Komunikacije i bežične veze

Na popisu je sve uobičajeno – Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, dual SIM ( 5G+5G standby), VoLTE,  NFC i  GNSS te Android Auto. Sve veze su prilično stabilne. Uređaj nema UWB standard  za rad s tagovima ili za otključavanje automobila, ali je malo vjerojatno da će to biti problem za većinu korisnika.

Zvuk

S21 FE nudi stereo zvuk u kombinaciji donjeg zvučnika i  gornjeg za razgovore.  Zvučnici su ugođeni od strane AKG-a. Unaprijed su učitani ultra-visokokvalitetni zvučni efekti za podršku DSD 64/128 studijske master reprodukcije audio datoteke.

Samsung Galaxy S21 FE recenzija_  (11)

Naravno, prisutan je Dolby ATMOS za odabir profila zvuka s pripadajućim ekvilajzerom. Također radi i s Bluetooth slušalicama ili žičanim koje koriste adapter. Zvuk je dosta glasan, no nedostaje mu dinamike i čini se kao da se bas  gubi u “prostranstvima svemira”.

Izdržljivost i punjenje baterije

Ugrađena baterija je kapaciteta 4.500 mAh.  Nudi pristojne performanse i ništa više. PCMark test baterije (stopa ažuriranja 120 Hz, svjetlina zaslona 50 posto, Wi-Fi i Bluetooth aktivni) pokazao je vrijeme od 7 sati i 56 minuta  dok se baterija nije ispraznila sa 100 posto na 20 posto. Isti test s ograničenjem osvježavanja zaslona na  60 Hz daje  vrijeme od 9 sati i 11 minuta.

U dijelu punjenja podržano je žičano do 25 W, Qi (bežično) 15W i obrnuto punjenje. Međutim, na vama je da pronađete kompatibilni punjač. Korištenjem punjača od  25 W može se za 15 minuta napuniti  27 posto, za 30 minuta oko 54  posto, za 60 minuta 91 posto, a do potpune napunjenosti potrebno je oko jedan sat i 22 minute.

Kamere

Sprijeda je modul 32 megapikselne kamere (Sony IMX616, 1/2,76″; ƒ/2,2; 0,8 µm), ali nema autofokus. Dnevni selfiji pokazuju visok dinamički raspon, Beauty mod se fokusira na osam razina “glatke kože” i ne podržava noćne selfie.   Zamućenje pozadine je za naš ukus pomalo agresivno, ali vjerujemo da će većini biti jako dobro.

Samsung Galaxy S21 FE_kamera_1

Senzori kamera na stražnjoj strani telefona potpuno su isti kao na Galaxy S20 FE, a koji su  opet posuđeni od Galaxy S10. To su širokokutni od 12 megapiksela Sony IMX555 (1/1,76″; ƒ/1,8; 1,8 µm; OIS, Dual Pixel AF), ultraširokokutni  (123-stupnja) opet od 12 megapiksela Sony IMX258 (1/3,0″; ƒ/2,2; 1,2 µm,15 mm ) i teleobjektiv od 8 megapiksela (3x optički zum; 1/4,5″; ƒ/2,4; 1,12 µm) s 3x  optičkim zumom i 30x digitalnim. U profesionalnom načinu rada može se  birati između nekoliko vrijednosti i RAW  formata.

Samsung Galaxy S21 FE_kamera_2

Samsung Galaxy S21 FE_kamera_3

Dnevne fotografije pune su bogatih boja, detalja i ekspozicija je odlična. HDR funkcija dobro čuva elemente svijetlih i tamnih dijelova slike.

Samsung Galaxy S21 FE_kamera_4

Samsung Galaxy S21 FE_kamera_5

Ultraširokokutna kamera ispunjava kvalitetom očekivanja pod uvjetom da nisu previsoka.

Samsung Galaxy S21 FE_kamera_6

Što se tiče 3X zuma (ekvivalent približno 77 mm), stabiliziran zadržava dosta detalja pod dovoljno svjetla. Naravno,  kako se svjetlo smanjuje, i kvaliteta se smanjuje.

Samsung Galaxy S21 FE_kamera_7

Samsung Galaxy S21 FE_kamera_8

Peterostruko povećanje ima malo zamućenja, deseterostruko “digitalne” tragove, dok kod 30x podržanim    pomoćnikom za kadriranje  koji “zamrzava” kadar već je zamjetna prilična mutnoća. Ovdje svakako treba spomenuti da uređaj određuje hoće li koristiti glavnu kameru  ili zum objektiv za snimanje u skladu s trenutnim svjetlosnim okruženjem.

Makro fotografije su u redu kao i portretni način, dok u zatvorenom prostoru kamere dobro rade osim što se mogu malo mučiti s ekspozicijom.

Samsung Galaxy S21 FE_kamera_9

Noćne fotografije odlikuje određena oštrina s malo šuma. Ako vam ruke malo zadrhte, to neće utjecati na pad kvalitete, što je pohvalno.

Samsung Galaxy S21 FE_kamera_10

Za ultraširokokutnu kameru način rada noćne scene nije automatski omogućen. Ručnim pokretanjem dobivaju se fotografije zadovoljavajuće razine.

Video

Sve tri kamere podržavaju video snimanje do 3.840 x 2.160 piksela rezolucije. Ipak, samo je glavna pri ovoj rezoluciji stabilizirana na 60fps. Također snima 8K video (7.680 x 4.320) pri 24 fps. Postoji i opcija uključivanja super stabilizacije i ovdje je opet prisutno ograničenja  samo do FHD videozapisa na 30fps. Sa softverske strane podržan je način snimanja s dvostrukim prikazom, snimanje slike u slici ili pola podijeljenog zaslona. Općenito, videozapisi imaju dobru stabilizaciju, oštrinu i  pristojan zvuk.

Android 12 +   One UI i aplikacije

One UI 4 je na vrhu Android 12 sustava. Cjelokupni stil bliži je izvornom Android sustavu. Jedna od  zanimljivijih  značajki su palete boja koje OneUI automatski preuzima ovisno o boji pozadine. Samsung je sasvim razuman u smislu unaprijed instaliranih aplikacija. Značajke poput Knox Secure  mape također  su ovdje. U odjeljku naprednih funkcija  je veza sa sustavom Windows, odnosno Samsung Dex funkcija.

Samsung Galaxy S21 FE_GUI_1

Samsung Galaxy S21 FE_GUI_2

Kada su u pitanju nadogradnje sustava, Galaxy S21 FE dobiva  3 godine ažuriranja Androida i 4 godine sigurnosnih ažuriranja.

Zaključak

Galaxy S21 FE  je fina sinteza svestranosti i  dugogodišnjih  zajamčenih ažuriranja kada se pogleda tržište Android telefona. Zaslon je  dovoljno velik da se osjeća prostran i još uvijek dovoljno mali da nije “prevelik”. U pogledu kvalitete sigurno ne treba dati lekciju Samsungu. Sučelje veseli stabilnošću, dobro pozicioniranim elementima i prilagodbom.

Samsung Galaxy S21 FE recenzija_0

Kamere, iako se nisu mijenjale od 2020., potpuno su adekvatne za svakodnevnu upotrebu jer kompanija nije mirovala  kada su  u pitanju algoritmi za obradu. Za izvedbe CPU-a i GPU-a ne mora se  previše brinuti, no grafičke performanse ipak nisu na vrhu grafa. Ako ne tražite najnoviji  ili najnapredniji pametni telefon, možemo preporučiti Galaxy S21 FE    za kupnju, iako je lansiran u jako čudno vrijeme.