Sapphire ATI Radeon X1800 XT PE

Datum objave 26.01.2006 - Igor Vujević

Uvod

Nakon izlaska nVidia 7800GTX kartice s 512MB memorije, ATI je nekim svojim partnerima dao dozvolu za proizvodnju nove revizije X1800 XT kartica s povišenim radnim taktom memorije i procesora. Sapphire, najveći ATI-jev partner u proizvodnji grafičkih kartica je, dakako, bio jedan od prvih proizvođača koji su nove kartice isporučili na tržište. Sapphireova poboljšana verzija Radeona X1800XT tako nosi sufiks PE, no on, kao često dosada, ne znači "Platinum Edition" već "Performance Edition". S obzirom da je cijena ove kartice tek neznatno viša od standardne verzije, provjerili smo u čemu se ova zvjerka razlikuje od standarde X1800XT kartice, te isplati li se razlika u cijeni između ova dva modela.

Sapphire ATI Radeon X1800XT PE 512

Nenametljiva kutija skriva opaku zvijer visoke cijene, pa smo dojma da se Sapphire mogao malo više potruditi oko dizajna i atraktivnosti samog pakiranja. Iako nemamo posebnih zamjerki na izvedbu i kvalitetu, s obzirom na cijenu i status PE modela očekivali smo ipak nešto malo atraktivnije od klasične kutije s par sličica. No, da ne cjepidlačimo, primarna namjena je ispunjena - kartica će pronaći svoj put do korisnika neozlijeđena, zajedno s pripadajućim bundleom. Nakon raspakiravanja kutije, ruke automatski guraju sadržaj kutije na stranu i grabe komad hardvera koji se svojom težinom približava mnogo masivnijim komadima računalne opreme. No dobro, za tu cijenu i očekujemo nešto što može donijeti fizičku bol potencijalnom kradljivcu-:)

Sapphire-ova X1800XT PE PCI-e grafička kartica dijeli s referentnim modelom istu arhitekturu, obje dolaze opremljene s 512MB GDDR3 memorije, hladnjak je identičan na obje verzije te jedine razlike pronalazimo u radnom taktu. Ova razlika u taktu dolazi do izražaja samo u 3D okružju, gdje kartica preko posebne opcije u CCC (Overdrive) povećava radni takt jezgre i memorije. Podrška za DirectX 9 i Shader Model 3.0, uz ostale značajke X1000 serije ima svoje očekivano mjesto i na ovoj kartici. Da ne duljimo, u priloženoj tablici su navedene glavne karakteristike obje kartice.

Model

Pixel Pipelines
Vertex shaders
Memory Type
Memory Bus
GPU speed
Memory speed
ATI X1800XT 512
16
8
GDDR3
256-bit
625MHz
1500MHz DDR
Sapphire X1800XT 512 PE
16
8
GDDR3
256-bit
700MHz
1600MHz DDR

Osnovne karakteristike kartica

Malo gore, malo dolje

Dok se pred ovu karticu ne postave zahtjevi za rad u 3D okruženju ona radi na nešto nižim taktovima u odnosu na referentni model. Drugim riječima, radni taktovi su 600 MHz za jezgru i 1400 MHz DDR-a za memoriju. Tek ulaskom u 3D okolinu radni taktovi preko već spomenute opcije "Overdirve" dosežu svoj maksimalan takt od 700/1600 MHz DDR.

Pregled kartice i opreme

Već smo spomenuli zajedničku izvedbu hladnjaka koje koriste obje verzije, iako postoje neke razlike između njih. Hladnjak na Sapphire kartici je bez problema odrađivao svoj posao, a tu prvenstveno mislimo na kontrolu brzine vrtnje ventilatora u zavisnosti o zagrijavanju. Referentna ATI-jeva kartica je imala problema s kontrolom brzine, pa se događalo da ventilator na trenutke "poludi" i mijenja brzinu, bez obzira na rad u 2D okružju i najnovije drivere. Takvih problema nismo imali s Sapphireovim modelom, pa to pripisujemo ranom primjerku iz ATI-jevih pogona. Turbinski ventilator je uredno signalizirao ulazak u 3D okolinu svojom povećanom brzinom koja, iako nije proizvodila suviše buke, nije mogla prikriti karakterističan zvuk turbine. Iako je zagrijavanje kartice dosta izraženo, nismo naišli na nikakve probleme sa stabilnošću u radu pa na izvedbu i kvalitetu hladnjaka nemamo primjedbi.

Poduža zvjerka

Novi Radeoni su narasli i pri tome ne mislimo samo na unaprijeđenu arhitekturu i performanse. Dužina kartica u odnosu na prošlu seriju znatno dolazi do izražaja na novim modelima, pa bi neki vlasnici manjih kućišta mogli imati problema sa smještajem kartice. Ogroman i težak bakreni hladnjak uspješno odvodi toplinu s uzavrele jezgre i memorijskih čipova, a višak te topline odvodi turbinski ventilator van kućišta uz maksimalan broj okretaja od 5500 u jednoj minuti. Kao što i pretpostavljate, na tom broju okretaja sve postaje manje važno - turbinska izvedba ventilatora jednostavno nadglasava sve moguće izvore zvuka iz okoline. Srećom, ako rad ventilatora prepustimo softveru i samoj kartici on nikada ne doseže tu brojku pa je buka podnošljiva, iako će smetati nekim korisnicima koji pridodaju posebnu pozornost tom aspektu rada grafičke kartice. Naravno, uvijek postoje rješenja u obliku nezavisnih hladnjaka koje je potrebno kupiti odvojeno ili nešto iz bogate kućne radinosti naprednijih korisnika.

Na Zapadu ništa novo

Poleđina kartice ne donosi nikakve novosti u odnosu na referenti dizajn - otkriva držače, koji su s obzirom na veličinu i masu hladnjaka prikladne veličine. Kako se ipak radi o top modelu kartice koja ima poveću cijenu, u kvaliteti izrade se nije štedjelo što je za i očekivati kod ovakvih kartica. Sve je na svom mjestu, od vijaka i držača pa do hladnjaka, kvaliteta materijala ne dolazi u pitanje pa nema straha od nehotičnog pucanja ili savijanja pojedinih dijelova. Da bi se utažila glad za 110W električne energije potrebne za rad kartice, na PCB-u je smješten dodatni izvor napajanja u obliku 6-pinskog voda koji cijedi 12V izvod s napajanja pa se ne preporučuje upuštanje u igru sa slabijim i nekvalitetnijim napajanjima.

Baš sam velik

Dual-slot hladnjak na nosu kartice pričvršćuje se s dva vijka na kućište, što uvelike pridonosi fizičkoj stabilnosti kartice koja masom ima što pokazati u super teškoj kategoriji. Pločica za konektore na stražnjoj strani kartice udomljuje dva DVI izlaza i VIVO konektor.

Kao i sve kartice iz nove serije i Sapphireov Radeon X1800XT PE podržava tehnologiju AVIVO. Neke od glavnih karakteristika ove tehnologije, barem ako je riječ o samoj grafičkoj kartici, su dupli dual-link DVI transmiteri te podrška za hardversko dekodiranje H.264 sadržaja. H.264 standard je zaživio na HD-DVD i Bluray optičkim medijima kao idealan format za pohranu video sadržaja u visokoj kvaliteti (1080p) i svakako je budućnost u video tehnologiji. Ovaj dodatak je izvrstan bonus na novoj X1000 seriji grafičkih kartica koji pomiče granice u eksploataciji grafičkih čipova u multimedijalnom području primjene.

Obvezatna oprema za zimske uvjete

Kada smo zadovoljili glad za karticom, krenuli smo u skupljanje opreme po stanu. Na ovu radnju nismo potrošili previše vremena, a rezultati su slijedeći: šareni manual s osnovnim podacima o kartici i uputama o puštanju u pogon, CD s upravljačkim softverom i TRIXX alatom za overclock (skok na ATI-jeve stranice po noviju verziju drivera), DVI to VGA adapter za korisnike koji posjeduju CRT monitore, S i Composite Video/S-Video to RGB i VIVO kabel, 4-pin molex razdjelnik za naponski PCI-E priključak, Power DVD5 (iako se na nekim recenzijama pojavljuje i novija, šesta verzija dotičnog programa), PowerDirector 3 DE i odličan "Sapphire Select" Trial games CD. Sapphire je odnedavno uveo ovu novost koja omogućuje korisniku da s dotičnog CD isproba par naslova igara te, kada se odluči za jednu od njih, putem web stranice proizvođača aktivira željeni naslov i dobije punu verziju igre. Iako bundle ne oduševljava svojim bogatstvom, na ovako nešto smo već i navikli od ovog proizvođača, a jedino se Select CD izdvaja iz mase donoseći mali dašak svježine u ovakva klasična pakiranja. Opet napominjemo da bi uz ovakve top kartice i popratni sadržaj kutije (kao i sama kutija) trebao biti malo kvalitetniji i funkcionalniji kako bi korisnik, kada već izdvoji ovolika sredstva za nabavku nove kartice, dobio nešto više od "popune praznog prostora" u kutiji.

Nakon probavljanja uvodnog dijela bacamo karticu na matičnu ploču i nadamo se da će sama pronaći svoj put do PCI-E utora. Bez problema prolazi i ovaj dio testa pa nam ne preostaje ništa drugo nego uključiti sve te kablove i "kresnuti pilu":

Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforma ABIT AN8 SLI
Procesor

AMD Athlon 64 3200+@2.5GHz

Memorija

2 x 512MB SuperTalent CL2

Grafičke kartice

ATI Radeon X1800XT 512

Sapphire ATI Radeon X1800XT 512 PE

Driveri : ATI Catalyst 5.13

Muzička kartica

Integrirana
Kontroler

Integrirani nForce4 Ultra

Hard disk(ovi)

Hitachi 160GB SATA

DVD-ROM

Pioneer DVR-109


Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke

ForceWare v6.70

DirectX verzija 9.0c
3DMark 2005 v1.2
X3 Reunion standard benchmark, max quality
Battlefield 2

guru 3D demo, max quality

FarCry v1.33, 32bit, PCG Hardware demo, max details
Call of duty II custom PCE benchmark, max details
F.E.A.R. v1.02 standard benchmark, soft shadows off, max details
Serious Sam II

v2.046b Grendale demo, all max

Half Life II Loast Coast, max details
Doom III

v1.3, demo1, ultra quality

Quake 4 v1.04 custom PCE demo, ultra quality

Riddick EFBB

v1.1, panoptical demo

3D Mark 2006 v 1.02

Prva stvar koju morate uzeti u obzir je brzina glavnog procesora. Iako naš testni stroj nije slabašan, podigli smo brzinu procesora na 2.5GHz kako bi rezultati testiranja u što manjoj mjeri ovisili o njemu. Nažalost, niti to nije bilo dovoljno za neke testove pa su testne kartice u dosta slučajeva ostale gladne sirove procesorske snage. To pogotovo vrijedi za PE verziju kartice koja nije mogla pokazati svoju snagu u odnosu na standardni model. Ako kojim slučajem razmišljate o kupovini ove ili neke druge kartice iz ove kategorije, imajte na umu da kartica neće pokazati svoj potencijal bez zvijeri od procesora. Kako još nismo došli do stadija da si za testne strojeve možemo priuštiti zvijeri poput FX-a 57, morali smo najbolje iskoristiti ono što imamo.

Kako i dolikuje ovoj klasi grafičkih kartica, testne rezolucije smo podigli na 1280x1024 i 1600x1200. Da izbjegnemo mogućnost dosađivanja kartica, navedene rezolucije smo začinili s 4x Adaptive Anti-aliasingom (Performance mod) i 16x Anisotropic Filteringom. I pri ovim postavkama, kako ćemo vidjeti iz rezultata, X1800XT PE model bez problema prolazi sve torture kojima smo ga podvrgli. Pogledajmo i brojke!

X3 Reunion Demo, Battlefield 2 i Facry

X3-Reunion

1280x1024 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
51,3
  
ATI X1800XT 512MB
48,2
  
 
010203040505
2
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
46,1
  
ATI X1800XT 512MB
43,8
  
 
010203040505
2
 

Prvi test i odmah u glavu. Novi X3 The Reunion demo izgleda prekrasno - veliki otvoreni prostori s puno detalja pošteno su oznojili testne Radeone. Kako je razlika između ove dvije kartice samo u radnim taktovima, ovaj test ne pokazuje previše interesa za dodatnih 75MHz na jezgri i 100MHz na memoriji kod PE verzije kartice. Na obje testne rezolucije pri upotrebi AA i AF algoritama X3 samo s laganim smiješkom prati razvoj situacije, pa obje kartice uspijevaju prikazati tek nešto više od 40-ak sličica u sekundi.

Battlefield II

1280x1024 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
99,1
  
ATI X1800XT 512MB
91,2
  
 
02040608010
0
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
75,7
  
ATI X1800XT 512MB
70
  
 
02040608010
0
 

Battlefield II se na obje kartice vrti izvrsno u svim rezolucijama, a u nižoj referentni model primjetno zaostaje za Sapphire-ovm zvjerkom. No, pri tako velikom brojku FPS-a ta razlika je ipak zanemariva u stvarnom gameplayu. Pri prelasku na 1600x1200 ta razlika se smanjuje, ponajviše zahvaljujući glavnom procesoru koji jednostavno ne može adekvatno zaposliti grafičke kartice u tako viskom rezolucijama.

Far Cry

1280x1024 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
72,91
  
ATI X1800XT 512MB
72,45
  
 
0153045607
5
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
71,59
  
ATI X1800XT 512MB
68,58
  
 
0153045607
5
 

Far Cry, slično kao i X3 ne profitira od povišenih taktova PE kartice pa u nižoj rezoluciji pokazuje skoro identične rezultate. Tek u 1600x1200 dolazi do manjeg dobitka u performansama na račun Sapphire-ovog modela, gdje opet procesor koči cijeli sistem.

Call of Duty 2, F.E.A.R., HL2 i Serious Sam 2

Call Of Duty II

1280x1024 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
53,1
  
ATI X1800XT 512MB
41
  
 
010203040505
5
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
39,6
  
ATI X1800XT 512MB
36,4
  
 
010203040505
5
 

COD II u nižoj rezoluciji ne ostavlja mjesta sumnji - razlika između ova dva modela je osjetno veća nego na drugim naslovima i PE kartica napokon ubacuje u višu brzinu ostavljajući referentni model iza sebe. Ovaj naslov može i iskorištava u potpunosti novu arhitekturu X1000 serije pružajući vrhunsku igrivost i odličnu grafiku. Igranje ovog naslova i u većoj rezoluciji je misija koju obje kartice izvršavaju bez pogovora, bez obzira na brojke koje ne odražavaju pravo stanje stvari za vrijeme igranja. Tu referentni model pokazuje minimalne zaostatke za jačim bratom, ne dozvoljavajući da mu odmakne kao u nižoj rezoluciji.

F.E.A.R.

1280x960 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
58
  
ATI X1800XT 512MB
54
  
 
010203040506
0
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
42
  
ATI X1800XT 512MB
39
  
 
010203040506
0
 

Atmosferu u ovom naslovu, začinjenu vrhunskom kvalitetom grafičkog prikaza, obje kartice vjerno prenose na zaslone monitora pa napucavanje u mračnim hodnicima i trka za djevojčicom u crvenoj haljini predstavlja pravi užitak. Grafički engine ovog naslova je jedan od najboljih na tržištu trenutno, a X1800XT modeli bez problema odrađuju i ovu misiju. Minimalni dobici na strani bržeg modela ne ostavlja puno prostora za dokazivanje PE kartice, jednostavno oba modela bez pogovora vrte ovaj naslov.

Serious Sam 2

1280x1024 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
42
  
ATI X1800XT 512MB
40,1
  
 
0 91827364
5
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
38,2
  
ATI X1800XT 512MB
32
  
 
0 91827364
5
 

Mučenje grafičkih kartica nastavljamo u domaćem "štihu", Serius Sam u svom drugom izdanju baca rukavicu u DVI izlaze oba modela. Pri višoj rezoluciji pokazuje ljubav prema višim taktovima PE modela koji uz manje poteškoće odmiče mlađem bratu. Mala neslaganja na relaciji engine-a ove igre i novog memorijskog kontrolera na X1000 seriji potvrdili su i članovi CroTeam-a, a kako ćete vidjeti kasnije i mi smo ih osjetili pri pokušajima dodatnog podizanja radnog takta PE modela.

Half Life 2 Lost Coast

1280x1024 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
81,8
  
ATI X1800XT 512MB
77
  
 
015304560758
5
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
67,8
  
ATI X1800XT 512MB
62,5
  
 
015304560758
5
 

Novi dodatak "polu-života na izgubljenoj obali" se pokazuje kao izvrsno optimiziran naslov koji bez problema mogu opslužiti i osjetno slabije kartice od ove dvije testirane. Sve zamišljene algoritme koje su napisali tvorci ovog naslova ATI-jeve kartice bez ustručavanja guraju kroz svoje cjevovode dajući izvrsne rezultate. Razlika između dva modela je i ovdje prisutna u manjoj mjeri i ne predstavlja potencijalnom kupcu veliku dilemu pri odabiru modela.

Doom 3, Quake IV i Riddick EFBB

Doom III

1280x1024 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
82,5
  
ATI X1800XT 512MB
76,4
  
 
015304560758
5
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
61,6
  
ATI X1800XT 512MB
56,7
  
 
015304560758
5
 

Open GL naslovi tradicionalno ne pokazuju previše ljubavi ATI-jevim primjercima, ali u DOOM-u ove kartice ne ostavljaju mjesta sumnji u njihovu snagu. Razlika u radnim taktovima kod PE modela daje solidan odmak u odnosu na slabiju karticu, pokazujući kako se u ovom naslovu i pri Ultra postavkama mogu dobiti izvrsni rezultati.

Quake IV

1280x1024 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
44,5
  
ATI X1800XT 512MB
41,2
  
 
0 91827364
5
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
37,6
  
ATI X1800XT 512MB
35,3
  
 
0 91827364
5
 

Custom made PCE demo u Quake IV naslovu se pokazuje kao tvrd orah u odnosu na slične uratke ostalih recenzenata, pa su i shodno tome rezultati osjetno niži nego na drugim testiranjima. Za razliku od njih, naš demo se vrti u vrlo zahtjevnom dijelu igre i pri Ultra postavkama bez problema spušta rezultate na svega 30-ak sličica u sekundi kod obje kartice na višoj rezoluciji. I ovdje bez većih poteškoća PE model pokazuje svoje mišiće referentnoj X1800XT kartici sa solidnom razlikom u broju FPS-a.

Riddick EFBB

1280x960 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
43,93
  
ATI X1800XT 512MB
40,06
  
 
0 91827364
5
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB
30,71
  
ATI X1800XT 512MB
27,97
  
 
0 91827364
5
 

Ipak, najveće poteškoće testnim karticama je prouzročio pokušaj Riddickovog bijega iz krvnikovog zaljeva koji je i ostao samo na pokušaju u većoj rezoluciji. Riddick jednostavno nije mogao pronaći pravi put pri ovako niskom FPS-u pa je njegov bijeg završio katastrofalno po živčani sistem recenzenta. Ovo je jedini naslov koji ne pruža adekvatnu igrivost na visokim rezolucijama pa nam ne preostaje ništa drugo nego krenuti u novu avanturu.

3DMark 2006 i overclockiranje

3DMark 2006

1280x1024
Sapphire X1800XT PE 512MB
4005
  
HDR/SM 3.0
1844
  
CPU
973
  
 
090018002700360040
50
 

Nova avantura u ovogodišnjem izdanju nam je pristigla pred sam kraj testa pa smo frustrirani rezultatima prethodnog pokušali isprati gorak okus u ustima. Novi 3D Mark 2006 se unatoč bombastičnim najavama pokazao kao tek ušminkana i dotjerana verzija svog prethodnika. Velika ovisnost rezultata o glavnom procesoru, zbog raznih optimizacija za njegove dual-core verzije, rezultira ponekad malo nerealnim brojkama za neke grafičke kartice. Unatoč tome, novi Marko je prava poslastica u grafičkom aspektu gdje s podrškom za HDR i SM 3.0 grafičke kartice pokazuju svoju snagu. Od novosti treba izdvojiti i novu defaultnu rezoluciju od 1280x1024, pa se vlasnicima slabijih grafičkih kartica za ovo natjecanje preporuča nabavka jačih modela-:)

Brže, bolje, jače, više...

Za kraj smo zasukali rukave i pokušali natjerati ovu ATI-jevu arhitekturu do krajnjih granica. Natezanje radnih taktova GPU-a i memorije smo napravili pomoću alata prikladnog imena - Shortcut to "Overclocker". Već spomenuti takt u 3D-u od 700MHz za jezgru PE modela postupno smo povećavali i vrlo brzo došli do krajnje granice od 742MHz. Naravno, u ovoj radnji turbina na hladnjaku je radila u režimu "al sam glasan" i bez problema budila susjede. Memorija se pokazala ipak malo društvenijom od grafičkog procesora pa je njezin maksimalni radni takt završio na 1764MHZ DDR.

Testiranje u postupku

Overclocker nudi i mogućnost za podizanje voltaže jezgre i memorije, ali s ovim vrijednostima treba biti izuzetno oprezan, jer je zagrijavanje kartice i bez ovog zahvata stavka na koju se mora obratiti posebna pozornost. Par savjeta ako se upuštate u igru s ovim alatom - ventilator postavite ručno na maksimalan broj okretaja, prebacite taktove u 3D mod, ručno upišite brzinu za jezgru i memoriju pa nakon svakog upisa "Set Clocks" i na testiranje. Iako smo bili ograničeni glavnim procesorom provjerili smo kolika je razlika s dodatno povišenim radnim taktovima u par naslova.

X1800XT PE OC COD II

1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB OC
41,5
  
Sapphire X1800XT PE 512MB
39,6
  
 
0 8162432404
2
 

X1800XT PE OC F.E.A.R.

1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB OC
45
  
Sapphire X1800XT PE 512MB
42
  
 
0 9182736454
6
 

X1800XT PE OC Quake IV

1600x1200 4xAA + 16xAF
Sapphire X1800XT PE 512MB OC
41,9
  
Sapphire X1800XT PE 512MB
37,6
  
 
0 8162432404
3
 

Kako se i vidi iz priloženih brojki, razlike s povišenim radnim taktovima jezgre i memorije su slične kao i razlike između referentnog modela i PE verzije od Sapphirea. S jačim procesorom i brojke bi bile uvjerljivije, no bez obzira na to možemo zaključiti da ovi taktovi daju dodatnu snagu ionako brzoj X1800XT PE kartici. Solidan rast performansi dolazi do izražaja bez obzira na vrstu naslova, a tvornički hladnjak bez problema pruža adekvatno hlađenje i za ovu operaciju. Kao što smo već i spomenuli, Serius Sam II naslov ima određenih problema s novim memorijskim kontrolerom kod ATI kartica. Iako je PE model pri povišenim taktovima od 742/882MHz apsolutno stabilno odradio sve testove, u SS II testu je pokazao određena nezadovoljstva. Ona su u prvom redu bila izražena na taktu memorije, koji smo bezuspješno spuštali do krajnjih 835MHz i tek tada je test prošao bez problema. Ali, suprotno očekivanjima nismo dobili bolje rezultate s povišenim taktovima, nego je test uporno prijavljivao marginalno niže brojke u odnosu na tvorničke taktove. Iako je razlika zanemariva (po 0,5 FPS-a) pokazuje određene probleme u ovom naslovu, a nismo uspjeli utvrditi radi li se o bugu u samom engineu igre ili je to vezano uz novu arhitekturu ATI-jeve grafičke kartice. O čemu god je riječ, solidni rezultati overclockinga do neke granice opravdavaju ulaganje u ovu karticu za korisnike koji žele izvući apsolutni maksimum iz svog sistema.

Zaključak

Ubrzana verzija ATI-jev Radeon X1800XT čipa našla se na tržištu u prilično nezgodno vrijeme. Dok mu za vrat puše GeForce 7800GTX 512 (koji, doduše, i ne predstavlja preveliki problem zbog svoje dobavljivosti), još veću prijetnju mu predstavlja konkurencija iz vlastite kuće - nova X1900 serija koja se ovih dana smješka s polica trgovina. S druge strane, ako uzmemo u obzir samo razliku u cijeni između standarde X1800XT i X1800XT Performance Edition serije, ona je zanemariva i potpuno opravdava dodatno ulaganje od 200-tinjak kuna za jači model (X1800 XT PE model u trenutku objave ovog članka ima cijenu od 4.641 kn). Vrhunske performanse, odlična arhitektura koja osigurava dug život ove generacije kartica, AVIVO i iznimna kvaliteta slike kao i podrška za sve trenutno dostupne tehnologije u modernim igrama ne ostavljaju prostora za sumnju u kvalitetu i isplativost ove kartice. Ona je ionako namijenjena korisnicima koji ne žele raditi ustupke pri odabiru grafičke kartice i očekuju da im njihov hardver pruži dugotrajnu zabavu u nadolazećim naslovima. Isto tako, podrška za CrossFire tehnologiju može ovoj kartici donijeti određenu prednost onima koji je žele u doglednoj budućnosti iskoristiti i na ovaj način, pa i u ovom segmentu nudi određenu fleksibilnost uskom krugu korisnika.

Bitan faktor pri upuštanju u ovu pustolovinu je i pitanje procesora. Da bi ova zvijer došla do izražaja, idealan partner bi joj bio neki od procesora iz npr. FX serije, i tek tada bi PE model mogao pokazati svu svoju raskoš koju skriva ispod haube. No, sve se na kraju ionako svodi na pitanje prestiža kod imućnijih kupaca, a iskusniji korisnici rijetko kupuju top modele pojedine generacije dok je ona još uvijek aktualna. Smjena generacija s novom X1900 serijom bi mogla u bližoj budućnosti znatno spustiti cijene ovim modelima pa je samim time još više približiti i širem krugu kupaca.