko 300 piksela po inču. Ali nije, kao što nas prospekti u dućanima uvijek pokušavaju uvjeriti, razlučivost jedina važna: ovaj ekran se na maksimalnoj svjetlini dobro nosi s otvorenim sunčevim svjetlom. Također, boje su mu jasne, a kontrast izvrstan. Naime, kao što se to može dobro vidjeti u mraku, crna na ovom ekranu nije zapravo tamno siva, već doista prava, mrkla crna. Živio AMOLED!
Kao što svaki selfiesvjesni stanovnik očekuje, A3 je opremljen prednjom i stražnjom kamerom. Vjerojatno je 13 megapiksela straga, a 8 sprijeda, dovoljno za većinu svrsishodnih stvari s mobitelom. Ili, refrazirajmo: ako trebate razlučivost višu od toga, nije problem u mobitelu. Obje su prihvatljive za ono čemu služe ― uostalom, proučite to i sami u prikazanim uzorcima. Boje bi mogle biti malo življe, ali radi se samo o sitnici koja je jedva primjetna.
Po dobroj Samsungovoj tradiciji, LED svjetlo stražnje kamere svijetli k’o kvazar, više nego dovoljno za noćne fotografije iz subotnjeg izlaska (one kojih se svi sramimo dan kasnije), a i za večernje pronalaženje gdje je ostala vilica u travi nakon roštilja.
Od uobičajene opreme, sve je ovdje, pa nema smisla previše razglabati: GPS, senzor vanjskog svjetla, NFC, kompas, i sl. No onaj jedan zgodan dodatak, LED koji signalizira notifikacije, ipak nije prisutan. Od posebne opreme, tu je FM radioprijemnik, žiroskop i skener otisaka prstiju praktično ugrađen u Home tipku, i koji radi praktički trenutno.
Od dodatne opreme, A3 dolazi s punjačem, USB-C kabelom i parom in-ear slušalica s mikrofonom koje, premda će poslužiti, nisu nešto što bi ljubitelje dobre akustike bacilo u trans. Baterija pri uobičajenom korištenju bez većih problema izdrži dva dana, premda je autoru uspjelo, u doba kad ga je koristio samo “ležerno”, koji put to razvući na tri.
Forum
Objavljeno prije 25 minuta
Mehanicke tipkovnice i sve o njima (čitaj 1. post ! )Objavljeno prije 25 minuta
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 3 sata
Trance-house-techno i ostala elektronska glazbaObjavljeno prije 3 sata
Koje napajanje kupiti te preporuka kvalitetnih napajanja dostupnih u HR (1.post)Objavljeno prije 3 sata
P: Samsung QLED Q80T 55" 120Hz VRRNovosti
Crvena uzbuna za korejsku industriju zaslona: sustignu ti su Samsung i LG!
Kineska industrija OLED zaslona čini značajne korake u zatvaranju jaza s Južnom Korejom, zahvaljujući snažnim ulaganjima i subvencijama vlade. Prema izvorima iz industrije, kineski BOE je 15. siječnja osigurao dvostruki OLED zaslon za ogran... Pročitaj više
Microsoft 365 podiže cijenu za 43% nakon ove odluke
Microsoft je upravo najavio integraciju Copilota u Microsoft 365 Individual and Family plan i povećao cijenu za oko 3 USD mjesečno. Cijena novog mjesečnog plana iznosi 9.99 USD, u odnosu na 6.99 USD, a cijena novog godišnjeg plana je 99.99... Pročitaj više
Što će Trumpova administracija učiniti sa Zakonom o čipovima i znanosti?
Iako Donald Trump i njegove pristaše nisu baš podržavali Zakon o čipovima i znanosti Bidenove administracije tijekom kampanje, čini se da sljedeća američka vlada nema planove da ga poništi. Barem je to dojam koji je sljedeći američki minist... Pročitaj više
Google pretraživanje počelo je prisiljavati korisnike da omoguće JavaScript u svojim preglednicima.
Pojavila su se izvješća Googleovih korisnika koji su onemogućili JavaScript u svojim preglednicima, koji tvrde da im se pojavila poruka upozorenja da se tražilica ili Google pretraživanje ne mogu koristiti. Nakon tih izvješća i Google je po... Pročitaj više
Google otkriva audio audio datoteke Eclipsa otvorenog koda
Prema vijestima, Samsung je lansirao Eclipsa Audio, 3D audio sustav razvijen u suradnji s Googleom. Informacije o Eclipsa Audiou počinju izlaziti na sljedeći način: Eclipsa Audio temelji se na audio formatu Immersive Audio Model and Formats... Pročitaj više
Sve novosti