Sapphire HD5570 XtendTV – povratak All-in-Wondera?
Datum objave 02.04.2011 - Krešimir Matanović
Sapphire HD5570 XtendTV - 1.dio
Sapphireove kartice gotovo sve dolaze sa Ruby u krupnom planu pa tako ni ova nije izuzetak. Nije niti izuzetak po korištenim plavo-crnim tonovima, specifičnoj grafici niti po vrlo kvalitetno napravljenom pakiranju u kojem je grafička kartica, te sav ostali sadržaj vrlo dobro zaštićen. S prednje stranice kutije saznajemo kako ovo nije još jedan u nizu HD5570 modela, nego je poseban po tome što ima TV tuner i mogućnost distribucije TV programa preko za to predviđenih aplikacija.
S obzirom da je riječ o tzv. "TV Tuner" grafičkoj kartici, u bundleu se nalazi i odgovarajuća oprema. Tu je jedna štapna antena, jedan IR prijemnik, jedan USB kabel za komunikaciju, CD s aplikacijama i upravljačkim programima, CD s ArcSoftovim SimHD programom, instalacijske upute na hrvatskom jeziku i pristupnica za Sapphire Select Club.
Uz ostatak bundlea, u pakiranju dolazi i daljinski upravljač prilagođen Windows Media Centru (MCE). no ne i AAA baterije!? Upravljač je klasičnog oblika, prosječne kvalitete izrade i s logički raspoređenim tipkama. Vrijeme privikavanja kod korištenja je minimalno, a pogotovo za sve koji su Media Centar koristili i ranije. Kao što naslućujete, Xtend TV kartica ne dolazi sa svojim softverom za gledanje TV-a, već koristi Windows Media Center što i nije tako loše po pitanju jednostavnosti korištenja.
Po svemu osim po ugrađenom TV tuneru, antenskom ulazu i miniUSB konektoru je ovo klasična HD5570 kartica. S obzirom da smo početkom prošle godine testirali Sapphireov HD5570 model nećemo previše dužiti s opisom ovoga modela. Riječ je o kartici pune visine, na kojoj je Redwood GPU, čijih 400 stream procesora kuca na 650MHz. 1GB GDDR5 Elpidine memorije s GPU-om komunicira preko 128-bitne sabirnice, a radi na okruglih 1000MHz (4Gbps). Za odigrati kakav stariji naslov, na nižoj rezoluciji biti će sasvim dovoljno.
Video izlaza su dva HDMI i DVI. Kartica podržava UDV 2.0, no ovaj model ne nudi neke od AMD-ovih post-processing značajki kada je ESVP (Enforce Smooth Video Playback) uključen u driverima. Zbog toga je nešto manje primjerena HTPC upotrebi. Proizvođača DVD-T TV tunera nismo uspjeli saznati, a znamo kako je za komunikaciju s Windowsima potrebno spojiti karticu USB kabelom s matičnom pločom (mini USB utor na kartici). Uz dakle te konektore na kartici, tu je i klasično RF antenski priključak za priloženu ali i bilo koju drugu antenu.
Sapphire HD5570 XtendTV - 2.dio i Zaključak
Karticu smo najprije testirali na Asusovoj E35M1-I Deluxe ploči na kojoj nismo uspjeli pronaći niti jedan kanal. Da li je problem u prevelikim HW zahtjevima kartice ili u PCIe x4 propusnosti na Fusion platformi, ne znamo. Neke je grafičke testove koje smo probali, odradila solidno. Instalacija kartice i pratećeg softvera je protekla u redu, sistem i MCE je TV tuner uredno prepoznao, no niti sa priloženom štapnom niti s antenom koja ima pojačalo i koju inače koristimo za testove nismo uspjeli pronaći niti jedan kanal. Nakon prebacivanja kartice i ponovne instalacije na Gigabyteovu X58 Extreme ploču stvar je profunkcionirala no ponovno ne i bez problema s pronalaskom TV kanala. Samu karticu instaliravamo kao i svaku drugu s Catalyst upravljačkim programima a za funkcioniranje TV tunera je potrebno instalirati i njegove upravljačke programe te Miricsovu serversku ili klijentsku aplikaciju. Nakon toga je karticu s računalom potrebno povazeti priloženim USB kabelom, spojiti antenu i IR prijemnik za daljinski direktnu u USB utor na matičnoj ploči.
Miricsovu serversku aplikaciju instaliramo ukoliko želimo TV signal, tj. video stream prebaciti na neko drugo računalo ili uređaj, te preko internet protokola na udaljenu lokaciju. FlexiStream serverski program omogućuje real-time re-formatiranje (stream procesing koji odrađuje redwoodGPU) i IP-streamanje programa koji ide uživo ili ranije snimljenog putem MCE-a, na uređaj sa FelxiStream klijentskim programom. Konfiguracija softvera je jednostavna, potrebno mu je reći koja je adresa routera i koji port treba koristiti. Klijentsku je aplikaciju potrebno instalirati na sistem na kojem želimo primati signal. Ovako koncipirano, server vam može biti npr. HTPC u dnevnom boravku, a TV program možete pratiti preko klijentskog desktop računala ili prijenosnika u dometu routera. U teoriji je ovo vrlo korisna funkcija/aplikacija koja daje značenje imenu kartice - Xtend TV. U praksi pak se zna ponekada desiti prekid streama, no to nije tako učestalo.
Nakon početnih muka s Fusion platformom i prebacivanja setupa na moćnije računalo, došlo je vrijeme za paljenje MCE-a i traženje kanala. S malom antenom nismo uspjeli uloviti gotovo ništa, a s većom sobnom s pojačalom smo nakon nekoliko pretraživanja pronašli 14 kanala (što hrvatskih, što mađarskih). Mađarskih zbog toga što se naš lab nalazi relativno blizu Mađarske granice u Varaždinskim Toplicama. Mađari imaju puno kanala od kojih se neki emitiraju i u HD-u no velika je većina zaključana. Naši kanali rade solidno i bez većih problema, sve dok se ne koristi priložena štapna antena.
Kvaliteta slike i signala je na sobnoj anteni s pojačalom sasvim zadovoljavajuća, teletekst radi brzo i bez greške, te na to nemamo nikakvih zamjerki. Kako bi bili apsolutno sigurni i mogli donijeti konačni sud, karticu smo isprobali i u Zagrebu i ispostavilo se da je štapna antena preslaba i da kvaliteta signala ni na direktno vidljivoj poziciji sa Sljemenskim odašiljačem nije zadovoljavajuća. Ukoliko želite dobar prijem, morate koristiti kvalitetniju antenu i u području dobre pokrivenosti signalom.
Zaključak
Sve u svemu, Sapphire je ponudio jednostavno i sve-u-jedan rješenje korisnicima koji žele TV karticu, ali ujedno i ne trebaju moćno grafičko rješenje. HD5570 Xtend TV nudi upravo to, solidne grafičke performanse dovoljne za igranje starijih naslova, te jednostavnu za korištenje TV karticu preko Windows Media Centra. Uz to, ova kartica ima i asa u rukavu pa nudi mogućnost streaminga TV signala na druge Windows uređaje unutar mreže te preko Interneta. Stvar funkcionira solidno, uz tek pokoji prekid koji se zna desiti. Kako to obično biva nikad ne može sve biti savršeno pa tako nije niti u ovom slučaju. Priložena antena je jednostavno preslaba i kvalitetan prijem TV signala moguće je jedino u blizini odašiljača, instalacija ove kartice uzet će 2 USB utora, Mirics TV aplikacija ima pokoju manu streaming nije tako savršen u svim uvjetima a fale i baterije uz inače solidan daljinski upravljač. S druge strane pokude idu i Fusion platformi koja nije u stanu pogoniti ovu karticu (PCIe x4?), tj. barem mi nismo mogli pronaći niti jedan kanal, dok je na jačem desktop računalu sve radilo manje više ok (sa "jačom" antenom i nakon nekoliko uzastopnih skeniranja spektra). Ipak, uz sve mane ovaj će proizvod vjerujemo naći svoje kupce, a na Sapphireu je da do iduće generacije popravi nesavršenosti. I na kraju cijena. Obična se Sapphireova HD5570 može kupiti za oko 490 kuna, dok ovaj XtendTV model košta oko 820 kuna. Za tu se razliku može uzeti i dedicirana TV kartica, no ne i s uštedom prostora kao što ovaj XtendTV model nudi.