Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT Gaming OC recenzija
Datum objave 07.09.2023 - Krešimir Matanović
Nitro+ Radeon RX 7800 XT Gaming OC
Nastavljamo u istom tonu kao i jučer. Pred nama je nova Sapphireova Nitro+ Radeon RX 7800 XT Gaming OC grafička kartica sa 16 GB video memorije. Nitro+ je trenutno najjača Sapphireova serija, pa je ovo stoga poseban komad hardvera. Ima masivni Pantheon hladnjak s tri ventilatora i ARGB trakom na vrhu te moćnu 14-faznu napojnu jedinicu za tvornički podignute taktove.
Nitro+ kartice su sami vrh Sapphireove ponude pa je onda i pakiranje malo bogatije. Tako uz ovu karticu kupac dobiva dodatni RGB kabel za sinkronizaciju osvjetljenja s matičnom pločom, ali i nosač za karticu koja je dugačka i teška. Kartica je u kutiji odlično zaštićena u debeloj stiropjeni i antistatičkoj vrećici. Uz karticu dolazi i instalacijski vodič, vodič za instalaciju nosača, te vodič za spajanje ARGB LED kabela na ploču. Osim u Nitro+ seriji, Sapphire nudi RX 7800 XT modele i u Pure te Pulse serijama.
Nitro+ Radeon RX 7800 XT Gaming OC je jako velika kartica. Mjeri čak 320 x 134,85 x 61,56 milimetara (D X V x Š), te će vam trebati puno prostora u kućištu. Da, dobro vidite, zauzima čak tri slota. Napravljena je iznimno kvalitetno i pedantno uz upotrebu kvalitetnih materijala. Tako je kompletan pokrov metalni, što uključuje i stražnju metalnu ploču. Integrirani u metalni pokrov su tri ventilatora koji dolaze s Quick Connect funkcijom za lako skidanje i zamjenu. Dizajn je jedan od boljih koje smo do sada vidjeli s lijepim zakrivljenim linijama i ova će kartica uljepšati svaki build.
Pod hladnjakom se nalazi Navi 32 XT grafički procesor koji je dio sada već skoro godinu dana stare RDNA 3 obitelji. To znači kako je chiplet konstrukcije s GCD-om napravljenim u 5-nanometarskom procesu te s četiri MCD-a napravljena u 6-nanometarskom procesu. GCD je površine 200 kvadratnih milimetara, a MCD-ima 150 kvadratnih milimetara. Ukupan zbroj tranzistora je 28,1 milijardu.
Unutarnja struktura GCD-a broji 60 compute jedinica (CU), tj. 3.840 stream procesora. Tu je i po jedna Ray jedinica za svaki CU (60), te dva AI ubrzivača po CU (120). Render back-endova je 96. MCD je druge generacije i tzv. Infinity Cache memorije je 64 MB. Ukupna propusnost video i Infinity memorije je 2.708,4 GB/s. Referentni taktovi su 2.124 MHz (Game clock) i do 2.430 MHz (Boost clock), no ova Sapphireova kartica ima tvornički podignute taktove GPU-a. Tako je službeno game takt 2.254 MHz, a boost takt 2.565 MHz. Pregledom GPU-Z loga utvrdili smo kako je maksimalni boost išao sve do 2.725 MHz, što je identično referentnom modelu. No, prosjeci su bili veći pa će takve biti i performanse. VRAM GDDR6 memorije ima ukupno 16 GB, a data rate je 19,5 Gbps. GPU s memorijom komunicira putem 256-bitne sabirnice.
Hladnjak ove kartice je masivan i sastoji se od nekoliko dijelova. Glavni je naravno hladnjak od vertikalno postavljenih aluminijskih limova kojeg vežu pet toplovodnih cijevi. Sve zajedno je poniklano, baš kao i bakrena baza koja nasjeda na grafički procesor. Na PCB- se još nalazi i metalni okvir koji učvršćuje konstrukciju, a kontakti s memorijskim čipovima i VRM dijelom su preko termalnih podložaka. Za hlađenje cijele konstrukcije su korištena tri two-ball ventilatora s tzv. Angular Velocity lopaticama koji stvaraju 44% više pritiska i 19% više protoka zraka u odnosu na klasični ventilator iz prijašnjih generacija. Nevjerojatno je kako Sapphire uspijeva zadržati i iznimno nisku radnu buku – izmjerili smo samo 34,9 dB(A). dok je ambijentalna buka bila 33 dB(A).
Sapphire je u izradi ove kartice koristio 14-slojni 2oz PCB, kvalitetnu VRM jedinicu s 14 faza koja daje ukupno 980 A struje (digitalni VRM), kao i visoko kvalitetne polimer aluminijske kondenzatore. Kvaliteta se ogleda u tihom radu i naravno potpunom izostanku bilo kakvog cvrčanja zavojnica. Gornji i donji unutarnji dio prednje maske je napravljen od plastike, no i ona je visoke kvalitete, i ovo je jedna od bolje napravljenih kartica koje smo imali prilike testirati u zadnjih nekoliko godina.
Sapphire je procijenio kako je TBP (Total Board Power) 288 W, no mi smo očitali i nešto višu potrošnju od 323 W. Naravno, snage je dovoljno, jer može povući do 375 W iz PCIe 4.0 slota i dva 8-pinska PCIe Power slota. Oko power slotova su svoje mjesto pronašli i pin-outi za ARGB LED osvjetljenje (spoj na ploču radi sinkronizacije) te 4 pinski konektor za vanjski ventilator kojim upravlja sama grafička kartica u ovisnosti o zagrijavanju. Na suprotnom kraju, tj. na početku se PCB-a nalazi i standardni prekidač za biranje BIOS profila između OC i Silent. Mi smo naravno testirali u OC modu. Silent ne znamo ni čemu služi kad su ventilatori ionako bešumni.
Kartica je opremljena i s najmodernijim video izlazima – dva su Display Porta 2.1 i dva HDMI 2.1a. Display Port 2.1 donosi propusnost od 54 Gbps i podršku za maksimalnu stopu osvježenja od 900 Hz za 1440p rezoluciju, 480 Hz za 4K rezoluciju i 165 Hz za 8K rezoluciju. Dual Media mehanizam donosi hardversko ubrzanje za AV1 kodiranje do 8K60 kvalitete. Omogućeno je i simultano kodiranje i dekodiranje streamova za AVC i HEVC do 8K60. Podržano je VP9 kodiranje do 4K210 i 8K48, H.264 kodiranje do 4K330 i dekodiranje do 4K180, zatim H.265 kodiranje do 4K210 i 8K48, te dekoriranje do 4K180 i 8K48.
Na vrhu se kartice nalazi ARGB LED traka koja se proteže čitavom dužinom i nudi nekoliko opcija osvjetljenja preko Trixx aplikacije, ili pak sinkronizaciju s pločama preko dodatnog kabela. Na stražnjoj se pak stranici kartice nalazi osvijetljeni Sapphire logo. Osvjetljenje je dobro izvedeno, boje su kvalitetne a tranzicije brze. Tko ne želi rasvjetu ima opciju potpunog isključivanja.
Sapphire kupcima nudi i TriXX aplikaciju, no nema overclockinga, a ono što možete vidjeti su osnovne informacije, nadzirati parametre rada, ubrzati rad smanjivanjem rezolucije renderiranja i upravljati osvjetljenjem.
Novost koja dolazi s novim driverima upravo uz ovu karticu, je i Hyper-RX tehnologija koja objedinjuje Boost, Anti-lag+ i Super Resolution za automatsko ubrzanje performansi. Sve ostale tehnologije su već jako dobro poznate, što uključuje i nadolazeću FSR 3 (FidelityFX Super Resolution 2) tehnologiju koja će značajno ubrzati performanse s kombinacijom Super Resolution Upscaling + AMD Fluid Motion Frames + Anti-lag+ tehnologija za maksimalne performanse, te Native anti-aliasing mode + AMD Fluid Motion Frames + Anti-lag+ tehnologija za maksimalnu kvalitetu. Najavljeno je i dvanaest igara koje će ga podržavati, a i mnoštvo razvojnih studija je u partnerskom programu pa će igara s FSR 3 podrškom biti sve više.
Forum
Objavljeno prije 3 sata
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 5 sati
AutomobiliObjavljeno prije 5 sati
to trenutno igrate?Objavljeno prije 5 sati
PutovanjaObjavljeno prije 5 sati
Radite li backup podataka?Novosti
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Riot Games navodno snima igranu seriju u Vijetnamu
(izvor slika) Na temelju uspjeha serije Arcane na Netflixu, Riot Games navodno razmatra igranu seriju kao svoj idući projekt. Navodno su vrlo blizu finaliziranja lokacija za snimanje koje će oživjeti jednu od ikoničnih regija iz igre. Prema... Pročitaj više
Nova RuneScape igra će uskoro izaći u rani pristup
RuneScape: Dragonwilds upravo je otkriven, donoseći nam još jednu igru serije RuneScape. Za razliku od glavne MMO igre, ovo će biti open-world survival igra, koja dijeli isto okruženje. RuneScape: Dragonwilds također je razvijen od strane J... Pročitaj više
Sonyjev novi model Xperia 1 VII oživljava 4K zaslon
Sonyjev vodeći telefon, Xperia 1 VI, prošle je godine napustio 4K zaslon, zbog čega su se mnogi "obožavatelji" sažalili. Međutim, najnovija curenja ukazuju na to da se očekuje da će se sljedeća generacija Xperije 1 VII vratiti na 4K ekrane.... Pročitaj više
Sve novosti