Samsung Galaxy A52 recenzija
Datum objave 15.06.2021 - Sanja Ledinek
Galaxy A52 – prvi dio
Samsung Galaxy A52 – sredina sredine
Samsung Galaxy A51 proglašen je zvijezdom među pametnim telefonima srednje klase. Nasljednik, Galaxy A52 podiže ljestvicu kvalitetom zaslona, stereo zvučnicima i vodonepropusnom specifikacijom. Je li to dovoljno u usporedbi s “kineskim luksuzom”? Ovom recenzijom nudimo odgovore s aspekta dizajna, performansi, fotografije i sustava.
Tehničke specifikacije:
- Dimenzije (V x Š x D) : 159,9 x 75,1 x 8,4 mm
- Masa: 189 g
- Zaslon: Super AMOLED, 6,5 “, rezolucija 1080 x 2400 piksela, omjer 20: 9 (~ 407 ppi gustoća) stopa osvježavanja zaslona 90 Hz, skener otiska prsta
- Mobilna platforma: Qualcomm Snapdragon SDM 720G
- CPU: osmerojezgreni (2×2,3 GHz Kryo 465 Gold i 6×1,8 GHz Kryo 465 Silver)
- GPU: Adreno 618
- Memorija: 6/8 GB LPDDR4 RAM; 128 GB UFS 2.1 + microSD
- Interna flash: 128 GB / 256GB UFS 3.1
- Baterija: Li-Po 4.500 mAh + brzo punjenje 25W
- Kamere
- Prednja: 32 MP, f/2,2, 26 mm (široko), 1/2,8 “, 0,8 μm, 4K @ 30fps, 1080p @ 30fps
- Glavna: 64 MP, f/1,8, 26 mm (široko), 1/1,7X “, 0,8 μm, PDAF, OIS + 12 MP, f/2,2, 123˚ (ultraširoko), 1,12 μm+ 5 MP, f/2,4, (makro) + 5 MP, f/2,4, (dubina)
- Video: 4K @ 30fps, 1080p @ 30 / 60fps; žiro-EIS
- Povezivost: Dual SIM, LTE, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11a, b, g, n, GNSS, NFC
- Senzori: G-senzor, žiroskop, senzor svjetlosti, senzor blizine, digitalni kompas
- Audio: dvostruki stereo zvučnici, Dolby Atmos
- Operativni sustav: Android 11 + OneUI 3.1
- Ostalo: Gorilla Glass 5 sprijeda, straga plastika, IP67 stupanj zaštite, izlaz za slušalice, stereo zvučnici, Dolby Atmos
- Cijena: 2.298,00 kn
- Ustupio: Samsung Hrvatska
Detalji dizajna
Samsung Galaxy A52 neće vas u startu šokirati dizajnom ni odabirom materijala. Prevladava polikarbonat (a.k.a. plastika), mat završne obrade koja vizualno ostavlja osjećaj silikona. To je čvrsto kućište s teksturom koja izbjegava vidljivost ružnih tragova prstiju i/ili prašine. Odlikuje ga IP67 otpornost na prašinu i vodu. Ne budite naivni ako mislite da možete ići izravno u bazen ili more s uređajem, ali možete biti mirni ako se voda (ili neko drugo piće) u čaši slučajno izlije na vaš telefon.
Tipke za uključivanje/isključivanje i glasnoću su na desnoj strani. Možete osjetiti da nisu metalni, ali fino klikću.
Lijeva strana je bez funkcionalnih elemenata, tj. pročišćenog dizajna.
Na vrhu se nalazi mikrofon koji funkcionira unutar sistema za uklanjanje pozadinske buke tijekom razgovora i utor za dvije nano-SIM kartice i/ili jednu nano-SIM te jedan microSD.
USB Type-C sučelje za punjenje električnom energijom ili prijenos podataka, zvučnik i kod nekih drugih uređaja davno izgubljen 3,5 mm priključak za slušalice našli su svoje mjesto na dnu.
Stražnja strana prihvaća integrirani dizajn modula s 4 kamere i LED bljeskalicom. Ne zauzima puno prostora, a izbočina cijelog klastera je mala – debljine oko 2 SIM kartice.
Prednjom stranom, zaštićenom Corning Gorilla Glass 5 kaljenim staklom, dominira Super AMOLED Infinity O zaslon s gotovo jednolikim okvirima, premda prilično uočljivim jer cu crne boje.
Malo iznad ekrana su tanki zvučnik za razgovore i standardni set senzora. Sve je lijepo integrirano u vrlo tanki gornji dio okvira.
Zaslon
Samsung gotovo nikad nema problema sa zaslonima, a ni sada se nemamo na što žaliti. Dijagonale je 6.5 inča, omjera slike 20:9, rezolucije 1080 x 2400 piksela i 405 ppi-a gustoće piksela. Prikaz teksta je oštar, a boja fotografija i videozapisa u zasićenom načinu rada s korisničkim podešavanjem nije pretjerana. U postavkama možete odabrati i prirodne boje. Mirnije su i sličnije onima na pametnim telefonima s IPS matricom.
Uz to, postoje dva profila boja koji ciljaju sRGB i DCI-P3 prostor, ugodni i visoki s omjerom kontrasta od 1.000.000: 1 i DRM L1 certifikat (HDR 10). Štoviše, na popisu je i certifikat za zaštitu očiju od štetnog plavog svjetla (izlaz je manji od 12,5% ).
Visoke brzine osvježavanja postale su standardna konfiguracija flagshipa. Ovo svilenkasto glatko klizno iskustvo djelomice ima i A52. Podržava brzinu osvježavanja od 90 Hz. Kao i obično kod Samsunga, ne može se prisilno omogućiti za sve aplikacije, već se automatski aktivira ovisno o sadržaju koji se koristi na zaslonu.
Maksimalna vršna svjetlina doseže 800 cd/m² u automatskom načinu rada. Rijetko ćete ju vidjeti, osim kada sunce žarko sja u svjetlosni senzor. Zaslon se budi i dvostrukim tapkanjem.
Skener otiska prsta
Ispod zaslona je optički skener otiska prsta. Kvaliteta nije toliko visoka koliko bismo željeli. Umjesto inertnog otključavanja, nakon pritiska slijedi kratko vrijeme čekanja. Uz to, područje prepoznavanja je prilično nisko i nema tolerancije ako vam je koža izuzetno suha ili vlažna. Kao protumjeru registrirajte isti prst dva puta i isključite animaciju prilikom otključavanja.
Možete koristiti i biometrijsku metodu prepoznavanja lica pomoću prednje kamere. Postupak u optimalnim uvjetima osvjetljenja ima minimalno kašnjenje. Samo imajte na umu da je to manje sigurna 2D provjera autentičnosti.
SOC i mjerenje učinkovitosti
Dobra hardverska konfiguracija temelj je cijelog iskustva mobilnog uređaja. Samsung Galaxy A52 opremljen je Snapdragon 720G mobilnom platformom s CPU od 8-jezgri: 2 x Kryo 465 Gold (modificirani ARM Cortex-A76) takta 2,33 GHz + 6x Kryo 465 Silver (ARM Cortex-A55) takta 1,8 GHz. Za grafiku je odgovoran Adreno 618 na 750 MHz. U pogledu memorije uključuje 8 GB LPDDRX4 dual RAM-a i 256 GB UFS 2.1 interne. Vjerojatno ste uočili da su obje starijeg standarda. Naš testni model je idealna maksimalna kombinacija s 8/256 GB memorije. Dio čipseta je procesor signala Hexagon 692, ujedno odgovoran za rad neuronske mreže.
Ove specifikacije komponenti zadovoljavaju uobičajene scenarije korištenja. Definitivno nema problema s lagovima ili pokretanjem i prebacivanjem aplikacija.
Ovo su prosječni rezultati mjerenja i usporedbe:
Vidimo određeni napredak u odnosu na A32, no ne u svim aplikacijama. Naravno, s flagshipima se A klasa ne može mjeriti.
Igre
Na razini izvedbe igara možete odigrati sve zahtjevne popularne gaming naslove uključujući PUBG Mobile ili Call of Duty. Samo, za glatko iskustvo, najbolje je ograničiti grafičke postavke i zaslon ostaviti na 60 Hz. Zadovoljstvo je što nakon dužih sesija igranja Galaxy A52 ne izaziva želju za stavljanjem prstiju u hladnu vodu zbog držanja vrućeg kućišta.
Nudi se i “Game launcher” za brzo pravljenje snimke zaslona, video snimke i blokiranje remećenja igranja iskakanjima obavijesti raznih aplikacija.
Komunikacija i povezivost
Kvaliteta poziva bila je izvrsna tijekom razdoblja testiranja, a podržana je opcija poput VoLTE. Na popisu su svi potrebni bežični moduli: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 + 5 GHz, Bluetooth 5.0, NFC (s Google Pay i Samsung Pay), dvokanalni A-GPS, GLONASS, BeiDou. Rade bez greške. Međutim, nema podrške za 5G mreže što nam je pomalo neshvatljivo za mobitel lansiran 2021. godine. Ali ne morate dijeliti naše mišljenje.
Kvaliteta zvuka
Samsung Galaxy A52 podržava stereo zvuk (kombinacija donjeg i gornjeg zvučnika) s Dolby Atmos zvučnim efektima i ekvilajzerom. Zvuk ne zrači osjećajem zvučnog polja i dva kanala nisu dobro uravnotežena. S druge strane su glasni i ne potiskuju bas.
Kvaliteta zvuka se podiže gotovo do idealne (za cijenu uređaja) priključivanjem žičnih ili Bluetooth slušalica. Razlog je što se u tom slučaju uključuje UHQA ultra visoka kvaliteta zvuka koju vanjsko pojačalo ne podržava.
Baterija – Izdržljivost/Punjenje
Samsung je ugradio bateriju odličnog kapaciteta od 4.500 mAh (17,1 Wh, 3,8 V). Potrošnju nadgleda Smart AI opcija koja na temelju analize korisničkih navika prebacuje rad mobitela u način uštede energije. Međutim, ne brinite. Sve fino radi u pozadini i ako noću stavite mobitel na punjenje, mirni ste tijekom dana. Primjerice, sat igranja PUBG koristi oko 15% energije, surfanja Internetom troši oko 10%, gledanje YouTubea 8%, filma offline 6% itd.
U PCMark testu baterije s brzinom osvježavanja 90 Hz, isključenom Wi-Fi i Bluetooth vezom, aktivnom jednom SIM karticom, Samsung Galaxy A52 trajala je 11 sati i 27 minute. Ovaj rezultat je sasvim dobar za telefon s OLED zaslonom. Isti test proveden na osvježavanju zaslona od 60 Hz pokazao je rezultat 13 sati i 28 minuta.
Proizvođač je u komplet uključio punjač od 15 vata, iako je podržano punjenje do 25 vata. Punjenje od 0% do 100% nije presporo, ali sigurno nije ni munjevito. Pogledajte brzine punjenja:
Uz USB PD punjač od 25 W treba 1 sat i 30 minuta da se potpuno napuni. Bežično punjenje nije podržano.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
AutomobiliObjavljeno prije 1 minute
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 5 minuta
Kutak za Dell laptope (Latitude, XPS, Precision, Vostro)Objavljeno prije 6 minuta
Preporuka BankeObjavljeno prije 13 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Novosti
Microsoft 365 podiže cijenu za 43% nakon ove odluke
Microsoft je upravo najavio integraciju Copilota u Microsoft 365 Individual and Family plan i povećao cijenu za oko 3 USD mjesečno. Cijena novog mjesečnog plana iznosi 9.99 USD, u odnosu na 6.99 USD, a cijena novog godišnjeg plana je 99.99... Pročitaj više
Što će Trumpova administracija učiniti sa Zakonom o čipovima i znanosti?
Iako Donald Trump i njegove pristaše nisu baš podržavali Zakon o čipovima i znanosti Bidenove administracije tijekom kampanje, čini se da sljedeća američka vlada nema planove da ga poništi. Barem je to dojam koji je sljedeći američki minist... Pročitaj više
Google pretraživanje počelo je prisiljavati korisnike da omoguće JavaScript u svojim preglednicima.
Pojavila su se izvješća Googleovih korisnika koji su onemogućili JavaScript u svojim preglednicima, koji tvrde da im se pojavila poruka upozorenja da se tražilica ili Google pretraživanje ne mogu koristiti. Nakon tih izvješća i Google je po... Pročitaj više
Google otkriva audio audio datoteke Eclipsa otvorenog koda
Prema vijestima, Samsung je lansirao Eclipsa Audio, 3D audio sustav razvijen u suradnji s Googleom. Informacije o Eclipsa Audiou počinju izlaziti na sljedeći način: Eclipsa Audio temelji se na audio formatu Immersive Audio Model and Formats... Pročitaj više
Google neće poštovati novi EU zakon o provjeri činjenica
Google je obavijestio vlasti EU-a da se neće pridržavati predstojećeg zakona o provjeri činjenica, koji će uskoro stupiti na snagu, izvještava Axios, pozivajući se na pismo koje je poslala tvrtka. To znači da Google neće dodavati sadržaj za... Pročitaj više
Sve novosti