Samsung Galaxy S8+ recenzija

Datum objave 24.05.2017 - Krešimir Matanović

Galaxy S8+ - prvi dio

samsung_s8+_1 samsung_s8+_2

Iz Vipneta nam je prije par tjedana na test stigao novi Galaxy S8+ pametni telefon, ovogodišnja Samsungova perjanica. Nakon fijaska s Noteom 7, nisu imali pravo na pogrešku i flagship koji zamjenjuje S7 Edge je morao biti savršen. Da li je stvarno takav ostaje nam za vidjeti u ovome testu. Kao i kod svakog flagshipa pakiranje je vrlo dobro. Unutar kutije je sve vrlo uredno složeno i prezentirano korisniku. Uređaj je dobro zaštićen od eventualnih mehaničkih oštećenja, što naravno i mora biti jer je vrlo velik i vrlo staklen.

samsung_s8+_3 samsung_s8+_4

Uz S8+ dolazi punjač koji zadovoljava Adaptive fast tehnologiju punjenja, a bateriju može puniti ili s 9 V i 1.67 A, ili s 5 V i 2 A. Kabel koji dolazi uz punjač je odvojiv pa ga možemo koristiti i za prijenos podataka (ili punjenje iz nekog drugog izvora), a na vrhu koji ide u telefon ima USB 3.1 Type-C 1.0 konektor (na drugom kraju je jasno Type A konektor). Uz to u kutiji još nalazimo i izbacivač za SIM/mSD ladicu, Micro USB adapter, Type C adapter, odlične AKG slušalice s dodatnim gumicama za uši. Svaka od slušalica ima po dva drivera, jedan 8 i jedan 11 milimetarski, a integriran je i in-line mikrofon za pozive.

samsung_s8+_5 samsung_s8+_6

Dizajn S8+ je nastavak na S7 Edge, a zasniva se na filozofiji "beskrajnog ekrana". I stvarno, veliki 6.2-inčni se ekran proteže po gotovo cijelom uređaju s vrlo tankim gornjim i donjim rubom. Ovo ga čini najelegantnijim telefonom današnjice. Dovoljno je reći kako su u Samsungu uspjeli upakirati ovako veliki ekran u uređaj koji je tek malo viši od S7 Edgea. To je značilo i kako su odustali od svog zaštitnog znaka, tipke koja se nalazi ispod ekrana. Eliminacijom te tipke ostali su bez pozicije za skener otiska prsta koji je sada prebačen na poziciju pored leće stražnje kamere. Pomalo je to nespretan položaj jer će te kažiprstom stalno dodirivati i leću kamere čime ju zapravo prljate. I s prednje i sa stražnje strane se uređaja nalazi zaštitno Gorilla Glass 5 staklo, a okvir je napravljen od poliranog aluminija. S7 Edge nije imao polirani okvir i imao je stoga i bolji grip, premda moramo priznati kako ovako to izgleda puno bolje.S8+ se može kupiti u pet različitih boja - Arktik srebrnoj, orhideja sivoj, nebesko crnoj, javor zlatnoj i koraljno plavoj i u svima izgleda odlično.

samsung_s8+_7

Uređaj je vrlo velik i mjeri čak 159.5 milimetara u visinu pa definitivno nije za svačiju ruku. Razlog ovolikoj visini su neobični omjeri stranica (18.5:1), što je novi smjer u kojem idu proizvođači pametnih telefona. Širina je manje više standardna sa 73.4 milimetra, a tanak je 8.1 milimetar. Ergonomski je dakle pomalo kompliciran, što u kombinaciji s klizavim bokovima znači kako dobro moramo paziti da nam ne klizne iz šake, a najbolje ga je koristiti držeči ga s obje. 6.2-inčni ekran je neobičnog odnosa stranica od 18.5:9 što znači kako će kod prikaza većine današnje multimedije uvijek ostati dvije crne bočne linije u landscape položaju. Ekran je Super AMOLED tipa maksimalne rezolucije 2.960 x 1.440 piksela, gustoće piksela oko 530 po kvadratnom inču, zadovoljava HDR 10 profil te ima Diamond Pentile matricu. Nećemo pretjerati kada kažemo da je ovo definitivno najbolji ekran koji smo vidjeli na jednom pametnom telefonu. Slika je izuzetno oštra, prikaz boja odličan (prezasićenost je jasno prisutna), kontrast izvrstan, a osvijetljenost odlična pa je sve vidljivo i na jakom suncu. Mana mu je kao i kod svakog AMOLED-a ta što bijela boja pod bilo kojim kutem gledanja koji nije okomit na ekran dobiva plavičastu nijansu. Na prvo korištenje, ekran je rezolucije 2220 x 1080, pa je u postavkama potrebno prebaciti na 2960 x 1440 prije čega će te biti upozoreni kako će potrošnja električne energije narasti. No, prebacivanje se svakako isplati, što zbog velike baterije koju S8+ ima (3500 mAh), što zbog užitka gledanja u ovaj odličan ekran.

samsung_s8+_8 samsung_s8+_9

Na bokovima se nalaze pametno raspoređene tipke. Na desnom je pri vrhu klackalica za zvuk i tipka Bixby asistenta,  a na lijevom je Power tipka. Uređaj podržava IP68 standard što znači kako je otporan na prašinu i vodu, i kako su sve tipke i svi konektori zaštićeni dodatnim brtvama. Na stražnjoj se strani nalazi već spomenuti senzor otiska prsta koji je odmah do leće kamere i LED Flasha te senzora za očitanje otkucaja srca. Cijela je stražnja strana lijepo zakrivljena kao i prednja i s koje god ga strane pogledali S8+ izgleda odlično. Osnovne specifikacije
  • Model: S8+ (SM-G955F)
  • Boja: Orchid Gray (Midnight Black, Arctic Silver, Coral Blue, Maple Gold)
  • Dimenzije i masa: 159.5 x 7333.4 x 8.1 mm; 173 grama
  • Ekran: Kapacitivni S-AMOLED ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 6.2″, rezolucije 1440 x 2960 piksela (oko 530 ppi), Corning Gorilla Glas 5 zaštitno staklo s prednje i stražnje strane
  • Čipset: Exynos 8895, Octa-core, 4x 2.3 GHz i 4x 1.7 GHz, Mali-G71 MP20 GPU
  • Memorija: 4GB RAM; 64GB storage, microSD do 256GB
  • Operativni sistem: Android 7.0 (Nougat); TouchWiz UI (always-on display, 3DTouch home button)
  • Baterija: 3500 mAh Li-Po
  • Kamere: Stražnja: 12 MP, f/1.7, 1/2.5" veličina senzora, 1.4 um veličina piksela, 26mm, LED flash, phase detection autofocus, OIS, face/smile detection, geo-tagging, touch focus, Auto HDR, panorama, video snimanje: 4K@30fps, HDR (simultano i 9MP fotke); Prednja: 8 MP, f/1.7, 1440p@30fps, dual video call, Auto HDR
  • Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE Cat. 16/13 (1/0.15 Gbps)
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 ac (dual bandWi-Fi Direct, hotspot), Bluetooth v5.0 (A2DP,LE,aptX), USB 3.0 Type-C, GPS (A-GPS,GLONASS, BDS, GALILEO), 32-bit/384kHz audio, active noise cancellation, NFC, senzori blizine i ubrzanja, kompas, barometar, senzor otkucaja srca, SpO2, skener šarenice oka, čitač otiska prsta, Samsung DeX, Quick Charge 2.0, ANT+, S-Voice itd.

samsung_s8+_10

Hardverski je ovo odlično potkožen stroj, svakako među najmoćnijim Androidima danas. Za europsko se tržište oprema sa Samsungovim Exynos 8895 čipsetom, a za američko s Qualcommovim Snapdragonom 835. Čipsetu pomaže dovoljnih 4 GB radne memorije, a skladišne je 64 GB (korisniku dostupno oko 52.5 GB). Skladišnu je moguće proširiti microSD karticom do 256 GB. LTE modem je prvi 1 Gbps u jednom telefonu (Cat. 16). Impresivnim tehničkim značajkama se pridružuje i mnoštvo senzora od kojih izdvajamo skener šarenice oka, čitač otiska prsta, SpO2 i senzor otkucaja srca. Skener šarenice je posebno zanimljiv jer omogućava otključavanje uređaja skeniranjem pravog para očiju i radi precizno i brzo pri čemu je nespretno postavljeni čitač otiska prsta višak. Iznad ekrana se s lijeva na desno nalaze statusna LED-ica, zatim osvjetljivač skenera šarenice, zatim su tu senzori blizine i osvjetljenja, zvučnik, prednja kamera i posljednji je sam skener šarenice.

samsung_s8+_11 samsung_s8+_12

S8+ ima samo jedan glavni zvučnik (loudspeaker) i to mu se može uzeti kao mana, no zvuk koji proizvodi je dovoljne jačine i čistoće. Zvučnik se nalazi na dnu uređaja baš kao i Type-C utičnica za punjenje i prijenos podataka te 3.5 mm jack. Na vrhu se uređaja nalazi ladica za Nano SIM i Micro SD kartice. Kvaliteta zvuka prilikom razgovora je na visokom nivou, baš kao i prijenos glasa mikrofonom, a uređaj ima i dedicirani mikrofon za aktivno poništenje okolne buke. Stražnja je kamera kod S8+ rezolucije 12 MP, s f/1-7 otvorom blende, 26 milimetarskom lećom, senzorom veličine 1/2.5" i veličinom piksela od 1.4 mikrometar. Ima optičku stabilizaciju slike i dual pixel autofokus s detekcijom faze. Fotografije koje proizvodi su odlične u gotovo svim uvjetima, baš kao i video materijal kojeg može snimati u 4K pri 30 sličica u sekundi. Prednja je kamera također vrlo dobra s rezolucijom od 8 MP (f/1.7) i selfiji ispadaju odlično čak i pri malo prigušenijem svjetlu.

Galaxy S8+ - drugi dio

samsung_s8+_14 samsung_s8+_15 samsung_s8+_16 samsung_s8+_17

S8+ ima Android 7.0 operativni sistem na kojem je Samsung UX korisničko sučelje. Sučelje je vrlo fluidno i intuitivno za korištenje, s lijepo dizajniranim ikonama i menijima. Uređaj ima always-on display implementaciju, a prikaz je moguće personalizirati te koristiti njegov dnevni i noćni način rada. Lockscreen je standardan za Nougat i također ga je moguće personalizirati, a kada se uređaj otključa dočeka nas standardni homescreen sa svojim setom personalizacija i proširenja.

samsung_s8+_18 samsung_s8+_19 samsung_s8+_20

Povlačenjem odozgo izvlačimo meni za brzo podešavanje uređaja te notifikacije. Povlačenjem s lijeva na desno pozivamo Bixbya koji je korisnikov osobni pomagač koji reagira na glas, tipkanje i dodir a zanimljiva je i Vision funkcija koja prepoznaje objekte koji gledate (kamera) i daje vam informacije o njemu (ili prevodi tekst itd.). Čitava stvar još uvijek ne funkcionira kao Siri ili Google Now, no Samsung je na dobrom putu jer će u budućnosti Bixby dobiti još niz novih funkcija.

samsung_s8+_21 samsung_s8+_22 samsung_s8+_23 samsung_s8+_24

Posebnost S8 Plusa, baš kao i S7 Edgea je panel koji se nalazi u zakrivljenom boku uređaja. Edge je evoluirao u odnosu na prošlu generaciju i sada donosi više panela - Apps Edge, People Edge, Smart Select, Clipboard a sve kako bi nam brže dostupno bilo više stvari. Edge panele pozivamo povlačenjem s desne strane a tako ih i mijenjamo.

samsung_s8+_25 samsung_s8+_26 samsung_s8+_27

Sve je aplikacije jasno moguće odjednom ugasiti, a ladicu s aplikacijama pozivamo povlačenjem prsta po ekranu. Aplikacija nema previše i samo je ono najpotrebnije instalirano. Sučelje i operativni sistem su vrlo napredni i dozvoljavaju različita podešenja i personalizacije kao što je isključivanje notifikacija za pojedinu aplikaciju, korištenje multi window opcije, zatim funkcija kao što su Smart Capture, Palm swipe to capture, Smart Stay (ekran uključen dok god gledate u njega), prepoznavanje lica za otključavanje (uz skener šarenice i otiska prsta), itd. Tu su i napredna podešenja kvalitete zvuka s Equalizerom i Reverbom, mogućnost promjene kvalitete slike - adaptive display, AMOLED Cinema, AMOLED Photo i Basic s naprednim podešenjima balansa boja i još mnoštvom toga.

samsung_s8+_28 samsung_s8+_29 samsung_s8+_30 samsung_s8+_31

Sučelje kamere je jednostavno i vrlo intuitivno a nudi mnoštvo opcija skrivenih u podmenijima. Posebni efekti koje možemo koristiti su lako dostupni, a uključuju različite selfie filtere, zatim dodavanje različitih markica fotografiji, te dodavanje dinamičkih efekata koji prekrivaju sliku. Prednja kamera ima i dva svoja specifična načina snimanja - Large Eyes i Slim Face, a tu je i automatska korekcija čudnih linija lica (ispravljanje bora!?). Za sve fotografe tu je i profesionalni mod snimanja u kojem se sve opcije mogu ručno podešavati (ISO, balans bijele, brzina okidača, manualni fokus itd.).

samsung_s8+_32 samsung_s8+_33

samsung_s8+_34 samsung_s8+_35

(fotografije su smanjene, a originale možete pogledati ovdje)

Fotografije su oštre, precizne, s velikim dinamičkim rasponom i dobrom kvalitetom čak i pri nižem vanjskom osvjetljenju pri čemu su detalji vrlo precizni. Naravno, pregledavanjem fotografija na većem ekranu odmah se uoče limiti 12 MP senzora no na ekranu telefona to se ne primjećuje. Kvaliteta snimljenog video materijala je dobra, pogotovo u 1080p60 modu.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="PCMark (Work 2.0)" htitle="Score"  labels="Huawei Mate 9,Sony Xperia X Performance,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Samsung S8+,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Compact,CAT S60,Sony Xperia XA,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="5817,5563,5469,5248,5234,5125,5106,4969,4881,4292,3616,3518,2821,2684" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Pomalo iznenađujuće nizak rezultat u PCMarku pogotovo ako znamo kako model sa Snapdragonom S8+ postiže i preko 6500 bodova. [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Sling Shot Extreme" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Honor 8,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA,CAT S60,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite" values="3187,2510,2472,2376,1662,887,854,429,396,198,117" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0"] Grafika je iznimno moćna i to ovaj test zorno pokazuje. Isprobali smo i Epic Citadel benchmark i on je pri UHQ postavkama izbacio rezultat od 59.4 fps-a pri rezoluciji od 2680 x 1440. Sve igre koje smo probali su radile vrlo glatko čak i pri visokoj rezoluciji ekrana, a ono što je možda još i bitni je uređaj se uopće nije zagrijavao. Ostao je mlak i nakon dugotrajnog igranja. [ichart headers="ID,Score" title="BaseMark OS II" htitle="Overall Score"  labels="Apple iPhone 7 Plus,Samsung S8+,Apple iPhone 7,Sony Xperia X Performance,Apple iPhone 6S,Sony Xperia XZ,Xiaomi  Mi Mix  Prime,HTC 10,Honor 8,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Premium,Apple iPhone 6,CAT S60,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="3281,3257,2797,2241,2232,2165,2035,1994,1953,1841,1829,1532,1332,1002,576,557" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Exynos 8895 ovdje drži korak s Appleovim A10 čipsetom i dokazuje dobre performanse. [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (single-core score)" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,Hauwei Mate 9,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Huawei P9,Honor 8,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Compact,Dell Venue 8 7840,CAT S60,Huawei T2 8 Pro,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite" values="1995,1942,1825,1801,1726,1693,1585,1581,1394,1361,1079,705,623,571,563" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (multi-core score)" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,Huawei Mate 9,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi Mi5s,Sony Xperia XZ,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia X Compact,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z5 Compact,CAT S60,Huawei T2 8 Pro,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="6683,5864,5324,4695,4262,4217,3842,3575,3410,3074,2257,2198,1928,1591,1487" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (render script)" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,Sony Xperia XZ,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Huawei P9,Honor 8,CAT S60,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="8708,7122,6899,6844,3728,3385,3195,3119,1891,806,802" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] U Geekbenchu je Exynos 8895 zablistao i izbio na sam vrh poretka s odličnim rezultatima u sve tri kategorije. [ichart headers="ID,Minute" title="PCMark Work battery life (min)" htitle="Score"  labels="Sony Xperia X Compact,Samsung S8+,Sony Xperia Z5 Premium,Sony Xperia Z3 Compact,Coolpad Modena,HTC 10,Sony Xperia XZ,CAT S60,Honor 8,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z5,Wiko U Feel Lite,LG G4,HTC Desire 626,Sony Xperia E5,Meizu MX3, Lenovo Vibe X2,Sony Xperia X Performance,LG G4 Stylus,Sony Xperia XA,Prestigio Grace" values="659,568,482,481,480,471,467,464,462,427,420,373,365,348,328,320,316,294,283,254,206" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"] Autonomija Galaxya S8+ je izvrsna i po testovima i po iskustvima korištenja. Samo uz vrlo intenzivno korištenje smo (puno igranja), smo bateriju mogli isprazniti za jedan dan, a u prosjeku je uz dosta korištenja (youtube, nešto igranja, surfanje, muzika), bez problema trajala dva dana.

Zaključak

samsung_s8+_13

Na stranu nekoliko negativnih stvari poput plavičaste bijele boje kod promjene kuta gledanja u ekran, loše smještenog čitača otiska prsta, činjenice da nema stereo zvučnike, ili pak visine koja neće odgovarati svima, S8+ je najbolji i najljepši Android pametni telefon do sada. To opravdava svojim zakrivljenim i simetričnim dizajnom s "beskrajnim" ekranom, zaobljenim zaštitnim staklom s prednje i stražnje strane, poliranim aluminijem na bokovima te izostankom bilo kakvih većih izbočina. Nadalje, hardverske specifikacije su mu također vrlo impresivne bilo da govorimo o ekranu, čipsetu, mnogobrojnim senzorima ili LTE modemu. Baterija i autonomija koju osigurava su također odlične.

samsung_s8+_36

Obje kamere su odlične, no stražnja zapravo ne donosi ništa novo u odnosu na S7 Edge. Zanimljiva je DeX podrška, odnosno mogućnost pretvaranja S8+ u desktop računalo koje možemo koristiti s tipkovnicom i mišem te eksternim monitorom. Kada prijeđemo na softversku stranu dočekuje nas odlično korisničko sučelje koje radi iznimno glatko, tu su vrlo korisni Edge paneli, zatim Bixby asistent koji će svoju pravu uporabnu vrijednost dobiti tek u budućnosti itd. Cijena mu se kao slobodnom uređaju kreće od visokih 6.800 kuna pa na više, a u Vipnetu ga je naravno moguće kombinirati uz neku tarifu, pa je inicijalni trošak nabave nešto manji.